Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

Prenapetostne zašèite
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
Gorazd



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 14:44
Prispevkov: 316
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2009 17:18    Naslov sporoèila: Prenapetostne zašèite Odgovori s citatom

Kot že naslov pove, je moja želja, da se tisti ki jih uporabljate malce razpišete o njih.
Sam imam Belkinovega SurgeMasterja (zdaj toène oznake ne vem), pa me zanima, koliko so res dobre te zadeve..
Zakaj gre.. Dejansko se reklamira, da bi naj ti izdelki šèitili elektronske naprave pred udari strele, ob velikih elektriènih sunkih (ob povratku elektriène energije ipd..). Mene zanima, èe je že kdo doživel udar strele v hišno instalacijo in mu je prenapetostna zašèita zavarovala prikljuèene naprave..

Èeprav ga uporabljam vedno, ob poštenem bliskanju in nevihti vseeno potegnem kabel iz doze (noèem reskirati, da napravica zataji).

Kakšne so vaše izkušnje? Obstaja kje kakšen test, kjer so to probavali in prišli do nekih rezultatov? Jim je mogoèe 100% zaupati?

Kako je potem z povraèilo nastale škode (v primeru, da je prenapetostna zašèita odpovedala)?


Hvala

lp. G
_________________
"I am the master of my fate
I am the captain of my soul"

DanishAudiophileLoudspeakerIndustries
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo MSN Messenger - naslov
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2009 22:48    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Èeprav ne uporabljam prenapetostne zašèite, bi vseeno nekaj rekel na to temo.

Jaz tovrstnim napravam sploh ne zaupam in jih zato ne uporabljam. Edina 100%-na (OK- 99,99999999.....%-na) zašèita pred udarom strele je popolna fizièna loèitev/odklop naprav iz elektriènega omrežja in pravtako odklop anten in kar je še tega. Tudi sam si rekel, da kljub vsemu raje ob nevihti storiš isto. Vendar pa razmišljam o nakupu razdelilne letve, a ne primarno zaradi prenapetostne zašèite, ampak zaradi filtracije, oziroma oèišèenja omrežne elektriène energije od raznih "smeti", ki se prikradejo v naše naprave in z svojo prisotnostjo kvarijo njihovo predstavo. Res da prenapetostna zašèita deluje, do neke mere, a ko strela udari zelo blizu nas direktno v kabel - Twisted Evil ..... THE END!
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2009 23:29    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Before tudi jaz se strinjam s tabo glede zašèite. Jaz nimam navade iztikati kablov iz vtiènic, ko grem od doma in èe pride do nevihte takrat ko me ni doma bi bilo le dobro imeti zašèito tudi ,èe ni popolna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2009 23:40    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

ambro je napisal/a:
Before tudi jaz se strinjam s tabo glede zašèite. Jaz nimam navade iztikati kablov iz vtiènic, ko grem od doma in èe pride do nevihte takrat ko me ni doma bi bilo le dobro imeti zašèito tudi ,èe ni popolna.

Ja saj, bolje je kot niè, a zanašati se na tovrstno zašèito pa tudi ne sme biti praksa, prej izjema.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Audiostorm



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 23:02
Prispevkov: 27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 22, 2009 23:40    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Tole se pa povsem strinjam z before. Totalna fizièna loèitev aparata od štroma je edina prava zašèita. Tudi sam imam komponente priklopljene preko Belkina, ampak ko vidim da se zunaj pripravlja s****e na nebu, shut down in izklop od štroma. Pred kakih 7 leti je strela poèila v bajto, in mi je skurilo VCR preko kabelske antene, èeprav je bil odklopljen iz elektriènega omrežja. Preko kabla rado skuri.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2009 06:25    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Prenapetostna zašèita je izredno koristna zadeva, ki seveda deluje, èe je pravilno napravljena. Tukaj je paè treba zaupat proizvajalcu, ali pa testirat napravo (oz razdelilno letev), kar je seveda težje, ker zahteva malo znanja in pa ustrezne aparature.

V kolikor nimate že v omarici za štrom vgrajene protinapetostne zašèite, potem je uporaba takih razdelilnih letev obvezna, pa tudi v primeru že vgrajene zašèite je priporoèljiva (visoka napetost se lahko inducira v žici, ki je v steni med omarico in našo aparaturo, pa v antenskem kablu, telefonski žici,...).

V BOFu imajo Belkinove (ZDA) in Philipsove. Mislim, da gre za zelo resni firmi, ki ne bosta izpostavljali svojega dobrega imena in ne vgradili tistih nekaj komponet, ki so sestavina take zašèite, ker sama vrednost materiala ne presega cene parih EUR, ker ga kupujejo na veliko.

Sam uporabljam Belkinovo razdelino letev (pravzaprav imam doma dve), vendar je 100% zašèita samo izklop aparature in fizièna loèitev od omrežja in anten, ki pa jo lahko izvedemo samo èe smo doma.

Dobra stran teh letev je tudi dušenje RF motenj v doloèenem frekvenènem spektru, kar pripomore k boljšemu delovanju nekaterih naprav, èe imamo omrežje zasvinjano in so naše aparature take konstrukcije, da se štrom ne preèisti dovolj pred ali v napajalnem delu aparature (komponente) in ima zato negativen vpliv na našo aparaturo.

Take letve, bi morali obvezno probati vsi, ki se na vse kriplje trudijo z dragimi napajanimi kabli odpravljati RF motnje. Te letve so bistveno cenejše in uèinkovitejše, poleg tega nudijo tudi prenapetostno zašèito (pravzaprav je to glavni namen).

Uporabo prenapetostne zašèite pripoproèam tudi za raèunalnike, antene in telefone, v kolikor nam te možnosti razdelilna letev nudi.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
marantz



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 22:18
Prispevkov: 122
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2009 23:44    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Uporabljam prenaopetostne zašèite (mislim, da v glavnem domaèih proizvajalcev), vendar ob nevihti vseeno raje vse izlopim.
Sem pa že nekaj èasa nazaj od znanca elektrièista dobil informacijo, da v mojem primeru (zastarele) elektronapeljave (ozemljitev na nulo – tako se je paè takrat delalo) prenapetostna zašèita ni tako uèinkovita, kot bi morala bit.
Naletel pa sem na še en problemèek. Pri vezavi tunerja na kabelsko anteno preko prenapetostne zašèite se mi pojavi strašen brum (èeprav tuner na primer ni niti prižgan - le povezan). Stari Marantzov analogni tuner in predojaèevalec iz 70 let sicer to popapcata, novejše zadeve pa imajo že probleme. Pozna morda kdo rešitev za ta problemèek, nekje so mi bili že omenjeni feritni obroèki okrog antenskega kabla, vendar še nisem našel tako velikih (priznam, da se tudi nisem pošteno potrudil).
LP
_________________
lp
Tomislav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
igorm



Pridružen/-a: Èet Sep 2008 13:33
Prispevkov: 169
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 24, 2009 19:51    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

No, meni pa je Belkin že enkrat prepreèil, da bi udar strele šel naprej od njega. Belkina je sicer skurlo, vendar vse, kar je bilo na njem je ostalo OK.
Na njem je bil priklopljen Denon, Dreambox SAT receiver, XBOX360 in plazma.
Pred leti mi je podobno rešil udar strele tisti majhen zašèitnik, ki so ga na Telekomu dajali zraven ADSL prikljuèka. Na njem je bil modem, ISDN centrala in PC. Je pa res, da mi je èez nekaj mesecev potem crknil tudi ADSL modem, lahko da od takratnega udara strele, lahko pa iz èistega mira.

Èe si doma ob nevihti, je fizièni odklop nujen. Ker pa nismo vedno doma, je zašèita tudi priporoèljiva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
audio_holic



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 13:50
Prispevkov: 323
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 12:03    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Treba se je zavedat, da ni namen prenapetostnih zašèit samo zašèita pred udarom strele, ki je statistièno zelo malo verjetna ampak tudi pred drugimi prenapetostmi v omrežju, ki niso nujno posledica razelektritev v atmosferi.


Prenapetosti povzroèijo tudi stikalni manevri v omrežju...kratki stiki, preklopi, odklopi. Zašèita nas po vsej verjetnosti ne bo obvarovala pred direktnim udarom strele, a pred ostalimi 99% prenapetosti pa. Sam uporabljam Belkin zašèito za PC in router / telefon in je še nikoli nisem izklapljal med nevihto, a zaenkrat deluje vse bp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
janzi



Pridružen/-a: Èet Maj 2008 8:45
Prispevkov: 1021
Kraj: GROSUPLJE / LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 13:23    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

za Hi-Fi uporabljam Infosec PFS 6 GE surge suppressor (nekoliko izboljšan v AudioGaleriji).



Za TV, DVD, itd pa Belkin!
_________________
''You can hear a lot by listening !!''
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 13:33    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Ima kdo kake izkušnje z Iskra zašèitami?

http://www.mimovrste.com/artikel/2150017420/prenapetostna-zascita-iskra-zascite-zes-6#pictures

http://www.mimovrste.com/artikel/2150017218/prenapetostna-zascita-iskra-zascite-zes-7-tel-tv

Cene so podobne belkinu.
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 14:23    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Take letve, bi morali obvezno probati vsi, ki se na vse kriplje trudijo z dragimi napajanimi kabli odpravljati RF motnje. Te letve so bistveno cenejše in uèinkovitejše, poleg tega nudijo tudi prenapetostno zašèito (pravzaprav je to glavni namen).


Sam sem zaèel toèno s takimi letvami. Le kaj vse ni bilo pri meni... tudi Hajdinjakova, Iskra(posebna za HIFI - v èem posebna bodo povedali teoretiki(oklop ni bil plastièen...), Belkin ... na koncu tudi Eselabova ... Imel sem delilni trafo (1KW) s Hajdinjakovo zašèito ... Na koncu sem pristal na odliènih napajalnih kablih Laughing
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz


Nazadnje urejal/a JAZZZ Pon Maj 25, 2009 14:40; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 14:39    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

O tej temi smo tudi že govorili:
http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=115
LP
Admin
_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 17:04    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

No, pa sem tudi jaz nabavil nekaj, predvsem za zašèito, svojih Hi-Fi gizmotov Laughing . Zaèasno je to razdelilec z sedmimi vtiènicami BELKIN, ki pa se bo kasneje selil na varovanje PC-ja in infrastrukture okoli njega, za Hi-Fi pa nameravam nabaviti ISOTEK "sirius EVO3" razdelilno letev, ki poleg zašèite naprav nudi tudi odlièno filtracijo, oèišèenje sinusne mrežne napetosti 220V, brez degradacij, ki bi se lahko kot nezaželeni stranski uèinek manifestirale na kvaliteti zvoka. Seveda še kasneje sledijo "audiograde" napajalni kabli.


_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
knap



Pridružen/-a: Èet Sep 2008 7:49
Prispevkov: 1264
Kraj: MIKLAVŽ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 25, 2009 19:31    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

ali mi lahko kdo pove kaj je to "razdelilna letev" ki se tako pogosto omenja v tej temi

nismo vsi elektro mojstri Very Happy

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe