Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Slušalke tuning
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 09:02    Naslov sporočila: Slušalke tuning Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Prišel sem na idejo, da bi za osnovo kupil neke poceni naglavne slušalke, ki bi jih nato s predelavo izboljšal.

Zanima me ali se to izplača in katere elemente bi moral vgraditi oz. zamenjati.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 09:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cenim podjetne, ki imajo svoje ideje.
Slušalka - vse tisto kar vidiš ali otipaš od zunaj - nima dosti zveze s kakovostjo reprodukcije. Vso bistvo je v pretvorniku/transducerju ali po domače - zvočničku ki je vgrajen. Če njega izboljšaš, si izboljšal zvok. Za začetek mu lahko na njegov magnetek dodaš dodaten magnetek (neodimij), da ojača magnetno polje. Za izboljšavo membrane pa nimam recepta.

Prava pot je, če notranji zvočniček zamenjaš s takim, ki si ga sam naredil. Tako lahko vgradiš isodinamične zvočnike ali, še bolje - elektrostatske membrane. Za slednje sicer potrebuješ polarizacijsko napetost, ki jo dobiš z napajalnikom in po kablih privedeš nekaj kilovoltov v slušalke. Samo moraš paziti na varnost, valjda. To pustiš za kasneje, ko si res dobro podkovan.

Isodinamične slušalke narediš s čimtanšo (stotinka, dve, milimetra), neraztegljivo mylar membrano v okvirčku napeto, seveda, na katero nalepiš zelo tanko žičko v obliki serpentine. Mora biti dovolj tanka in dolga, da dobiš na koncu vsaj tiste 3-4 ohme. Med serpentinami so na dodatnem akustično prehodnem nosilcu montirani magnetki, ki so izmenično orientirani. Vse to narediš tako, da paše v ohišje slušalk, ki si jih izbral za osnovo.

Še prej bi prišel do rezultata z izvedbo podobno kot so ribbon tweeterji. V tem primeru pa potrebuješ dati naviti prilagoditveni transformatorček.

Obilo uspeha!
ps:
ta post je mišljen tako, da če gre pri tebi za nadebudnega, talentiranega z ročnimi spretnostmi in vztrajnostjo oboroženega mladca, da se ne ustrašiš izzivov - potem, nekega dne, kdo ve. Potrebno bo prežvečiti kar nekaj teorije a v osnovi so stvari preproste. Pri izvedbi se zakomplicira, tembolj, ker gre za res drobcane elemente. Opremiti se bo potrebno s primernimi povečevali in finimi orodji.
Seveda ne mislim da se da kar tako preseči industrijske izdelke, je pa fino nekje začeti.

Če se splača? Niti približno, prideš prej do dobrega zvoka če greš mešat beton h kakemu gradbincu in z zasluženim kupiš boljše slušalke.. Splača pa se če se hočeš kaj naučiti.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 10:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Slušalke so sedaj "modne" in ajd, na tržišču se je pojavilo brezštevila proizvajalcev, ja ker se da s tem izdelkom dobro zaslužit, sploh če primerjamo proizvodne stroške z zvočniki Shocked Evil or Very Mad Wink ...
Hm kaj predstavlja strošek, največ ohišje in žica, še najmanj sama membrana, sploh če ni nekega eksotičnega materiala ...
Presenečeni boste, da se v kar nekaj primerih dogaja, da proizvajalec uporablja "enako pogonsko enoto" za več modelov slušalk, menja samo ohišje, morda še ožičenje in seveda ceno ...
Če razdremo kakšne slušalke, smo lahko hitro razočarani, da v veliko primerih cena materiala se niti malo ne odraža na ceni slušalk ...

Z malo ali več spretnosti in vašo kreativnostjo se kakšne cenejše kvalitene plastične slušalke lahko spremenijo v drage hi-end slušalke s kakšnim ohišjem iz cocobolo lesa in zamenjavo kabla s kakšnim posrebrenim 7NOFC kablom, brez da tikamo samo membrano Wink



https://www.youtube.com/watch?v=NtKXGbsA94E

Cena slušalk, ki je vsaj malo primerljiva z vložkom materiala Rolling Eyes
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 10:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od našega @pajka. Narediš luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiš zvočniček iz poceni slušalk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovčil a tudi za to potrebuješ kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 11:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od našega @pajka. Narediš luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiš zvočniček iz poceni slušalk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovčil a tudi za to potrebuješ kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.



LP

Ne gre za "luksuz", ohišje in kabel igra bolj kot si misliš Shocked
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 11:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od našega @pajka. Narediš luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiš zvočniček iz poceni slušalk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovčil a tudi za to potrebuješ kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.



LP

Če poiščeš je menda kar forum, kako modificiraš dobre in poceni Beyerdynamic, brez, da tikaš samo membrano Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 12:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, res je. Na forumih je kar precej napisanega o tvikanju slušalk in o tem, da so ohišja, dušilni materiali, tapecirunga, konektorji in kablaže še kako pomemben faktor. Tvikali so celo Sennheiser 800, 650, 600 in to uspešno.

Pri seriji 800 je bil glavni cilj odprava nadležne resonance in najedanja v področju okrog 6k Hz. Pri seriji 650 tonalni disbalans zaradi predebelega basa.

Veliko je tudi govora o predelavi na balansiran način kablaže.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 14:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nikoli nisem bil ventilator (fan) slušalk. Nisem bil, čeprav so nujne za moje delo. Pa sem dobil v dar nikoli uporabljene Fostexe prva serija. Priklopim - nos do kolen. Kamorkoli sem priklopil sama žalost. Pa se lotim iskati po netu in vidim, da se vsi lotijo predelav tega modela, nekateri uporabljajo samo še ribbone v novih lesenih školjkah. Nisem želel tako hudega posega v slovesen vintage izdelek, pa se odločim za dodatno dampiranje okoli zvočila, menjavo kabla in konektorja in naročim nove okoliušesne pene (earcups). V prvi sekundi sem našel novo ljubezen in smisel življenja. Od takrat sem po podobnem receptu predelal večino slušalk, nekaj jih še nameravam predelati. Celo stare Philipsove, ki sem jih kupil na razprodaji zaradi razpadlih penic in sem jih imal v škatli od smeti zadnje leto, so s predelavo dobile novo življenje in izjemen zvok. Priporočam vsakomur, tudi tistim ki so dovolj zadovoljni s povprečnim zvokom. Zdaj sem v fazi iskanja sheme ojačevalnika, ki bi pognal tudi najzahtevnejše, zaenkrat me mogoče zadovolji kak kit z baya, je nekaj zanimivih.

Kar se pa tiče lepljenja dodatnih zunanjih magnetkov na slušalko ali zvočniško komponento pa je stvar taka, da zunanji magnet ne ojača magnetnega toka v reži, spremeni samo zunanjo obliko silnic. Recimo tako, da bi s takimi slušalkami šel blizu starega CRT monitorja pa ne bi bilo takega odklona na ekranu. Ravno zato so se lepili dodatni magneti na zvočnike, ki so bili namenjeni poslušanju ob računalnikih. Ozko grlo pri zvočniku je mehko železo ali zlitine, ki se uporabljajo za magnetne pole, lahko daš močnejši magnet a bo zmeraj šlo samo do zasičenja materiala.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 18, 2017 10:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Primer predelave z izodinamičnim driverjem:
https://www.stacydevino.com/2011/03/diy-hifi-orthodynamic-portable-headphones-aka-ribbon-driver-headphones/

Se strinjam z @bogomirjem, @ajka in @lix da je opcija izboljšave dragih slušalk menjava kabla.
Naš @pajek je vprašal za predelavo poceni slušalk in mislim da je menjava kabla z dragim nesmiselno početje. Kabli so pika na i kadar je nivo že dovolj visok. Vedno je koristno imeti nadzor nad situacijo koliko stanejo spodobne slušalke in koliko boš potrošil. Da ne zaideš v nesmisle. V avdiofiliji smo nagnjeni k temu, da poskušamo kompenzirati (kar ni reševanje) probleme na napačnem koncu: slišimo efekte nekaj različnih kablov in dobimo občutek, da se da z njimi kompenzirati vse kar slišimo.
Kabli, kot vedno, imajo močnejši efekt pri višjih impedancah. Efekt prinaša drugačnost, ne nujno 'boljšost'.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 12:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Sem malo iskal nekaj cenejšega, po možnosti z odprto embalažo, da sem lahko slišal zvok. Vse kar se je dalo slišat je bilo zanič. Nato pa sem v Big bangu naletel na https://www.bigbang.si/slusalka/shl500000-slusalke-philips-594679, pri katerih me je navdušila ena zelo zanimiva lastnost. Zvok je namreč bil zelo zadušen.
Slušalke so zvenele sicer zanimivo, le da so ustvarjale močan pritisk v ušesih. Če sem hotel poslušat srednje tone, sem jih moral precej navreti. Glede na to, da je že sama embalaža vsebovala napis EXTRA-BASS, to ni bilo podobno basu, ker je bilo zelo močno prisotno dušenje. Zato je me takoj zanimalo, s čim je proizvajalec ustvaril to dušenje? Prva stvar, ki mi je padla na pamet, je bila ta, da zamenjam fazo na driverjih. In rezultat? Nič več dušenja. Ostalo je le nekaj plastike v zvoku verjetno zaradi ohišja. Kvaliteta zvoka se je dvignila tako močno, da v tem trenutku mislim samo na te slušalke in prosti čas za njih. Smile
Zanima me, ali obstaja kaki namenski premaz ali temu primerna alternativa, ki bi jo namazal na notranjo stran ohišja, da bi vsaj poskusil rešiti ta sicer nenadležen prizvok po plastiki.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 12:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Vlado,

tudi sam sem nekoč po zelo znižani ceni kupil Philipsove slušalke, katerim so zaradi starosti razpadle naušne spužvice. Ker sem že prej na drugih primerkih ugotovil, koliko pomeni dampiranje notranjosti slušalk in menjava kabla z boljšim, sem se tudi na teh nizkocenovnih lotil predelave. Rezultat je bil tako dober, da mi jih je prijatelj zarubil :-)
Za dampiranje uporabi kleparski kit ali podobno reč plastelinu, filc in podobne reči. Delaj z zelo malimi količinami in s trkljanjem po plastiki poslušaj kdaj se bo umirila. Veliko o tem lahko najdeš na tujih forumih.
Zanimivo je, da se velikokrat zvočnik, ki se uporablja v visokocenovnih modelih, najde tudi v plastikfantastik slušalkah. Jaz imam predelane skoraj vse moje, nekaj jih še čaka na predelavo.
Tisto o obrnjeni fazi mi je malo čudna, a sem že prevečkrat bil presenečen nad stvarmi za katere sem mislil da so brez veze, tako da ...

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen lix.

Hvala za zanimive napotke. Ta ohišja so sicer majhna, a če potolčem po njih se da lepo slišat plastični prizvok.
Obračanje faze na driverjih je možnost, ki jo je vredno preizkusiti zaradi tega, ker se še vedno lahko vrnemo v izhodiščno stanje v primeru, če ne bi bilo uspeha ali se bi zvok poslabšal. Pri predelavah je vedno problem prav v tem, da velikokrat ni vrnitve na prejšnje stanje.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 14:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz zmeraj delam predelave, ki se dajo vrniti v originalno stanje. Vsi kosi, ki se menjajo, so skrbno spravljeni v škatlici, tudi kakih sto kondenzatorjev ki se zamenjajo v aparaturi.
Pri slušalkah so zelo bistvene tudi spužvice - velike razlike med tipi spužvic.
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Glede na to, da mi je ostalo malenkost kaučuka v špreju, sem ga za foro namazal po notranjem delu ohišja slušalk oz. po največji plastični površini in zanimivo - nič več plastičnega prizvoka.

Te slušalke sicer niso neka vrhunska stvar, so pa primerne za testiranje. Naslednja stvar, ki se bo zamenjala, so kabli.

Ima kdo kaj izkušenj s kabli? Kaj izbrati? A sam presek igra kakšno vlogo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri kablih moraš paziti da te cenovno ne zanese. Vse kar je dražje od tega koliko so stale slušalke te popelje v dvakrat višji cenovni razred kjer so ziher boljši modeli od tega kar pridobiš s kablom na cenenem modelu s Tajvanskim cheap trick zvočničkom. Predlagam test: preveri ali se sliši očitna razlika med 16/44.1 formatom in višjim 24/96. Če ja, potem bo slišen tudi skok v kvaliteti kabla in se ga torej splača izboljšati. Če ne pa bo slišna samo drugačnost kabla (črnega osla zamenjaš za sivega). Ma to velja tudi za zvočnike in hifi sisteme nasplošno.

Po moje večja debelina ne prinese nič na tako malih močeh. Za izdelati dobre kable je potrebno pogledati v teme o kablih - z dodatkom da za slušalke mora biti zelo mehek/upogljiv, da se ne uniči prehitro - verjetno veliko zelo tankih lakiranih žičk (če niso lakirane 'šuškajo' med premikanjem kabla).
------------------------------------------------------------------------
Glede basov in faziranja:
Imeti izven faze levi vs desni kanal je lahko nevarno početje, ker ni občutka kdaj je (pre)glasno - a zvočni pritisk na bobniče ni nič manjši zaradi tega. Uničuje ušesa.
Izkušen avdiofil ti bo v hipu povedal če imaš slušalke izven faze (hehe, u momentu ti ukrivi obraz).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe