Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DIY akustična ureditev sobe
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Solist



Pridružen/-a: Čet Mar 2019 14:53
Prispevkov: 41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 23, 2020 18:15    Naslov sporočila: DIY akustična ureditev sobe Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Za preganjanje dolgčasa sem začel ramišljati kako izboljšati akustiko sobe. Trenutno imam samo eno večjo preprogo in malo absorbcije na sprednji steni. Večino problemov sem poskušal odpraviti z večjim toe in-om zvočnikov. Centralna slika je solidna, pridobil sem malo več globine in na splošno sem kar zadovoljen. Je pa problem, da kadar zaploskam, dobim hiter in oster odmev, katerega bi se rad znebil.



(Trikotnika vmes knjižnih omar so kotne knjižne omare)

Sedaj bi pa rad zmanjšal toe in, da povečam sound stage.

Na internetu, je malo morje različnih načinov kako izboljšati akustiko sobe. Najbolj so mi zanimivi leseni difuzorji, ker bi jih lahko z malo truda kar sam izdelal.

Na splošno se raje nagibam bolj k "živim" sobam.

Vsaka informacija je več kot dobrodošla, še posebno kako odpravit prvi odboj, kateri pristane direktno na oknu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
raptor



Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Prispevkov: 175
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 23, 2020 19:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odvisno za kaksnemu namenu sluzi soba. Ce gre za dnevno sobo, bo imela zadnjo besedo zena pri videzu.

Vsekakor na okno tezko zatemnitveno zaveso npr. iz Ikeje, za nasprotno stran oknu pa naredis se en panel in bi bilo to to. Glede na to, da je okno veliko, bi glede na tvoje zelje ze zavesa precej umirila odboj.

Ena opcija pa je, glede na to, da imas kavc na zadnji strni, da zadnjo steno postimas s paneli. Sam imam 6 spodnjih in so zelo ucinkoviti, pa se dekorativni:
https://www.elektroakustika.si/izdelek/akusticni-absorber-vicoustic-cinema-round-premium/

Ce je problem samo odmev, potem to brez tezav postimas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Solist



Pridružen/-a: Čet Mar 2019 14:53
Prispevkov: 41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 23, 2020 20:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

raptor je napisal/a:
Odvisno za kaksnemu namenu sluzi soba. Ce gre za dnevno sobo, bo imela zadnjo besedo zena pri videzu.

Vsekakor na okno tezko zatemnitveno zaveso npr. iz Ikeje, za nasprotno stran oknu pa naredis se en panel in bi bilo to to. Glede na to, da je okno veliko, bi glede na tvoje zelje ze zavesa precej umirila odboj.

Ena opcija pa je, glede na to, da imas kavc na zadnji strni, da zadnjo steno postimas s paneli. Sam imam 6 spodnjih in so zelo ucinkoviti, pa se dekorativni:
https://www.elektroakustika.si/izdelek/akusticni-absorber-vicoustic-cinema-round-premium/

Ce je problem samo odmev, potem to brez tezav postimas.


Soba je primarno za poslušanje glasbe in branje knjig. Televizije nimam, tako da dandanes izraz dnevna soba verjetno ni najbolj primeren, ampak vseeno.

Žene še ni, tako da sem svoboden.

O teh zavesah sem že razmišljal, edino kar bi imel potem problem, je to da bi imel na eni strani zaveso na drugi pa panel. Sem upal na eno zrcalno rešitev. Mogoče zavese na obe steni.

Tisti paneli so zanimivi.

Sepravi najprej poštimat prve odboje, nato zadnjo steno in šele potem strop? Vem da je štimanje akustike komplicirana zadeva in da ni nekega zlatega pravila.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
raptor



Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Prispevkov: 175
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 23, 2020 20:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ce hoces imet zivo sobo, potem pojdi lepo postopoma. Materiala je ogromno:

http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=4212

http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?p=124006#124006

https://youtu.be/cTnituQu8ig
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 23, 2020 20:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej probaj vzdolžno postavitev in se odloči za varianto. Vzdolžna postavitev ima prednost v tem, da okno ne povzroča velike nesimetričnosti.

Nato se sicer lahko igraš, ampak dobre zavese (celo dvoje) so drage in lako ti preveč umrtvijo določen del spektra zato predlagam meritev RT 60 in nelinearnosti in na pdlagi tega nadaljne urejanje akustike (postopno)

Če ne boš meril, se loti postopnega dodajanja aplikatov po splošnih priporočilih.

Splošnih navodil je na netu "na kile".

Pofotkaj vse stene sobe in pripni ter napiši višino stropa, če hočeš kak bolj konkreten odgovor.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Solist



Pridružen/-a: Čet Mar 2019 14:53
Prispevkov: 41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 31, 2020 18:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvete!

Svetla višina je 2,5m.

Trenutno še berem o različnih difuzerjih itd. Materjala na to temo je res ogromno, tako da se počasi prebijam skozi.

Malo sem premislil in naredil eno grobo postavitev:





Pa še specifikacije zvočnikov:

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 31, 2020 18:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Electro Voice ponavadi nima težav z akustiko. To ti bolj oblikovalsko pristopaš?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Solist



Pridružen/-a: Čet Mar 2019 14:53
Prispevkov: 41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 31, 2020 19:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Electro Voice ponavadi nima težav z akustiko. To ti bolj oblikovalsko pristopaš?


Heh, glede na to da zaenkrat nimam pojma o akustični ureditvi, bi se lahko tako reklo.

Pač fora je v tem, da je stanovanje majhno in si nemorem privoščit posebej sobe za poslušanje.

Knjig mam preveč, in bi rad uporabil pohištvo ki je že v stanovanju da se izognem dodatnim stroškom. Glede na samo geometrijo sobe sem itak tako ali tako zelo omejen.

Plus to, da bi rad izkoristil sobo do te mere da je še zmeraj funkcionalna. Tako da kadar se ne bo poslušalo glasbe bo na poziciji enoseda tehnična risalna miza ali slikarsko stojalo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 31, 2020 20:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj pojma vsekakor imaš, glede na vrhunske boxe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 31, 2020 23:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker si se že lotil branja, ti pripenjam stran, kjer je ogromno odličnih linkov, tudi takih z meritvami, da dobiš občutek kako in kaj.
Kar nekaj linkov teh strani je bilo že dolgo nazaj objavljenih na tem forumu (tudi z moje strani).
Jaz sem na ta način dobil kar nekaj znanja in idej.

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/610173-acoustics-treatment-reference-guide-look-here.html?fbclid=IwAR2Kbs93jNjz7tSR0TonSJTJTCiW0dNjpXxKAOhWLDnEMCqsN1R21rMDCi4
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Solist



Pridružen/-a: Čet Mar 2019 14:53
Prispevkov: 41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Nekaj pojma vsekakor imaš, glede na vrhunske boxe.


Heh, moram priznat da so me res pozitivno presentli. Niso ravno tipični vintage boxi.

ck je napisal/a:
Ker si se že lotil branja, ti pripenjam stran, kjer je ogromno odličnih linkov, tudi takih z meritvami, da dobiš občutek kako in kaj.
Kar nekaj linkov teh strani je bilo že dolgo nazaj objavljenih na tem forumu (tudi z moje strani).
Jaz sem na ta način dobil kar nekaj znanja in idej.

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/610173-acoustics-treatment-reference-guide-look-here.html?fbclid=IwAR2Kbs93jNjz7tSR0TonSJTJTCiW0dNjpXxKAOhWLDnEMCqsN1R21rMDCi4


Hvala! Sem opazil da je cela debata od ureditve na high end oddelku tega foruma.

V glavnem, mi je uspelo poštimat za prvo silo. Na knjižne police sem dodal še malo cunj, da sem zapolnil luknje.

Trenutno sem uporabil samo slikarska platna ki sem jih že imel v stanovanju. Drugega se sedaj itak neda dobit. Tako da sem za prve odbojne točke in kote sem uporabil 60x180cm platna, na steno za enosedom pa sem dal eno večje, tako da pokrije precejšen del stene.

Z zvokom sem kar zadovoljen. Slika je kar solidna, na prve odbojne točke bom dal difuzerje da malo "razširim" sobo in nato še zavese da pokrijem okno. Potem pa bom presodil kako naprej.

Edino kar še razmišljam je o izboljšanju akustične izolacije stropa. Iz zgornjega stanovanja se namreč prenaša tako udarni kot zračni zvok. Kar pomeni še dodatno nižanje svetle višine prostora, katera je že trenutno nizka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 13:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole je ena boljših rešitev za strop če imaš probleme tudi s hrupom od zgoraj. Ni pa poceni. Tole lahko daš čez cel strop, oziroma lahko kombiniraš in daš delno navaden knauf.
Za optimizacijo velikosti perforiranega dela vsekakor priporočam predhodne meritve in izračune.



http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bwaze



Pridružen/-a: Tor Okt 2011 20:59
Prispevkov: 408
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 15:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Zanimivo, da ima tudi v končni postavitvi še vedno veliko golih steklenih površin brez zaves. Precejkrat sem namreč videl zgražanje že pri poslušalnicah, kombiniranih z dnevno sobo, in da ni hujšega greha kot televizor med zvočnikoma, - ravna steklena ploskev naj bi povzročala "flutter echo" direktno v smeri poslušalca...
_________________
Pezzer Ritter Wenne Knecht!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 16:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za "flutter echo" sta potrebni dve "goli" steni ena nasproti druge. Če nista vporedni ali pa če je ena obložena s čim - npr. pohištvom, slikami, akustičnimi aplikati,.. se tak odboj ne pojavlja.
Obloženost niti ni potrebno da je 100%. Pomembno je, da se zvok razprši ali vsaj delno absorbira in zato slabi.
Reštve se ponavadi išče za vsak prostor posebej, kadar imamo opraviti s prostorom, ki ni namenjen samo poslušanju in ima zato ponavadi ob nekjaterih stenah pohištvo, rože, mize.........
Za namenske poslušalnice pa je mnogo "standardnih" receptov, ki se sicer lahko razlikujejo. npr. eni imajo na zadnji steni samo difuzorje, nekateri kombinirajo,.... Odvisno od velikosti sobe v povezavi z mestom poslušanja, želje po "živem zvoku" - torej večjem RT 60, razpoložljivimi financami,............
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 16:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Trenutno Aqua room izgleda takole



Njegova razišljaja o akustiki so pa tule
https://tooloud.co/aqua-room/#more-8085
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe