Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Problem basa v prostoru
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
alenvprekršku

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 14:09
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb je napisal/a:
http://www.youtube.com/watch?v=fkuOAY-S6OY

To si dobro izpostavil da se s premikanjem v prostoru bas drugače sliši/čuti.
Mislim da bi rabil nekega strokovnjaka... Confused

Se javim za nošenje zvočnikov. Pri meni je sedel na kavču glasbenik-ton majster.

RATM?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before

Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb - imam vprašanje:
Ali že imaš izbrane zvočnike, pa že za vnaprej želiš vedeti kako rešiti problem z zvokom, saj sedaj še ne smeš posegati v izposojene (bodoče tvoje) zvočnike
ali pa so še vse opcije odprte, glede vrste in velikosti zvočnikov?

Če gre za slednje, bi dodatno pojasnil svoj prejšnji prispevek.
Večina bookshelf zvočnikov je dizajnirana (uglašena) tako, da "računa" na pomoč zadnje stene pri predvajanju nizkih frekvenc. Seveda pa veliki zvočniki niso primerni za takšno postavitev, to je jasno.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Numb

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Trenutno imam doma 2 modela zvočnikov na preizkušnji, in z obema je isti problem, in sedaj iščem pomoč (dokler jih še imam) kako jih postavim da ugotovim če sploh rabim druge/boljše.
Doma imam JBL in Altec Lansing.

Odprt sem pa še za vse možnosti ki vključujejo: starost 1985 ali nižje, basovska membrana vsaj 10" in papirnata, naravni furnir, trosistemski.

Lahko tudi kaka izjema če bi se našlo kaj res zanimivega.

Vem, malo neskladij z željami in možnostmi, ampak tako pač je Very Happy

Lp
Nazaj na vrh
Pestilence.

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa če jih pomakneš čisto naprej, na rob omarice?
Jaz moram imeti moje kak meter od stene, pa so zelo majhni zvočniki..

Ti večji ne-samostoječi zvočniki pa so ponavadi dizajnirani za nizka stojala.. Si jih poskušal dat na tla, ter z čim podložit? Recimo z kako 20cm visoko "pručko."
Orpheus999

Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je boomy bas posledica postavitve zvočnikov v prostoru ali zato ker se prenašajo vibracije na omarico? Kaj prevladuje? LP
Nazaj na vrh
Numb

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam občutek da zaradi prenosa na omarico...

@Pestilence; naprej gredo zgolj 20 cm, in s tem ubijejo prostor. Na tleh ni prostora.
Nazaj na vrh
Numb

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

alenvprekršku je napisal/a:
Numb je napisal/a:

Se javim za nošenje zvočnikov. Pri meni je sedel na kavču glasbenik-ton majster.

RATM?

Rage Against The Machine, imaš link pred tem tvojim postom, pa saj si generacija prava da bi moral poznat, zakaj se ne spomniš? Laughing
Nazaj na vrh
alenvprekršku

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 14:09

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb je napisal/a:
alenvprekršku je napisal/a:
Numb je napisal/a:

RATM?

Rage Against The Machine, imaš link pred tem tvojim postom, pa saj si generacija prava da bi moral poznat, zakaj se ne spomniš? Laughing

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Kje je pepel da se posujem? Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Seveda da vem. Bodycount sem imel na prenosnem CD playerju kar naprej na repeat.
Ta RATM me je zmedel.
Sramota.
Soundfreak

Pridružen/-a: Tor Sep 2008 14:38
Kraj: Okolica Ribnice

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 18:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb

malo sem prebiral po netu in sem našel tole! Mogoče bi ti pomagalo kaj takega! Predlog.

LP

http://www.audioholics.com/reviews/acoustics/gik-tri-trap
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
ck

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 20:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb

Najprej probaj celotno audio verigo v nekem drugem prostoru, če je OK, ker 32m2 pa boomy bas z majhnimi zvočniki je zelo čudno.

Če je drugje OK, potem začni pri postavitvi zvočnikov in sicer jih postavi tako, da imaš najmanj boomy bas.

Nato probaj, če je možno, s prestavljanjem mesta poslušanja še kaj iztisniti iz tega.

Če vse skupaj ne bo dovolj, začni razmišljati o absorbciji basov (difuziranje je težje in dražje izvedljivo za base). Takoj za zvočniki je pravo mesto za absorberje, kadar je zvočnik preblizu zadnje ali stranke stene.
Nato postavi absorberje v vogale sobe.
Oboje za poskus lahko narediš za zelo male denarce. Za začetek kupiš en ali dva paketa tervola - TP plošče debeline 5 cm (to so plošče 60 x 100 cm iz kamene volne, namenjene v gradbeništvu za pod tlak pri plavajočem podu) ter vrtnarski filc - tisti za prekrivanje vrtnin zgodaj spomladi. Točnih cen ne vem ampak prav veliko to ne stane.
Odrežeš dovolj velik kos filca v katerega oviješ ploščo, ki jo potem postaviš na navedena mesta, vsaj 5 cm od stene, v kotih pa lahko poševno.

Če učinki bodo (in sigurno bodo, ker že po tvojih slikah sodeč imaš sobo dokaj prazno = slaba akustika), potem začni razmišljati o bolj resnem pristopu k reševanju problema akustike, o tem pa lahko pogledaš malo v temi o akustiki, ki je bila pred nekimi 14 dnevi na tem forumu

Druga pot je seveda reševanje z equalizerjem, ki odpravi veliko problemov z zvokom (tudi slušajno pa ne vseh). Problem je v tem, da so dobri dragi.
Numb

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 22:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem probal zvočnike pri kolegu, čisto druga zgodba, pa so bili na vigi vagi stolih, švoh amp in običajen entry cd player in povezani z najbolj navadnimi drati.

Če moji dragi omenim kako stekleno volno, se bom z njo lahko le pokril kje v kakem parku Laughing .

kaj pa če bi postavil tisti rebrast karton zadaj ki izgleda kot slika? In tisto zadevo lahko še poštriham in ne bi bilo moteče, kje se to dobi, ali je drago?
Nazaj na vrh
Orpheus999

Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 23:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Me spomni na problem, ki sem ga imel pred časom. Na mizi kjer miksam sem imel dva bookshelfa in, ko je začela plošča mize resonirati, so začele peti tudi omarice na straneh mize.. ti rečem, cel orkester. Nabasal sem na poceni špice in jih nalimal na 3cm debele kamnite plošče, na vogale zvočnikov postavil absorberje in zdaj vibracij na mizi ni. Probaj improvizirati z raznimi podstavki in zminimaliziraj vibre na omarico.. Se da pa dobiti(in tudi naročiti) custom made absorberje(tudi vizualno všečne),ki se barvno ujemajo z novo obleko tvoje drage he,he;)
Nazaj na vrh
megane

Pridružen/-a: Pet Maj 2008 20:28
Kraj: Benedikt

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 01, 2009 00:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Orpheus999 je napisal/a:
...ki se barvno ujemajo z novo obleko tvoje drage...

in malo manj z denarnico.

LP, Dejan
Nazaj na vrh
ck

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 01, 2009 13:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Absorberje iz kamene volne lahko potem, ko ugotoviš da so OK oblečeš v katerokoli blago. Če tega ne obvladaš sam (ali tvoja "boljša" polovica), nesi šivilji ali tapetniku.

Pred leti sem imel Infinity SM 82 monitorske zvočnike (dokaj veliki - 20 cm mid -bas zvočnik) na nizki omarici, pa ni bilo nobenega problema z vibracijami. Poskusi pod zvočnike dati gumo - v vsak vogal košček 2x2 cm. Za začetek jih lahko izrežeš iz stare zračnice od kolesa, potem pa mogoče poiščeš - kupiš neko boljšo gumo.
Numb

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 01, 2009 13:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo se igram sedaj sem ter tja in prihajam do mnenja da je problem prostor in ne toliko omarica.
Sem pa vsaj ugotovil kateri zvočniki mi bolj ustrezajo zaenkrat.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu