| Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
| Avtor |
Sporočilo |
jacoby
Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23 Prispevkov: 1111
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 00:24 Naslov sporočila: |
|
|
| Citiram: | | Človek dva izvora zvoka po globini loči, če oba oddajata zvok enako glasno. Tisti, ki ga slišimo glasneje je bližje - ampak do tega smo prišli na podlagi izkušenj z uporabo vida (torej drugega čutila) ali pa nam je to kdo povedal (npr. da smo slepi, da je tema,...), |
A, zato torej strastni in predani audiofili raje mižijo kadar resno poslušajo hi-fi, da ne bi slučajno slišali 3D(iluzija) zaradi čutila vida... |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: 051383384 |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6265 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 00:49 Naslov sporočila: |
|
|
@nomad: ..........Sterea brez umetnih posegov ni, ker je že sam stereo efekt, ki ustvarja iluzijo prostorskega zvoka.
Veliki orkester zaseda prostor, ki je velik vsaj 25 m v širino.
Če bi res bilo tako kot praviš, straight in brez umetnih posegov, torej tako kot je v resnici, potem bi imeli doma zvočno sliko široko vsaj 25 metrov.
Mi pa reproduciramo orkester prek stereo sistema in naša zvočna slika je široka toliko kot so razmaknjeni zvočniki, torej nekje okoli 3 m v najboljšem primeru. Kaj je naravnega v osemkratnem zmanjšanju zvočne slike, kjer se na širini treh metrov gužva do sto instrumentov ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vedno gre za verno reprodukcijo (kot ideal kateremu se teži). Nič narobe če prostor ne omogoča širšo sliko. Če je model 5x manjši od originala je lahko še vedno fascinanten če je zelo podoben originalu. Poleg tega nihče, ponavljam, nihče razen dirigenta ne posluša orkester v polni širini - s 180 stopinjskim kotom. Vedno si oddaljen od orkestra vsaj toliko, da je kot percepcije 90 stopinj ali manj. S primernimi zvočniki si lahko zagotoviš doma take pogoje kot tudi glasnost ki je na tej razdalji. Ergo - ali ne razumeš ali namerno zavajaš. Bolj se nagibam prvi varianti, ker mi deluje da sam sebi verjameš.
Ne morem mimo ugotovitve da iščeš maksimalne ekstreme pri argumentacijah. Kaj pa reprodukcija zasedbe saksofona, bobnov, klavirja in kontrabasa? Z ustreznim sistemom, sobo s pet-šest metrov širine ti izpadejo oči od realizma. Vse kaj drugega kot tisti opis violine ki je tam, ma je ni tam, če je - je v eni točki? - poslušanje pa je tako čudovito da grem stran, listat po knjigi ..
Točkasta violina ali plakatasta violina je natančno tisto kar ni zaželjeno. Je standardna napaka današnjih povprečnih sistemov. Je točno to kar se holografija trudi odpraviti. Pri PearAudio na ESP zvočnike, že ko je v centru Ljubljane, lahko z dobro ploščo vsak sliši - kako je to lahko bistveno boljše. Že holografsko s pravim posnetkom.
Ni potrebe se dolgočasiti s plakatasto stereo sliko s ploščatimi ali, še slabše, točkastimi instrumenti - obstajajo vintage zvočniki, ki ob ustrezni podpori nudijo tako stereo sliko da padeš dol. Seveda je v igri gramofon ali vsaj AudioResearch CD7 če je cd player edina možnost. Brez nič ni nič. Ali je nič, kot vam drago. _________________ Carpe Diem
Nazadnje urejal/a ambasador Sob Jun 22, 2013 18:09; skupaj popravljeno 1 krat |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 12:13 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | | ck je napisal/a: | ............
Človek dva izvora zvoka po globini loči, če oba oddajata zvok enako glasno. Tisti, ki ga slišimo glasneje je bližje - ampak do tega smo prišli na podlagi izkušenj z uporabo vida (torej drugega čutila) ali pa nam je to kdo povedal (npr. da smo slepi, da je tema,...), pa še temu ni vedno tako, če so med bližnjim izvorom in našimi ušesi kakšne prepreke ali pa se zvok npr. bolj oddaljenega izvora na določen pravzaprav specifičen način odbije v naši smeri in se zato ojača.
Če bo bolj oddaljen izvor oddajal zvok toliko glasneje od bližnjega, da bo na mestu poslušanja glasnost enaka, potem ne bomo mogli določiti kateri izvor je bolj oddaljen (če so razdalje med njima večje, bo to lahko doprineslo malo k večjemu popačenju in bomo na ta način lahko določili bolj oddaljenega)..................
|
Po moje se debelo, ma debelo, motiš. Z oddaljevanjem od instumenta ali vokala se spreminja timber/zvok instrumenta. Drugače povedano: instrument od blizu se popolnoma drugače čuje kot od daleč. Tako ti ta tvoj postulat pade v vodo. |
LP
Točno tako, z oddaljenostjo poleg glasnosti pada jasnost_transparenca, fokus, frek. razpon, harmonična celota_zven instrumenta se ruši in vedno bolj se zliva s "sivo" okolico do neprepoznavnosti ...
Slaba okolica_dvorana te nejasnosti še bolj poudari, tako da v slabih koncertnih pogojih nejasno slišimo "sredinsko_zadnje" instrumente ...
No tukaj pride na plano dobra akustična dvorana, kjer se lahko jasno sliši večina instrumentov na večino poslušalčevih mest v dvorani ...
No pa smo spet pri "manipulaciji" z odboji ...
Dober sistem to prepozna, da je na posnetku samo manipulacija z glasnostjo_ehotom, ni slojevitosti, zraka po globini, ni volumna prostora v katerem se zasedba nahaja ... Če na posnetku ni "nebes in zemlje", tako so namreč naši možgani "navajeni" je poslušanje nadležno, dolgočasno ...
Vprašajte se kolikokrat ste poslušali nek umeten izdelek, ki nima ne repa in glave v prostoru pa čeprav je to vse skupaj "iluzija"... _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
orc.perc
Pridružen/-a: Sre Nov 2009 22:05 Prispevkov: 527 Kraj: Posr.Park
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 15:29 Naslov sporočila: |
|
|
Morje samplov potencialne holografije, al kak se že reče....
http://kazuyanagae.com/ _________________ -1/3oct.REar |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ck
Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27 Prispevkov: 1682 Kraj: kamnik
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 16:56 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | | ck je napisal/a: | ............
Človek dva izvora zvoka po globini loči, če oba oddajata zvok enako glasno. Tisti, ki ga slišimo glasneje je bližje - ampak do tega smo prišli na podlagi izkušenj z uporabo vida (torej drugega čutila) ali pa nam je to kdo povedal (npr. da smo slepi, da je tema,...), pa še temu ni vedno tako, če so med bližnjim izvorom in našimi ušesi kakšne prepreke ali pa se zvok npr. bolj oddaljenega izvora na določen pravzaprav specifičen način odbije v naši smeri in se zato ojača.
Če bo bolj oddaljen izvor oddajal zvok toliko glasneje od bližnjega, da bo na mestu poslušanja glasnost enaka, potem ne bomo mogli določiti kateri izvor je bolj oddaljen (če so razdalje med njima večje, bo to lahko doprineslo malo k večjemu popačenju in bomo na ta način lahko določili bolj oddaljenega)..................
|
Po moje se debelo, ma debelo, motiš. Z oddaljevanjem od instumenta ali vokala se spreminja timber/zvok instrumenta. Drugače povedano: instrument od blizu se popolnoma drugače čuje kot od daleč. Tako ti ta tvoj postulat pade v vodo. |
Tako ti ta tvoj postulat pade v vodo ???????????????????
Beri zadnji stavek mojega pisanja, ki si ga citiral.
Problem zaznavanja odaljenosti zaradi popačenj je, da ga pri majhnih razlikah v razdaljah v dobrem prostoru ali na prostem parktično ni, jakost direktnega zvoka pa pade za cca 3 db na podvojitev razdalje, kar seveda še kako slišimo: npr. dva izvora - eden na 2 m in drugi na 4 m od poslušalca. Človek zazna pri 1 kHz razliko 0,1 db. Tako razliko dobimo pri kakšni razliki v razdalji ?????????????
Popačenje pa na prostem za dani primer praktično ne bo zaznavno, v prostoru pa glede na njegovo akustične lastnosti. Nekje praktično nič, drugje pa zelo slišno.
Pri večjih razdaljah pa tudi v dobrem prostoru pride do večjih popačenj in posledično zaznavanja spremembe v zvoku - o tem ni dvoma, na prostem pa je ta sprememba bistveno manjša (če nimamo stranskih odbojev) in se pojavlja predvsem kot posledica večje absorbcije tonov z višjo frekvenco. 10.000Hz tako izgubi 0,1 db/m samo zaradi tega, 1.000Hz pa cca 20 x manj (se mi sedajle ne ljubi brskati po literaturi) in že zaradi tega zaznavamo razlike seveda pa je človekovo zaznavanje razlik pri 10.000Hz mnogo manjše kot pri 1.000Hz.
Zvok pri 10.000Hz mora imeti jakost vsaj cca 15 db, da ga sploh zaznamo, pri 1000Hz pa je dovolj cca 0,1db. To sicer ni direkten podatek o zaznavanju razlik v glasnosti glede na navedeni frekvenci, posredno pa kaže na manjšo občutljivost človekovega ušesa za višje frekvence. Lahko si pa naredite preizkus in izmerite zaznavanje povečanja glasnosti pri 10.000 Hz za 0,1 db, najprej samo za zvok te frekvence potem pa še za sestavljeni zvok npr. muziko, ki vsebuje tudi te frekvence. če v drugem primeru zaznate razliko 0,5 db (pri jakosti glasbe cca 75 db) ste zlatoušniki na kvadrat (častim gajbo )
Iz zgoraj navedenga sledi, da razlike v oddaljenosti izvora zvoka v dobrem prostoru in na prostem, v primeru manjših razlik (primer sem navedel zgoraj) ne bomo zaznali zaradi popačenj (zlatoušniki so seveda izključeni) temveč zaradi razlike v jakosti zvoka.
O zaznavanju drugih posledic večanja razdalje med izvorom in poslušalcem npr. dinamiki pa kdaj drugič.
Grem "dvigovat uteži"  _________________ LP |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6265 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 17:26 Naslov sporočila: |
|
|
@ck:
če nimaš nič proti bi jaz izpregel iz te debate.
Prvič ni znotraj vintage teme iti v cele strani spisov na račun snemalne tehnike. Nekaj malega se pove lahko, ma celi traktati...zamorijo ves entuziazem..in zakrivajo bistvo.
Drugič, sem navaden amater in tisto malo kar vem, povem v dveh stavkih. Če naprej debatiram itak povem isto z drugimi besedami, tako da nekega smisla ne vidim.
Bolj me muči nekaj drugega: holografija je praktično identična stereo konceptu, samo da predvideva korektno fazo (prihod frekvenc do ušes poslušalca brez umetnih zamaknitev).
A je to škodljivo če se zasleduje ta cilj? _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
jacoby
Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23 Prispevkov: 1111
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 17:27 Naslov sporočila: |
|
|
CK,
čestitke za novo orodje za boljšo "holografsko reprodukcijo"...
Smer iz katere prihaja zvok, sploh ne določa jakost zvočnega tlaka (tudi jakost ne pa izključno jakost) dokaz?
Po tej logiki, potem vidimo globinsko (3D) le zaradi razlike odbite svetlobne jakosti? bull shit...
Slepi na eno oko ne zaznavajo globine, ali jo zelo slabo...
Stvar je v časovnem (kotnem) zamiku (fazi), ki je lahko minimalen, in ga možgani procesirajo in zazanavanju odbojev, refleksij...
Ušesa imamo 20cm narazen, eni imamo vmes nekaj več, drugi manj, upam da ne vakuma...
Je bilo govora o fazni uskladitvi driverjev pri zvočnikih GURU, vsi so/ste pametovali, kako je to pomembno, seveda da je pomembno, govorimo pa le razdalji 3cm na prednji stranici...!
Torej 20cm med ušesi, lahko predstavlja kar nekaj informacij, faznih razlik...
Lahko probaš, zamašiš eno uho, in holografije je konec...slepa kura... |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: 051383384 |
|
 |
androsalvatore
Pridružen/-a: Sob Nov 2010 23:22 Prispevkov: 56 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 19:03 Naslov sporočila: |
|
|
Ma morate res vsako temo "popackati"? Res bi bilo fino, če bi se ti posti zbrisali ali pa dali v svojo rubriko, ker tako kot mnogi, ki imamo radi temo VINTAGE take nebuloze ne želimo prebirati v tej rubriki.
Sicer pa ta, ki je to temo o holografiji začel očitno trpi za nečem in si izmišlja nove pojme v reprodukciji glasbenih zapisov da bi bil slišan bolj "strokovno". Ma so tud druge slovenske besede s katerimi lahko poljudno opišeš vse kar želiš. No, ampak nisi IN, če vsaj angleških popačenk ne uporabiš....
Kaj je holografija?
(citat iz wikipedije)
Holografijo je leta 1948 izumil madžarski fizik Dennis Gabor[1][2], za kar je leta 1971 tudi prejel Nobelovo nagrado za fiziko. Stvar je patentiral kot patent GB685286. Odkritje je bil nepričakovan rezultat iskanja možnih izboljšav v elektronski mikroskopiji pri British Thomson-Houston Company v Rugbyju v Angliji. Do odkritja laserja leta 1960 področje sicer ni doživelo pravega napredka.
Prve holograme, ki so lahko prikazali 3-D objekte sta leta 1963 naredila Emmet Leith in Juris Upatnieks v Michiganu, ZDA. V Sovjetski zvezi je bil prvi Jurij Nikolajevič Denisjuk.[3]
Izdelali so različne vrste hologramov. Prvi so bili transmisijski hologrami, ki jih vidimo, če presvetimo z lasersko svetlobo. Kasnejša izboljšava, mavrični transmisijski hologrami so vidni tudi pri dnevni svetlobi, zato jih pogosto uporabljajo kot zaščitne oznake na kreditnih karticah ter na embalaži. Podloženi so s svetlobo odbijajočo folijo.
Ma nisem nikjer u tem tekstu iz wikipedije zasledu pojma "glasba". Navajam pa ga da ne bo kdo reku da navedeno ne drži.
Lp
A |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6265 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 21:13 Naslov sporočila: |
|
|
@androsalvatore
kakšen je tvoj interes v vintage temi? _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
canyonn
Pridružen/-a: Pon Apr 2009 15:53 Prispevkov: 642 Kraj: kanal
|
Objavljeno: Sob Jun 22, 2013 22:43 Naslov sporočila: |
|
|
Holografija se pojavlja odkar so nam to začeli predstavljat audio marketing guruji,u hi fi ju, je zvok večinoma na premici,ki je rahlo sinusna,tu so zgolj manjše korekcije faz na kretnic ki se odražajo kot zamik na frekvenčnem območju spektra zvočnika.Domišlija je lepa stvar,in tudi u hi fi ju ne škodi,verjetno pa ni objektivna ?Tu je še basreflex tunel ki z vrtinčenjem zraka ustvarja umetno globino,večinoma pa maže gotovo frekvenčno območje.,
mogoče je dokaz za to hišni kino,ko se nam ob gledanju slike (pade slušna subtilnost) virtualna slušna percepcija( npr. ogled koncerta)-pa se ojača (v sliki nismo tako pozorni na zvok).zame je ogled dvd koncerta intenzivnejše glasbeno doživetje kot pa sedeti pred hi fi sistemom((ne vedno in ni pravilo).Do blueray a še nisem prišel.
dejstvo pa je da zvočniki igrajo nekateri naprej drugi nazaj v prostorskem smislu,vendar vedno na premici .
zelo zanimiv efekt dobimo pri Cizek zvočniku,ko se zvok na nek nenavaden način odlepi od škatle in enot,dinamika in tranzienti so pa ,da se ni treba trudit z ušesi ali domišlijo,zvok ti sam pride do tja.
Nazadnje urejal/a canyonn Ned Jun 23, 2013 09:36; skupaj popravljeno 2 krat |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
bojc08

Pridružen/-a: Ned Apr 2012 16:56 Prispevkov: 643 Kraj: Štajerska
|
Objavljeno: Ned Jun 23, 2013 08:24 Naslov sporočila: |
|
|
Glede 3D zvoka ima vsak deloma prav. Razdalja med ušesi nam omogoča zaznavanja razlik vseh oblik. Vse navzdol do približno 100Hz, ker razdalja med ušesi ne dopušča nižje.
Če dam lepo primerjavo kako zaznamo zvok v prostoru, je to podobno kot sonar, ki izriše odbito sliko.
Tako da zaznamo razliko v času trajanja izvora napram odbitega.
Odbiti val pa je ponavadi druge oblike (popačenja, reverb) in časovno zamakjen. Tudi smer je drugačna. Zajame pa tudi stoječa valovanja prostora.
Čas in faza pa sta zelo podobna pojma.
Pa še to da omenim. Če si pomagate z zrcali, potem na tista mesta, kjer so odboji namestite absurber. Z tem boste preprečili da nastane še en prostor. V posnetku je že posnet prostor. Soba samo kvari posnet prostor!
Predlagam Administratorju da damo zadni dve strani v novo temo, ki je lahko kako do prostorske reprodukcije.
lp
Bojc
Nazadnje urejal/a bojc08 Ned Jun 23, 2013 10:16; skupaj popravljeno 3 krat |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
orc.perc
Pridružen/-a: Sre Nov 2009 22:05 Prispevkov: 527 Kraj: Posr.Park
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ambasador
Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52 Prispevkov: 6265 Kraj: Izola
|
Objavljeno: Ned Jun 23, 2013 09:49 Naslov sporočila: |
|
|
canyonn pravi:
dejstvo pa je da zvočniki igrajo nekateri naprej drugi nazaj v prostorskem smislu,vendar vedno na premici .
zelo zanimiv efekt dobimo pri Cizek zvočniku,ko se zvok na nek nenavaden način odlepi od škatle in enot,dinamika in tranzienti so pa ,da se ni treba trudit z ušesi ali domišlijo,zvok ti sam pride do tja.
No, no, smo že bližje.
http://www.youtube.com/watch?v=VR_6YTGGrj4
Na youtubu je serija posnetkov na temo Cizek One. Tip jih primerja z zvočniki današnjega časa Opero Quinto, JBL, Tannoy - poleg tega je en posnetek za predstavitev tega modela (slednje v italijanščini).
Če se komu da.. _________________ Carpe Diem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
AndrejS
Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03 Prispevkov: 930 Kraj: Gorica
|
Objavljeno: Ned Jun 23, 2013 11:52 Naslov sporočila: |
|
|
Zivjo,
Maja sej ves.. Ta Cizek je primer kako bodo zgledali in delali zvocniki cez 20 let.
Ce bi bil Roy se ziv bi imel danes fun club najbrz, prasanje ce bi sonus faber obstajal...
Tile od canyona so v mint condition. Glej fotko. Postavljeni so na kvalitetna stojala Boston A70.
Ta njegova emisija je res malo posebna. Pa sploh ne gre za nianse.
Its just right! U zivo te sezuje brez dvoma.
Za feeling kako zveni, se razlike dajo blago obcutiti ze iz posnetka, ki ga je podal ambassador.
Nalozis cel video in A/B preklikas.... (ni svoh ce mas slusalke)
0'48'' cizek
7'49'' opera
pa spet,
2'10"
9'53"
In zraven (izven slike) pocivajo Harbeth 40.0?!
Pa sem jih prikljucil in spet izkljucil.
LP, Andrej
 |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ajka
Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00 Prispevkov: 3193 Kraj: Sežana
|
Objavljeno: Ned Jun 23, 2013 14:01 Naslov sporočila: |
|
|
| ambasador je napisal/a: | canyonn pravi:
dejstvo pa je da zvočniki igrajo nekateri naprej drugi nazaj v prostorskem smislu,vendar vedno na premici .
zelo zanimiv efekt dobimo pri Cizek zvočniku,ko se zvok na nek nenavaden način odlepi od škatle in enot,dinamika in tranzienti so pa ,da se ni treba trudit z ušesi ali domišlijo,zvok ti sam pride do tja.
No, no, smo že bližje.
http://www.youtube.com/watch?v=VR_6YTGGrj4
Na youtubu je serija posnetkov na temo Cizek One. Tip jih primerja z zvočniki današnjega časa Opero Quinto, JBL, Tannoy - poleg tega je en posnetek za predstavitev tega modela (slednje v italijanščini).
Če se komu da.. |
LP
Ja na You Tube lahko daš kar koli ... ... ... ma ta posnetek nima prav ničesar z realnostjo, tako obupen je !!! _________________ ~ ** ~ |
|
| Nazaj na vrh |
Telefon: - |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|
|