Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

HI-FI v glavi
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2023 16:55    Naslov sporočila: HI-FI v glavi Odgovori s citatom

Tole si je treba prebrat.

https://drive.google.com/file/d/1-wWRGG_zFXUxQLVDVd3EihNnLBxV4pIS/view?usp=sharing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2023 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj vse sliÅ”imo, kar teoretiĆØno (elektrotehniÅ”ko, fizikalno) sploh ne bi smeli sliÅ”ati. Smile

VĆØasih, po tem, ko posluÅ”am dober komad, se predvajanje nadaljuje v podzavesti, lahko Å”e uro ali veĆØ (v mislih prepevaÅ”). Podobno, kot nam kakÅ”na slika ostane v spominu in jo lahko prikliĆØemo, nam ostane v spominu tudi dobra glasba, ob kateri lahko uživamo samo s prižganimi možgani. Smile

Morda je to tudi razlog, da so naÅ”e izkuÅ”nje z enako avdio opremo razliĆØne, ker je dojemanje glasbe subjektivno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 01, 2023 13:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, hifi v glavi je v prvi vrsti psihoakustika, kako dojemamo zvok, naÅ”e posebnosti (precedence effect npr) ki so v nasprotju z logiko mikrofona, so pa lepo razložljive z evolucijo sluha - na katere zvoke 'trzamo' ali smo posebej obĆØutljivi in katere dobesedno ignoriramo.

Pripeti ĆØlanek Osredkarja ni ravno v tej smeri.
Ga berem in se mi zdi kot poskus enemu nezemljanu z visoko inteligenco strnjeno razložiti poanto hifija. Inteligenca je tu potrebna ker je vse tako nametano in povrÅ”no, pomeÅ”ano z utrinki iz vseh vetrov - od tehnik, psihe, dizajna, gradbeniÅ”tva, mostov, streh, vrtalnih strojev, pianistov, Å”uma, fizikalnih pojavov, vojske na mostu, konjev ki raĆØunajo in žiĆØne avtosugestije.

Ne vem komu je ta ĆØlanek namenjen, niti kaj naj bi sporoĆØal. OÅ”vrkne avdiofile kakÅ”ni da so, kako da se prepuÅ”ĆØajo spiritualni vznesenosti kot nasprotje stroki, medtem ko eden naj projektantov (SidneySmith) ni bil Å”olan elektriĆØar ampak pevec. Torej strokovno bos?
------------------------------------------------------------------------------------
Å e bi se naÅ”lo hifi akterjev, ki v Å”tartu niso bili od elektro stroke. Magari ĆØez leta poznajo materijo bolje od dohtarjev.
Joseph Grado je v osnovi bil urar in operni pevec, kasneje nosilec patenta prve stereo MC odjemne doze, pa Ŕe 47 drugih patentov.
Mark Levinson je najprej bil priznani jazz glasbenik, igral skupaj s Paul Bley-em, Sony Rollinsonom, Chick Koreo, sicer pa pravnuk Hertz-a (tistega ja - Hz), danes se kliĆØe Daniel Hertz.
Skupaj z ženo sta spisala tudi knjigo The Art of the Female Orgasm.
hehe, tip je oĆØitno dobro vedel kako druge pripeljati do užitka..
Užitek je v glavi, poti do tam je veliko. Lahko kdo orgazmira tudi ob žicah. Laughing Laughing
Howard Stern je to storil ženskam preko radia in zvoĆØnikov:
https://www.youtube.com/watch?v=_ueIik7-j60
Tako je to zgledalo v filmu o Howardu Sternu
https://nudecelebgifs.com/videos/23471/theresa-lynn-the-orgasm-scene-from-howard-stern-private-parts-1997-gif-has-sound/?play=true
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 01, 2023 17:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni pa je ĆØlanek vÅ”eĆØ. Nakaže vrsto tehniĆØnih problemov ter kompromisnih reÅ”itev pri reprodukciji in tudi lastnost naÅ”ih možganov, veliko prilagodljivost. ƈe to upoÅ”tevaÅ”, se tukaj kdaj prerekamo za prazen niĆØ. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 02, 2023 19:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Povsod, kjer je prisotna strast, se ljudje radi polarizirajo. Razdelijo na tabore in dajejo med seboj.
Naj gre za politiko, nogomet, glasbo (ena najbolj butastih: Beatlesi vs RollingStonesi)... Argumenti pri navijaĆØih ne pomagajo - sodniÅ”ke odloĆØitve so vedno izžvižgane, hehe..
Hifi ni izjema, tukaj gre od kablov, analog vs digi, SS vs tube in tako v nedogled.
Imamo debate z argumenti zaĆØinjene z vmesnimi izpadi navijaĆØev. ƈe se objektivisti malo ustavijo, se navijaĆØi prepucavajo.
Tako ĆØlovek deluje. Na tem forumu je Å”e dobro. V drugih socialnih omrežjih, kjer je politika tema...
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dabiblo



Pridružen/-a: Pon Mar 2017 14:27
Prispevkov: 154
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 02, 2023 21:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse je lažje ko vemo, da je za te zadeve krivec tribalizem Smile. ƈlovek je paĆØ bitje, ki ima potrebo po temu, da pripada v neko skupino.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 00:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa ni vedno nujno krivec pritisk prisotne družbe, ali želja soditi v neko skupino.

Anekdota - kolega je pred leti po dolgem prebiranju po forumih kupil konĆØne stopnje Hypex Ncore 400, izdelal oz. dal izdelati liĆØna spolirana ohiÅ”ja, tudi po primerjavi doma tako s prejÅ”njim ojaĆØevalcem kot z izposojenim precej viÅ”jega ranga si je lahko zatrdil, da je to to.

Potem mu ni dalo spati, da nima pravzaprav nobenega zadovoljstva kot lastnik neĆØesa prestižnega, ali vsaj neĆØesa iskanega. Imel je ojaĆØevalce firme, bolj znane po izdelavi napajalnih modulov za subwooferje. Prav tako mu ni dalo spati pogosto mnenje, da so ojaĆØevalci D klase, s switching napajalno stopnjo paĆØ zvokovno neprimerni.

Dejansko ga ni veselilo vklopiti "frŔterkarijo" zaradi vseh teh pomislekov.

In je zadevo prodal za precej manj, kot je dal za sestavne dele - pa je sam dobro razumel, da ga motijo z zvokom povsem nepovezane zadeve. In kupil nekaj renomiranega, ampak v bistvu nekaj, kar se bolj ali manj reklamira zaradi stare slave. Hypexove module so potem uporabili v marsikaterem v tisku hvaljenem izdelku.
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 07:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Temu se reĆØe marketing. Marketing pa je (veĆØinoma) narejen za mase.
Razen kjer je govora o res "ultra preatižnih" zadevah, tam se uporablja bolj specifiĆØen marketing. Enako velja za tampone in (recimo) liĆØila. Dober marketing (predvsem pa vztrajen) pa ustvarja mit.
Miti pa so za otroke. Zato se je treba "dol usest" in posluŔat. Brez misli na etikete.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 09:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bwaze je napisal/a:
Pa ni vedno nujno krivec pritisk prisotne družbe, ali želja soditi v neko skupino.

Anekdota - kolega je pred leti po dolgem prebiranju po forumih kupil konĆØne stopnje Hypex Ncore 400, izdelal oz. dal izdelati liĆØna spolirana ohiÅ”ja, tudi po primerjavi doma tako s prejÅ”njim ojaĆØevalcem kot z izposojenim precej viÅ”jega ranga si je lahko zatrdil, da je to to.

Potem mu ni dalo spati, da nima pravzaprav nobenega zadovoljstva kot lastnik neĆØesa prestižnega, ali vsaj neĆØesa iskanega. Imel je ojaĆØevalce firme, bolj znane po izdelavi napajalnih modulov za subwooferje. Prav tako mu ni dalo spati pogosto mnenje, da so ojaĆØevalci D klase, s switching napajalno stopnjo paĆØ zvokovno neprimerni.

Dejansko ga ni veselilo vklopiti "frŔterkarijo" zaradi vseh teh pomislekov.

In je zadevo prodal za precej manj, kot je dal za sestavne dele - pa je sam dobro razumel, da ga motijo z zvokom povsem nepovezane zadeve. In kupil nekaj renomiranega, ampak v bistvu nekaj, kar se bolj ali manj reklamira zaradi stare slave. Hypexove module so potem uporabili v marsikaterem v tisku hvaljenem izdelku.

Ja, ĆØe se trpi za snobizmom je to tako.
So se tipu na tenisu smejali, ker je na Lacoste majici imel krokodilĆØka obrnjenega v nasprotno smer. Kljub 'pravemu' imenu ni dosegel uĆØinka pri snobih.

-------------------------------
Ko si že omenil Hypex - NAD praznuje 50.obletnico delovanja in je zadevo poĆØastil z modelom C3050 (2,5kā‚¬).
https://nadelectronics.com/50years/c3050le/
Point - uporabili so Hypexove module UcD 102. Italijani so to merili in ugotovili zelo izboljÅ”ane karakteristike v primerjavi z meritvami izpred Å”tirih let. PreseneĆØenje, niso spremenili oznake modula ali ga opremili z dodatki kot je mk2 ali improved...
Za povrÅ”nega avdiofila je to ista figa, paĆØ oznaka je ista, v resnici pa zadeva bistveno bolje igra po novem. Profesionaci ne trzajo na marketing, vržejo zadevo na bank in merijo. Oznaka? Detajl..
Na test so dobili model iz predserije, lahko da se do redne serije Ŕe kaj spremeni.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 11:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa sem pogosto bral zagovarjanje, kako je v avdiofiliji "snobovstvo", ponos ob lastniÅ”tvu aparature zaradi cene, redkosti, pedigreja, nam vÅ”eĆØnih konstruktorskih reÅ”itev, renomeja konstrukterja paĆØ pomemben del, zakaj se odloĆØimo za nakup in zakaj nam lastniÅ”tvo neke aparature daje "trajen" užitek. Dokler seveda ni v tisku ali med znanci naenkrat naslednja stvar "in".

In da tudi zaradi tega, poleg seveda vizualnega uĆØinka naprave, samega rokovanja z njo, vsakomur popolnoma jasno, zakaj double blind testiranje nima nobenega smisla. Cool
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 12:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hifi ideal v moji glavi je neviden komplet ki igra.

Iz tega naslova mi ne gredo 'dol' ogromne naprave, beÅ”tije s 30+kg in ogromne zvoĆØniÅ”ke omare ali paneli ki zastirajo svetlobo. Pa imam doma ravno panele (a samo 1m visoke) ker mi njihov zvok ustreza. Saj tudi od velikih mi ustreza, samo ne v moji sobi. Fino mi je to, da sem jih postavil skoraj 3m narazen (pol metra od boĆØnih sten) in se vmes tvori brisani prostor zapolnjen z glasbeniki. No, razporejeni so tudi izza panelov, a spriĆØo relativno majhne viÅ”ine nazaj nagnjenih panelov Å”trlijo iznad.

Nadalje mi ne gre dol 'oltar' med zvoĆØniki, kjer so nabasane naprave.
In potem sem dosti na strani orientalske modrosti, da za ubiti muho ni potreben top. Za tisti drobceni signal iz mc dozice - dve desettisoĆØinki volta uporabiti 2 ali celo 3 phono Å”katle vsaka s po +10kg teže. Ɛizus.
Skozi gramofon vidim stena izza njega, je ne zastira. Saj ne da bi bi bil omet stene stare zgradbe tako fancy, hahaha ..

My way paĆØ, pa ne ponujam tega nobenemu.
Vem pa, da marsikdo ki potroÅ”i, rad vidi, da se od daleĆØ vidi. Pa ob menjavah naprav je bistveno lažje naprej prodati, je tako misleĆØih veliko.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi mene vĆØasih kar mika da bi kakÅ”en Purifi ojaĆØevalec in Topping DAC kupil. Samo ne najdem prepriĆØljivega razloga.
Najdem samo izgovore: "Lej ta graf, jaz to preprosto moram imeti." Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
raptor



Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Prispevkov: 175
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 22:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

TipiĆØen primer snobovstva je, ko se v forum nova igraĆØa nalepi fotko brez kakrsnegakoli komentarja.

Glede pritiska druzbe pa takole: osebno prakticno nimam kolegov, ki bi se obregnili ob moj hifi, tako da tudi teza hifi kot statement ne vem koliko zares drzi - hifi je res specifika, to ni tako kot avto, ko vsi takoj vejo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mare008



Pridružen/-a: Tor Jan 2023 19:33
Prispevkov: 63
Kraj: Lublana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2023 08:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

raptor je napisal/a:
TipiĆØen primer snobovstva je, ko se v forum nova igraĆØa nalepi fotko brez kakrsnegakoli komentarja.

Glede pritiska druzbe pa takole: osebno prakticno nimam kolegov, ki bi se obregnili ob moj hifi, tako da tudi teza hifi kot statement ne vem koliko zares drzi - hifi je res specifika, to ni tako kot avto, ko vsi takoj vejo.


Se ne strinjam. Mislim, da je lahko tudi obratno.

Kar je bil pred 40-timi leti med mladimi dober HI-FI, je danes najnovejÅ”i iPhone. Koliko pa je danes Å”e mladih, ki jih zanima dober HI-FI? A se ne ukvarja s temi "Å”katlami" predvsem covid riziĆØna generacija?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2023 09:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Tudi mene vĆØasih kar mika da bi kakÅ”en Purifi ojaĆØevalec in Topping DAC kupil. Samo ne najdem prepriĆØljivega razloga.
Najdem samo izgovore: "Lej ta graf, jaz to preprosto moram imeti." Very Happy


Heh, jaz sem videl že niĆØkoliko razlogov in razlag, kako ne Purifi in ne Topping v resnici ne moreta zveneti tako dobro, kot se nekaterim recenzentom dozdeva. ā€œTo je dobro samo na papirju, v meritvah, zveneti pa mora obupno!ā€ (TeoretiĆØne recenzije zvoka glede na prebrano o sami tehnologiji, izvoru, preskoĆØijo posluÅ”anje). Sploh Topping zaradi svojega kitajskega porekla vsake toliko sproži cel val nasprotovanj, predvsem v sluÅ”arkarski sceni. Spet drugi zagovarjajo heretiĆØno trditev, da se je top end sluÅ”arkarskega ojaĆØevanja prestavil iz nekaj tisoĆØakov v petstotakaā€¦

Glede staranja avdiofilske scene - malce se je prestavila, in novih podsekcij prekaljeni maĆØki niso smatrali za relevantne, tako da živijo povsem loĆØeno življenje. Cele generacije zdaj so obupale nad tem, da si bodo lahko opremljali velike dnevne sobe v posluÅ”alnice, tako da je med mladimi sluÅ”arkarska scena mnogo bolj živa kot pa proper zvoĆØniÅ”ki hi-fi. Pa ne iPhone + Beats ali AirPodsā€¦

Forumi so itak izumirajoĆØ habitat (ĆØeprav je npr. Head-Fi bolj dejaven od veĆØine uveljavljenih avdio forumov), avdio Å”ovi prav tako, hi-fi tisk je v prostem paduā€¦ Družabni mediji pa so že doživeli svoj vrhunec in se veliko ljudi zdaj aktivno ogiba teh strojev reklamiranja. V bistvu je zdajle srenja navduÅ”encev nad predvajanjem zvoka bolj razdrobljena in raztepena kot kadarkoli v zadnjih 50 letih, in je zelo težko ustvariti sliko, kaj je sploh ā€œinā€!
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 1 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe