Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

StarejÅ”i gramofon / ĆØiÅ”ĆØenje, nova igla?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 03:33    Naslov sporočila: StarejÅ”i gramofon / ĆØiÅ”ĆØenje, nova igla? Odgovori s citatom

Zdravo.

Posedujem nek starejŔi gramofon in sicer tale - Technics SL BD20D.

Na priloženem linku berem, da se zelo splaĆØa menjati iglo. V 10 letih odkar imam ta gramofon je Å”e nisem menjal.

ƈe se res, kaj svetujete in kaj z novo pridobim? Razen tega, da bo nova in ĆØista. Laughing

StarejÅ”i LPji (tudi tisti zelo lepo ohranjeni in precej ĆØisti) mi malce prasketajo. Najprej sem razmiÅ”ljal o ĆØistilnem setu, toda spet sem se ustavil pri vpraÅ”anju kateri...kaj priporoĆØate? Denarja za kakÅ”no ClearAudio Matrix napravo nimam.

Nekako bi rad najmanj to, da spravim prasketanje na minimum.

Sam sistem pa tako kot gramfon ni niĆØ posebnega - Technicsov SA-EX-120 stereo receiver in Jamo E350 zvoĆØniki.

Lep pozdrav,
Tine
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 07:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe gramofona nisi veliko uporabljal, potem menjava igle ni potrebna. Najprej poizkusi oĆØistiti iglo z alkoholom. Na vatirano palĆØko kapni alkohol in previdno podrgni po igli, da je ne odlomiÅ”! Po tem dejanju ploÅ”ĆØa ne bi smela veĆØ prasketati (vsaj ne tako zelo). ƈe temu ni tako, potem je najbrž umazana ploÅ”ĆØa ali Å”e huje, da je uniĆØena od pretežke in/ali slabe igle gramofona (ali veĆØih gramofonov), na katerih se je morebiti v preteklosti vrtela. Za ĆØiÅ”ĆØenje prahu z ploÅ”ĆØ pa zadostuje kakÅ”na od tonamenskih Å”ĆØetk, ki jih je na tržiÅ”ĆØu kar veliko. ƈe pa so ploÅ”ĆØe huje umazane ali ĆØe želiÅ” brezkompromisno ĆØistoĆØo ploÅ”ĆØ, potem pa se bo treba ozreti za katero od ĆØistilnih naprav, ki pa so precej drage. Oziroma rekel bom takole: ĆØe si resen ljubitelj vinilk, z veliko zbirko le teh in ĆØe je to tvoj primarni, oziroma najpomembnejÅ”i izvor zvoka, potem tudi ta cena ne bi smela biti previsoka.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 10:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

K temu, kar je napisal before, dodajam Å”e to, da je možno prasketanje tudi pri odliĆØno ohranjenih (celo novih) vinilkah, ĆØe se jih je predvajalo "na mokro" - recimo z Lenco-Clean ĆØopiĆØem in ĆØistilom. V tem primeru si obsojen na stalno mokro predvajanje, ali pa na ĆØiÅ”ĆØenje LP, kot ga je omenil before.
O koristnosti mokrega predvajanja vinilk obstojajo povsem nasprotujoĆØa si staliÅ”ĆØa, zato o tem raje ne bi... Wink
Morda Å”e to... ĆØe imaÅ” dostop do mikroskopa, si konico igle poglej pod njim, potem boÅ” toĆØno vedel pri ĆØem si.

ZZ & FF !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

to kar ti svetuje before raje spreglej, igla se ne ĆØisti ne z alkoholom, Å”e manj z palĆØko ker jo boÅ” ob najmanjÅ”i nerodnosti izpulil, za ta namen so posebne krtaĆØke,vedno se ĆØisti od telesa glave samo v smeri konice.

Po desetih letih je igla verjetno zaniĆØ, novo je dobro kupiti zato, da se zmanjÅ”a obraba ploÅ”ĆØ, ki jih obrabljena igla nepovratno poÅ”koduje in zaradi boljÅ”e reprodukcije zvoka,po toliko letih je verjetno zaniĆØ jermen-mislim da to ni dd gramofon, preveriti je potrebno ležaj.....skratka priporoĆØljiv je resni servis ĆØe ne drugo zato da ohraniÅ” ploÅ”ĆØe v ĆØimboljÅ”em stanju,

PloÅ”ĆØ se razen na Ʀistilni stroj ne da oĆØistiti, krtaĆØke ipd samo razporedijo prah po ploÅ”ĆØi ne morejo pa ga odstraniti razen malo povrÅ”inskega ki pa tako ne dela preveĆØ Å”kode
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pozabi na alkohol...mogoĆØe gorilni Å”pirit...vsekakor pa spodnja slika...


cca. 15 euriĆØa
_________________
Ŕoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 11:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katero iglo pa svetujete za ta gramofon?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ciscenje z alkoholom je bolje pustiti pri strani, igle se je bolje lotiti s kaksno trÅ”o Å”ĆØetko. Alkohol je lahko nevaren za zdravje glave, ĆØe je recimo igla pritrjena s kaksnim lepilom.
Osebno sicer Å”e nisem poskusil, nekateri pa gredo tako daleĆØ, da iglo "ĆØistijo" s finim (800-1000) brusilnim papirjem.
Po desetih letih pa je po mojem najbolje nabaviti novo glavo, tja do 50 Eurov dobis primerno za tvojo P-MOUNT rocko.

LP,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Miran, hvala.

Mi lahko postrežeÅ” s kakÅ”nimi linki? Sam se namreĆØ (Å”e) ne spoznam na to.

No, Å”e za dodatno informacijo. Gramofon je resda star 10 let, je bil pa nekih 5 let v mirovanju - niti en vinil se ni zavrtel, ker je del sistema Å”el v maloro in ga prejÅ”nji uporabnik ni menjal 5 let. Ostalih 5 pa tako tako, ni bilo ogromno ploÅ”ĆØ, nekaj pa..

ƈe pogledam iglo od blizu se vidi, da je malce zamazana (vsaj pomoje).

Torej, menjava igle..oĆØitno. Å e vedno pa vpraÅ”anje katero, prosim postrezite mi s parimi linki, majstri...

Hvala,
Tine

P.S.: Trenutno gledam tole dvoje:

Ortofon X1-MCP

Audio Technica AT-311-EP


Nazadnje urejal/a Mlchk Tor Jun 28, 2011 12:21; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
acoustic



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:50
Prispevkov: 150
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mlchk je napisal/a:
Miran, hvala.

Mi lahko postrežeÅ” s kakÅ”nimi linki? Sam se namreĆØ (Å”e) ne spoznam na to.

No, Å”e za dodatno informacijo. Gramofon je resda star 10 let, je bil pa nekih 5 let v mirovanju - niti en vinil se ni zavrtel, ker je del sistema Å”el v maloro in ga prejÅ”nji uporabnik ni menjal 5 let. Ostalih 5 pa tako tako, ni bilo ogromno ploÅ”ĆØ, nekaj pa..

ƈe pogledam iglo od blizu se vidi, da je malce zamazana (vsaj pomoje).

Torej, menjava igle..oĆØitno. Å e vedno pa vpraÅ”anje katero, prosim postrezite mi s parimi linki, majstri...

Hvala,
Tine

Pozdravljen Tine,

ĆØe je gramofon delal samo 5 let pa Å”e to bolj obĆØasno, igla ne bi smela biti uniĆØena, ĆØe je seveda ni kdo poÅ”kodoval ali vrtel res zaniĆØ plate.

Po moje bo za zaĆØetek dovolj samo ĆØiÅ”ĆØenje igle s trdo Å”ĆØetko in zato namenskim ĆØistilom, ki odstrani obloge ki si se verjetno s ĆØasom nabrale, tudi ko je stal.

Na web-u je tega dovolj, morda se kaj dobi celo pri nas. En tak poceni komplet:
http://www.needledoctor.com/Groovy-Stylus-Cleaner-w-brush?sc=2&category=214

Jaz bi to naredil najprej in potem videl, ploÅ”ĆØe pa kot so napisali že kolegi zgoraj lahko prasketajo tudi ĆØisto nove. ƈe so pa spraskane ploÅ”ĆØe, pa tako z novo iglo tega ne boÅ” reÅ”il Smile

Obilo užitkov z gramofonom.
_________________
Timeless Experience-Finest Audio
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mlchk



Pridružen/-a: Tor Jun 2011 2:52
Prispevkov: 20
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha. No ja, saj sem tudi sam imel to v mislih (ĆØiÅ”ĆØenje naprej). Å e vedno pa ne Å”kodi, da se ''izobražujem'' dalje (igle, glave)...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
acoustic



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:50
Prispevkov: 150
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mlchk je napisal/a:
Aha. No ja, saj sem tudi sam imel to v mislih (ĆØiÅ”ĆØenje naprej). Å e vedno pa ne Å”kodi, da se ''izobražujem'' dalje (igle, glave)...
Seveda ne Ŕkodi.
Kot vidim na forumih hvalijo s tem gramofonom tole glavo:
http://www.needledoctor.com/Audio-Technica-311EP
_________________
Timeless Experience-Finest Audio
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 12:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

za tak gramofon je idealno kupiti samo novo originalno iglo- cca 30 eur vse ostalo je tako tako ko boÅ” na novi glavi boÅ” videl da je preslabo kaj drugega...

ĆØe je res tako malo rabljena bi eventuelno zadoÅ”ĆØalo ĆØiÅ”ĆØenje in pregled konice pod vsaj 200x poveĆØavo na mikroskopu. pa preveriti obtežitev.antiskating. sam položaj glave...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 13:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
to kar ti svetuje before raje spreglej, igla se ne ĆØisti ne z alkoholom, Å”e manj z palĆØko ker jo boÅ” ob najmanjÅ”i nerodnosti izpulil, za ta namen so posebne krtaĆØke,vedno se ĆØisti od telesa glave samo v smeri konice.

Hm... jaz sem napisal na podlagi lastnih izkuÅ”enj in stvar funkcionira! Res je bolje to poĆØeti z krtaĆØko, a tudi z "palĆØko za ĆØiÅ”ĆØenje uÅ”es" gre, a treba je biti skrajno previden. Pozabil sem le omeniti, da si tega poĆØetja ne predstavljam brez pomoĆØi poveĆØevalnega stekla in svetilke.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Wolumen



Pridružen/-a: Ned Jun 2009 11:46
Prispevkov: 345
Kraj: Å kofija loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2011 15:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam jaz maÅ”ino za ĆØisĆØenje lp,lahko ti kako ploÅ”ĆØo oĆØiÅ”tim.ƈe te zanima pusti sporoĆØilo na zs.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Robert Johnson21



Pridružen/-a: Tor Maj 2016 16:42
Prispevkov: 1
Kraj: Lotmerk

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2016 16:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gospodje jaz imam eno vpraÅ”anje pred kratkim sem dobil Gramofon Iskra Tosca ima iglo in vse zanima me kako dolgo zdržijo igle zelo me je strah glede igle in ĆØe jo kdo ima mi lahko sporoĆØi ? In kaj bi se zgodilo ĆØe dam gor iglo druge firme ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe