Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Projekt 3-way stereo
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 21:02    Naslov sporočila: Projekt 3-way stereo Odgovori s citatom

Zdravo, ĆØe nekaj ĆØasa prebiram vaÅ” forum in odloĆØu sem se da izdelam 3 sistemska zvoĆØnika. Najprej morem poudarit da sem se za to odloĆØil samo zato ker mi je to v veselje in nauĆØu bi se tudi rad kaj tekom samogradnje.

Komponente katere sem že nabavu so sledeĆØe:
- les za box (okvir) - lepljena bukovina debeline 3 cm
- sprednja stranica iz mediapana, za zadnjo Ŕe nevem isto vrjetno bukev

- bas: Visaton W250 - 8ohm
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/tiefton/w250_8.html
- srednjetonec: Visaton M10 - 8ohm (kateri bo invertiran)
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/konus_mt/m10_8.html
- visokotonec: Monacor DT 254
https://www.monacor.com/en-gb/monacor/products/components/speaker-technology/hi-fi-tweeters/dt-254/
- kretnice: Monacor DN 103 vay crossover 8 ohm 800Hz - 4,5kHz 12 DB
https://www.monacor.com/en-be/monacor/products/components/speaker-technology/crossover-networks-and-components/dn-10/
- bassreflex cev
vse komponente bodo na sprednji stranici vkljuĆØno z bassreflex cevjo!

Po izraĆØunih:
zunanje mere boxa Å”/g/v: 35x29x60
prostornina 47l bruto, neto cca.: 37l
bassreflex 7x9

Naredu sem tudi stojala za omenjene zvoĆØnike vižine cca 60 cm iz železa, podnožje 2 cm debelo železo, cevi iz 0,5 debele ploževine, tako da že zdaj tehtajo cirka 15 kg na kos, napolnit jih imam namem Å”e z kremenovim peskom. Imajo pa tudi nogice na Å”picah.

Momentalno sem nekje na polovici projekta, stranice bukovine so zlepljene pod kotom 45 stopinj z epoksi dvokomponentnim lepilom in letvice z lepilom za les + privijaĆØene z lesnimi vijaki (letvic Å”e ni na slikah)
Stojala sem nesu postružit zreskat in zvarit (foter to dela na sreĆØo) in pobarval sem jih v metalik ĆØrno.

Å e nekaj slik na hitro slikno:




Lep pozdrav, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 21:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo. Kar tako naprej.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 17:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e kakÅ”ne križe not za utrditev, pa mogoĆØe kakÅ”no bolj pametno kretnico ali celo aktivo. Basovca peljat do 800Hz je Å”irjenje zvoka v trakovih, tudi za srednjetonca ĆØez 1500 jaz ne bi Å”el. Seveda pa ne vem za razdalje in postavitev itd. Lepo narejeno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Luchas,

takoj na zaĆØetku vidim par veĆØjih problemov:

srednjetonec je neprimeren za ta bas saj ima nekih 5 db manj izkoristka od basa in rezonanĆØno frekvenco na 700Hz, kar pomeni rez na vsaj 1k4 in je kot tak mnogo previsok za sistem.
Bas s Qts-om 0,78 ni najbolj primeren za bass reflex sistem, je namenjen bolj za zaprto Ŕkatlo.

Kretnica je mimo. Od razporeditve komponent na ploÅ”ĆØico, materiala, rezov. Ne bo Å”lo tako.

Dokler imaÅ” Å”e Å”katlo odprto bi bilo pametno zalepiti iverico kak centimeter debeline z notranje strani Å”katle in dodati preĆØne ojaĆØitve. Masivni les ima namreĆØ zelo moĆØne lastne rezonance in se bo to precej poznalo, ĆØe ne poskuÅ”aÅ” že sedaj tega umrtviti. Lahko tudi zalivaÅ” s katramom, tako sem jaz vĆØasih delal, a ni najbolj elegantna reÅ”itev.
Ravno tako se izogibaj MDFa, saj tudi ta material poje svoje pesmice. Uporabi vezano ploÅ”ĆØo, brezova je precej dobra, za zadnjo stranico lahko uporabiÅ” enako ali pa iverico.

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 285
Kraj: Å martno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈestitka za ohiÅ”je. Dobro izgleda. Tudi jaz predlagam ojaĆØitve - križe.

Za enote pa - ne vem kako bo tole igralo. Srednjetonec ima dejanskega izkoristka v obmoĆØju 1200-4500Hz samo 86dB. Kar je caa 5dB manj kot bas. Ima tudi veliko puklo na 700Hz - kako boÅ” reÅ”il to s predlagano kretnico?
Dokler Ŕe nimaŔ narejene fronte, predlagam da pogledaŔ za kakŔen drug srednjetonec.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za pohvale in kritike! Nisem omenu da je to moj 1. projekt sploh. Pa tudi kar se tiĆØe hifi scene sem zelen. Vso skromno znanje sem pridobil preko foruma in googla.
lix problem je zdaj ker imam vse komponente že doma, katere mi je pomagal izbrat kolega kateri kot zgleda nima kaj dosti veĆØ pojma kot jaz. Kaj se zgodi ĆØe sredneonec invertiraÅ”? Kaj predlagas? Kar se tiĆØe resonanc masivnega lesa pa sem imel v mislih odpravit tako da bi polepu znotraj s STP bitumenskimi ploÅ”ĆØami + spužva/filc.
lp, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 19:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dajmo reŔit kar se reŔit da :-)
woofer bo pogojno kar v redu, jaz bi ga najprej probal v zaprti Ŕkatli, brez bass refleksa.
tweeter je v redu.
Srednjetonec bo treba zamenjati. Ni druge. IÅ”ĆØi takega z vsaj 90db izkoristka in najviÅ”jo rezonanco na 400Hz ali manj, da se izogneÅ” anomaliji wooferja nad 500 Hz. Lahko uporabiÅ” tudi midbass 5 ali 6.5 col, a mu moraÅ” narediti Å”katlo v Å”katli. Jaz sem pred mnogimi mnogimi leti v podobno Å”katlo montiral takega in bil prezadovoljen s srednjimi toni
http://s45.photobucket.com/user/bbe22/media/Philips/phil1001.jpg.html
Menda ga v Kaliki (Trst) Ŕe imajo.
Kretnica je neuporabna. Lahko uporabiÅ” kose z nje, ĆØe ti pridejo kje prav na novi kretnici, a taka kot je ne zagotavlja dobrega zvoka v tem sistemu. Probaj, a bo potrebna predelava, da speglaÅ” zvok. Bolje bi pa bilo narediti novo iz nule.
Spužve ti v notranjosti Å”katle ne priporoĆØam. Bitumen ja, filc ja.

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 23:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ena od možnosti za srednjetonca:
http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/monacor/TF-0510.pdf

Imam dobre izkuÅ”nje...prijeten, neproblematiĆØen med 300 in 2500 hz.

LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 00:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Beda, kot zlgeda bo treba menjat. Zdaj poti nazaj veĆØ ni Smile jernejc to je že boljÅ”e ker je lažje dostopen, ima kdo Å”e kak predlog po možnosti da ga ni potrebno vgrajevat v svoje ohiÅ”je.
Za kretnico je tudi malo zafrknjena zadeva, ker nimam izkuŔenj s tem da bi jo sam zlotal. No kakorkoli najprej grem v nabavo srednjetonca potem pa dalje.
lp, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi za tega celestiona bo treba izdelat prekat oz njemu lasten notranji volumen. To ni kritiĆØno, žrtvujeÅ” cca liter volumna.

Å e ena možnost bi bil tisti 6 inĆØni midbas od faital pro, ki gre preverjeno lepo skupaj s tem visokotoncem.
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=401020100

Lp Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oglej si projekte na tej strani:
Tukaj
Tukaj imaÅ” gotove 3 sistemske projekte in tudi mnenja tistih, ki so jih že izdelali. Za pomoĆØ se lahko obrneÅ” lastniku strani(samo za njegov projekt). ImaÅ” risbe ohiÅ”ij, kretnice in pa potrebni material.
Tvoje ohiÅ”je je sicer za oko zanimlivo, vendar, kot so tudi drugi napisali, za zvoĆØnike ne povsem sprejemljivo. Potrebno bi loĆØiti tudi del za srednje in visokotonca. Na vpogled imam obĆØutek, da je stojalo previsoko. Stojalo naj bo tako visoko, da visokotonec pri posluÅ”anju(ĆØe sediÅ”) je nekje v viÅ”ini uÅ”es. Moje priporoĆØilo - ĆØe nimaÅ” izkuÅ”enj, loti se raje enostavne izdelave cenejÅ”e dvosistemske konfiguracije, ĆØe ga polomiÅ” manj Å”kode bo, dokler ne obvladaÅ” vsaj osnovni prijemov enostavnega merilnika in pa spajkalnika.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 16:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
Oglej si projekte na tej strani:
Tukaj
Tukaj imaÅ” gotove 3 sistemske projekte in tudi mnenja tistih, ki so jih že izdelali. Za pomoĆØ se lahko obrneÅ” lastniku strani(samo za njegov projekt). ImaÅ” risbe ohiÅ”ij, kretnice in pa potrebni material.
Tvoje ohiÅ”je je sicer za oko zanimlivo, vendar, kot so tudi drugi napisali, za zvoĆØnike ne povsem sprejemljivo. Potrebno bi loĆØiti tudi del za srednje in visokotonca. Na vpogled imam obĆØutek, da je stojalo previsoko. Stojalo naj bo tako visoko, da visokotonec pri posluÅ”anju(ĆØe sediÅ”) je nekje v viÅ”ini uÅ”es. Moje priporoĆØilo - ĆØe nimaÅ” izkuÅ”enj, loti se raje enostavne izdelave cenejÅ”e dvosistemske konfiguracije, ĆØe ga polomiÅ” manj Å”kode bo, dokler ne obvladaÅ” vsaj osnovni prijemov enostavnega merilnika in pa spajkalnika.

Lp


Se strinjam. Dober nasvet. Å e ena stran, ki je uporabna:

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=category&id=66&Itemid=250

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 00:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GoldProf, submat50 popolnoma vaju razumem, vse te strani sem pregledal že nekaj ĆØasa nazaj, priznam za ta projekt sem se odloĆØu praktiĆØno na slepo. ƈe pogledam nazaj prva ideja so bli SEAS A25, vendar kar sem zasledil so to zvoĆØniki priporoĆØljivi za vintage zvok oz. lampaÅ”e kateri mi ni preveĆØ uÅ”eĆØ. Zgodba se potem odvija naprej, kolega mi predlagal komponente na vrhu in zrisal naĆØrt js naivnež sem vse to nabavu in Å”el v akcijo, raziskujem naprej in potem mrzu tuÅ” WTF je to zdej... ok kot sem napisal poti nazaj ne vidim Å”koda mi je materjala in truda tako da bi projekt vseeno dokonĆØal z doloĆØenimi prilagoditvami. Morem se zahvalit vam forumaÅ”em za podporo upam da me razumete in pomagate reÅ”it zadevo.
jernejc, omenjeni celestion ni preÅ”voh bo igralo brez težav? ĆØene se raje odloĆØim za drugo opcijo - midbas faital pro mapak bo vzelo veĆØ prostornine...
Naj omenim da sem vmes za dobro ceno nabavu tudi ojaĆØevalec upam da me ne boste spet skur*ali Very Happy pa da ne bo pomote vse kritike vzamem za dobro upam da se bom ĆØez nekaj ĆØasa temu smejal. Aja ojaĆØevalec je Creek EVOLUTION 2. Podobrno zadevo sem sliÅ”al v živo in mi je bil vÅ”eĆØ.
Lp, Luka[/b]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 04:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne skrbi Luchas, bo zaigralo tudi pri tebi, samo malo daljÅ”a bo ta pot, kakor si na zaĆØetku mislil. ƈe se ti zatakne lahko tudi vskoĆØim, saj sva dovolj blizu.
Za srednjetonski volumen lahko uporabiÅ” tudi plastiĆØni cvetliĆØni lonĆØek, ki ga z notranje strani zalepiÅ” na prednjo ploÅ”ĆØo, kabel povleĆØeÅ” skozi luknjo za odtok in to naknadno zapreÅ” s silikonom.

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To finto s plastiĆØnim lonĆØkom je pred veĆØ ko 40 leti uporabil tudi JBL pri modelu L 150A. So pa vĆØasih lonĆØki tudi odpadli, ker so bili preslabo zalepljeni.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe