Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Prostorska "slika" ?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 16, 2016 23:03    Naslov sporočila: Prostorska "slika" ? Odgovori s citatom

Hoj:

ƈe bi recimo snemali tale koncert za CD,... https://www.youtube.com/watch?v=Yue6Cb5OULM

S staliÅ”ĆØa katerh posluÅ”alcev bi bila "prostorska slika" korektna ?

Brez vsakega dvoma so vsi posluŔalci, ki so posluŔali umetnico zelo uživali,...

In niti malo "skrbeli", da jih je polovico sliŔalo orkester "obrnjen" z leve na desno Wink

Vredno v razmislek, za zadnje ĆØase (lata) straÅ”no pre-poudarjan ta aspekt zvoĆØnega doživetja,...

Komentarji ?

LP : MM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 16, 2016 23:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prostorska slika bi bila korektna s staliÅ”ĆØa posluÅ”alcev, ki imajo violine na levi in klavir odprt proti sebi.

ƈe pa hoĆØeÅ” banalizirati, je vsako staliÅ”ĆØe pravilno.

Meni je prostorska slika najbolj važna in ne pre-poudarjena. Sej ĆØe ti HI-FI ne ustvari prostorske slike itak ta ni pomembna Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 07:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Miha je malo pomeÅ”al pojme. Ko govorimo o prostorski sliki, govorimo o 3D zaznavanju, ne pa o levo desno. 3D doseĆØ v audiu je zelo težko in le redkim to uspe.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 11:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo me spet nazaj po premoru ta teden:
pravkar se vrnil iz Potugalske, kjer smo servisirali Easy Show za prvo dirko sezone rallycross http://www.cm-montalegre.pt/showNT.php?Id=2991

Pri 3D bi samo dodal, da ni 3D samo 'geografija' (kje je kateri instrument v sliki) ampak zajema tudi 3D prezentacijo posameznega instrumenta. Zakaj? Ker imaÅ” lahko prostorsko sicer lepo razporejene a 'ploÅ”ĆØate' instrumente. Ta efekt naredijo ponavadi planarni zvoĆØniki v kombinaciji s tranzistorskimi ojaĆØevalci ne dovolj visoke klase.

Lahko se mi prerekamo kako se kaj v resnici sliŔi - a ostaja dejstvo, da je zelo vezano na
- posnetek in na
- sposobnost audio sistema, da to prikaže.

Po domaĆØe: tudi ĆØe ti 3D ne predstavlja cilja, ĆØe audio sistem tega ni sposoben prikazati (kadar posnetek to zahteva) - je nujno nižje klase vse skupaj. Ma se ni za sekirat, ker, kot je zapisal castor, je to ena najzahtevnejÅ”ih veÅ”ĆØin audia. Res pa, tudi ĆØe te to ne zanima, težko da te ne prizadene kadar to sliÅ”iÅ”.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 12:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:


Lahko se mi prerekamo kako se kaj v resnici sliŔi - a ostaja dejstvo, da je zelo vezano na
- posnetek in na
- sposobnost audio sistema, da to prikaže.



+ majĆØkena možnost, da je stereo ali 3D sound mogoĆØe iluzija, ki jo nam nariÅ”ejo možgani ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 12:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
ambasador je napisal/a:


Lahko se mi prerekamo kako se kaj v resnici sliŔi - a ostaja dejstvo, da je zelo vezano na
- posnetek in na
- sposobnost audio sistema, da to prikaže.



+ majĆØkena možnost, da je stereo ali 3D sound mogoĆØe iluzija, ki jo nam nariÅ”ejo možgani ...

Seveda. Stereo je 100% iluzionistiĆØna tehnika - kako doseĆØi efekt/imitirati prostorski zvoĆØni dogodek. OĆØitno ob doloĆØenih predpogojih zadeva krepko preseže standardne rezultate.
--------------------------------------------------------------------------
No, potem pridemo tudi do navideznih paradoksov: naprimer, ko ti en odloĆØno inferioren zvoĆØnik v vseh pogledih - razen v koherenci, kjer je izjemen - naprimer fullrange Auratone - prikaže 3D. Jasno da ob vseh ostalih predpogojih : single ended lampaÅ” (pa tudi OTL ali res dobro izveden push-pull, presenetil me je tudi prastar loĆØeni tranzistorski stereo ojaĆØevalec iz avtobusa-Blaupunkt), dobri kabli, posnetek in izvor zvoka, ki to zmore.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Ned Apr 17, 2016 13:08; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 13:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@amabasador

kam pa je zginil Becker Mexico, ali sem malo prej iluzistiĆØno sanjal?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
@amabasador

kam pa je zginil Becker Mexico, ali sem malo prej iluzistiĆØno sanjal?

Zaradi jasnosti sporoĆØila vĆØasih preveĆØ nametanih informacij ni dobro. Å e po tem tvojem prispevku sem ponovno formuliral post, da bo ja ĆØimbolj jasno in ĆØimmanj provokativno - a dovolj mamljivo in ne preveĆØ polemiĆØno, da se razvije koristna debata.
Saj sam vidiÅ”, da je dovolj mali namig, da nekateri skaĆØete v luft.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 14:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
NCC2000 je napisal/a:
@amabasador

kam pa je zginil Becker Mexico, ali sem malo prej iluzistiĆØno sanjal?

Zaradi jasnosti sporoĆØila vĆØasih preveĆØ nametanih informacij ni dobro. Å e po tem tvojem prispevku sem ponovno formuliral post, da bo ja ĆØimbolj jasno in ĆØimmanj provokativno - a dovolj mamljivo in ne preveĆØ polemiĆØno, da se razvije koristna debata.
Saj sam vidiÅ”, da je dovolj mali namig, da nekateri skaĆØete v luft.


DaleĆØ od tega, da bi bil kakrÅ”enkoli "problem" z morebitno preveĆØ nametanimi podatki, praksa popravljanja "minulih" postov lahko marsikdaj vnese veĆØ nejasnosti pri sledenju predmetne tematike..

Tudi meni so namreĆØ nekje daleĆØ v spominu Beckerji dobro zapisani, bolje kot modropiki..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2016 14:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Welcome back, ali ima jedan mali problemĆØiĆØ. Moja vintage teak obleĆØena stojala že predolgo ĆØakajo na njim namenjeno obremenitev. Very Happy Very Happy Very Happy

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2016 17:22    Naslov sporočila: Re: Prostorska "slika" ? Odgovori s citatom

mihamusic je napisal/a:
Hoj:

ƈe bi recimo snemali tale koncert za CD,... https://www.youtube.com/watch?v=Yue6Cb5OULM

S staliÅ”ĆØa katerh posluÅ”alcev bi bila "prostorska slika" korektna ?

Brez vsakega dvoma so vsi posluŔalci, ki so posluŔali umetnico zelo uživali,...

In niti malo "skrbeli", da jih je polovico sliŔalo orkester "obrnjen" z leve na desno Wink

Vredno v razmislek, za zadnje ĆØase (lata) straÅ”no pre-poudarjan ta aspekt zvoĆØnega doživetja,...

Komentarji ?

LP : MM

No, ĆØe bi posluÅ”alci lahko izbirali, bi vsi izbrali sedež nekje v sredini, torej ne na levi, ne na desni. V praksi pa ni prostora za vse na sredini.
Torej posnetek je centriran na sredino.

Zvok orkestra v koncertni hali ima en poseben peĆØat. Pravi HiFi posnetek bo to posredoval - skupaj z 'dihom' dvorane in njeno akustiko.

'Geografija' instrumentov je v takem dosti zabrisana pri posluŔanju v živo - na studijskem miksu pa poskrbijo, da posnetek vsebuje 'pin point' položaj skoraj vsakega instrumenta. To je tudi predmet kreganja med avdiofili ki jih to fascinira in tistimi, ki obiskujejo koncerte in vedo, da v živo ni temu tako.
Toda, to je stvar posnetka. Na avdio sistemu pa je, da to prikaže ĆØe je na posnetku - tudi ĆØe se ti s tem ne strinjaÅ”. ƈe je posnetek narejen naprimer z malo mikrofoni brez studijskih manipulacij - pa sigurno ne bo tega efekta.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 08:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imamo pa tudi zaprisežene ljubitelje mono posnetkov. To sicer bolj izvira iz analognih krogov iz preprostega razloga, ker je na LP ploÅ”ĆØi mono zapis bolj konkreten, poln, napram stereo zapisu. Ljubitelji mono ploÅ”ĆØ dajejo prednost timbriki pred prostorsko sliko. VeĆØina kljub temu uporablja dva zvoĆØnika, lahko pa bi samo enega.

Sem imel priliko posluÅ”ati mono ploÅ”ĆØe z mono EMT glavico (na Lowther zvoĆØnike) in skoraj nisem mogel verjeti da ni stereo - ni izgubilo prav niĆØ za stereo znaĆØilne odprtosti zvoka in velikosti zvokov. Podobna izkuÅ”nja je bila z glavico Grado Statement na SoulSonic zvoĆØnike - s Å”e veĆØjim zvokom in Å”e bolj bogato.
Na mojo 'ropotijo' so mono ploÅ”ĆØe samo - mono. Igra iz stlaĆØene sredine med zvoĆØniki. Ne opazim nekega presežka, res pa so moje glavice bolj plebejske od zgoraj naÅ”tetih, da preostanka sistema niti ne omenim. Na stereo pa mi gredo zvoki Å”e izven zvoĆØnikov skoraj meter, praktiĆØno slika skoraj pet metrov od zida do zida s 'pravimi' ploÅ”ĆØami. Je prav hecno sliÅ”ati naprimer Nino Simone, ki poje dobre pol metra bolj levo od levega zvoĆØnika v isti ravnini, prav poleg, konkretno in jasno kot bi Å”lo zares.

Da s stereo glavico dobiÅ” 'dol' dober mono je redkost, je bolje imeti v zbirki namenski mono model.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2016 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ambasador - toĆØno zaradi tega sem to temo odprl Tvoj citat: "To je tudi predmet kreganja med avdiofili ki jih to fascinira in tistimi, ki obiskujejo koncerte in vedo, da v živo ni temu tako. " Smile)) Se 100% strinjam.

V živo tega ne sliÅ”iÅ” tako - oziroma ne dajeÅ” temu nekega pomena,... govorimo o klasiĆØni glasbi/veliekmu orgkestru, pa tudi jazz zasedbi v majnÅ”ih klubih (ki niso ozvoĆØene),...

ƈe je ozvoĆØemo (+ celotni pop/rock) je pa itak precej nesmiselno na to se fokusirat,...

Je pa iluzija 3D seveda skrajno zaželjena in zelo impresivna zadeva.

Za moj okus mora biti zvoĆØnik tudi velik - nekako "premikati veliko zraka", da je reprodukcija impresivna in daje iluzijo, da si v živo.

Nisem Å”e sliÅ”al majhnega zvoĆØnika, ki bi to priĆØaral,... imajo pa fine detajle seveda in mnogo drugih dobrih strani (ne nazadnje ceno Smile ).

LP : MM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2016 08:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...Nisem Å”e sliÅ”al majhnega zvoĆØnika, ki bi to priĆØaral,... imajo pa fine detajle seveda in mnogo drugih dobrih strani (ne nazadnje ceno ).
-----------------------------------------------------------------------------------------------
O, ja. Sem imel nekaj prilik: Rogers LS3/5a na izvor Linn Axis gramofona je razprostrl orkester v velikosti jaslic. Vse se je sliŔalo kje je kdo, le majhno je bilo. Kaj takega ne prej ne potem. Instrumenti so bili v velikosti oreha, celotna slika pa niti dva metra v Ŕirino in glih en toliko v globino.

Drugi primer je bil s SonusFaber Minima. Ta je bil priklopljen na monobloke McIntosh, ki so bili veĆØji od zvoĆØnikov samih. Gramofon sem pozabil kaj je bil - tokrat pa je bila slika neverjetno velika, kot bi bili zvoĆØniki 10x veĆØji. Seveda ni Å”lo kaj prida na base, a se je vse lepo ĆØulo in tudi prostor med glasbeniki je bil velik. Slika enih 5 x 5 metrov, res neverjetno v globino

Ta dva modela sta tudi zelo iskana med rabljenimi... sploh ta drugi, ki ga ne izdelujejo veĆØ, oni prvi pa gre preko 3000ā‚¬ nov.
ƈe pa se gre na malce veĆØje modele kot so mini mini, stvari postanejo kar konkretne z naprimer Dynaudio C1 in podobnimi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2016 10:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Za prostorsko sliko je primaren prostor, akustika in postavitev...
Lahko gre tudi v živo...
ƈe so instrumenti, glasovi in na koncu koncev posluÅ”alci slabo postavljeni, papa zvoĆØni oder... Lahko se nek instrument ali glas trudi kolikor ĆØeÅ”, jih ni niti sliÅ”at, kamoli, da jih lahko lociramo, lahko samo z oĆØmi !!!
Tukaj je v živo v prednosti, ker instrument vidimo in ga tako lažje lociramo, v audiu, ĆØe ga ne sliÅ”iÅ” ga NI !
Zato pa je umetnost postavitve mikrofonov, da ujamemo bistvo, dobri mojstri, ujamejo veĆØ kot lahko sliÅ”imo v živo !!!!!
PS.:Ne vem kakÅ”ne sisteme vi posluÅ”ate, ma samo malo truda okoli prostora in postavitve in že zvoĆØnik tudi za manj kot tisoĆØaka zasvira 3D Wink
PS.:Morda sedite na uhah, ma na naÅ”i "multimediji", je bilo to oho velikokrat že za sliÅ”at, ĆØe tega ne morete sliÅ”iti doma Laughing Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe