Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izboljšave (pra)starega glasbenega stolpa.

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
aiken



Pridružen/-a: Tor Jan 2017 13:17
Prispevkov: 26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 07:26    Naslov sporočila: Izboljšave (pra)starega glasbenega stolpa. Odgovori s citatom

Najprej bi se vsem opravičil za tokratno precej trivialno temo in se obenem v naprej zahvalil vsem, ki bodo kljub temu pomagali z nasveti.

Od pokojnega očeta sem "podedoval" prastari mini glasbeni stolp Technics SC-HD501. Specifikacije, ki sem jih našel, so:

Ojačevalec:
- moč 2 x 12 W nizki del
2 x 5 w visoki del
-signal/šum: 75 dB

Zvočniki:
- moč: nizki 60 W MAX
visoki 30 W MAX
- razpon: 50 Hz do 46 kHz pri -16 dB
- občutljivost: 86 dB,
- povezava bi-amp.

V teh dežju, ko nisem vedel kaj početi, sem ga zvlekel iz škatle in postavil v delovni prostor. Kljub prilagoditvi nastavitev, kolikor je sploh mogoče, pa z zvokom še zmerom nisem zadovoljen. Po pravici povedano, če me nanj ne bi vezali spomini, bi šel že zdavnaj "na smetišče zgodovine".

Glede na to sem razmišljal, da bi ga nadgradil: druge zvočniške kable, mogoče tudi zvočnike in kakšen cenejši mrežni DAC za povezavo s tem tisočletjem.

Vprašal bi vas, kaj oziroma s čim svetujete, da ga nadgradim ?

Oziroma ali je bolje pozabiti na vse skupaj, ga spraviti nazaj v škatlo in si ob priliki kupiti kakšen nov, manjši stolp, ki vse to že ima ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 10:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nabavi si primerne zvočnike. Morajo biti lahki za poganjat, se morajo dobro slišat na tihi jakosti in morajo imeti čimbolj zračno reprodukcijo.

V malih oglasih AK sem videl Bose 301/aktualno verzijo/ za 250€. Eden redkih narejen po kriterijih 'od nekoč'.
http://www.audio-kontakt.com/index.php?page=view_ad&id=22005

Običajni hifi zvočniki iz sodobne proizvodnje zahtevajo veliko moči in se na mali jakosti ne slišijo dobro, tako da tu ni kaj dosti iskati. Problem je da se zvok 'odpre' šele ko ga nažgeš s čredo vatov.
Pride v poštev vintage, ki je včasih moral delati z receiverjem (sprejemnikom) cele dneve na mali jakosti.
Tako ima prijatelj Dynaco A25 zvočnike na receiverju Pioneer (tudi okoli 15W na kanal) ki je bil nekoč vstopni model, najmanjši. Pa še danes mu to krasno špila.

A25 ima določeno slavo in ga prav poceni ne dobiš, velja pa poskusiti. Naslednji tak ti je Advent Utility - ta je cenena verzija Advent Loudspeakerja. Je oblečen v tapeto namesto orehovega furnirja, drugače pa so wooferji in tweeterji identični kot v Loudspeakerju, vse skup pa veliko manj stane. Predvsem pa potiho krasno igra, to ti je osnovni pogoj, kadar imaš opravka s švoh ojačevalcem.
Tudi AcousticResearch AR6, samo mora biti tisti res stari model (z bež laneno tkanino spredaj) je enkraten za take kombinacije.
No, tega je še.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sob Apr 13, 2019 10:44; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 10:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen aiken,

če bi ta stolp bil prastari bi se še dalo kaj uporabiti v kakšni drugi kombinaciji, tako pa ni stolp, je kvečjemu stolpič, pa še to relativno nov. Je kombinacija, ki se veže ena na drugo in je povsem nestandardno zaprtega tipa. Ne moreš nanj priklopiti drugih zvočnikov, ker je ojačevalnik za biamplifikacijo, en stereo za bas sekcijo in en stereo za visokotonce. Tudi ostale komponente se vežejo preko ribbon kabla, ki je specifičen samo za ta model. Kljub temu sem prepričan, da ob pravilni povezavi kablov in pravilni nastavitvi parametrov na ojačevalniku (nastavlja se oba ojačevalnika posebaj, glej navodila), lahko da spodoben zvok. Kupovanje daca se mi ne zdi smiselno, kupi samo kabel mini jack 3,5mm na rca in se vklopi direktno z desktopa, notebooka ali telefončka na stolpič. Če uporabiš kvalitetne flace bi moralo zadovoljivo igrati.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žalostne specifikacije.

Če ti ne ustreza, je najbolje da prodaš (v škatli bo samo prostor zasedalo) in kupiš nekaj drugega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aiken



Pridružen/-a: Tor Jan 2017 13:17
Prispevkov: 26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 12:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žal je navodilo bolj tako tako: http://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z5cb1b9fez3z1dd10z656ez706466z2azbda76e0f5b2b69a995fd2793679a7a0afb8e6634/ttips/Audio/HiFi_Systems/SC/HD501/722128/BHD501.pdf . Zdaj skušam po raznih forumih izvedeti kaj več.

Ne razumem pa čisto dobro, zakaj ne bi mogel zamenjati zvočnikov ?
Nekako sem bil prepričan, da je edini pogoj (poleg ostalih karakteristik), da zvočnik omogoča bi-wire oziroma bi-amp vezavo, to se pravi, da ima vsak po 4 terminalske vijake oz. sponke za priključitev kablov.

Kot sem napisal na začetku, povsem trivialna zadeva, me je pa čisto zagrabilo Very Happy . Doma imam dokaj soliden, vsaj zame optimalno uravnotežen sistem sistem, tako da mi bolj ali manj preostane samo uživanje ob poslušanju glasbe.

To pa je čisto drugo. Še "nepopisan list" na začetku.


Nazadnje urejal/a aiken Sob Apr 13, 2019 13:08; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 13:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

preveri, če so kretnice v zvočniku ali že v ojačevalcih..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 00:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ojačevalnik je dvojni stereo, se pravi biamping z aktivno kretnico.
Pasivne kretnice v zvočnikih so zato nepotrebne.
https://elektrotanya.com/technics_se-hd501.pdf/download.html
Kot sem že napisal, če se pravilno nastavi, bi moralo zaigrati. Je pa možno, da se ni sledilo navodilom in je bilo napačno priklopljeno in s tem poškodovano kak ojačevalnik ali zvočnik.
https://duckduckgo.com/?q=TECHNICS+SE-HD501+review+sound&t=ffsb&iar=videos&iax=videos&ia=videos
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 01:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Ojačevalnik je dvojni stereo, se pravi biamping z aktivno kretnico.
Pasivne kretnice v zvočnikih so zato nepotrebne.


Če je temu tako, potem tlačiti druge zvočnike na ta stolp ni kar tako..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aiken



Pridružen/-a: Tor Jan 2017 13:17
Prispevkov: 26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kretnica je v ojačevalcu. Zmerom bolj ugotavljam in se z vami strinjam, da ni kaj dosti prostora za izboljšave. Danes bom iz domačega arzenala preskusil še nekaj različnih zvočniških kablov, se še malo poigral z nastavitvami in to bo zaekrat vse.

Hvala za nasvete in da ste mi pomagali do zaključka za katerega ste že takoj vedeli, jaz pa sem potreboval kakšen dan več ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe