Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

speaker selector?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kumer

Pridružen/-a: Tor Jan 2009 10:45
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 31, 2009 18:21    Naslov sporočila: speaker selector? Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Na tem forumu je že večkrat bil omenjen razdelilec za zvočnike. Zanima me kje se ga v EU da dobit oz kako ga sam naredim. Še najrajši bi ga nabavil saj nisem elektro mojster.

Torej na sprednje zvočnike bi imel priklopljen tako av receiver kot tudi integriran ojačevalnik.

Prosim za link do kakšne EU trgovine, imajo morda takšno zadevo kje v sloveniji. Na kaj moram pazit pri nakupu? Ga morda kdo uporablja?

Hvala
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marantz

Pridružen/-a: Ned Maj 2008 22:18
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 31, 2009 23:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Mislim da bi se temu bolje reklo source ali amp selector.
O približno tem problemu smo že govorili:
http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=381
in problem sem izpostavil še v nekaterih drugih temah. Žal zadovoljivega odgovora nisem dobil. Kljub temu, da nisem vešč teh stvari sem se odločil, da bom stvar izdelal sam – seveda ob izdatni pomoči prijateljev. Predvsem se mi zdi težava v samem preklopnem stikalu, ki mora biti dovolj “masivno” za priklop zvočniških kabolv in za kvalitetno prenašanje in preklapljanje med tokovi, ki se se prenašajo po teh kablih.
Če sem pa totalno sfalil vprašanje in se gre za priklop več zvočnikov na isti amp. - za speaker selector ni problema. Mislim da ga nudijo qed, bose, … in še verjetno drugi (technotop – bandridge).
Za obratno uporabo pa večinoma zaradi nekih zaščit niso primerni, razen mogoče bandridge, ki se mi pa je zdel preveč “plastičen” – mogoče pa se motim.
Lep pozdrav.
kumer

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 01, 2009 09:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

si me prav razumel...sem se narobe izrazil
torej potem iščem amp selector!

na iste sprednje zvočnike bi imel priklopljen tako integ. ojačevalec kot tudi av receiver

mi torej npr ubox3 to omogoča:

http://www.dodocus.de/UBox3.htm

lahko poveš kaj več o tvojem projektu, koliko te bo vse skupaj stalo?

hvala
LP
Nazaj na vrh
marantz

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 14:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Malo je trajalo, pa vendarle.
Mislim, da, s tvoje strani omenjeni artikel, ustreza tvojim zahtevam. Žal je moje znanje nemščine prešibko, da bi lahko to trdil 100%. Mislim, da je najustreznejša osnovna varianta. Če boš preklopnik nabavil, mi prosim javi kakšne so tvoje izkušnje (dobava, cena, delovanje, …).
Sam si bolj želim narediti preklopnik za tri ali več ojačevalcev. Kakšna bo cena in ali se bom spustil v to, je predvsem odvisno od tega ali bom in za koliko dobil preklopna stikala.
Ko bom kaj napredoval, pa se javim.
Numb

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem na koncu rešil to tako da sem se rešil 5.1 sistema, in po dveh mesecih vidim, je bila to prava odločitev. Very Happy
Nazaj na vrh
marantz

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 14:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj pri meni osebno ni problem surround sistem. Tega se se znebil že kar nekaj časa nazaj in mi zaenkrat prav nič ne manjka.
Gre se za več ojačevalcev oziroma končnih stopenj (vintage roba).
Vsak po svoje zelo dobro dela, je lep. Niso te stvari hiend, niti hifi verjetno ne več.

Lep pozdrav.
kumer

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 15:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

saj tudi sam nisem strokovnjak za nemščino
ne vem ali tile dodocus modeli podpirajo tuid bi-amp (bi-wire) povezavo...

sem pa videl da imajo te modele tudi na ebay-u

ne bom pa to hitro nabavil, zaenkrat samo raziskujem, vsekakor pa hočem imet tudi 5.1 sistem

lp
Nazaj na vrh
ck

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 19:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na spodnji spletni strani je slika mojega preklopnika za zvočnike

http://www.audiofil.net/data/upload/temp/20080308_131858_IMG_0135.jpg

Zadeva je uporabna za en ojačevalec in dva para zvočnikov (preklop enkrat na enega drugič na drugega)
vezava ojačevalca na srednja para konektorjev - zvočniki na zunanje (levo en par, desno drug par)

ali pa za dva ojačevalca, ki jih izmenično lahko preklapljamo na en par zvočnikov
vezava leva dva para konektorjev za en ojač. srednja dva na zvočnike, desna dva na drugi ojačevalec.

Zadeva je seveda uporabna tudi za testiranje zvočniških kablov.

Pri vseh testiranjih pa je potrebno upoštevati dejstvo, da smo v audio verigo dodali še nekaj žice (od ojačevalca do preklopnika ter v priklopniku), dodatne zvočniške vtičnice in vtikače (OK lahko tudi privijemo žico) ter dodano stikalo, zato tako testiranje ne more nadomestiti testiranja z direktnimi povezavami (ojačevalec - zvočnika).

Ves material (razen notranjih žic) sem kupil v Terni

Preklopno stikalao je 4 polno, s tem da pripelješ signal s sredinskih zvočničkih konektorjev na sredinske 4 konektorje stikala, z levih zvočnih na leve stikalne konektorje, z desnih pa na desne (ali obratno, odvisno kako deluje stikalo. Priporočam, da vežeš tako, da ko je stikalo pomaknjeno desno, veže desne zvočniške konektorje s sredinskimi.

Stikalo je sicer deklarirano za 6 A, vendar je to dovolj, ker nikoli ne preklapljamo pod polno obremenitvijo.

Problem večine preklopnikov ki jih prodajajo je, da nimaš samo A ali B vezavo temveč tudi A+B, kar je lahko usodno če testiraš dva ojačevalca in ene zvočnike.
kumer

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 20:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

za mene ki nisem elektro mojster je to tako komplicirano... Very Happy

koliko pa te je vse skupaj prišlo?

lp
Nazaj na vrh
ck

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 21:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne spomnim se koliko je to stalo, ker je tega že kar nekaj let, ni pa bilo kaj posebej drago. Še najdražja je bila takrat škatla.
Je bila pa cena malo nižja do preklopnikov, ki so jih takrat prodajali v Big Bengu, vendar žal samo take za A, B ali A+B varianto (mislim da celo kot sredinska varianta, tako da se je nisi mogel izogniti pri preklopu), drugače bi si ga sigurno kupil, ker vzame izdelava kar nekaj časa tudi takim, ki večkrat kaj malega naredimo.
ProJet

Pridružen/-a: Sre Feb 2009 17:54

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2009 23:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Zadeva je seveda uporabna tudi za testiranje zvočniških kablov.

A se ti ne zdi, da vsa tale brkljarija požre vse kar dobrega pride iz ojačevalca. Tele škatle ne bi rad videl v bližini kateregakoli High End sistema, kaj šele, da bi jo uporabil za testiranje zvočniških kablov. Zadeva je le utility za low budget sisteme. Wink

Nazaj na vrh
kumer

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2009 10:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kakšna pa je potem varianta če hočem imet av receiver + power amp.

dvojni kabli ne grejo
ta škatlica tudi ne

torej kaj , dvojni zvočniki Question

saj vem da boste rekli imej samo 2ch ampak jaz hočem imet oboje Very Happy

Hvala
Nazaj na vrh
nomad

Pridružen/-a: Pet Maj 2009 14:01

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2009 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Speaker selector je najslabša rešitev.

Jaz bi na tvojem mestu za zvočniške priključke uporabil kvalitetne banane in prekljapljal zvočnike z ojačevalca na AV receiver vsakič, ko bi gledal filme (ojačevalec je treba prej seveda ugasniti).

Če nočeš preklapljati, potem pridejo v poštev spodnje rešitve - vsaka ima svoje napake saj za udobnost žrtvuješ kvaliteto.

Nekateri predojačevalci in integrirci imajo poseben vhod za surround, ki gre mimo potenciometra za glasnost. V praksi takšna integracija nudi najmanj komplikacij in degradacije signala ter največ udobja.

Če tega ni, potem je približek povezava, ki je opisana spodaj.
Če ima tvoj AV receiver pre out, potem lahko povežeš pre out za levi in desni kanal AV receiverja na linijski vhod integriranega ojačevalca.
Tako boš za levi in desni kanal vedno uporabljal isti ojačevalec, tudi pri poslušanju surrounda. Ojačevalec za levi in desni kanal na AV receiverju pa bo vseskozi izven sistema. Malce boš moral sicer improvizirati pri nastavitvi glasnosti, saj boš sedaj imel dvakrat volume na AV receiverju in enkrat na integrircu. Volume na AV naj bo master volume, volume na AV receiverju za medsebojno razmerje glasnosti med zvočniki in volume na integrircu pa nastavi tako, da bo čim manj popačenj. Na integrircu si moraš nastavitev glasnosti označiti in ga preden poslušaš surround postaviti na označeno mesto, saj bo drugače spremenil razmerje glasnosti med zvočniki.
Ker boš pri surroundu uporabljal dva predojačevalca, bo to zvok degradiralo. Stereo zvok pa bo ostal nedotaknjen. Ni nujno, da bo to delovalo, saj lahko line izhod AV receiverja preobremeni line vhod na integrircu. Lahko, da te bo motila tudi razlika v kvaliteti med centralnim zvočnikom in levim in desnim kanalom. Vse je odvisno od konktetnih aparatur. Pri tej rešitvi v bistvu žrtvuješ kvaliteto surround sistema za to, da ohraniš čim boljši zvok stereo sistema. Je pa to komplicirana rešitev z nepredvidljivimi rezultati in je ne bi priporočal.

Lahko pa imaš sistema popolnoma ločena, kar utegne biti boljša rešitev, če boš dovolj inovativen. Sam bi recimo v tem primeru uporabil Single speaker surround system (poglej na: http://tv.toptenreviews.com/projection/lcd/single-speaker-surround-sound.htm) Problem pri ločenem sistemu, je da imaš v sobi več zvočnikov in ti bodo degradirali zvok. Zvočniki, ki bodo igrali bodo vzpodbujali zvočnike, ki ne bodo igrali v resonance, ki bodo obarvale zvok. Za to priporočam čim manj doddatnih zvočnikov. Če imaš samo en zvočnik za surround, ga lahko na primer med poslušanje sterea pokriješ z debelim filcem.

Vprašaj pa se o smislu takšne postavitve. Sorround Sound in Stereo je težko integrirati in vedno pride do kompromisov. Tako si prikrajšan tako za dober stereo zvok, kot pri sorroundu. Sorround je zelo draga rešitev za to, da slišiš tisti par efektov, ki so na nekaterih akcijskih filmih. Večina, ki je imela sorround sistem in se ga je rešila, ne pogreša ničesar. Meni na primer sorround zveni popolnoma izumetničeno, še posebej če je TV ali platno manjše od 150 cm.
Stereo ti bo pri gledanju filmov dal 95% tistega kar daje sorround. Strošek, komplikacije in degradiran zvok nista vredna tistih 5 % razlike, ki jo opaziš samo pri kakšnih akcijskih filmih. Sam bi raje ta denar dal za zelo dobro plazmo z najmanj 150 cm diagonale, naprimer kakšen Pioneer.
Ne pozabi, da je film vizualna umetnost. Več užitka boš imel pri večji sliki in stereo zvoku kot pa pri manjši sliki s sorroundom.

Nazadnje urejal/a nomad Pet Jun 05, 2009 12:57; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
drago67

Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2009 12:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

se čisto strinjam z projetom tukajle.jaz si zmeraj vzamem toliko časa da vsake zvočnike priklopim na drug ojačevalnik ali receiver posamezno.nikoli nisem uporabljal tega speaker selektorja.aja še to ,hišni kino sem že pred leti odklopil .to ni bil zvok za moja ušesa ,sem pač pristaš stereo zvoka .

lp
Nazaj na vrh
Vinylfan

Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2009 20:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali se meni samo zdi ali gre resnično trend nazaj v prid sterea in v smeri opuščanja 5.1, 6.1, 7.1... sistemov?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu