Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Problem basa v prostoru
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 08:23    Naslov sporočila: Problem basa v prostoru Odgovori s citatom

Sedaj po preizkusu ze 5-6 parov zvocnikov sem prisel do zakljucka da je problem v prostoru in postavitvi, sedaj imam zvocnike na omarici, levo in desno od televizorja, to je zal edina varianta, je pa vseeno bolje kot ce so zvocniki na stojalih zraven omarice, ker so potem se bolj pri steni in sploh levi zvocnik v kotu.

Bas je ze pri nizki glasnosti "boomy", ce odmaknem zvocnika na rob omarice je kar dosti bolje ampak cudno izgleda in se preblizu poslusalskemu mestu sta.

Je pa dokaj isto ali je basreflex spredaj, zadaj ali celo ce je kompresija.

Zivim pa v bloku in je to potem se dodaten problem.

Situacija:

http://www.audio-kontakt.com/index.php?page=view_gal&id_up=52

Kak trik? Kaj bi dal vmes med zvocnike in omarico da bi slo cim manj basa nanjo? Sama omarica je sicer dokaj trdna in tezka, kot tudi zvocniki bodo kar tezki, neki vintage zvocniki, okoli 20kg kos.

Hvala, lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 08:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tepiha ni vec in ga tudi ne bo, poslusalskega prostora je slabe 4 metre, prostor je velik cca 32m2.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Antony



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 8:37
Prispevkov: 295
Kraj: Žabnica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 08:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem strokovnjak, tudi sam nimam poštimane akustike prostora. Lahko pa dam nekaj nasvetov, ostali me pa naj popravijo.

1. Najprej eksperimentiraj še s postavitvijo zvočnikov. Poskusi jih nagniti nazaj (sprednji dve konici podstavi z nekaj kovanci). S tem spremeniš "streljanje" basa na diagonalo in posledično spremeniš odboje od sten, ki niso več pod pravim kotom.
Obrni jih tudi čisto navznoter proti poslušalcu, da imaš čim bolj različni kot od sten.

2. nažokaj bas refleks z cunjo/WC papirjem/peno/.. S tem boš zmanjašl bas. Meni je sicer pri enih zvočnikih to pomagalom, vendar ni odpravilo težave v celoti. Se pa s tem tudi bas spremeni. Recimo kontrabas ne bo tako lepo "brnel".

3. tretmaje sobe bodo pa ostali predlagal.
_________________
Izdelava spletnih strani www.trsplet.com - www.tonimeglic.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 09:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaenkrat nimam spic, zato tudi spraaujem da vem kaj kupit za vmes, ali spice z podstavki.
Zaenkrat imam samo tiste filce za pod stole.

Ker so vintage zvocniki z naravnim furnirjem mi je skoda tudi karkoli vrtat v njih.

Osnovne postavitve sem ze sprobal, spremeni se stage, problem z basom pa ostaja skoraj nespremenjen, velika razlika je le da jih odmaknem od stene kolikor se da, ampak tako ne more biti, zal.

Hvala za nasvet, jih bom pa probal spredaj malo dvignit.

Lp

p.s.;Peno za v basferlex imam, ampak mi bas potem ni vsec, to sem probal se na Tannoyih, sedaj imam pa tako ali tako kompresijske.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 09:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Domnevam da imaš zvočnike lahko postavljene le tako, kot so na prvi fotki v tvoji galeriji in da so sedanji zvočniki podobnih dimenzij, kot tisti na fotki. Če je temu tako in če so kompresijski, poizkusi z dušenjem škatle tako, da jo napolniš z dodatno vato ali peno. Najprej jih zelo zaduši (napolni) in če bo premalo basa postopoma odvzemaj količino dušilnega materiala. Ta poseg sicer zahteva veliko časa in eksperimentiranja, a mislim, da boš na ta način dosegel željeno: znebil se boš premasivnega in nedefiniranega basa in dobil čvrst in definiran bas.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, zvočniki so NA omarici zraven tv-ja. Zvočniki še niso moji zato predelave zaenkrat ne pridejo v poštev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
alenvprekršku



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 14:09
Prispevkov: 890
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb,

jaz svoja zvočnika prenašam kot mačka mlade. Sem, kot ti omejen s slabo akustiko prostora. Za določene glasbene užitke imam naštudirane postavitve. So "nevidne" oznake na tleh. Resnično pomaga.
Se pa spravim zvočnike premikat samo v primeru poglobljenega poslušanja glasbe. Po končanem poslušanju romajo nazaj na postavitev za poslušanje Radija Študent. (Če bi ostali tam, bi prostor bil neuporaben.) Takrat sem vsepovsot tudi jaz in mi akustika ni pomembna.
Ti se vsedeš a pomočnik začne "kvihtat". Ni vraga da v enem trenutku ne boš rekel: "To je to!"

Floydsi imajo drugačno postavitev zvočnikov od npr. Bacha...

Lp Alen
_________________
B&O Fan in audiofil z OKM!
... it's not just about what your equipment does, it's about how it makes you feel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Stefi



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 17:58
Prispevkov: 116
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žal je "izvirni greh" v izbiri pohištva - omarice. Sodobni dizajni pohištva za dnevne sobe ne dopuščajo majhnih in za komponente (vsaj za zvočnike) bolj primernih omaric. Če bi imel namesto te na sliki (na oko okrog 2 metrske omarice) vsaj polovico krajšo, bi imeli zvočniki, tudi samostoječi, dovolj prostora.

V primeru, če boš dal zvočnike na omarico, poskušaj najti bookshelf zvočnike, ki niso občutljivi na postavitev, predvsem na bližino zadnje stene. Včasih, ko sem še prebiral revijo HI-FI Choice, so v tabelah ocenjenih zvočnikov vedno označili, za kakšno postavitev v prostoru so najbolj primerni. Ne vem, kako je zdaj, morda ve kdo, ki je na tekočem z audio revijami.
_________________
Lp, Stefi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

alenvprekršku je napisal/a:
Numb,

jaz svoja zvočnika prenašam kot mačka mlade. Sem, kot ti omejen s slabo akustiko prostora. Za določene glasbene užitke imam naštudirane postavitve. So "nevidne" oznake na tleh. Resnično pomaga.
Se pa spravim zvočnike premikat samo v primeru poglobljenega poslušanja glasbe. Po končanem poslušanju romajo nazaj na postavitev za poslušanje Radija Študent. (Če bi ostali tam, bi prostor bil neuporaben.) Takrat sem vsepovsot tudi jaz in mi akustika ni pomembna.
Ti se vsedeš a pomočnik začne "kvihtat". Ni vraga da v enem trenutku ne boš rekel: "To je to!"

Floydsi imajo drugačno postavitev zvočnikov od npr. Bacha...

Lp Alen
Problem je ker jih jaz nimam kam premikat, le 20cm naprej nazaj in navznoter ali na ven. To je to.
Glede floorstanderjev, in da bi bila omarica ožja, sigurno bi bilo boljše, ampak kolikor sem premikal in preposlušal je glavni problem da so preblizu stene, tako da ne bi bila rešitev.

Rešitev iščem še najbolj v sistemu kako postavit zvočnik na omarico, ker sedaj ploskev na ploskev se poslabsa zadevo se mi zdi.
In mogoče kak absorber kam?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb je napisal/a:
Ne, zvočniki so NA omarici zraven tv-ja. Zvočniki še niso moji zato predelave zaenkrat ne pridejo v poštev.


Če je pa tako, in se o nakupu zvočnikov še odločaš, potem pa pridejo v upoštev "bookshelf" zvočniki z basrefleksno odprtino zadaj. Ti so že dizajnirani za postavitev blizu zadnje stene. Postaviti pa jih je treba kar se da vstran od stranskih sten in podstaviti manjša stojala (če je treba), da bo visokotonec približno na višini ušes poslušalca (ki sedi, seveda).
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

alenvprekršku je napisal/a:
Numb,

jaz svoja zvočnika prenašam kot mačka mlade. Sem, kot ti omejen s slabo akustiko prostora. Za določene glasbene užitke imam naštudirane postavitve. So "nevidne" oznake na tleh. Resnično pomaga.
Se pa spravim zvočnike premikat samo v primeru poglobljenega poslušanja glasbe. Po končanem poslušanju romajo nazaj na postavitev za poslušanje Radija Študent. (Če bi ostali tam, bi prostor bil neuporaben.) Takrat sem vsepovsot tudi jaz in mi akustika ni pomembna.
Ti se vsedeš a pomočnik začne "kvihtat". Ni vraga da v enem trenutku ne boš rekel: "To je to!"

Floydsi imajo drugačno postavitev zvočnikov od npr. Bacha...

Lp Alen
Pa to kar si napisal (vsaj kolikor jaz slišim) gre bolj za stage kakor za bas, sam pa zelo, zelo redko sedim in poslusam glasbo na mestu, glavni problem je ko hočem malo bolj navit muziko, bas prevlada, in gre enostavno po tleh, namesto da bi se ga slišalo.

Prej ko sem imel sub je bilo boljše glede basov.

Pri normalnem poslušanju sem čisto zadovoljen z zvokom, le sosedom bi rad prisparal malo porcelana, ko se mi odpili z RATM. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
alenvprekršku



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 14:09
Prispevkov: 890
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj ko bi poskusil s stojali? Za silo daš zvočnika na kup knjig.
Pri meni se je tudi zdelo nemogoče. Sem pa na koncu zmagal.
Postavitev za poslušanje, v mojem primeru, naredi dnevni prostor neuporaben za bilo kaj drugega razen poslušanje!
_________________
B&O Fan in audiofil z OKM!
... it's not just about what your equipment does, it's about how it makes you feel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 10:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

before je napisal/a:
Numb je napisal/a:
Ne, zvočniki so NA omarici zraven tv-ja. Zvočniki še niso moji zato predelave zaenkrat ne pridejo v poštev.


Če je pa tako, in se o nakupu zvočnikov še odločaš, potem pa pridejo v upoštev "bookshelf" zvočniki z basrefleksno odprtino zadaj. Ti so že dizajnirani za postavitev blizu zadnje stene. Postaviti pa jih je treba kar se da vstran od stranskih sten in podstaviti manjša stojala (če je treba), da bo visokotonec približno na višini ušes poslušalca (ki sedi, seveda).
Res?
Do sedaj sem bil prepričan da ce so zvocniki blizu stene, ne smejo imet basreflex odprtine zadaj Confused , ker pri meni bi bilo idealno če so odmaknjeni od stene 10cm, glede izgleda in stage.

Vintage zvočnike z br zadaj bo tudi problem, pa tudi že sedaj je visiokotonec višje od ušes, kaj šele na malih stojalih. Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
alenvprekršku



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 14:09
Prispevkov: 890
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Numb je napisal/a:
alenvprekršku je napisal/a:
Numb,

jaz svoja zvočnika prenašam kot mačka mlade. Sem, kot ti omejen s slabo akustiko prostora. Za določene glasbene užitke imam naštudirane postavitve. So "nevidne" oznake na tleh. Resnično pomaga.
Se pa spravim zvočnike premikat samo v primeru poglobljenega poslušanja glasbe. Po končanem poslušanju romajo nazaj na postavitev za poslušanje Radija Študent. (Če bi ostali tam, bi prostor bil neuporaben.) Takrat sem vsepovsot tudi jaz in mi akustika ni pomembna.
Ti se vsedeš a pomočnik začne "kvihtat". Ni vraga da v enem trenutku ne boš rekel: "To je to!"

Floydsi imajo drugačno postavitev zvočnikov od npr. Bacha...

Lp Alen
Pa to kar si napisal (vsaj kolikor jaz slišim) gre bolj za stage kakor za bas, sam pa zelo, zelo redko sedim in poslusam glasbo na mestu, glavni problem je ko hočem malo bolj navit muziko, bas prevlada, in gre enostavno po tleh, namesto da bi se ga slišalo.

Prej ko sem imel sub je bilo boljše glede basov.

Pri normalnem poslušanju sem čisto zadovoljen z zvokom, le sosedom bi rad prisparal malo porcelana, ko se mi odpili z RATM. Laughing



Za base moram premikati še sub. Enostavno se vsak premik sliši.
Tako da še naprej poskušaj zvočnika premikat.
Pri meni je bas zelo moteč ko sem v določenih delih prostora. V sweet spotu ga pa samo čutim. Nič ga ne slišim.
Akustika prostora je ključ.

Joj sedaj bom brcnil mimo....
Kdo so RATM? Embarassed
_________________
B&O Fan in audiofil z OKM!
... it's not just about what your equipment does, it's about how it makes you feel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Numb



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 16:01
Prispevkov: 1127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 30, 2009 11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.youtube.com/watch?v=fkuOAY-S6OY

To si dobro izpostavil da se s premikanjem v prostoru bas drugače sliši/čuti.
Mislim da bi rabil nekega strokovnjaka... Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe