Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Čiščenje HI-FI komponent, HI-FI racka, Stojal, kablov

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trancedeejay
Site Admin

Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 17:48    Naslov sporočila: Čiščenje HI-FI komponent, HI-FI racka, Stojal, kablov Odgovori s citatom

Ravnokar sem se spravil spet malo počistit HI-FI rack s surround komponentami (za stereo trenutno nimam časa). Trenutno največ uporabljam ajax, vsaj za ohišje komponent in police in pa kable. Zdej se mi je nabralo že nekaj kablov, ki sploh nikamor niso bili priklopljeni, ampak so se vseeno drenali med ostalim kablovjem, tako da je bilo potrebno narediti čistko. Kako vi opravite s prahom? Imate kakšno komponento pokrito? S čim pa vi čistite zadeve?
Have a nice Day

Matt

Nazadnje urejal/a trancedeejay Pet Jul 15, 2016 02:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before

Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz sem ravno pred nekaj minutami čistil prah z police s komponentami, saj sem se v soboto vrnil z dopusta Cool v Izoli. Treba je bilo le obrisati prah in nič drugega. Za to uporabljam najprej za "grobo" čiščenje antistatično krpico, nato pa postopek ponovim še z "pronto piumini" krpico za "fino" čiščenje. Ker se naprav dotikam izključno z čistimi in suhimi rokami je čiščenje z vlažno krpo (z resnično malo dodanega Jar-a, Pril-a ipd.) potrebno morda enkrat ali dvakrat na leto. Še naveč slednjega tretmaja potrebuje tuner, ker ni na daljinsko upravljanje. Sicer pa redno prekrivam le pokrov gramofona z svilenim DIY prekrivalom (oziroma DBMM: done-by-my-mother, če se malo pošalim). Smile

Audiohedonist

Nazadnje urejal/a before Tor Jul 22, 2008 13:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
trancedeejay
Site Admin

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 08:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

HI-FI rack-e obvezno z vlažno krpo vileda na kateri je nekaj Ajax-a - imam police iz granita na enem racku, drugem MDF. Ali tiste nedostopne variante sploh čistiš, recimo kakšen kot, pod komponento. Jaz moram za normalno čiščenje ves HI-FI sistem razstavit in vse iz nule. Ponavadi porabim za čiščenje obeh sistemov (pomeni oba sistema podret, očistit in nazaj sestavit) kar cel dan, velikokrat se zavleče čez polnoč, komponent je okoli 10, 2 HI-FI racka, pa še 7 zvočnikov v sobi in 2 aktivna suba. Takrat je res sodni dan.
Have a nice Day

Matt
madox

Pridružen/-a: Čet Maj 2008 10:36

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 09:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No jst mam pa tako politiko, da kadar nabavim novo ali rabljeno komponento jo obvezno pred priključitvijo temeljito očistim. V primeru, da je rabljena jo odprem in temeljito očistim prah. Pomagam si kar s starim brivskim čopičem in antistatično krpico. Ohišje pa čistim kar s steleksom ter na koncu sfiniširam s prontom, da dobi sijaj. Tudi zvočne omarice in hi-fi omaro čistim s prontom. Paziti je treba, da se čim manj dotikaš ohišja in stem izogneš morebitnim brezveznimi prstnimi odtisi.
Potem sledi samo še enkrat mesečno čiščenje prahu s krpico.

Vala in vse se sveti kot novo! Laughing
Nazaj na vrh
trancedeejay
Site Admin

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 10:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni gre pa na živce pronto, vsaj tista bela varianta, kjer ti na ohišju pusti nekakšno plast.....
Have a nice Day

Matt
before

Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 12:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

trancedeejay je napisal/a:
Ali tiste nedostopne variante sploh čistiš, recimo kakšen kot, pod komponento.

Mislim, da se to vprašanje nanaša name, zato bom odgovoril:
Torej, kadar se mi ljubi, police pod in za komponentami očistim kar temeljito (do koder seže Pronto Piumini omelo), včasih pa bolj površno - le komponente in polico okoli njih. Generalka pa je res kot sodni dan, preden razstaviš cel sistem, vse očistiš in nato še sestaviš nazaj pri meni traja cel dopoldan ali popoldan. Poleg tega pa se še dobro preznojim Shocked in zaraven spijem kakšno pivo Laughing ali dve.
Je pa vredno truda, ko se po opravljenem delu zleknem na zofo in preizkusim če je vse pravilno povezano, potem pa preko cd-ja spustim skozi sistem signal za razmagnetenje "densen" nakar si zavrtim še kakšen album.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
doberman

Pridružen/-a: Pon Jul 2008 17:19
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 28, 2008 21:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi pri meni je podobno s čiščenjem. Police so iz stekla zato uporabljam čistilo za steklo - vseeno katero. Komponente čistim z antistatično krpico in alkoholom in ne z kakšnimi mazili, ki puščajo kakršne sloje. Kontakte od zadaj pa čistim s specialnim antimagnetnim sprejom Nordost ECO 3 - super stvar res, da je draga vendar se splača... Rolling Eyes
Nazaj na vrh
doberman

Pridružen/-a: Pon Jul 2008 17:19
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 28, 2008 21:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem prehitro poslal - zvočnike pa tudi s čebeljim voskom za les - pronto - se mi je do zdaj najbolje obneslo. Lepo prideš do sijaja in še lep film na lesu se naredi...
Nazaj na vrh
trancedeejay
Site Admin

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 15, 2016 02:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
zvočnike pa tudi s čebeljim voskom za les

Čebelji vosek - je še kdo drug probal tole varianto?

No, kakorkoli že, včeraj sem se lotil čiščenja HI-FI sistema v spalnici.
Seveda, ker mi določene stvari ne dišijo sem se najprej lotil zvočnikov in zvočniških stojal. V spalnici se še posebej veliko praha dviguje pri postiljanju itd. pa že dolgo nazaj je tega kar sem nazadnje čistil, tako da se je nabral dobršen del finega pa tudi "puhastega" prahu.

Najprej sem z vlažno krpo odstranil prah s stojal in zvočnikov, nato pa vzel polituro za pohištvo - Čisto in z bombažno plenico zadevo vtrl, spoliral. Zadeva se mi zdi ok, ker trenutno boljše zadeve ne poznam, ne pušča nobenih sledov - "pure shiny wood" bi lahko rekl

Nato je sledilo izklapljanje komponent in čiščenje prahu z njih, dokler nisem zagledal praznega HI-FI racka. S krpo sem odstranil prah, nato pa sem želel naresti malo bolj "polirane" police, rahlo drseče. Police so granitne in v kolikor z roko podrsamo po njih, se roka zatika, prah se na tako polico raje prime.

Naprej sem vzel tole:

Tale Glanzer je ena stara zadeva, ki se je slabo obnesla, verjetno tudi, ker je bil rok izdelave 15 let nazaj. Površina je bila še manj drseča, nabirale so se "mucke", vglavnem ni bilo to kar sem želel.

Nato sem vzel kantico Amal-a. Gre za impregnacijsko sredstvo, ki smo ga nanesli doma na granitne ploščice in police in se je takrat ze dobro obnesel, tako da sem se odločil, da ga nanesem tudi na moje HI-FI police.
Terna, zadeva je izpadla super, roka lepo drsi po kamnu, površina sijoča.

Moram pa priznat, da sem zaradi prahu postal alergičen na črne oz. temne HI-FI komponente. Zaenkrat racka še nisem zamenjal za kakšnega svetlejšega z lesenimi policami, ampak v prihodnosti se bo tudi to zgodilo.

Kasneje sem sistem sestavil samo z osnovnimi komponentami, ker prej sem jih imel 9 naloženih na rack.

Mimogrede, glede na to, da je bil Nordostov sprej že predhodno omenjen - kakšne imate ostali z njim izkušnje. Prvotno je bil namenjen Nordost Flat kablom zaradi statičnega naboja. Ali zadeva tudi kaj očisti ali je le kot antistatic? Če je ok, bi poizkusil nanest antistatic na police, konektorje, kable....

Have a nice Day

Matt
longplay

Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 15, 2016 10:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marsikatera firma se zaveda kaj pomeni črna barva ter sijajni klavirski lak zato ponujajo šampanjsko, zlato, srebrno, titan, in še mogoče kakšno. Npr: Accuphase, Marantz/Denon, Esoteric. Highenderske firme pa še brušeni finiš. Jaz ne uporabljam nikakršne kemije samo pobrišeš, in je kot novo.
Prvo je za dostopne dele drugo za nedostopne dele.
Sicer pa tako nimam kaj brisati saj je vse v racku, v zlati- srebrni- titan svetli oreh barvi. Projektor je sivo temen pa še metaliziran tako da je črne barve samo okvir pdp zaslona.

CASTOR

Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 19, 2016 22:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aaaah brez veze, jez sprožim požarni alarm in vse se sveti.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
trancedeejay
Site Admin

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 01, 2017 18:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da se človek spočije ob čiščenju sistema za 1. maj:)

lesinar

Pridružen/-a: Čet Jan 2009 19:28
Kraj: koper

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 02, 2017 18:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moja žena dela čudeže hvala bogu....... Laughing Laughing
Nazaj na vrh
joztom

Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 03, 2017 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti pa že nisi audiofil, če ti baba svilene membrane žoka. Ni vse v čiščenju prahu. Za vrhunsko vzdrževanje naoljenega lesa je treba vzeti voske (balzam za les) od fime Samson iz Kamnika. Se pa da s kakšnim premazom iz samopostrežbe fino uničiti membrane ali gume okoli le-teh.
Mi, ta stari vosli, smo se tega učili iz prakse, vsi, ki pa ne čakate penzije iz troizmenskega in nočnega dela kot jaz, ampak iz doktorata iz primerjalne afriške književnosti, boste vedno na oni strani vode pri tardečih.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu