Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Namenske audio sobe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 43, 44, 45
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 15, 2020 20:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uf, zanimiv dokument, to je iz leta 1994. To je v bistvu za stereo kino sistem z namensko opremo (x-krivulja za zvočnike).

Ampak, akustični principi se itak niso kaj dosti spremenili. Se pravi, sem kar zadel, sicer bolj spodnjo mejo, moja soba ima 2470 ft3. Wink



Je pa RT60 v malih prostorih manj pomemben, zato je tule drugačno priporočilo:
Citiram:
Time taken for sound to decay 60dB (T60) should be between 0.2s and 0.5s from 250Hz to 4kHz
T20 and T30 should be +/- 25 % across the same frequency band using one third octave smoothed bands.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 16, 2020 10:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko smo že pri raznih "standardih" ali bolje priporočilih za audio sobe (za AV sobe je praviloma enako).

Primer še enega priporočila, ki je zelo praktičen za izračun:

RT 60 naj bi bil od 0,2 - 0,4 s za sobo 100 m3.

Za ostale sobe pa se zgornja in spodnja meja računata po formuli


RT min = 0,2 (treji koren iz V/100)

RT max = 0,4 (treji koren iz V/100)

V = volumne (kubatura) sobe v m3


Primer izračuna za 4 x 5 m veliko sobo višine 2,5m

V = 4 x 5 x 2,5 = 50


RT 60 min = 0.2 x (treji koren iz 50/100) = 0,2 x 0,7937 = 0,16 s

RT 60 max = 0,4 x (treji koren iz 50/100) = 0,4 x 0,7937 = 0,32 s

Rezultata sta zaokrožena.

Teh priporočil je še kar nekaj, so si pa zelo podobna.

Večja težava je doseči te vrednosti v sobi, ki je v prvi vrsti namenjena bivanju (dnevna soba, fantovska soba,...), na način da bo soba vizuelno še vedno ustrezala namenu.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 16, 2020 10:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
Uf, zanimiv dokument, to je iz leta 1994. To je v bistvu za stereo kino sistem z namensko opremo (x-krivulja za zvočnike).

Ampak, akustični principi se itak niso kaj dosti spremenili. Se pravi, sem kar zadel, sicer bolj spodnjo mejo, moja soba ima 2470 ft3. Wink



Je pa RT60 v malih prostorih manj pomemben, zato je tule drugačno priporočilo:
Citiram:
Time taken for sound to decay 60dB (T60) should be between 0.2s and 0.5s from 250Hz to 4kHz
T20 and T30 should be +/- 25 % across the same frequency band using one third octave smoothed bands.

Hm, po onem grafu Dolby-a si ravno prav 0,15 - 0,25 bolj pri zgornji meji.
Je pa dosti raven tvoj odziv po spektru, tako da me kot rezultat preseneča. Ni kar tako.

Res pa tega ne moreš aplicirati na dnevne sobe ne da bi naredil estetski harakiri, kot pravi @ck.
No, glih če bi si dal to na zob, pa stene (in strop) vseokoli ustrezno nagačil in potem to furbasto prekril, da ni videti kaj je spodaj, bi lahko vizuelno še ratalo skriti - zvočno sigurno ne, ker kadar vstopiš v prostor z RT60 izpod 0,2 se čuje kot kadar hodiš v gosti megli ali vtakneš glavo v polno garderobno omaro. Ne glih tako, ma podobno.
Za navadni stereo ni ravno žegen, čeprav studiofilom to bolj leži, je bolj fensy.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 16, 2020 11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da se elegantno skriti - kot si omenil, lahko preko napneš belo tkanino in ne vidiš ničesar. Meni je všeč odštekan "studijski" izgled, pa tudi skrivanje bi pomenilo dodatno žrtvovanje prostora.

RT je, kot rečeno, odvisen tudi od okusa in zvrsti. Meni, ko imam rad dinamičen pop, rock in disco, je vrednost okrog 0,25 prej plus kot minus. Se bi pa dalo to s par prekrivnimi površinami preko absorberjev najbrž dvigniti na 0,3. Se imam namen poigrati ob priliki. Prazna soba je imela RT med 0,25 - 0,5 (od 250 Hz naprej).

Vsekakor pa (po mojih izkušnjah) ostale anomalije kot so frekvenčna nelinearnost in neenakomernost "umiranja" bistveno bolj vplivajo na zvok kot pa razlika med 0,2 in 0,4.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 10, 2021 21:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
Vsekakor pa (po mojih izkušnjah) ostale anomalije kot so frekvenčna nelinearnost in neenakomernost "umiranja" bistveno bolj vplivajo na zvok kot pa razlika med 0,2 in 0,4.


Čestitam za izredno implementacijo znanja v prakso.
Verjetno je nelinearnost in neenakomernost "umiranja" mišljena za base oziroma frekvence, na katere ima prostor dominantni vpliv?
Ste zvočnike izbirali na osnovi spinoramskih podatkov?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 10, 2021 23:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, res je, težave so (zaradi prostora, kakopak) večinoma na nizkem območju, ki seveda vpliva na celotno sliko. Na forumih, kjer se bolj temeljito ukvarjajo z akustiko, se pogosto šalijo, da če ne bi bilo težav z basi, forumi najbrž ne bi obstajali. Wink

Če se komu ljubi brati, sem celoten postopek izdelave pred kratkim zapisal na moji strani. Da bom vedel, ko bom delal drugo sobo. Laughing

Surround in Atmos zvočnike sem izbral zaradi koaksialnega principa driverjev, ki se v smislu "dostave zvoka" dobro obnese v manjših prostorih. No, stropni Tannoyi sodijo v PRO program in imajo res priložene meritve.

https://mediadl.musictribe.com/media/PLM/data/docs/P0BTJ/TANNOY_AMS%205DC%20P0BTJ_Product%20Information%20Document.pdf
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 12, 2021 14:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ce komu koristi

https://youtu.be/SXWfJrl8aBw
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
delfinus



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:55
Prispevkov: 1627
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 07, 2021 13:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eva ena prav posebna namenska soba za poslusanje. Ali je kriva zena, da ga je nagnala v kot klecat, prevec Hi-Fija v drugih sobah in je ostala se samo ta, ali pa radovednost z doseganjem kopalniskih pododmevov. Smile.



_________________
If it sound good and it feel good, then it's musical - James Brown
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 08, 2021 07:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Haha, gledam prvo sliko, in si rečem, pa saj ni slabo! Natočiš toplo vodo v banjo, mal soli, kakšna svečka mogoče, pa muziko gor, kaj češ lepšega? Potem pa poskrolam do spodnje slike in tip zgrbljen pred banjo bulji v kište. Sadomazo varianta. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ljubitelj7



Pridružen/-a: Čet Jul 2018 14:13
Prispevkov: 22
Kraj: Prelepa Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 18:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če morda ne spada v tole temo, naj moderator kar prestavi.

Pred kratkim sem naletel na tole:
https://www.stassen-hifi.de/virtueletour/VirtualTourStassenHiFi.html

Noro! Kakšne ideje...

Naslednjič, ko bom kje blizu, grem zagotovo na ogled in poslušanje "v živo".

A kdo pozna kaj podobnega kje bližje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 20:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V Ljubljani ima trgovina Vklop precej zanimiv prostor za poslušanje. Poseben je predvsem zaradi ene malenkosti: pod zemljo je.



http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=2131&postdays=0&postorder=asc&start=180&sid=5ae1594a482d20f7bd8271ec5e73984e/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 43, 44, 45
Stran 45 od 45

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe