Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Faital 15FH500 + B&C 8PE21 + Beyma TPL-150/H
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 12:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je tesnilo.

Sobo že dalj ĆØasa želim opremiti z absorberji. Pa tesnila na vrata omar, ĆØe bo kaj pomagalo (pri 60Hz "lepo" zapoje omara).
Tudi stari zvoĆØniki so Å”e v prostoru in verjetno vplivajo. Tudi zvoĆØniki lahko da niso Å”e ĆØist "uigrani".

Tole so recimo prejÅ”nji zvoĆØniki (podobna postavitev):


Ali na drugi strani:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tja do 300-400 imas kar veselico....

kako zgleda meritev za vsak kanal posebej,...oba bi morala bit precej enaka po RTA-ju in po levelu
Kaksne imas opcije nastavljanja sistema,...predvidevam, da ni aktive in DSP-ja
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 13, 2020 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisto je bil samo en zvoĆØnik. Ta drug ima Å”e hujÅ”e probleme z sobo.

DSP je opcija, ampak bi raje brez. Se mi zdi prav da se izboljÅ”a z absorberji (kolikor je praktiĆØno izvedljivo).
Globoke lukne itak ne moreÅ” popravit z DSP-jem.

MogoĆØe je to že druga zgodba. Komore paĆØ nimam. Tako da ne bomo nikoli vedeli kako res igrajo. Ampak delujejo po priĆØakovanjih z nekaj anomalijami (od PA papirja tako in tako ne gre priĆØakovati ĆØiste linearnosti).

Vsekakor bolj udarijo kot prejÅ”nji. Zdi se mi tudi da so bolj "ĆØisti" na viÅ”jih frekvencah in imajo boljÅ”o stereo sliko (predvidevam da zaradi usmerjenosti). ƈeprav moram reĆØi da sem bil z prejÅ”njimi zadovoljen za 95% glasbe. Malo so bili presvetli (visokotonec bi moral bolj utiÅ”ati) in omejeni z dinamiko na basu (za klasiko). Visaton BG 20 je slab driver. Visaton TW 6 NG je odliĆØen.

Trenutno me Å”e najbolj moti soba, to da je srednjetonec nad visokotoncem in smrad laka. Nobenih preseneĆØenj.

ƈe bi Å”e enkrat delal:
- namesto AMT bi kupil kompresijske (so ceneje in AMT ni tako dober kot je prikazano v specifikacijah)
- ne bi kupil osemkotnih zvoĆØnikov (ĆØeprav so dobri)
- MDF namesto vezane ploÅ”ĆØe (tanjÅ”i z veĆØ ojaĆØitvami)
- uporabil bi ožje vijake (za veĆØ tolerance)
- kupil bi basovec z demodulacijo (ĆØeprav oĆØitno ni problem)
- basovca (do okrog 100Hz) bi bila aktivna
- morda Dayton Audio UM18-22 v zaprti Ŕkatli Twisted Evil

Ampak zagotovo bi bili potem spet drugi problemi. Kot vedno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 09:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej ureditev sobe, res. tudi meritev drugega zvoĆØnika kaže na preveĆØ Å¾ivo sobo.
Že ko imaŔ dovolj opreme si lahko narediŔ sam meritve RT reverberacije po spektru.

Za prav pomeriti zvoĆØnike bi jih moral zvleĆØi na prosto, ven. Sedaj meriÅ” vse drugo prej.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 10:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Za prav pomeriti zvoĆØnike bi jih moral zvleĆØi na prosto, ven. Sedaj meriÅ” vse drugo prej.

Ja samo so težki, pa Å”e to ni ĆØist prav. Ni bil namen meritev za v broÅ”uro.

RT60:

T30 predvidevam da bi moral biti vsaj pod 500ms, ĆØe ne okrog 300ms.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 14:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

DSP je opcija, ampak bi raje brez. Se mi zdi prav da se izboljÅ”a z absorberji (kolikor je praktiĆØno izvedljivo).
Globoke lukne itak ne moreÅ” popravit z DSP-jem


zmotno je prepricanje da je DSP flajster za zajebe v izdelavi/postavitvi....NI in nikoli NE BO. Nudi nekaj opcij da se zadeve prilagodi akustiki prostora, da se uredi timing, popravi manjse anomalije.....za vse ostalo pa je dobro imeti neka vsaj osnovna znanja okoli tehnicnih zadev (underlaping, faze, delayi, slopi na kretnicah in posledicno rotiranje faze, RTA, house curve,.....)
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 14, 2020 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pravim samo da imam DSP na voljo. Ker si vpraŔal. Prej sem imel tisto Ŕpico na ~12kHz od visokotonca utiŔano z DSP-jem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 13:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen LightBit

bom komentiral po kopiji tvojega teksta:

"Komore paĆØ nimam. Tako da ne bomo nikoli vedeli kako res igrajo."
Predlagam, da vsaj za trenutek nehaÅ” meriti in zaĆØneÅ” posluÅ”ati tvoj izdelek. Za oboje boÅ” pa MORAL zamenjati ojaĆØevalnik z resnejÅ”im proizvodom, zna marsikateri kucelj in globel z grafa ĆØudežno izginiti. Komore ne rabiÅ”, nesi zadevÅ”ĆØino na nepokoÅ”en travnik in je bolje kot komora. Pridem iz Kopra gor, da ti pomagam postaviti zunaj, ĆØe ne dobiÅ” nikogar lokalno).
Nexo je pred mnogimi leti delal meritve v centru Pariza. Na vrhu stolpnice so imeli elektriĆØno dvigalo, na katerega so položili navzgor obrnjen zvoĆØnik, nad njim pa mikrofon.

"Trenutno me Å”e najbolj moti soba, to da je srednjetonec nad visokotoncem in smrad laka. Nobenih preseneĆØenj."
Obrni mid-hi na glavo, se bojo srednjetnonski dipi zapeljali malo viŔje po spektru.

"ƈe bi Å”e enkrat delal:
- namesto AMT bi kupil kompresijske (so ceneje in AMT ni tako dober kot je prikazano v specifikacijah)
- ne bi kupil osemkotnih zvoĆØnikov (ĆØeprav so dobri)
- MDF namesto vezane ploÅ”ĆØe (tanjÅ”i z veĆØ ojaĆØitvami)
- uporabil bi ožje vijake (za veĆØ tolerance)
- kupil bi basovec z demodulacijo (ĆØeprav oĆØitno ni problem)
- basovca (do okrog 100Hz) bi bila aktivna
- morda Dayton Audio UM18-22 v zaprti Ŕkatli "

- AMT zna biti zelo zelo dober, se pa nikoli ne bo povsem zlil s klasiĆØnim midom ali wooferjem. ToĆØno TA AMT katerega imaÅ” ti, je pa najbolj muĆØnega zvoka od vseh AMTjev kar sem jih posluÅ”al (mnogo, zelo mnogo). Kompresijci ja, a so velike razlike med njimi, boÅ” dolgo iskal pravega. Poskusi zalepiti na stranice AMT troblje centimeterski filc, pa posluÅ”aj.
- osemkotnik mizarska yeba, je treba po Ŕabloni ali pa na CNC.
- MDF - ne želi si tega, zame neuporaben material. Z vezano dosežeÅ” veliko boljÅ”e rezultate a se ne sme Å”parati na ojaĆØitvah.
- vijaki - za les
- demodulacija je manj distorzije a tudi malo manj basa (drugaĆØno magnetno polje, manjÅ”e iznihavanje membrane)
- aktiva dobrodoŔla, tudi na manj kot 100Hz
- Dayton? Zdaj imaÅ” dva razliĆØna sounda, potem bi imel tri.

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 16:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Predlagam, da vsaj za trenutek nehaÅ” meriti in zaĆØneÅ” posluÅ”ati tvoj izdelek. Za oboje boÅ” pa MORAL zamenjati ojaĆØevalnik z resnejÅ”im proizvodom, zna marsikateri kucelj in globel z grafa ĆØudežno izginiti. Komore ne rabiÅ”, nesi zadevÅ”ĆØino na nepokoÅ”en travnik in je bolje kot komora. Pridem iz Kopra gor, da ti pomagam postaviti zunaj, ĆØe ne dobiÅ” nikogar lokalno).
Nexo je pred mnogimi leti delal meritve v centru Pariza. Na vrhu stolpnice so imeli elektriĆØno dvigalo, na katerega so položili navzgor obrnjen zvoĆØnik, nad njim pa mikrofon.

OjaĆØevalec mi je vÅ”eĆØ ker ima pasivno hlajenje. Verjamem da ni odliĆØen (se mi zdi tako hladen kakor da bi bil class B Smile), ampak ne verjamem da bi povzroĆØal take luknje ... (ki se premikajo z pozicijo merjenja in zvoĆØnika). NepokoÅ”en travnik obiĆØajno nima elektrike v bližini, ampak priznam lenoba. Da se, ampak mi ne pomeni toliko. Kot praviÅ” je za posluÅ”at. Meritve so mi zgolj v grobo pomoĆØ.

lix je napisal/a:
Obrni mid-hi na glavo, se bojo srednjetnonski dipi zapeljali malo viŔje po spektru.

Sem probal, ampak problem je da potem visokotonec pride previsoko (preveĆØ pod kotom) in kot priĆØakovano preveĆØ izgubi nad ~10kHz.

lix je napisal/a:
- AMT zna biti zelo zelo dober, se pa nikoli ne bo povsem zlil s klasiĆØnim midom ali wooferjem. ToĆØno TA AMT katerega imaÅ” ti, je pa najbolj muĆØnega zvoka od vseh AMTjev kar sem jih posluÅ”al (mnogo, zelo mnogo). Kompresijci ja, a so velike razlike med njimi, boÅ” dolgo iskal pravega. Poskusi zalepiti na stranice AMT troblje centimeterski filc, pa posluÅ”aj.

Mislil sem predvsem na toĆØno ta AMT. NapiÅ”ejo "700Hz - 23kHz", pogledaÅ” graf vidiÅ” mogoĆØe 1kHz. Ko ga pa izmeriÅ” pa ugotoviÅ” da je uporaben samo nad 1,8kHz (njihov graf popaĆØenja je ĆØista pravljica). Ponudba kompresijskih ki zmorejo to, je Å”iroka in cene veĆØinoma nižje. Lahko pa bi se izkazalo, da tudi niso v redu (nimam izkuÅ”enj z njimi). Tole z filcom bom vsekakor probal (morda tudi po celi prednji stranici). Trenutno ne morem reĆØi da AMT ne zveni dobro. Samo prekrižal mi je naĆØrte in ni poceni. Ne zdi se mi vreden cene (morda je). Malo me je tudi skrbelo popaĆØenje basovca, zato sem dodal srednjetonca.

lix je napisal/a:
- MDF - ne želi si tega, zame neuporaben material. Z vezano dosežeÅ” veliko boljÅ”e rezultate a se ne sme Å”parati na ojaĆØitvah.

Vse ima svoje prednosti in slabosti. Z MDF je lažje delati. Res pa je da je kot puter. Verjetno bi bilo bolje, ĆØe bi kupil boljÅ”o vezano ploÅ”ĆØo (kupil sem je preden sem jo videl). Bila je zvita in grda, kljub temu je bila dražja od MDF.

lix je napisal/a:
- vijaki - za les

V vezani ploÅ”ĆØi se verjetno Å”e kar obnesejo, ampak v MDF ne preveĆØ.
Lesni vijaki mi povzroĆØajo psihiĆØne boleĆØine. Smile

lix je napisal/a:
- demodulacija je manj distorzije a tudi malo manj basa (drugaĆØno magnetno polje, manjÅ”e iznihavanje membrane)

Mora biti potem to kompenzirano (morda mehkejÅ”e vpetje). Saj oĆØitno ni problem, ĆØe ne igra previsoko. Ali pa je bilo tisto popaĆØenje samo ropot koÅ”are.

lix je napisal/a:
- Dayton? Zdaj imaÅ” dva razliĆØna sounda, potem bi imel tri.

Ali bi pa bil Eminence LAB12.
Ne vem, ĆØe je pri nizkih frekvencah to res tako opazno. Sicer pa lahko da bi bila srednjetonec in visokotonec v tem primeru bolj "HI-FI".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 19:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem že ponujal absolutno linearni ojaĆØevalec 2x200W z izjemno visokim damping faktorjem in linearne monitorje za poskus.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2020 15:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oba brez kamene volne:


Oba z tremi kosi kamene volne (10cm x 100cm x 50cm):


Pod 100Hz ni naredilo niĆØ, ampak viÅ”je je precej bolje. Za nižje bo treba kak resonator.
Nekako v to smer.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2020 09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi obrniti Ŕkatlo tako da je woofer pri tleh in pomeri. Ostalo naj ostane nespremenjeno. Iz tega so bo dalo sklepati marsikaj okoli vpliva postavitve.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2020 15:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni potrebe. Že razlika med levo in desno stranjo namiguje da je soba (ali pa izjemno povrÅ”na izdelava). ƈe merim od blizu tudi ni nobenih grozot.


RazmiÅ”ljam o perforiranem panelu uglaÅ”enem okrog 60Hz - 80Hz, ampak predvidevam da izbolÅ”ave ne bo veĆØ kot par dB.
Najprej bom naredi dva 2m x 60cm x 10cm absorberja iz kamene volne za viŔje frekvence.
Ampak to je morda že za kakŔno drugo temo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2020 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A res ni potrebe?
Ves bas ti sloni na treh Å”picah. In Å”e to so resonanĆØne Å”pice (tuu-tuu-buu bas), vse ostalo je potopljeno 6 in veĆØ dB da o 'suckout'-ih ne govorimo.
Imeti ogromen woofer in tako izpraznjeno plehko bas podroĆØje je en velik nesmisel. Najmanj kar je da se proba kaj obrniti, itak slabÅ”e ne more biti.

Verjetno bi se veliko bolje obnesla formula velik subwoofer (narejen iz pravih velikih in hitrih wooferjev) na sredini sobe med zvoĆØniki in pa stereo par zvoĆØnikov. Vse skupaj rezano okoli 100Hz da se izogne novoletni turneji treh skakalnic v frekvenĆØnem odzivu.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2020 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe obrnem zvoĆØnike se bo morda naredila lukna okrog 500Hz in sploh ne bo popravljivo.

ambasador je napisal/a:
Imeti ogromen woofer in tako izpraznjeno plehko bas podroĆØje je en velik nesmisel.

Velikost je predvsem za dinamiko.

ambasador je napisal/a:
Najmanj kar je da se proba kaj obrniti, itak slabŔe ne more biti.

Lahko je slabŔe (ker je bilo).

Tako je paĆØ realno stanje v veĆØini sob, ki niso akustiĆØno urejene. ƈe prviĆØ vidiÅ” meritev iz sobe, je kar Å”okantno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 6 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe