Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DSP sub
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 10:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fajn Twisted Evil sj hobi to, nič narobe s potjo okili riti v ...

Glej, da ne boš ubodel kakšne stare zaloge, ki ima še star FW, da se ne boš potem zezal še s tem..

Pa še to; sedaj vemo, da nam boš lahko poročal, kako vpliva AD/DA pretvorba brez šraufanja na poti signala do ojačevalca na sam zvok, če boš uspel utišat SW in zadevo primerjat z direktnim priklopom Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 10:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta tema mi je zelo všeč, ker je zelo konkretna in konstruktivna. Ne želim provocirati, ampak me res zanima naslednje: teoretično gledano so kvalitetni 2,5 ali 3 sistemski zvočniki koncipirani za kvalitetno predvajanje celotnega zvočnega spektra. Izziv je sicer v tem, kako vse te različne driverje spraviti v eno škatlo tako, da bo vse skupaj dobro zvenelo. Ampak pravi mojstri znajo za pravi denar narediti vse.

Tu se pogovarjamo od DSP subu. Res je, da gre za specializirano škatlo, ki je bila narejena posebej za reprodukcijo nizkih tonov, ampak z njo smo dobili še eno elektronsko napravo, ki vpliva na zvok v sistemu (pa čeprav gre "samo" za neke vrste kretnico). DSP sistem analogni signal najprej pretvori v digitalnega, potem zopet nazaj. Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu čim manj spreminjati?

Še nekaj: zakaj bi človek kupil kvalitetne 2,5 ali 3-sistemske samostoječe zvočnike, potem pa bi iz njih s pomočjo filtriranja na neki dodatni napravi v sistemu izločil najnižje frekvence (zvočnike razbremenil nečesa, za kar so bili narejeni) in jih preusmeril na sub? Potem je pametneje kupiti monitorje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sistem sem prenesel iz manjšega prostora 18m2 v večji prostor 32m2 in bil rahlo razočaran nad pomanjkanjem povdarka na nizkih, takrat sem imel še DA Focus 260. Sicer pa je bil prostorski zvok boljši.

Tako sem se kar nekaj časa igral s spremembami postavitve in ugotovil da imam z zvočniki na daljši steni najboljše base z najmanj luknjami, vendar z manjšo globino in širino zvočne slike, pri diagonalno postavitvi je bila globina odra že boljša se je pa nekoliko znižala jakost nizkih tonov. Ko sem prešel na postavitev zvočnikov na kratko steno s postavitvijo cca. 150cm od zida sem pridobil lepšo zvočno sliko, globino in odprtost, le z jakostjo nizkih tonov nisem bil popolnoma zadovoljen. Pri tej postavitvi sem pri meritvah opazil tudi večje konice in luknje na najnižjem področju.

Tako sem šel v menjavo zvočnikov na višji rang in večjo velikost. Kupil sem DA contour S 3.4, ki imajo enako velikost driverjev kot focus so pa dvakrat težji in imajo 50 % večji volumen. Ko sem kupil te zvočnike nisem imel namena dodajati suba.
S temi zvočniki je zvok vokalov, kitare precej bolj naraven kot, da bi bili pred mano in ločljivost instrumentov boljša. kar se tiče nizkih tonov gre nižje še vedno pa bi lahko bili bolj povdarjeni - močnejši. Je pa res, da sem se zavedal že prej, da bi najverjetneje rabil večje membrane vsaj 2x20cm. Je pa bila takrat dobra prilika za te zvočnike.

Tako sem se odločil pozanimati za varianto s subom, ki mi bo nizke tone ojačala, lažje napolnila prostor pa tudi lažje bom porezal konice in rešil luknje.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Brez elektronske razdelitve signalov je kvalitetna reprodukcija seveda nemogoča. Analogna razdelitev je dražja in ni toliko možnosti spreminjanja, če pa govorimo o power razdeljevanju s klasično zvočniško kretnico, je en rez na cca 70Hz, z zahtevnimi open-air špulami noro velik, da ne govorim, če se odločimo za strmino 24dB, še bebavo veliko.
Širjenje zvoka do 70Hz nima smerne karakteristike, pozneje pa. Vsak basovec, še tako dober, ima padec SPL od 100Hz navzdol, naprej je linearen, je pa fazno nemogoč. Razlog je v velikosti membrane, ki izriva maso zraka in tudi same mase membrane. Tako ob sočasnem signalu, frekvence nad 100Hz zaostajajo s širjenjem za srednjetoncem, tudi če zanemarimo širjenja v obliki repov, v optiki je to neostra slika. Zato z driverji nad 25cm ne morete nad 200Hz, sicer SPL lahko, pa brez znatnega uspeha v 3D slikanju.
Dynaudio ponuja kompromisni subwoofer, kjer shelf, dviganje od 30-50 Hz izvaja z DSP. Le-tega uporablja tudi za 24dB rez navzdol po želji. Pravilno priporoča, da za resne reprodukcije ne greste z rezom višje. Vgrajen je tudi elektronski rez navzgor za pogon osnovnih boxov. Ta je tudi 24dB, s tem, da imate možnost prestavljanja Q za izločanje morebitne luknje ob preklopu. Ta signal je treba peljati na ojačevalec končne stopnje in šele nato na glavne boxe.
Ob vsem tem jaz vseeno raje vidim dva suba, obrnjena v smeri poslušanja in čim bližje glavnim boxom. Kljub ostremu rezu, uide iz suba še kar nekaj frekvenc okoli 200-300 Hz, ki pa so iz vokala. Za natančno zvočno sliko se uporablja izključno aktivni sistem rezov, ostalo je traparanje, ni glasba ampak šundr brez veze.
Na sliki je primer zelo kvalitetnega bas driverja z izjemno nizko resonanco in padcem 100Hz in nazaj. Zato je potrebna elektronska ekvalizacija (shelf)

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="joztom"]Brez elektronske razdelitve signalov je kvalitetna reprodukcija seveda nemogoča. Analogna razdelitev je dražja in ni toliko možnosti spreminjanja, če pa govorimo o power razdeljevanju s klasično zvočniško kretnico, je en rez na cca 70Hz, z zahtevnimi open-air špulami noro velik, da ne govorim, če se odločimo za strmino 24dB, še bebavo veliko.
Širjenje zvoka do 70Hz nima smerne karakteristike, pozneje pa. Vsak basovec, še tako dober, ima padec SPL od 100Hz navzdol, naprej je linearen, je pa fazno nemogoč. Razlog je v velikosti membrane, ki izriva maso zraka in tudi same mase membrane. Tako ob sočasnem signalu, frekvence nad 100Hz zaostajajo s širjenjem za srednjetoncem, tudi če zanemarimo širjenja v obliki repov, v optiki je to neostra slika. Zato z driverji nad 25cm ne morete nad 200Hz, sicer SPL lahko, pa brez znatnega uspeha v 3D slikanju.
Dynaudio ponuja kompromisni subwoofer, kjer shelf, dviganje od 30-50 Hz izvaja z DSP. Le-tega uporablja tudi za 24dB rez navzdol po želji. Pravilno priporoča, da za resne reprodukcije ne greste z rezom višje. Vgrajen je tudi elektronski rez navzgor za pogon osnovnih boxov. Ta je tudi 24dB, s tem, da imate možnost prestavljanja Q za izločanje morebitne luknje ob preklopu. Ta signal je treba peljati na ojačevalec končne stopnje in šele nato na glavne boxe.
Ob vsem tem jaz vseeno raje vidim dva suba, obrnjena v smeri poslušanja in čim bližje glavnim boxom. Kljub ostremu rezu, uide iz suba še kar nekaj frekvenc okoli 200-300 Hz, ki pa so iz vokala. Za natančno zvočno sliko se uporablja izključno aktivni sistem rezov, ostalo je traparanje, ni glasba ampak šundr brez veze.
Na sliki je primer zelo kvalitetnega bas driverja z izjemno nizko resonanco in padcem 100Hz in nazaj. Zato je potrebna elektronska ekvalizacija (shelf)

Če sem pošten ne razumem vsega kar si napisal. vidim, da priporočaš dva suba namesto enega zaradi usmerjenosti. Lahko bolj enostavno poveš kje vidiš slabosti oz. prednosti suba 18S?
_________________
lp, Branko


Nazadnje urejal/a ambro Sre Okt 16, 2019 13:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Tu se pogovarjamo od DSP subu. Res je, da gre za specializirano škatlo, ki je bila narejena posebej za reprodukcijo nizkih tonov, ampak z njo smo dobili še eno elektronsko napravo, ki vpliva na zvok v sistemu (pa čeprav gre "samo" za neke vrste kretnico). DSP sistem analogni signal najprej pretvori v digitalnega, potem zopet nazaj. Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu čim manj spreminjati?

Problemu večkratne pretvorbe se lahko izogneš, če na sub priklopiš digitalen signal.
Na splošno mislim da je najbolje protvorbo iz digitalnega naredit, čim kasneje.
Sicer se mi ta pretvorba ne zdi problematična za sam sub, ampak če imaš še filter za ostalo, potem je malo nehigienično (doda šum).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bilo bi neumno komentirati vrhunski izdelek Dynaudio, desetletja slovi po vrhunskih driverjih, zadnje čase pa tudi po monitorjih, saj smo bili na zadnjem sejmu 2019. Oni v laboratorijskih pogojih že vedo, kaj govorijo. Ne poznam cene, verjetno je zelo drago, zato jaz take zadeve izdelujem sam.
Z DIY se nimaš kje hvaliti, lahko pa izmenjuješ znanje in izkušnje.
Če prav razumem, bi to priklopil k Dynaudio Contour S3.4, seveda bi signal za glavne zvočnike pošiljal preko DSP kretnice SUB-a na končno stopnjo. S tem razbremeniš hod basovske membrane osnovnega zvočnika za cca 50% in strahotno pridobiš na 3D sliki. Tako izničiš vse glavne napake ozkih zvočnikov, pa magari s stotimi membranami. Če ima Dynaudio znotraj shelf za korekturo linearnosti od 30-80Hz je to totalna zmaga. Neka druga dva linearna suba boš pa težko našel, večinoma to uporabljajo za boom, ne pa za izboljšanje linearnosti. Rez na glavnih zvočnikih na 2000Hz je pa zelo čudna odločitev.


Nazadnje urejal/a joztom Sre Okt 16, 2019 13:44; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Ta tema mi je zelo všeč, ker je zelo konkretna in konstruktivna. Ne želim provocirati, ampak me res zanima naslednje: teoretično gledano so kvalitetni 2,5 ali 3 sistemski zvočniki koncipirani za kvalitetno predvajanje celotnega zvočnega spektra.
....
Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu čim manj spreminjati?

Še nekaj: zakaj bi človek kupil kvalitetne 2,5 ali 3-sistemske samostoječe zvočnike, potem pa bi iz njih s pomočjo filtriranja na neki dodatni napravi v sistemu izločil najnižje frekvence (zvočnike razbremenil nečesa, za kar so bili narejeni) in jih preusmeril na sub? Potem je pametneje kupiti monitorje.

Je bilo že vse povedano vsaj z moje strani. Po koščkih, pa vendar.
Mali floorstanderji:
a) nimajo dovolj globokega basa/ spekter je nepopoln, zvok v naravi terja kompletnost- se drugače sliši če je fundament prisoten
b) komprimirajo bas
c) velik hod=veliko popačenje, doppler, zmanjšana resolucija
d) delno vlogo suba-a opravlja reflex odprtina/=bas na eno noto; ni dovolj kontrole-nejasnost, reflex emitira vse gor po spektru
e) waterfall je ultra podaljšan; terja tube trape
f) response strmo pade izpod tuning frekvence-fazni zasuki

vsi ti pomisleki odpadejo če imaš floorstanderje z vsaj 2x25cm basom ki se spustijo na 20Hz -3/4dB; pri čemer je reflex uglašen izpod 25Hz (recimo Bowers 800).
Za manjše floorstanderje pa je rešitev sub. Sicer pa lahko živiš tudi tudi brez njega, samo ni tako dobro; ne veš kaj zamujaš.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Potegniti ročno in reči ok sub, samo potem pa mali monitorji, se zajebeš, ker se kompresija preseli še višje po spektru (iznad 150Hz, tudi 200), ti veselo režeš na 80 (pa sem prepričan da bi hotel nategniti vsaj na 60) - in kasiraš energetsko luknjo med subom in monitorčki. Poleg tega v takem ne smeš zamašiti reflex luknje - ti ostane zabuhlost (slaba definicija, samba de una nota itd) reflexa.
Tudi mali zvočniki so narejeni da se slišijo vsaj približno kompletno sami_ - zato se uporabi trike kot so napihnjenost 80 - 120Hz - reži ti potem to godljo - karkoli narediš se ti ne izide.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sre Okt 16, 2019 13:51; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@joztom
Hvala za izčrpno pojasnilo. Kljub temu se mi postavlja vprašanje: če je temu tako, da lahko samo DSP ustrezno poritha nizke tone na zvočnikih, zakaj potem firme proizvajajo in ljudje kupujejo drage samostoječe zvočnike brez podpore DSP in subov?


Nazadnje urejal/a benma Sre Okt 16, 2019 13:58; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hehe, tudi mikro monitorčke velikosti škatle za čevlje se prodaja za masten denar. Za ljubitelje miniatur. Tudi to je hobi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sto ljudi, sto čudi.
Brez DSP-ja je težko sub umestiti v sistem. Pri nizkih (20Hz) frekvencah ti že soba ponavadi precej bas ojača.


Nazadnje urejal/a LightBit Sre Okt 16, 2019 14:02; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svoje vprašanje sem popravil:
"če je temu tako, da lahko samo DSP ustrezno poritha nizke tone na zvočnikih, zakaj potem firme proizvajajo in ljudje kupujejo drage samostoječe zvočnike brez podpore DSP in subov?"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bolj malo je samostoječih zvočnikov, ki igrajo 15Hz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Bolj malo je samostoječih zvočnikov, ki igrajo 15Hz.


Tudi ljudi, ki slišijo 15hz, ni prav veliko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čutijo tudi gluhi.
Pravim 15Hz, zato ker ta sub naj bi igral 16Hz (en herc sem zgrešil).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe