Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Je vinil prihodnost fiziĆØnega formata?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 67, 68, 69  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

longplay je napisal/a:
VeĆØina se odloĆØi za digitalni avdio master, ki ga je treba prilagoditi za vinil. Torej nismo v povsem analognem svetu...

Industrija Å”e oportunistiĆØno ponuja A/D pretvornik že kar v gramofonu.
Se spominjam kako so vĆØasih nekateri kupili LP, ga presneli na kaseto in potem posluÅ”ali samo Å”e kaseto. Da se ploÅ”ĆØa, ubožica, ne obrabi. Potem pa so nerabljene ploÅ”ĆØe, praktiĆØno nove zmetali proĆØ ko je priÅ”el CD.

Po drugi strani so nekateri studiji že pogruntali da lahko - v izogib nekaterim defektom digi tehnike - snemajo z analogno tehnologijo in Ŕele na koncu digitalizirajo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 13:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domiÅ”ljate in plaĆØujete davek na zaverovano bolÅ”ĆØanje v vrteĆØe krožnike. Imam cd-je ki boljÅ”e igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domiÅ”ljate in plaĆØujete davek na zaverovano bolÅ”ĆØanje v vrteĆØe krožnike. Imam cd-je ki boljÅ”e igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.

Veliko izboljŔav zvoka ti želim v novem letu, joztom.

Sem sliÅ”al prepriĆØljive digi posnetke klasike na top Geithain zvoĆØnikih (Minhenski sejem), mislim da so bili od založbe 2L v DSD tehniki. Saj bo, saj bo...
https://www.me-geithain.de/de/highendtechnik.html
Za druge (elektrificirane) zvrsti glasbe pa je itak Cd že zdavnaj alfa in omega in tudi v bodoĆØe ni potrebe po boljÅ”ih formatih, imho.
Jasno, ĆØe želiÅ” doživeti Bitle, Stonse ali PinkiƦe avtentiĆØno, je samo ena pot - LP in Å”e to na vintage gramofonu, po možnosti.
Baj,d'vej - sem usposobil Pioneer PL 518 s Shure45 (za bivŔega ministra) - me je 'usulo' kako dobro dela ta vintage model.
----------------------------
Moja domaĆØa realnost pa je taka, da Cd zavrtim samo obĆØasno, ponavadi kadar testiram in je potrebno iz kavĆØa komandirati ponavljanje sekvenc. Lahko si ziher, da posluÅ”am samo tisto kar me vleĆØe posluÅ”ati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je ĆØisto moj problem Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 10:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
...
Lahko si ziher, da posluÅ”am samo tisto kar me vleĆØe posluÅ”ati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je ĆØisto moj problem Laughing

Lahko bi z nami kdaj delil informaciijo o tem kaj posluŔaŔ ("Kaj trenutno posluŔate"). To je seveda samo predlog.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 10:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
...
Lahko si ziher, da posluÅ”am samo tisto kar me vleĆØe posluÅ”ati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je ĆØisto moj problem Laughing

Lahko bi z nami kdaj delil informaciijo o tem kaj posluŔaŔ ("Kaj trenutno posluŔate"). To je seveda samo predlog.

VĆØeraj od 5h popoldan do 9h zveĆØer - za ogrevanje aparatur in tudi posluÅ”alnice na delovne temperature - James Last Podmoskovske veĆØeri, nato isto James Last Orchestra Classics up to date 5, potem pa Slovenski oktet (25 obletnica, 3LP set), nato Puccinijeva La Boheme (2LPset, 1973, Decca, Pavarotti..). Ta zadnja je fantastiĆØno posneta, dinamika da te rukne, scena uau - padeÅ” v dvorano (5Eur na bolÅ”jaku, kupil od Italijanov). LP klasike so zelo dobro ohranjeni, ljudje tega ne guslajo do nezavesti tako kot se je to poĆØelo s pop LP-ji, ko tudi po en teden niso Å”li iz gramofona (prah!)..

Evo, poceni, dobro in kurja polt..Violine in zbori Jamesa Lasta me kar ponesejo, ruske melodije je krasno obdelal, ene do ganljivosti. Zbore vedno rad posluÅ”am (nazadnje v živo tik pred silvestrovim MPZ italijanske skupnosti, ki so imeli novoletni koncert v kulturnem domu v Izoli skupaj z amatersko skupino godal iz Italije (GradiÅ”ĆØe ob SoĆØi; Gradisca d'Isonzo) - Gli archi dei patriarchi).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domiÅ”ljate in plaĆØujete davek na zaverovano bolÅ”ĆØanje v vrteĆØe krožnike. Imam cd-je ki boljÅ”e igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.


Lahko naredimo Ŕpekulacijo?

Koliko avdiofilov tega foruma ima/uporablja namenski audio DSD , oziroma SACD player ?

Ocenil bi, da manj kot 1%.

Koliko trenutne glasbene produkcije je na DSD formatu ?

Ocenil bi, da manj kot 1%.

DSD je nastal kot nek prestižni format za audiofile, ki v resnici nikoli ni zaživel. Ambicije so bile po vsej verjetnosti viÅ”je, ampak praksa je pokazala kruto realnost. Podobna zgodba kot Blu-Ray. Žal, ampak dejstva so paĆØ taka.

Tudi v procesu snemanja in kasnejÅ”e post-produkcije glasbe za potrebe dodajanja " odmeva/reverba" prostora , ekvalizacije, editiranja in masteriranja posnetka, se veĆØina zvoĆØnega materiala v ĆØasu obdelave konvertira v "Hi-Res PCM " in nato v zadnji fazi zopet vrne v DSD okolje/format.

"Pretakanje" "stare produkcije" ( tako analognega kot digitalnega izvora ) v kvazi DSD format v smilsu ponudbe na "music streamerjih" je zelo vpraÅ”ljivo. ƈe recimo preneseÅ” format DSD datoteke v resnejÅ”i audio editor za profesionalni mastering tipa "Prism Media - Sadie" ali "Merging Technologies -Pyramix", lahko seciraÅ” take glasbene datoteke v prafaktorje. Lahko relativno natanĆØno oceniÅ” kako so obdelovali posnetek, ali recimo vsaj predvidevaÅ”. Pogosto sledi preseneĆØenje. Pri nekaterih posnetkih so dodani samo nujno potrebni popolnoma prazni biti digitalne informacije, da od daleĆØ izgleda "oh in sploh" in da je format na strani uporabniÅ”ke opreme prepoznan kot Hi- Res. Na nek naĆØin te speljejo žejnega ĆØez brv.

Kolega, ki je imel na letoÅ”njem Multimedia sejmu predavanje o analognih in digitalnih audio nosilcih/formatih, je imel na to temo lastno izkuÅ”njo. V lanskem letu je pri zelo znani tuji založbi naroĆØil nekaj tovrstnega "Hi-Res" materiala. Ko je celotno zadevo preveril na zgoraj omenjeni digitalni master postaji Sadie, jim je po analizi nekaterih posnetkov poslal poroĆØilo o zateĆØenem stanju "materiala". Z vljudnostnim opraviĆØilom ( Angleži to seveda znajo in obvladajo ) so mu brez strokovnega komentarja vrnili celoten stroÅ”ek nakazila. Zelo pozorno, ali bolje reĆØeno, prozorno Smile.

Seveda, ne bom posploŔeval in trdil da je to pravilo pri ponudbi, ni pa tako redek pojav.

Podobna je situacija tudi s ponudbo 4K video materiala pri naÅ”ih kabelskih operaterjih. Å e tisto, kar imajo v ponudbi ni gledljivo, ali je zelo dolgoĆØasno. Edino kar se mi je zdelo zanimivo so bili prenosi dirk Formule 1 v lanskem letu na TV3. Pogosto so video materiali, oziroma video signali v kablu tako skompresirani, da na koncu od "4K" ostane samo "K". Tudi najnovejÅ”a optiĆØna povezava, ki jo tako reklamira T2, ne pomaga. Je pa investicija za v bodoĆØe, ko se bodo zadeve zagotovo izboljÅ”ale.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 13:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je neugodno, kadar o isti temi razpravljajo zbiralci, ljubitelji, strokovnjaki in brezvezniki, kot jaz. Enostavno, zadeva se je odpeljala v digitalni smeri in nazaj ne bo Å”la nikoli veĆØ. Zato je treba slediti razvoju in se temu prilagajati. Dvomim, ĆØe Å”e kdo danes dela mastre na analogne maÅ”ine v znatnem obsegu. Da bi za super kvalitetne in drage izvajalce in prireditve reskiral in ne Å”el v zadnji krik zapisa na zadnji znan vrhunski digitalni naĆØin. Ljubitelji z zalogami ploÅ”ĆØ in kvalitetne analogne predvajalne opreme temu edini lahko oporekajo, imajo sreĆØo, da so si s ĆØasom nabrali to tehniko, ki je danes vsem nedosegljiva. Predvsem pa potrebuje veliko znanja o posluževanju in vzdrževanju. ƈe bodo veĆØji lastniki master trakov in matric spet resno vstopili v posel, se zna zgoditi, da vynil v doloĆØeni meri oživi. CD format pa ne propada na trgu zaradi samega formata, ampak ker se mediji lažje izmenjujejo drugaĆØe. Tako je soĆØasno z viÅ”jo resolucijo bil omogoĆØen tudi lažji obsežnejÅ”i stream, ki je poslediĆØno pokopal SACD in HDCD in druge visokoresolucijske predvajalnike. Da se pa ne sliÅ”i razlike med Hires (SACD; DVD-A ali blueray) posnetki in 16/44 je pa brez veze razpravljati. V takem sistemu kaj drugega nagaja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 13:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Da se pa ne sliŔi razlike med Hires (SACD; DVD-A ali blueray) posnetki in 16/44 je pa brez veze razpravljati. V takem sistemu kaj drugega nagaja.

Saj se Ŕe razlike med MP3 in 16/44 ne sliŔi. Confused

FiziĆØen format je pa tako in tako mrtev.
ƈisto možno, da se bo vinil obdržal dlje kot CD, ĆØeprav bo iz digitalnih mastrov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 14:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VpraÅ”anje je kaj popreĆØnemu hifi ljubitelju, Å”e posebej takÅ”nemu, ki na svojem sistemu nima porihtanega Å”e marsiĆØesa bolj osnovnega, dejansko prinesejo te novosti/izboljÅ”ave, ki jih propagirajo proizvajalci opreme. Navsezadnje gre tukaj za izredno velik biznis. Audiofili so zelo hvaležna ciljna skupina. Nekdo, ki se je odloĆØil, da bo vedno v koraku z najnovejÅ”o tehnologijo (in ima temu primerno debelo denarnico), bo seveda zatrjeval, da je novo boljÅ”e, da je razlika opazna, ..., skratka "must have". TakÅ”nih se bo vedno naÅ”lo precej.

Prodaja CD-jev je verjetno upadla zaradi poveĆØanega Å”tevila uporabnikov on-line streaming storitev (in fiziĆØnega udobja, ki je s tem povezano) in pa zaradi novosti, ki jih propagira industrija. Vinil ima svoj ĆØar, ki mnoge privlaĆØi iz razliĆØnih razlogov (ne samo zvokovnih). TakÅ”ni bodo Å”e naprej kupovali LPje.

Sam mislim, da je CD kvaliteta Å”e vedno povsem zadovoljiva. ƈe/ko se bo poveĆØala kvaliteta streamane glasbe na spletu, potem CD ploÅ”ĆØkov ne bom pogreÅ”al, sicer pa jih bom Å”e vedno rad kupoval. Trenutno CD-ji pri meni zvenijo bolje kot vse, kar prihaja s Tidala. Sicer pa je to, kaj je dejansko boljÅ”e, zelo relativno, saj imajo vsaka uÅ”esa svojega muzikanta. TakÅ”no je moje mnenje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se povsem strinjam s tabo @benma
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 15:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam najraje CD. ƈeprav ga zripam na raĆØunalnik, ampak je bolj ziher imeti Å”e CD.

Streamanje mi sploh ni vÅ”eĆØ, ker ne maram groznih remastrov glasbe iz 70ih. Nove glasbe pa veĆØinoma ne maram.
Kupim glasbo za prenos, ĆØe je brez DRM.
Pri streamanju glasbe sploh nimaŔ, pa Ŕe Bieber pa Lady Gaga vsak mesec tvoj denar dobita. Mad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 11:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ok, LightBit: videl sem, da imaÅ” gramofon doma. Kako pa kaj LP v odnosu na digitalijo?

Bi mi bilo interesantno, ker, razlike med kabli ti niso zaznavne, med mp3 in cd formatom je vse isto, viŔji formati praviŔ da se nekaj sliŔi a da je vpraŔljivo ker si vedel za kateri format gre.
No, slepi test pri gramofonu vs digi ne pride v poÅ”tev, ker v vsakem trenutku sliÅ”iÅ” LP, ĆØe drugaĆØe ne po prasketanju.
Velikokrat je to prasketanje posledica statiĆØne elektrike, reÅ”itev antistatiĆØni mat (prevoden z ogljikovimi vlakni naprimer) in ozemljitev krožnika.

ƈe ni statika je prah v brazdah, reÅ”itev pranje ploÅ”ĆØ, po možnosti ne takÅ”no da ostane vodni kamen notri ali ostanki detergenta.
Lahko pa je ploÅ”ĆØa tudi obrabljena, reÅ”itev je druga, bolj fina igla, ki pade nižje v brazdo kjer je ta Å”e nepoÅ”kodovana

_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 13:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
ok, LightBit: videl sem, da imaÅ” gramofon doma. Kako pa kaj LP v odnosu na digitalijo?

Gramofon zelo redko posluÅ”am, ker ni tako praktiĆØen in tudi zbirka LP-jev je bolj omejena. Že nekaj ĆØasa ni prikljopljen, ker nimam predojaĆØevalca za gramofon.

Vsekakor imam raje star LP (lahko tudi digitaliziran) kot pa slab remaster starega albuma. Seveda menim, da CD omogoĆØa boljÅ”o reprodukcijo. Ampak vĆØasih ima LP vseeno boljÅ”i zvok zaradi boljÅ”ega mastra.

Za sluŔno primerjavo formatov bi rabil enak master (kar je težko zagotoviti).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 01:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

Za sluŔno primerjavo formatov bi rabil enak master (kar je težko zagotoviti).

Že davno nazaj sem ponujal digitalni master Zlatko KauĆØiĆØ:Roundtrip in seveda vinilko .
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 08:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, piŔe da jih je 167.
Ponavadi pravijo, da so vinilke boljŔe, ker so analogne (ta torej ni?).

Kaj ti meniÅ”?


Nazadnje urejal/a LightBit Čet Jan 09, 2020 09:04; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 67, 68, 69  Naslednja
Stran 57 od 69

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe