Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

VINTAGE
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 155, 156, 157  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lesinar



Pridružen/-a: Čet Jan 2009 19:28
Prispevkov: 106
Kraj: koper

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 12, 2009 22:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pravkar kupujem še en marantzov tuner with scope....sam da me žena ne zaloti pomalem je že alergična kot ona pravi na kramo ki jo domov prinašam.......jaz pa sive lase takoj....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 12, 2009 22:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
Tudi kaksna stvar iz konca ali zacetka devetdesetih zna lepo zaigrati, zdaj pa se dobi po nizkih cenah, pa je tudi kar solidno narejena.

Ne vem, zvok je sicer OK, samo mene je vedno motila tista tona lučk in lesa Smile

Čeprav se občasno najde kaka komponenta ki je lepa Smile

No, se vidi, da si nekoliko mlajši letnik! Smile
Pod pojmom vintage se smatrajo naprave predvsem iz 70-tih let in nekatere še danes zvenijo izvrstno!Samo omenil bi par znamk receiverjev, ki se jih da dobiti za sprejemljivo ceno:Marantz(takrat zakon!), Luxman, Akai(danes žal zgolj cenena blagovna znamka), JVC(dandanašnji brez vloge v hi-fiju) itd.
Številne famozne znamke so žal izginile ali so se umaknile iz high-enda.Primeri:Phase Linear(ojačevalci), GAS(ojačevalci), ESS(boxi), Ohm(boxi), Dahlquist(boxi), Dayton-Wright(elektrostati in ojačevalci), Micro(gramofoni), Sequerra(tunerji), Gale(gramofoni),Beveridge(boxi) itd.itd.Dokaj razširjena in cenovno pristopna znamka, ki je žal izginila, je bila Sansui.Predvsem je bila poznana po fantastičnih tunerjih, a tudi ojačevalcih.Preprosto so predolgo vstrajali s proizvodnjo na Japonskem, medtem ko so se ostali umikali v (tedaj še poceni) Korejo.
Fantastičen je bil občutek pri upravljanju kakšnega vrhunskega receiverja:kako se je precizno vrtel gumb za glasnost, kako si lahko zavrtel s protiutežjo podprt gumb za iskanje postaj, kako so z zamolklim klikom sedli preklopniki funkcij itd.
Pri zvočnikih pa je glede na današnje bila ena bistvena razlika.Takšni, ki so imeli basovske enote pod 30cm, niso bili "taresni", z 38cm so pa že bili "hudi".Vemo, da so danes prevladali koncepti z večimi manjšimi enotami.
Vsi, ki branijo pravi(in dragi) high-end, imajo v nečem prav:njihovi danes kupljeni aparati bodo tudi čez 30 let še vedno nekaj vredni ali celo občudovani, medtem ko bo kakšna "standard klasa" že zdavnaj končala na odpadu!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Orpheus999



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44
Prispevkov: 127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 00:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni je osebno najbolj všeč, da je na trgu danes ogromno vintage opreme,
predvsem takratnjega srednjega kakovostnega razreda, ki po performansu pelje novejše komponente scat in je poleg tega še smešno poceni ali celo zastonj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 10:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pred časom sem poslušal en hi-end vintaž sistemček z famoznimi Tympany zvočniki. Zvočniki so visoki 180cm in vsak posebej širok približno meter in pol. Že ko vidiš sistem ti požene kri po žilah, igra pa praktično cela stena. Občutki pri poslušanju kake starejše jazz plate so nepopisni - toliko emocij mi v življenju ni vzpodbudil noben sistem, tudi z najdražjimi Avaloni, Avantgardi itd. V ultimativnem smislu veliko manjka, ampak ima pa muzika dušo in tisti pravi nostalgični temperament - z eno besedo: romantika.
V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 11:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lesinar je napisal/a:
Moram priznat da ne poznam ojačevalca in predojačevalca znamke GAS Ampzilla + Thaedra prvič slišim bom pa malo počekiral- hvala hi-musica


Malo počekirej. Bom pa prosil kolega, da kaj več napiše na fgrumu o GAS. Pri nas je dokaj neznana firma (okay - poznavalci bodo skočili v luft). Sicer pa so bili menda Floydi miksani na GAS.
V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 13:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hi_musica je napisal/a:
lesinar je napisal/a:
Moram priznat da ne poznam ojačevalca in predojačevalca znamke GAS Ampzilla + Thaedra prvič slišim bom pa malo počekiral- hvala hi-musica


Malo počekirej. Bom pa prosil kolega, da kaj več napiše na fgrumu o GAS. Pri nas je dokaj neznana firma (okay - poznavalci bodo skočili v luft). Sicer pa so bili menda Floydi miksani na GAS.
V.

Ravno ta stvar je bila na tem portalu med oglasi kake pol leta nazaj:)
Mene je zamikalo.. ampak se bojim nadaljnih stroškov z podobnimi napravami:)

@krokar: Kaj ima starost pri tem da mi 70s roba ne zveni pretirano dobro, in mam raje kaksno poceni stvar iz devetdesetih? Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 14:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker sem pač starejši možakar, se še ojačevalcev GAS(okrajšava za Great American Sound) spomnim od njihove pojave dalje v 70-tih letih.Skupaj s Phase Linear so to bili tedaj najmočnejši ojačevalci.Kasneje se je pojavila še "slabotnejša" končna stopnja Son of Ampzilla, ki pa je še vedno bila pravi bolid.Je pa to bil tudi čas predvsem impedančno zelo zahtevnih zvočnikov, ki so zahtevali zelo stabilne končne stopnje z velikimi rezervami moči(takšni boxi so bili npr.Infinity, Ohm F, Acoustat, Apogee itd.).
Pestilence, moja pripomba glede starosti se ne nanaša na to, kako tebi nekaj zveni, temveč na dejstvo, da za vintage(kar v prevodu pomeni toliko kot "starinsko") smatraš robo iz 90-tih.To je približno kot da bi imel 3. generacijo Golfa za "starinski" avto.To je samo star, ne pa starinski avto in podobno je pri audio opremi.Močno dvomim, da si se imel priložnost z adekvatno audio opremo sploh že kdaj srečat!Če si se imel, pa malo napiši s katero in kakšen vtis ti je pustila zvočno in drugače!
Jaz sem se pri bogatih znancih(sinovih partijskih funkcionarjev ali obrtnikov ter parih glasbenikih), sam sem sicer o tem takrat lahko le sanjal.Moja takratna štipendija je zadostovala le za gramofon RIZ Turandot in za ričet brez mesa v Riu! Sad


Nazadnje urejal/a krokar Pet Feb 13, 2009 14:16; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 14:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@Pestilence: stroški z vintage napravami so, to je neizogibno. Pač vzameš to v zakup. Dobra stran teh naprav pa je, da so narejene po "jusu", kar pomeni, da ti jih vsak dober elektronik zna popraviti. To velja za večino naprav. Problemi nastanejo pri zvočniških driverjih, ki jih včasih ni več za dobiti. Pa vendarle: moji bivši ESS (z JBL '78 midbasom in Heil visokotoncem!!!) so doživeli en tak "napad", ki pa smo ga s pomočjo starih mačkov (Breskvar & Co.) uspešno rešili - za 20€.

Hja, tista Ampzilla, ki se je pred časom prodajala je bila HUDA.

Vili
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Orpheus999



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44
Prispevkov: 127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 20:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Moja takratna štipendija je zadostovala le za gramofon RIZ Turandot in za ričet brez mesa v Riu! Sad


Trenutna plača povprečnega človeka zadostuje ravno za RIZ-e iz tvojega obdobja in ričet brez mesa doma. Ko jebe tak napredek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 21:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žal imaš prav!Le RIZ več ne obstaja in tudi gramofoni z 2x3W kot je bil Turandot tudi ne! Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 21:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@krokar:
Vintage robo ne smatram za devetdeseta. Dobro mi je znano da so to sedemdeseta.. saj kot el. basist mi je dobro znano vintage obdobje, saj sem si lastil ojačevalce in kitare iz sedemdesetih. Rekel sem samo da ni nujno da je stvar iz sedemdesetih da je poceni in da dobro zveni. Samo kratek nesporazm, pardon za napacno obliko stavka Smile

Pri vintage robi me moti tista tona lučk in VU-metri. Škoda. Sem pa poslušal nekaj vintage robe, in sicer ne veliko. Nekaj JBL monitorjev(mogoče je to res bolj 80s), ter nekaj marantzovih, sansui in technics recieverjev. Sam zvok sicer name ni pustil nekega dobrega vtisa.. nikoli pa nisem rekel da so te stvari slabe.

Pa še enkrat pardon za neroden stavek!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 21:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, to so bila leta! Sequerra in Sansui A1 je najboljši tuner vseh časov. Inženirska ingenioznost in lepota topologije je neprimerljiva s čimerkoli danes. Direktno prenašan koncert prek teh tunerjev je nad vsako izkušnjo reproducirane glasbe skozi ultimativno analogno ali pa digitalno integracijo.
Kdor tega ni nikoli slišal, preprosto ne ve kje so meje sterea, in česa je zmožen reproducirati sistem.

Dawton -Wright je naredil elektrostate polnjene s helijem-ne vem če so kaki še ohranjeni, so bili pa baje ultimativni tudi v primerjavi z vsem danes poznanimi elektrosatai.So pa njihovi predojačevalci nekaj najboljšega, kar sem slišal.Ne gre pozabiti Bedinnija, ki se je edini ohranil do danes, in pomoje še vedno najboljša tranzistorska elektronika .

Luxman in komercialno dostopnejši Sansui(AU serija) je še vedno najbolje izvedena elektronika , da ne omenjam Marantza. Burmester danes so skopirane topologije z mnogo novodobnih(nepotrebnih) dodatkov tih dveh.

GAS, Phase Linear so bili stabilni do 1 ohma. Tu kake velike avdiofilske filozofije ni, elektronika je bila zasnovana predvsem in najprej na najvišjih inženirskih standardih, najboljše komponente so bile edine dovolj dobre...( danes grejo do 1 ohma recimo Krell veliki monobloki).


Pa še ena velika razlika. GAS , Phase linear..so imeli VSI TON KONTROLE. Ker preprosto idealna soba in univerzalni zvočnik ne obstajajo. Vrhunsko izvedene ton kontrole prav nič ne vplivajo na zvok. Seveda pa to v primeru Thoebe pomeni 5 Noble alternatorjev (navadni potenciometri niso prišli v poštev), pa gumb za obračanje faze (A in B), gumb za mono (pravi mono je nujen za reprodukcijo mono posnetkov), filtre na 20 in 30 Hz zaradi rumbla gramofona, Noble za lev in desni kanal da o kvaliteti dveh vgrajenih phono stopenj MM in MC ne izgubljam besed. Vrhunski je tudi ojačevalček za slušalke.
Skrivnost je samo ta, da tako izvedene ton kontrole stanejo več kot predojačevalni sklop. In jasno, da je industrija podprta s četico retardiranih ocenjevalcev raji prodala to mantro.
Ja, po 40 letih niti enega poka, občutek sukanja gumbov in "prckanja" ležajev je vsa ta leta nepopisno sexi.

GAS.....o tem pa drugič.
Floydi so masterirali skozi Ampzillo (vse do vključno Black side of the moon). Phono predojačevalec za mastering matrico je bil GAS Goliath, odjemna doza pa GAS Slepping Beauty.

James Bongornio je bil glavni inženir vseh SAE produktov. Kasneje pa ustanovil svojo tvrdko GAS.Bil pa je tudi soavtor Sequerra tjunerjev.
Njegov je tudi Dynacord 40, (nepresežen low-entry lampaš.)

No, po oceni Stereophila "100 najpomembnejših in kultnih komponent avdia ever" ima notri: Ampzillo, Sequerra tuner in malega Dynacorda.


Po 30 letih so na cesu 2002 postavili sistem GAS Thaedra (modificirana), 12 končnih Ampzilla 2000 in nekih božjastnih zvočnikov.
In guess whoo je imel "best sound of the show....?"

Mutherfucker Bongornio, of course........

"Pokaži mi, kdje Dunav ljubi nebo,
o zašto smo , danas toliko daleko,
probudi me...........
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 22:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Slikce:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2009 22:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mi ne potegne fotk gor. Evo linki.

http://www.ampzilla2000.com/CES2003.html

http://www.ampzilla2000.com/vmps-rmx.pdf

http://www.ampzilla2000.com/James_Bongiorno.html

http://www.ampzilla2000.com/vmps.html


Tole je pa vglavnem vse, kar se da "zafilozofirat" o avdiu(part 1).Sta pa še dva.

http://www.ampzilla2000.com/thequest1.html
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 14, 2009 00:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vojko, hvala za post! Smile Res lepo napisano, me je s precej nostalgije vrnilo kar precej let(oz. par desetletij)nazaj!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 155, 156, 157  Naslednja
Stran 2 od 157

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe