Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DIY popravila
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 23, 2022 16:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kitajci po 6.50€ so se kar popravili v tolerancah.
https://www.aliexpress.com/item/689207184.html?spm=a2g0o.new_account_index.0.0.9bae25b9Lo5TSB

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 31, 2022 19:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S tem Jantzen silver si se izdal! Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 31, 2022 19:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta rdeč je moj, Jantzen Silver Z-cap in Blue Standard Z-cap pa so vgrajeni v eno drugo kretnico za prijatelja, sem jo samo polotal. Oboje sem iz firbca pomeril.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

50 let stari prvi projekt konstruktorskega para Thiele-Small.
Ni konca obnavljanja. Zdaj so pobarvani in obnovljeni mali aktivni monitorji, nekako je uspelo. Tudi zamenjava na 240V je OK. Priključki za stojala so vgrajeni.


Treba bo še novo obrobo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 20:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam tud ene doma, jih pa nisem kaj veliko sprobaval...






Pa tele Telefunkne. Ima morda kdo kak info....Na netu ne najdem ničesar?

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 21:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najs JVC.
https://www.hifi-archiv.info/telefunken.html
Oni Telefunkeni znajo biti delani za radijske studie. Je kakršnakoli oznaka na njih? 2x 10" Heco bas?
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 26, 2022 22:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zima prihaja, obnoviti bo treba teorijo in posodobiti vezja na DIY napravah. V delu je 6-kanalna 2x200W + 4x100W končna z 1200W napajanjem v mini ohišju iz Italije (Modushop 2U). Testi prototipov so pri koncu. Slika faznega zamika in signala na bremenu pri 50kHz




Stari TransmissionLine DIY KEF-i, ki sem jih naredil na balkonu leta 1985 se kar starajo, jih nobeden ne mara. Ljudje ne prepoznajo prave robe.



Za posebne priložnosti pa sem si izdelal 12" subwoofer (driver EV12SB) z aktivnim pogonom v D-klasi in rezom LP na 50Hz, z elektronsko in analogno poravnano sonično krivuljo od 20-50Hz (Linkwitz sub filter)

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 09:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Najs JVC.
https://www.hifi-archiv.info/telefunken.html
Oni Telefunkeni znajo biti delani za radijske studie. Je kakršnakoli oznaka na njih? 2x 10" Heco bas?



Zadaj prav nobene, bi moral odpret da vidim kaj je notri. Pomoje tudi so bli za studije ....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rolexbet



Pridružen/-a: Čet Jan 2023 2:00
Prispevkov: 3
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2023 02:32    Naslov sporočila: HARMAN KARDON hk990 Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

saj nevem ali objavljam v pravi temi ali bi odprl ločeno temo. Ura je pol ena zjutraj in se mi v glavi prepletajo misli, da bi moral na forum objaviti mojo majhno dogodivščino z audio opremo.

Vedno sem si želel harman kardon ojačevalec in če ne zato ker bi proizvajal dober zvok pa zato ker ima tako lep dizajn.

Nekako sem se odločil, da nabavim Harman Kardon HK990. Mislil sem kupiti rabljenega brezhibno delujočega, ampak sem po prebiranju ranoraznih prispevkov na spletu ugotovil, da gre za dokaj rizični ojačevalec, ki ima prebleme z pregrevanjem ampak ga opisujejo kot zelo napravo.
Odločil sem se, da morda poiščem na svetovnem spletu kakšnega, ki bi potreboval kakšno manjše popravilo, saj sem mislil, da bi tako v začetku odpravil težave o kateri se prebiral na DIYaudio in ostalih spletnih forumih.
In našel sem en primerek v nemčiji za dokaj dobro ceno. Opis napake je bil, da je težava error 005. Odločim se za nakup in nakažem znesek prodajalcu. Po cca. petih dnevih paket pred vrati. Z velikim navdušenjem odpakiram dobro zapakiran paket in z razočaranjem ugotovim, da zadeva ni bila točno takšna kot je v opisu navedel prodajalec. Problem je bil, da na ojačevalcu niso delovale tipke....po par minutah ugotovim, da je bil ojačevalec v prostoru z pretiranim cigaretnim dimom. In ker tipke niso delovale nisem moral narediti firmware reset. Niti ne toliko žalosten, saj sem vedel, da sem kupil napravo, ki je v defektu, se lotim popravila sprednjega dela ojačevalca, TIPK. Zadevo razstavim, očistim (neverjetno koliko nikotina, zaslon oz. display je bil cel moten) vse tipk raztavim, spoliram, display spoliram iz notranjem strani in zadeva postane kot nova. TIPKE klikajo kot nove, zaslonček in barva je kot v katalogu, zadeva urejena. Sestavim zadevo in naredim firmware rest ( ojačevalec je bil v protection mode error 005 ). Ojačevalec deluje. Presrečen.
Zelo previdno poslušam glasbo na nižji stopnji glasnosti -60db (Dire Straits, Sade, Metallica, Malika itd.), saj se zavedam, da je ojačevalec lahko šel v protection mode, ker se je pregreval. Povečam glasnost na -30db in opazujem HK990 (uprabljam ir termometer) temperatura tranzistorjev ne preseže 47 stopinj po 45minutnem poslušanju. Opazim da je leva stran ojačevalca nekoliko višje temperature kot desna. Znakov pregrevanja na ojačevacu ni zaznati. Na plošči predojačevalca sta 2 transistorja z hladilnim telesom en za levo stran in en za desno stran. Ta dva sta se segrela na 78 stopinj, odstopanja med levim in desnim cca 2 stopinji, saj ne odčitaš vedno v točno določeni točki. Gledam tehnično dokumentacijo, da delovno okolje za te tranzistorje gre do 125 stopinj in zaključem misel, da tako mora biti. Temperatura se ni povečala zato sem mislil, da je tako vredu.

Čez par dni ko prebiram service manual, ugotovim, da bi bilo dobro nastaviti BIAS na 38mV. Odločim se, da bom naredil nastavitev. Z multimetrom priklopim krokodilčka na izhod - in z pozitivno konico odmerim vrednost na točki kot jo navaja service manual TP4 in TP8. Merim merim in vrednosti ki se mi pojavljajo so totalno mimo 38mV. Na potencio metru zavrtim vijak in številke se nič kaj ne premikajo proti vrednosti 38mV. ok zaključim z levo stranjo. Gremo testirat. Nekaj se je spremenilo, ker sedaj se pa desna stran nekoliko bolj segreva kot leva.... Gremo nastavljati desno stran....Prislonim konico multimetra na kontakt TP4, ojačevalec za desno stran, in vrednosti, ki se mi prikazujejo na multimetru niso blizu 38mV, zato mislim, da imam slab kontakt. Premikam konico malo levo malo desno in ISKRA ter zasveti iz FUSE board. Pregorela varovalka T5AL250V😌 😭😭😭😭. V upanju, da je skurilo samo varovalko naslednji dan vstavim novo varovalko in v razočaranju ugotovim, da sem naredil butasto napako in ustvaril kratki stik ter poskodoval desni ojaćevalec. HK990 ima 2 mono ojačevalca.
Prilagam par slik za lažje predstavljanje tega zapisa.

Če bi kdo želel deliti z mano rešitve in pomagati popraviti ojačevalec bom neverjetno vesel. Kratki stik, ki se je pripetil je nastal na TP4 in tranzistorjem Q14 (NJL3281D (NPN) ThermalTrak Onsemi. Je ta kratki stik uničil tranzistor in poleg upor R86 ter element FB9 (je to mogoče fuse ?? ) je lahko uničilo kaj drugega....nevem....upam, da me bo na dobro pot usmeril kdo na tem forumu.

Hvala za pomoč že v naprej.






Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2023 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dobrodošel rolexbet

Boš zelo srečen, če je tisti FB res varovalka. Preveri, če je prekinjena in primerjjaj z ostalimi. Preveri, če je tranzistor v stiku med katerokoli kombinacijo treh nogic.
Nisem tapravi za te voditi v popravilu, kak vintage bi še šlo, za zvočnike pa z veseljem. Upam, da uleti kdo ki res obvlada, a če je pokurjeno, ga sam ne popraviš, da bo pravilno popravljeneo.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Rio



Pridružen/-a: Sre Avg 2016 9:10
Prispevkov: 31
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 18, 2023 16:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

FB9 je dušilka, ki je vezana vzporedno uporu R85 10Ω.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rolexbet



Pridružen/-a: Čet Jan 2023 2:00
Prispevkov: 3
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2023 00:51    Naslov sporočila: popravilo uspešno Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

LIX hvala za sprejem na forum. Obnavljal bom B&W 684 zvočnike. Ohišje je poškodovano in en tweeter je preluknjan. Same gumice na driverjih so po vizualnem pregledu v vredu stanju. Kakšnega nasveta bom zelo vesel.

Ojačevalec je popravljen. Kratki stik med TP4 in Q14 tranzistorjem je uničilo tranzistor Q17 MJE15032 NPN. Uspešno sem ga zamenjal in sedaj ojačevalec deluje.

Kaj predlagate, da se zamenja termalna pasta med tranzistorji in hladilnim delom ? Kakšno pasto priporočate ? Jaz bi zamenjal.....

Nastavljanje BIAS. Kako se ga pravilno lotim ? Merim med TP4 in TP8 ter med negativnim izhodom ali pozitivnim ?


Lep pozdrav, Matej







Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2023 22:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot kaže ga ni korenjaka, ki bi si upal komentirati.
Odlično za entuzijazem, cvek za popravilo.
Kot sem že napisal, to ne gre tako enostavno. Veliko , zelo veliko tranzistorjev v obtoku je lažnih, fake. Kar nekaj vizuelno podobnega se vzame in nanj napiše karkoli, samo da se proda. Včasih popazijo, da je vsaj približno podobno, včasih ne. Če ti gre en tranzistor v veji, se največkrat zamenja vse. Ko se menjuje je nujna selekcija in meritev parametrov. Če poznaš koga, ki ima škatlo enakih tranzistorjev, ti morda uspe najti takega, ki je primeren za montažo med ostale, se pravi, da ima na meritvah zelo blizu parametre, kot originali.
V avtomobilskem svetu je to tako: se ti zlomi ojnica na enem batu, greš na odpad in iz podobnega motorja vzameš bat in ga namontiraš v tvoj avto. Ne menjaš ležajev, ne batnih obročkov si vesel, da avto spet dela.

Termo pasta je v osnovi samo ena (različni proizvajalci imajo rahlo drugačne recepture). Ko greš v trgovino - Bela termo mast za montažo tranzistorjev na hladilno rebro !!!
NIKAR uporabljati termo pasto za hlajenje računalniških procesorjev, v večini so elektro prevodne in ti naredijo stik.
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2023 09:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.
Eni pa znate strašit Smile)
Ker je odpihnilo en driver transistor bo treba vse menjat. eh dajte no.
Malih Motorol noben ne fejka. Stane dober euro v vseh trgovinah od Tme do Farnell Mouser....Fejkajo se izhodni Sankeni pa vfeti Toshibe ... pa vintage tranzistorji predvsem v TO3 ohišju.
Vse počisti z izopropilom, nova pasta ali nabaviš roza kapton kjer je že prevlečen s pasto. Sestaviš. Nastaviš malo premeriš z 8 0hmskim btremenom če imaš osciloskop in je finito.
Amp kot je tale niti slučajno nima uparjenih izhodnih transistorjev. Sigurno so +-10%. Premeri na vsakem emiterskem uporu pa boš videl. Malo odstopajo emiterske vrednosti ampak v redu 1-5%. Pa ne čez oba merit teh 38mv, vsako polovico oz greš po vsakem uporu na eni veji. oz raje ne, će se ti rado roke tresejo. Če dost servisiraš si raje nabavi testene kable ki imajo špice na koncih ki ih celo malo zapičiš v cin in ne zdrsnejo kot originalni.
Ssegrevata se najbrž q39 in q20. Predlagam da počistiš cin na nogicah na novo polotaj in povečaj hladilo.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2023 10:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Termo pasta je v osnovi samo ena (različni proizvajalci imajo rahlo drugačne recepture). Ko greš v trgovino - Bela termo mast za montažo tranzistorjev na hladilno rebro !!!
NIKAR uporabljati termo pasto za hlajenje računalniških procesorjev, v večini so elektro prevodne in ti naredijo stik.


Prevodne termo paste za hlajenje procesorjev so zelo redke: liquid metal, kot npr. Thermal Grizzly Conductonaut (mešanica galija in kositra) - so drage, in primerno opremljene z opozorili, tako da res težko kupiš ponesreči.

Večji problem uporabe termo past za procesorje za hlajenje drugih elementov je njihova redkost oz. nizka viskoznost (za lažje nanašanje na velike površine), zaradi česar so lahko po več ciklih segrevanja in ohlajanja skoraj čisto iztisnjene iz majhnih elementov, na velikih procesorjih je to manj opazno. Če uporabiš nekaj gostega, primernega za npr. laptop procesorje, se to ne zgodi (Prolimatech pk-3, Gelid Gc-Extreme, Thermalright tfx, Phobya NanoGrease Extreme...). Termo pasta "ni samo ena", vse te računalniške paste imajo nekajkrat višjo toplotno prevodnost od standardne termalne masti.

Standard thermal grease: od 0.5 do maksimalno 2 W/mK.
Prolimatech pk-3: 11.2 W/mK

So pa tudi veliko dražje, a potrebuješ tako ali tako zelo majhmo količino. Nekatere zadeve so šle naprej od 1970.
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe