Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Zvočniški kabli, interkonekti
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 156, 157, 158  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 01:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sajgre je napisal/a:
Pri stvareh, ki jih sam ne slišim vedno dopuščam možnost, da drugi audiofili to slišijo. Verjamem v "zlata ušesa" ki jih žal sam nimam. Take izjave, kot je ta spodaj, so pa žaljive za zdrav razum.

pinus je napisal/a:

Razliko v napajalcu za sacd player ( - seveda ne prvi , ki ga najdeš v oglasih..) iz namenske zidne vtičnice v player, na mojih namenskih nosilcih ali z istim kablom direktno na tleh, sta brez problemov opazila tudi moja žena in sin, pa poslušata samo občasno moje "upgrede-e" v sistemu..

lp




LP

Vse prevečkrat se tukaj govori ali nekdo sliši ali ne sliši razliko med kabli, premalo pa o pogojih !
Kabli so enakovreden del sistema nič manj, če to zanemarimo je sistem slabše zveneč.
Če sistem ni transparenten so razlike manj slišne, lahko celo minimalno, ampak to velja tudi za ostale komponente ne samo za kable.
Cena ni vedno "pogoj" slišanja, je najprej prostor in postavitev sistema v prostoru, pisali smo o tem na nekaj straneh prej, a žal vedno znova in znova zanemarjeno ...
Imam audiofilskega kolega, ki živi v mojem kraju in si ne da dopovedati, da je v njegovem primeru najpomembnejši prostor potem vse ostalo...
Menjal je brez števila kablov, ojačevalcev, zvočnikov in vedno znova in znova njegov sistem slabo zveni...
Pri njemu je vseeno ali menjaš DAC iz 500€ na 2000€, če menjaš kable, interkonekt iz 100€ na 500€ in zvočniške iz 5€/m na 50€/m vse je nejasno, slaba stereo slika, brez globine, rezki in obenem zapacani toni, netransparentno, še in še "negative" pa to komponente cca 1500-2000€ za kos...
Skratka, pogoj za slišanje razlik, je transparenten sistem, primerno postavljen v primernem prostoru !!
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
Sajgre je napisal/a:
Pri stvareh, ki jih sam ne slišim vedno dopuščam možnost, da drugi audiofili to slišijo. Verjamem v "zlata ušesa" ki jih žal sam nimam. Take izjave, kot je ta spodaj, so pa žaljive za zdrav razum.

pinus je napisal/a:

Razliko v napajalcu za sacd player ( - seveda ne prvi , ki ga najdeš v oglasih..) iz namenske zidne vtičnice v player, na mojih namenskih nosilcih ali z istim kablom direktno na tleh, sta brez problemov opazila tudi moja žena in sin, pa poslušata samo občasno moje "upgrede-e" v sistemu..

lp




LP

Vse prevečkrat se tukaj govori ali nekdo sliši ali ne sliši razliko med kabli, premalo pa o pogojih !
Kabli so enakovreden del sistema nič manj, če to zanemarimo je sistem slabše zveneč.
Če sistem ni transparenten so razlike manj slišne, lahko celo minimalno, ampak to velja tudi za ostale komponente ne samo za kable.
Cena ni vedno "pogoj" slišanja, je najprej prostor in postavitev sistema v prostoru, pisali smo o tem na nekaj straneh prej, a žal vedno znova in znova zanemarjeno ...
Imam audiofilskega kolega, ki živi v mojem kraju in si ne da dopovedati, da je v njegovem primeru najpomembnejši prostor potem vse ostalo...
Menjal je brez števila kablov, ojačevalcev, zvočnikov in vedno znova in znova njegov sistem slabo zveni...
Pri njemu je vseeno ali menjaš DAC iz 500€ na 2000€, če menjaš kable, interkonekt iz 100€ na 500€ in zvočniške iz 5€/m na 50€/m vse je nejasno, slaba stereo slika, brez globine, rezki in obenem zapacani toni, netransparentno, še in še "negative" pa to komponente cca 1500-2000€ za kos...
Skratka, pogoj za slišanje razlik, je transparenten sistem, primerno postavljen v primernem prostoru !!

Praktično vsi glavni faktorji, ki odločilno vplivajo na dober zvok celotnega sestava, se vsako leto vsaj enkrat ponovijo tu na forumu.
Nekateri vse to preslišijo in tako padamo vedno znova v demencialne debate.
KEF je včasih (ko je proizvodnja zvočniških driverjev bila še zelo nihajoča v karakteristikah) meril zvočnike in jih uparjal s pomočjo računalnika - da so padli znoraj 1dB tolerance. Ne vse, za Reference serijo pa.
Simetrija - enak odziv tako iz leve kot iz desne strani je predpogoj za dobro stereo sliko. Audio nepismeni lahko kupijo tudi perfekten par zvočnikov - a vse to pade v vodo ko to postavijo v prostor in dosežejo razlike v tudi desetinah dB na ozkih področjih.
Audio nepismenemu ni jasno, da že manj kot meter od zvočnika slišimo več odboja kot direktnega zvoka. Da če je odboja (recimo od okna na eni strani) več na visokih tonih, bo iz kavča recimo saksofon zvenel tako, da bodo osnovni toni na eni strani - njegovi višji toni pa bodo glasnejši kjer je več odboja na drugi strani. To totalno razfuka inštrumente da se slišijo razmazani, jih ne moreš locirati. Tudi energetski balans se poruši in s tem tudi timbrika instrumenta. Sem imel priliko slišati tudi kako v odvisnosti od zaigrane note instrument dobesedno skače levo desno. O globini scene jasno ne more biti govora.
Ko se pritisne tipka mono (ali predvaja mono posnetek, če ni te tipke) se mora slišati glasba strogo v sredini iz ozke črte med zvočniki ali vsaj 'tunela' med zvočniki. Nič se ne sme oglašati izven te pozicije ali vleči na eno stran.

In potem te taki hočejo narediti za audiota.
Večkrat sem tudi provokativno zapisal, da če se ne sliši razlike med formati (16/44.1 - 24/96; ali CD-SACD) je težko zaznati razlike med kabli. Pa so vsi tiho, tiho, na to temo. Si mislim zakaj. Pa dajte, naredite si vaš opevani blind A-B test med formati. Da vas vidim.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sre Nov 20, 2019 10:41; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 10:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dobro povedano ambasador. to seveda se kako drzi in vsak ki vsaj malo drka po sistemu in sam kaj prenastavlja / prestavlja bi moral prej ali slej priti do takih zakljuckov.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 11:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:

Skratka, pogoj za slišanje razlik, je transparenten sistem, primerno postavljen v primernem prostoru !!

Moram povedati, da do nedavnega tudi sam nisem verjel kaj naredi prostor, dokler nisem v spalnici kjer imam sistem, ki je vreden 1/6 sistema, ki ga imam v dnevni sobi, odprl vsa vrata na omari, ki zaseda celotno steno za zvočnikoma in na stranski steni postavil 2 DIY absorberja. Oder je nekajkrat čistejši od tistega v dnevni sobi. Razločno se sliši vsak detajl, ki ga v dnevni sobi sicer tudi zaznam, vendar precej bolj megleno.

No, tudi v dnevni sobi sem takoj opazil bistveno razliko v zvoku in odru, ko sem Harbethe zamenjal s Contourji 30, ampak se vse skupaj zaradi odmevov sploh ne more primerjati s tistim, kar slišim v spalnici. Edino sedenje na postelji je bistveno manj udobno kot na udobnem trosedu v dnevni sobi. No, to spoznanje me je spodbudilo, da si morda uredim poslušalnico.

Iz izkušenj lahko povem, da v slabem prostoru sicer lahko izboljšaš zvok z nabavo boljših komponent (velja tudi za kable), bistveno ceneje in učinkoviteje pa je, če urediš prostor (v kolikor je seveda to mogoče).

Ta izkušnja me je naučila v čem je razlika med všečnim zvokom+igranju celotne stene za zvočnikoma in med všečnim zvokom+natančnim odrom, ki je slišen po celotni steni za zvočnikoma. Drugo prinaša precej večji užitek. Res pa je to drugo nekoliko pogojeno tudi s kvaliteto posnetkov, ki jih poslušaš.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sajgre



Pridružen/-a: Sre Feb 2019 21:47
Prispevkov: 3
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 12:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam sem mnenja, da so zvočniki in prostor 80% zvoka. NE oporekam pa audiofilom, ki trdijo, da slišijo razlike med določenimi kabli, ki jih sam morda ne bi slišal. Lahko da gre za boljša "ušesa", bolj izpiljen sistem... Sem vesel za vse, ki so pripeljali zvok višje kot sem ga jaz in ki uživajo v subtilnih spremembah sistema. Ko pa preberem, da "občasna poslušalca" jasno slišita razliko med podprtim in nepodprtim kablom za napajalnik sacd playerja, moram pa uporabiti rolice papirja, ki jih nekateri uporabljate za podlaganje kablov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 12:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Večkrat sem tudi provokativno zapisal, da če se ne sliši razlike med formati (16/44.1 - 24/96; ali CD-SACD) je težko zaznati razlike med kabli. Pa so vsi tiho, tiho, na to temo. Si mislim zakaj. Pa dajte, naredite si vaš opevani blind A-B test med formati. Da vas vidim.

To res vsak lahko naredi. Z veseljem pomagam, če kdo rabi kakšno pomoč.
Rabiš 24/96 posnetek in ga resamplaš (da je zagotovo isti master) na 16/44,1 ali celo mp3. Potem v foobar2000 uporabiš ABX plugin.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 12:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

... žal, še enkrat, če je kdo od "včeraj" na tem forumu, je pač tako..
Nekateri, ki tu pišemo, se med seboj tudi osebno, vsaj malo poznamo.. Zakaj to pišem..?

Ker ta dva moja "občasna" poslušalca poslušata, oz. so jim moji sistemi prisotni (- trenutno trije delujoči v različnih prostorih), v taki ali drugačni obliki, natanko 40 let.. Toliko o izkušnjah..
Pa še nekaj - v "living room "sistemu uporabljam že nekaj let natanko tako letev, kot je na gornjih fotkah, lepo podložena z dvema rolcama..
No, tudi moja je podložena, seveda ne z rolcami - že praktično od začetka..
In tudi v tem primeru "občasna" poslušalca opazita razliko v plus, če je letev podložena, pri a-b poslušanju...
Če letev zamenjamo z drugo (- od drugega proizvajalca) bo razlika tudi opazna itd..

ps: - mislim, da sem v vseh mojih predhodnih postih večkrat poudaril pomembnost urejenosti prostora (- še posebej namenskega), pozicijoniranja zvočnikov pa tudi komponent, transparentnosti komponent, izbor in urejenost kablaže itd, da potem lahko lažje zaznamo vsako spremembo znotraj celotnega sistema..



lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 14:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
Večkrat sem tudi provokativno zapisal, da če se ne sliši razlike med formati (16/44.1 - 24/96; ali CD-SACD) je težko zaznati razlike med kabli. Pa so vsi tiho, tiho, na to temo. Si mislim zakaj. Pa dajte, naredite si vaš opevani blind A-B test med formati. Da vas vidim.

To res vsak lahko naredi. Z veseljem pomagam, če kdo rabi kakšno pomoč.
Rabiš 24/96 posnetek in ga resamplaš (da je zagotovo isti master) na 16/44,1 ali celo mp3. Potem v foobar2000 uporabiš ABX plugin.


za take hece imam dve kompilaciji - ena je klasicni Wav, druga je ista verzija v Hi-RES-u...ostalo absolutno vse enako - izdajalec je bil Monster...tako je najlazje delat realno primerjavo,...seveda na istem playerju da ne bo kdo se bolj zbegan, in ja, razlika je velika in ce je ne slisis bolje da se ne komentira. za MP3 pa velja da je to kletvica
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 14:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sajgre je napisal/a:
Sam sem mnenja, da so zvočniki in prostor 80% zvoka. NE oporekam pa audiofilom, ki trdijo, da slišijo razlike med določenimi kabli, ki jih sam morda ne bi slišal. Lahko da gre za boljša "ušesa", bolj izpiljen sistem... Sem vesel za vse, ki so pripeljali zvok višje kot sem ga jaz in ki uživajo v subtilnih spremembah sistema. Ko pa preberem, da "občasna poslušalca" jasno slišita razliko med podprtim in nepodprtim kablom za napajalnik sacd playerja, moram pa uporabiti rolice papirja, ki jih nekateri uporabljate za podlaganje kablov.

O subtilnosti:
če ni vseh pogojev - a imaš dovolj resolutiven audio sistem - se razlike slišijo kot zaznavne - ni pa velikega doprinosa (@benma lepo povedal). Kadar slika pade v fokus = je prisoten timing in instrumenti 'v enem kosu' - pa te razlike krepko doprinesejo realizmu slišanega in niso več samo subtilnosti - postanejo del tistega čemur se ne moreš več odreči. Pa zakaj mislite da je ta cirkus okoli te problematike?
Isto velja za aparature, kot je že @ajka napisal - zastonj ti zamenjaš ojačevalec za enega visoke klase v sistemu, kjer zvočniki s prostorom niso v fokusu - ne bo haska. Ne boš kaj prida profitiral. Bo subtilno slišna bolj fina struktura zvoka, več detajlov, dinamika in razpon a tistega glavnega ne boš profitiral.
Tako gre pomalem vse v sistemu.
Vse to sem dal skozi, določenih dobrih hifi praks svojčas nisem upošteval, tudi se je manj vedelo o tem pred 45 leti ko sem začenjal; pa šparal, češ itak so drobnjarije. Dokler nisem naredil preskoka te miselnosti sem se vrtel v začetniškem krogu.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sre Nov 20, 2019 15:15; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 15:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. res je tole o subtilnosti.., o fokusu zvočniki-prostor..itd. V enem od prejšnjih postov sem že omenil o uskladitvi sweet spota prostora samega s sweet spotom mesto poslušanja-zvočniki.. Šele takrat je omogočena prava natančnost soundstagea..
Ko to dosežemo, pa je vekakor pomembna še "velikost" zvoka, t.i. "live" efekt".. To pa nam omogoči le obdelan prostor ustreznih (optimalnih) dimenzij in velikosti.. Na tega je potem vezana velikost zvočnikov - njihov izkoristek in potem sama moč in smiselna kvaliteta amplifikacije, vira, povezav itd.. Seveda brez zgrešene ene same faze v sistemu..
Temu lahko potem rečem - adrenalinsko doživetje..


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 15:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vseeno pa noben lastnik resolutivnega sistema ni pripravljen narediti slepega testa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 15:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. spet strel v prazno..
Slepe teste jih standardno opravim sam s seboj, vsaj za primarni sistem..., zahtevajo le čas..
Mi je v lastnem interesu.., ne pa zaradi tega, da o tem tu razpravljamo..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 15:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gospod provokator @ LightBit, edini način, da se odkupiš za svoje nadležne provokatorske nebuloze je, da ti sam pri sebi organiziraš tak slepi test in nas povabiš na poslušanje.

Z vsiljevanjem, kaj vse naj naredijo drugi, pa lepo prosim, da nehaš !

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 16:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@pinus, normalno bi moralo biti to v lastnem interesu vsakega. @ambasador je jasno povedal da so slepi testi za gluhe (kar nima smisla).
Torej praviš da slišiš razliko med zvočniškimi kabli ali podloženimi kabli v slepem testu? Kako ga izvedeš?

@bogomir 4051, problem je v tem, da moj sistem ni resolutiven (tako pravite). Ne pričakujem, da me bo kdo povabil na slepi test. Je le predlog kako se lahko prepričate.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 16:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ok, tvoj sistem ni dovolj resolutiven. Potem pa prosim, vsaj povej, s katerimi resolutivnimi sistemi pa imaš osebne izkušnje.

Nekaj sekundno ali minutno poslušanje na sejmih ne velja.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 156, 157, 158  Naslednja
Stran 63 od 158

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe