Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DAC?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 107, 108, 109 ... 115, 116, 117  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
aiken



Pridružen/-a: Tor Jan 2017 13:17
Prispevkov: 26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 21:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj že tega ne morem več trditi. Tako sem postal slabe volje, da me je čisto zapustil analitični pristop.

Ker me je včeraj dobesedno vrglo na rit, tako občutno izboljšanje zvoka. Po pravici nisem toliko pričakoval, mislil sem si, da bo malo olje od mojega starega, pokojnega DACa,

Jutri bom v miru šel čez nekaj zripanih flacov in potem bom poročal, kaj sem ugotovil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 03, 2023 12:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
uuu, si me spomnil:

Asahi Kasei aka AKM je nedolgo tega predstavil novo linijo čipov:
https://www.akm.com/eu/en/about-us/news/2022/20220420-ak4499ex/
-------------------------------------------------------------------------
Opomogli so si po požaru. Italijani komentirajo, da bo trajalo preden se bodo kupci tako masovno zanesli na njih kot je to bilo pred požarom.
Vsi so se opekli, na vrat na nos so morali preprojektirati dac-e v svojih izdelkih, ko je AKM odpovedal.
Prav ta požar je dal vedeti kako tvegano je sloneti samo na enemu dobavitelju. Veliko se jih je potem orientiralo na R2R dac-e, zato da so neodvisni, oziroma nabavljajo material kjerkoli.

Pod roke mi je prišel test Topping E70 Velvet. Uporablja nove AKM čipe.
Prav zabavno je brati test, ko piše naprimer, da so vedeli, da bo slej ko prej prišel dac, kjer bo meritev spektra šuma izpod področja grafa (-150dB) - a niso pričakovali da bo to dac za manj od 500€. Takih točk presenečenja je kar nekaj, predvsem pa zvočni vtisi ki neredko zaidejo med presežnike. Pa ko navedejo, da so taki rezultati v ne tako davno preteklosti bili nedosegljivi neglede na denar.
Bom še razmislil, je dozorel čas da skočim na vlak digitalizacije. Še sejem v Minhnu obiščem...
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 05, 2023 22:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Pod roke mi je prišel test Topping E70 Velvet. Uporablja nove AKM čipe.
Prav zabavno je brati test, ko piše naprimer, da so vedeli, da bo slej ko prej prišel dac, kjer bo meritev spektra šuma izpod področja grafa (-150dB) - a niso pričakovali da bo to dac za manj od 500€. Takih točk presenečenja je kar nekaj, predvsem pa zvočni vtisi ki neredko zaidejo med presežnike. Pa ko navedejo, da so taki rezultati v ne tako davno preteklosti bili nedosegljivi neglede na denar.
Bom še razmislil, je dozorel čas da skočim na vlak digitalizacije. Še sejem v Minhnu obiščem...

Na žalost dac še zdaleč ni sestavljen samo iz dac ćipa. Na zvok precej vplivajo tudi ostale komponente.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 07:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
ambasador je napisal/a:

Pod roke mi je prišel test Topping E70 Velvet. Uporablja nove AKM čipe.
Prav zabavno je brati test, ko piše naprimer, da so vedeli, da bo slej ko prej prišel dac, kjer bo meritev spektra šuma izpod področja grafa (-150dB) - a niso pričakovali da bo to dac za manj od 500€. Takih točk presenečenja je kar nekaj, predvsem pa zvočni vtisi ki neredko zaidejo med presežnike. Pa ko navedejo, da so taki rezultati v ne tako davno preteklosti bili nedosegljivi neglede na denar.
Bom še razmislil, je dozorel čas da skočim na vlak digitalizacije. Še sejem v Minhnu obiščem...


Na žalost dac še zdaleč ni sestavljen samo iz dac ćipa. Na zvok precej vplivajo tudi ostale komponente.


in rešitve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 09:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
ambasador je napisal/a:

Pod roke mi je prišel test Topping E70 Velvet. Uporablja nove AKM čipe.
Prav zabavno je brati test, ko piše naprimer, da so vedeli, da bo slej ko prej prišel dac, kjer bo meritev spektra šuma izpod področja grafa (-150dB) - a niso pričakovali da bo to dac za manj od 500€. Takih točk presenečenja je kar nekaj, predvsem pa zvočni vtisi ki neredko zaidejo med presežnike. Pa ko navedejo, da so taki rezultati v ne tako davno preteklosti bili nedosegljivi neglede na denar.
Bom še razmislil, je dozorel čas da skočim na vlak digitalizacije. Še sejem v Minhnu obiščem...

Na žalost dac še zdaleč ni sestavljen samo iz dac ćipa. Na zvok precej vplivajo tudi ostale komponente.

V bistvu ciljam na večjega brata (model 90 če bo postal velvet) z boljšim analognim bufferjem.
Ker imam doma njihov predojačevalec (Pre90) se mi približno sanja kaj pride ven in zaupam da 'znajo'.
Tudi E70 Velvet sodeč po opisu bi dovolj za začetek. Kadar je govora o dozorelosti tehnologije in rezultatih, ki so v preteklosti bili nedosegljivi neglede na denar, potem je to to.
Na koncu bit je samo bit, kar zaradi otroških bolezni dosedanje tehnologije vsaj v cenejšem segmentu ni bilo ravno tako.
E70 Velvet uporablja čipe za izhodni buffer, kljub temu je govora o 3D, veliki zračnosti in globini scene (od vedno indikator kateri klasi pripada). Pri večjem bratu pa pričakujem večjo mesnatost - drugi indikator - ta je ahilova peta digitalne tehnologije in nekaj na kar biti pozoren za preskok v 'orbito'.
Bom pozoren na sejmu v Minhnu..
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 10:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta Velvet ima vse, kar se od DACa pričakuje. Ima najpomembnejše nasploh, display, ki pove kaj DAC sploh dobiva v obdelavo iz kateregakoli playerya in kaj od sebe oddaja naprej na končno ali pre in kateri FIR filter je v uporabi. Ima vrteči poti, ki pri DACu sicer lahko povzroča manjšo izhodno kvaliteto, torej DAC se uporablja vedno na poln izhod in mimo tega. Ima pa verjetno tudi klasično Topping možnost, menjave izhodnih bufferjev z boljšimi (diskretnimi) čipi, tipa Ticha ali Burson itd. Ima tudi XLR izhod, kdor že trmasto vztraja na podvojenih modulih. Imam že lep čas Topping, pa bi še enkrat kupil enako Topping. Obstojajo tudi alternativne možnosti, kot so FPGA programirane konstrukcije ali pure R2R po starem, seveda pa pretirane cene in nikakršen GUI, torej ne veš kaj se dogaja, hvala. DACi so vsako leto 1x boljši in 1x cenejši.
Novejši DACi imajo I2S vhod v obliki HDMI, seveda če najdeš načrt, kako iz kakega Denona SACD ali Yamaha S2300 izvleči potrebni format. Totalna zmaga.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 14:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pridno prepisujem
- Bufferji so OPA1612 SoundPlus od Texas Instruments (1,1nV šuma; 27 V/us slew rate)
- vhod je 32bit XMOS - XU316
- brezžično pa gre za Blutooth 5.1 /Qualcomm QCC5125/ (24bit/96kHz)
------------------------------------------
Glede XLR se je začelo dogajati tudi v nižjih kastah. Celo phono predojačevalci so se začeli množiti v tej tehnologiji - torej total balansirana gradnja (Pro-Ject naprimer). Izhod iz odjemne doze je balansiran in vsa brnenja so posledica neumnih poenostavljanj pri povezavah in posledičnih ground loop-ih. http://korfaudio.com/blog98
https://www.stereophile.com/content/pro-ject-phono-box-rs2-phono-preamplifier-measurements
Seveda je to komplikacija, seveda terja določeno natančnost. Prednosti so pa zelo slišne - znebiš se kup 'sraja' v napajanju (spominja na baterijsko) in znebiš se ground loop-ov in s tem paranoje okoli napajalnih kablov pa tudi na interkonektih je občutno olajšanje.
Pre 90 sem vezal najprej single ended na Spectrona a pravi sound je skočil ven šele z XLR povezavo. Praksa pove svoje.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 20:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na papirju je Topping vedno bil "TOP". Sem si lastil dovolj DAC-ev in še 2x toliko slišal.... Topping sigurno ne bi izbral. Moje skromno mnenje.

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 11:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jou,
a je mogoče kdo tukaj, ki ima Mola Mola Tambaqui dac in, ki bi pripravljen zadevo demonstrirati?
Tnx, peace
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 15:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko, da je vse res. Ampak cena 13.000$ zgovorno pove, da gre za hohštaplerijo in overkill v presežnikih. Če je nekoč stal vrhunski Mytek, inovativne konstrukcije, podobno, je danes ta cena nemogoča. Če je DAC, sam imam kao bedni, socialni Topping D50s, z XMOS USB delilnikom na dva kanala in s posameznim DACom za vsak kanal (ES9038Q2M), že dostopen za pod 300€, je več zapraviti neumnost. Ja, če rabiš XLR balančno vezavo, imaš D70e, pa AKM enojni čip že za pod 500€. Vsi aktualni posnetki, ki jih sploh poslušamo so še iz časov masterjev 24/96, azo?
DACi se dnevno cenijo in izboljšujejo. Vlagati denar v neke pretekle marketinške uspehe, je neumnost.
Vedno pa velja ponudba. Če kdo meni, da sem vosu in da nimam pojma, pripeljem sistem in se gremo paralelno primerjat. Mogoče bom šel s sklonjeno glavo od tam, mogoče pa ne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 17:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

G. Jože, cenim vaše znanje, ampak...
Dac za 300€ je pač dac za 300€. Saj, za ta denar res dobiš veliko, pa te superiorne meritve in to, ampak še vseeno, tukaj sploh ne bomo debatirali.
Jasno je, da je kvaliteta zvoka na vložen 1€ pri 10k€ dacu manjša kot pri 300-500€ dacu. Ampak tako je pri vseh rečeh, avto, druge komponente, kvaliteta hotelov... Za 5-10% napredka je potrebno globoko seči v žep. Za zadnja 2% najbolj globoko. Zdaj, če je vam D50 top end kar se tega tiče, me veseli, tudi jaz bi bil vesel tega. Ampak, pri vaših postih je vsaj po mojem mnenju dostikrat opaziti, da ste kar hitro zadovoljni, hitro zaključujete in EV je end game. Ne želim nič slabega s tem, ampak samo kot razlago/primerjavo zakaj je s Toppingom D50 enako. Kot pravim, s tem ni nič narobe, vsak po svoje in prav je tako.
Ampak, meni ti ta poceni daci pač ne dajo to kar želim. Pa lahko probam vse od prvega do zadnjega, isto s****e, drugo pakovanje. Za dac, ki bo res superioren za zahtevnega poslušalca, je pač treba odšteti več denarja, simple as that. Mogoče se bo nekdo ustavil pri Gustardu r26, mogoče kdo pri Terminatorju, ali pa še prej, pa vseeno se bodo zavedali, da tam zgoraj še nekaj je, ampak premalo, da bi bilo vredno denarja. Nekdo, ki je zmožen, bo pa pač šel v to en nabavil Chord Dave, Rockna, Totaldac...

Imam enega od teh Toppingov, pa imel sem zdaj ene dva daca za nekje ta denar, pa ni en teden nazaj kar sem A/B Chord Mojo in Aune s Sparkosom. Kako naj rečem, saj igra, ampak to so pač igračke. Oz. da ne bom zvenel naduto in brezglavo, rad bi se izobrazil in pridobil izkušnje, zato bi rad slišal Tambaqui dac (ali podobno) kot enega najvišje rangiranih dacov v zadnjem času. Mogoče se pa izkaže, da je nekaj od tega res kar pravite...

Peace


Nazadnje urejal/a habo66 Sob Maj 13, 2023 21:45; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 20:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če poslušaš na nekih jbl, ki so rokerski zvocniki in nimajo kaj dosti resolucije, potem je res brez veze zapravljati neke silne novce za bizuterijo. Ne bo nobenih razlik.... ampak če to rečeš pol cela klubska četa začne udrihati...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 20:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdi se mi, da je glede digitalnega zapisa zvoka še vedno precej razširjeno mnenje, da je digitalni zapis itak sestavljen samo iz enic in ničel in je skoraj vseeno s kakšno napravo ga predvajamo, glede DACa pa je zgolj pomembno kakšen DAC čip ima vgrajen, kakšen SNR so mu izmerili in kakšne formate zapisa in frekvence podpira.

Takšno stališče je napačno. Razlićni DACi zvenijo zelo različno. Dražji običajno zvenijo bolje od cenejših, čeprav imajo na testih morda izmerjene podobne vrednosti.
_________________
"Whenever we find connoisseurship operating within science or technology we may assume it persists only because it has not been possible to replace it by a measurable grading." Michael Polanyi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 13, 2023 21:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovor je v radovednosti. Poslušati je treba veliko raznorodnih DAC-ov, da lehko kaj rečeš. Naletiš na težavo, da neki utrjen sistem, ki lepo igra, seveda nobeden ne želi podirati, menjati elemente za vajo itd. Grem v München, da se oborožim z izkušnjami in vtisi. Šele po letu dni sem nabasal na teste, kjer so pohvalili dva sistema, ravno tista dva, ki sta me ustavila z vtisom in presenetila. DACov sem slišal mnogo, najbolj izrazit vtis odprtosti in nevtralnosti je dala kakšna Lampucera, pa interni DAC Pathosa, pa Transient R2R in podobni. Kot zanimivost povem, da sama zmogljivost v vzorčenju ni podatek, premo sorazmeren s kvaliteto, posnetki, ki jih jaz poslušam so izpred let in večinoma 24/96 rojeni, pozneje napumpani, zmrcvarjeni itd. Sodobni realni DSD, višjih kategorij je božanski, ga pa skoraj ni, itak ste vsi člani Cookie Marenco in tam kdaj ponudijo brezplačne, nezgoljufane vzorce. Tudi zadni boom odprtokodnih sestavov s FPGA, me ni prepričal. Še vedno pa mislim, da več kot pol uporabnikov sploh ne pripelje signala do DACa korektno, niti ne razume omejitev prenosnih medijev.
Lepo je, če izmenjujemo mnenja in izkušnje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2023 11:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Odgovor je v radovednosti. Poslušati je treba veliko raznorodnih DAC-ov, da lehko kaj rečeš. Naletiš na težavo, da neki utrjen sistem, ki lepo igra, seveda nobeden ne želi podirati, menjati elemente za vajo itd. Grem v München, da se oborožim z izkušnjami in vtisi. Šele po letu dni sem nabasal na teste, kjer so pohvalili dva sistema, ravno tista dva, ki sta me ustavila z vtisom in presenetila. DACov sem slišal mnogo, najbolj izrazit vtis odprtosti in nevtralnosti je dala kakšna Lampucera, pa interni DAC Pathosa, pa Transient R2R in podobni. Kot zanimivost povem, da sama zmogljivost v vzorčenju ni podatek, premo sorazmeren s kvaliteto, posnetki, ki jih jaz poslušam so izpred let in večinoma 24/96 rojeni, pozneje napumpani, zmrcvarjeni itd. Sodobni realni DSD, višjih kategorij je božanski, ga pa skoraj ni, itak ste vsi člani Cookie Marenco in tam kdaj ponudijo brezplačne, nezgoljufane vzorce. Tudi zadni boom odprtokodnih sestavov s FPGA, me ni prepričal. Še vedno pa mislim, da več kot pol uporabnikov sploh ne pripelje signala do DACa korektno, niti ne razume omejitev prenosnih medijev.
Lepo je, če izmenjujemo mnenja in izkušnje.

Se kar strinjam.
Meni je zelo moteče da ni jasnih receptov kako do rezultata. Sploh mi je moteče če kabel vpliva na digi verigo - prenos ničel in enic, halo! - ker je to zame znak da je nekaj hudo narobe v celi zgodbi.
Saj vemo kako to gre v hifiju - če se ne da po matematično korektni metodi priti do rezultata, se pristopi z umetelnimi koloracijami.
Ta kolorativni pristop je tisti, ki poganja cene v nebo. Kakorkoli je všečno, je tudi hitro dolgočasno, ker vsi posnetki dajejo po istem kopitu.

Ker to ni od včeraj, sprašujem digitalne znalce - kateri od DAC-ov iz višje klase /ranga 5-10.000€ pa recimo 15-20let stari/, ki so takrat bili kovani v zvezde, je danes še aktualen, drži ceno vsaj na polovici nabavne?
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Ned Maj 14, 2023 11:51; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 107, 108, 109 ... 115, 116, 117  Naslednja
Stran 108 od 117

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe