Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 12:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je tesnilo.

Sobo že dalj časa želim opremiti z absorberji. Pa tesnila na vrata omar, če bo kaj pomagalo (pri 60Hz "lepo" zapoje omara).
Tudi stari zvočniki so še v prostoru in verjetno vplivajo. Tudi zvočniki lahko da niso še čist "uigrani".

Tole so recimo prejšnji zvočniki (podobna postavitev):


Ali na drugi strani:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tja do 300-400 imas kar veselico....

kako zgleda meritev za vsak kanal posebej,...oba bi morala bit precej enaka po RTA-ju in po levelu
Kaksne imas opcije nastavljanja sistema,...predvidevam, da ni aktive in DSP-ja
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisto je bil samo en zvočnik. Ta drug ima še hujše probleme z sobo.

DSP je opcija, ampak bi raje brez. Se mi zdi prav da se izboljša z absorberji (kolikor je praktično izvedljivo).
Globoke lukne itak ne moreš popravit z DSP-jem.

Mogoče je to že druga zgodba. Komore pač nimam. Tako da ne bomo nikoli vedeli kako res igrajo. Ampak delujejo po pričakovanjih z nekaj anomalijami (od PA papirja tako in tako ne gre pričakovati čiste linearnosti).

Vsekakor bolj udarijo kot prejšnji. Zdi se mi tudi da so bolj "čisti" na višjih frekvencah in imajo boljšo stereo sliko (predvidevam da zaradi usmerjenosti). Čeprav moram reči da sem bil z prejšnjimi zadovoljen za 95% glasbe. Malo so bili presvetli (visokotonec bi moral bolj utišati) in omejeni z dinamiko na basu (za klasiko). Visaton BG 20 je slab driver. Visaton TW 6 NG je odličen.

Trenutno me še najbolj moti soba, to da je srednjetonec nad visokotoncem in smrad laka. Nobenih presenečenj.

Če bi še enkrat delal:
- namesto AMT bi kupil kompresijske (so ceneje in AMT ni tako dober kot je prikazano v specifikacijah)
- ne bi kupil osemkotnih zvočnikov (čeprav so dobri)
- MDF namesto vezane plošče (tanjši z več ojačitvami)
- uporabil bi ožje vijake (za več tolerance)
- kupil bi basovec z demodulacijo (čeprav očitno ni problem)
- basovca (do okrog 100Hz) bi bila aktivna
- morda Dayton Audio UM18-22 v zaprti škatli Twisted Evil

Ampak zagotovo bi bili potem spet drugi problemi. Kot vedno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 09:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej ureditev sobe, res. tudi meritev drugega zvočnika kaže na preveč živo sobo.
Že ko imaš dovolj opreme si lahko narediš sam meritve RT reverberacije po spektru.

Za prav pomeriti zvočnike bi jih moral zvleči na prosto, ven. Sedaj meriš vse drugo prej.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 10:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Za prav pomeriti zvočnike bi jih moral zvleči na prosto, ven. Sedaj meriš vse drugo prej.

Ja samo so težki, pa še to ni čist prav. Ni bil namen meritev za v brošuro.

RT60:

T30 predvidevam da bi moral biti vsaj pod 500ms, če ne okrog 300ms.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 14:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

DSP je opcija, ampak bi raje brez. Se mi zdi prav da se izboljša z absorberji (kolikor je praktično izvedljivo).
Globoke lukne itak ne moreš popravit z DSP-jem


zmotno je prepricanje da je DSP flajster za zajebe v izdelavi/postavitvi....NI in nikoli NE BO. Nudi nekaj opcij da se zadeve prilagodi akustiki prostora, da se uredi timing, popravi manjse anomalije.....za vse ostalo pa je dobro imeti neka vsaj osnovna znanja okoli tehnicnih zadev (underlaping, faze, delayi, slopi na kretnicah in posledicno rotiranje faze, RTA, house curve,.....)
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pravim samo da imam DSP na voljo. Ker si vprašal. Prej sem imel tisto špico na ~12kHz od visokotonca utišano z DSP-jem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 13:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen LightBit

bom komentiral po kopiji tvojega teksta:

"Komore pač nimam. Tako da ne bomo nikoli vedeli kako res igrajo."
Predlagam, da vsaj za trenutek nehaš meriti in začneš poslušati tvoj izdelek. Za oboje boš pa MORAL zamenjati ojačevalnik z resnejšim proizvodom, zna marsikateri kucelj in globel z grafa čudežno izginiti. Komore ne rabiš, nesi zadevščino na nepokošen travnik in je bolje kot komora. Pridem iz Kopra gor, da ti pomagam postaviti zunaj, če ne dobiš nikogar lokalno).
Nexo je pred mnogimi leti delal meritve v centru Pariza. Na vrhu stolpnice so imeli električno dvigalo, na katerega so položili navzgor obrnjen zvočnik, nad njim pa mikrofon.

"Trenutno me še najbolj moti soba, to da je srednjetonec nad visokotoncem in smrad laka. Nobenih presenečenj."
Obrni mid-hi na glavo, se bojo srednjetnonski dipi zapeljali malo višje po spektru.

"Če bi še enkrat delal:
- namesto AMT bi kupil kompresijske (so ceneje in AMT ni tako dober kot je prikazano v specifikacijah)
- ne bi kupil osemkotnih zvočnikov (čeprav so dobri)
- MDF namesto vezane plošče (tanjši z več ojačitvami)
- uporabil bi ožje vijake (za več tolerance)
- kupil bi basovec z demodulacijo (čeprav očitno ni problem)
- basovca (do okrog 100Hz) bi bila aktivna
- morda Dayton Audio UM18-22 v zaprti škatli "

- AMT zna biti zelo zelo dober, se pa nikoli ne bo povsem zlil s klasičnim midom ali wooferjem. Točno TA AMT katerega imaš ti, je pa najbolj mučnega zvoka od vseh AMTjev kar sem jih poslušal (mnogo, zelo mnogo). Kompresijci ja, a so velike razlike med njimi, boš dolgo iskal pravega. Poskusi zalepiti na stranice AMT troblje centimeterski filc, pa poslušaj.
- osemkotnik mizarska yeba, je treba po šabloni ali pa na CNC.
- MDF - ne želi si tega, zame neuporaben material. Z vezano dosežeš veliko boljše rezultate a se ne sme šparati na ojačitvah.
- vijaki - za les
- demodulacija je manj distorzije a tudi malo manj basa (drugačno magnetno polje, manjše iznihavanje membrane)
- aktiva dobrodošla, tudi na manj kot 100Hz
- Dayton? Zdaj imaš dva različna sounda, potem bi imel tri.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 16:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Predlagam, da vsaj za trenutek nehaš meriti in začneš poslušati tvoj izdelek. Za oboje boš pa MORAL zamenjati ojačevalnik z resnejšim proizvodom, zna marsikateri kucelj in globel z grafa čudežno izginiti. Komore ne rabiš, nesi zadevščino na nepokošen travnik in je bolje kot komora. Pridem iz Kopra gor, da ti pomagam postaviti zunaj, če ne dobiš nikogar lokalno).
Nexo je pred mnogimi leti delal meritve v centru Pariza. Na vrhu stolpnice so imeli električno dvigalo, na katerega so položili navzgor obrnjen zvočnik, nad njim pa mikrofon.

Ojačevalec mi je všeč ker ima pasivno hlajenje. Verjamem da ni odličen (se mi zdi tako hladen kakor da bi bil class B Smile), ampak ne verjamem da bi povzročal take luknje ... (ki se premikajo z pozicijo merjenja in zvočnika). Nepokošen travnik običajno nima elektrike v bližini, ampak priznam lenoba. Da se, ampak mi ne pomeni toliko. Kot praviš je za poslušat. Meritve so mi zgolj v grobo pomoč.

lix je napisal/a:
Obrni mid-hi na glavo, se bojo srednjetnonski dipi zapeljali malo višje po spektru.

Sem probal, ampak problem je da potem visokotonec pride previsoko (preveč pod kotom) in kot pričakovano preveč izgubi nad ~10kHz.

lix je napisal/a:
- AMT zna biti zelo zelo dober, se pa nikoli ne bo povsem zlil s klasičnim midom ali wooferjem. Točno TA AMT katerega imaš ti, je pa najbolj mučnega zvoka od vseh AMTjev kar sem jih poslušal (mnogo, zelo mnogo). Kompresijci ja, a so velike razlike med njimi, boš dolgo iskal pravega. Poskusi zalepiti na stranice AMT troblje centimeterski filc, pa poslušaj.

Mislil sem predvsem na točno ta AMT. Napišejo "700Hz - 23kHz", pogledaš graf vidiš mogoče 1kHz. Ko ga pa izmeriš pa ugotoviš da je uporaben samo nad 1,8kHz (njihov graf popačenja je čista pravljica). Ponudba kompresijskih ki zmorejo to, je široka in cene večinoma nižje. Lahko pa bi se izkazalo, da tudi niso v redu (nimam izkušenj z njimi). Tole z filcom bom vsekakor probal (morda tudi po celi prednji stranici). Trenutno ne morem reči da AMT ne zveni dobro. Samo prekrižal mi je načrte in ni poceni. Ne zdi se mi vreden cene (morda je). Malo me je tudi skrbelo popačenje basovca, zato sem dodal srednjetonca.

lix je napisal/a:
- MDF - ne želi si tega, zame neuporaben material. Z vezano dosežeš veliko boljše rezultate a se ne sme šparati na ojačitvah.

Vse ima svoje prednosti in slabosti. Z MDF je lažje delati. Res pa je da je kot puter. Verjetno bi bilo bolje, če bi kupil boljšo vezano ploščo (kupil sem je preden sem jo videl). Bila je zvita in grda, kljub temu je bila dražja od MDF.

lix je napisal/a:
- vijaki - za les

V vezani plošči se verjetno še kar obnesejo, ampak v MDF ne preveč.
Lesni vijaki mi povzročajo psihične bolečine. Smile

lix je napisal/a:
- demodulacija je manj distorzije a tudi malo manj basa (drugačno magnetno polje, manjše iznihavanje membrane)

Mora biti potem to kompenzirano (morda mehkejše vpetje). Saj očitno ni problem, če ne igra previsoko. Ali pa je bilo tisto popačenje samo ropot košare.

lix je napisal/a:
- Dayton? Zdaj imaš dva različna sounda, potem bi imel tri.

Ali bi pa bil Eminence LAB12.
Ne vem, če je pri nizkih frekvencah to res tako opazno. Sicer pa lahko da bi bila srednjetonec in visokotonec v tem primeru bolj "HI-FI".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 19:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem že ponujal absolutno linearni ojačevalec 2x200W z izjemno visokim damping faktorjem in linearne monitorje za poskus.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2020 15:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oba brez kamene volne:


Oba z tremi kosi kamene volne (10cm x 100cm x 50cm):


Pod 100Hz ni naredilo nič, ampak višje je precej bolje. Za nižje bo treba kak resonator.
Nekako v to smer.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2020 09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi obrniti škatlo tako da je woofer pri tleh in pomeri. Ostalo naj ostane nespremenjeno. Iz tega so bo dalo sklepati marsikaj okoli vpliva postavitve.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2020 15:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni potrebe. Že razlika med levo in desno stranjo namiguje da je soba (ali pa izjemno površna izdelava). Če merim od blizu tudi ni nobenih grozot.


Razmišljam o perforiranem panelu uglašenem okrog 60Hz - 80Hz, ampak predvidevam da izbolšave ne bo več kot par dB.
Najprej bom naredi dva 2m x 60cm x 10cm absorberja iz kamene volne za višje frekvence.
Ampak to je morda že za kakšno drugo temo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2020 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A res ni potrebe?
Ves bas ti sloni na treh špicah. In še to so resonančne špice (tuu-tuu-buu bas), vse ostalo je potopljeno 6 in več dB da o 'suckout'-ih ne govorimo.
Imeti ogromen woofer in tako izpraznjeno plehko bas področje je en velik nesmisel. Najmanj kar je da se proba kaj obrniti, itak slabše ne more biti.

Verjetno bi se veliko bolje obnesla formula velik subwoofer (narejen iz pravih velikih in hitrih wooferjev) na sredini sobe med zvočniki in pa stereo par zvočnikov. Vse skupaj rezano okoli 100Hz da se izogne novoletni turneji treh skakalnic v frekvenčnem odzivu.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2020 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če obrnem zvočnike se bo morda naredila lukna okrog 500Hz in sploh ne bo popravljivo.

ambasador je napisal/a:
Imeti ogromen woofer in tako izpraznjeno plehko bas področje je en velik nesmisel.

Velikost je predvsem za dinamiko.

ambasador je napisal/a:
Najmanj kar je da se proba kaj obrniti, itak slabše ne more biti.

Lahko je slabše (ker je bilo).

Tako je pač realno stanje v večini sob, ki niso akustično urejene. Če prvič vidiš meritev iz sobe, je kar šokantno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 6 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe