Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Utekanje naprav ali navajanje na nov zvok
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 10, 2015 22:09    Naslov sporočila: Utekanje naprav ali navajanje na nov zvok Odgovori s citatom

Pozdravljeni - odpiram eno novo temo (če je že bila odprta, sorry).

Torej - v zadnjih letih je precej splošno sprejeto mnenje da vse (tudi kabli) komponente potrebujejo xxx ur "utekanja",...

Pravilen test za preverit to zadevo bi bilo, imeti dve enaki novi komponenti, ju poslušati izmenjaje nekaj časa,... nato pa eno dati v omaro, drugo poslušati xxx ur in ju potem primerjati.

Je kdo tule kaj podobnega probal ? (težko izvedljivo (drago,...) - pa vendar) ?

Sicer je pa razliko, ki se nam zdi, da jo slišimo, po moje nemogoče razdeliti med "navajam se na nov zvok", "odkrivam nekaj novega na ploščah/CDjih" in pa "utekanjem naprav" (?)

Kakšno je vaše mnenje/izkušnje ?

LP : MM

p.s. sem namreč v tej fazi - nekaj 100 ur poslšanja čisto novega sistema,...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 10:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Strinjam se s teboj, da oba procesa potekata večkrat skupaj. Kaj pa porečeš npr. na to, da imam v sistemu D/A pretvornik, ki ga imam stalno (24/365) prižganega (ne na standby), pa vendar vsakič (po določenem času mirovanja) zaznavam v ca. prve pol ure pretvarjanja signala spremembe v smislu stabilizacije končnega zvoka. Po tem času ogrevanja je zvok nato vedno enak. Poskusiš lahko tudi s kakšno gramofonsko glavo, ki je dalj časa mirovala (po možnosti v hladilniku, haha). Efekt o katerem govoriš je precej odvisen od topologije in kompleksnosti naprav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAre007



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 10:23
Prispevkov: 605
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 10:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če mene vprašate, je veliko tega efekta v naših glavah, se pravi da se na nekaj novega nekaj časa privajamo. Pri mehanskih elementih (zvočniki, gramofonske plošče) bi pričakoval določene učinke utekanja (mehčanja gibljivih delov, obrabe), pri utekanju kablov pa mislim, da je efekt lahko le izmišljen.

lp MAre
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: črna

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 11:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem imel zvočniške kable, ki so spremenili zvok za nekaj časa, če sem jih samo zvil v kolut, potem razvil in spet priklopil.
Nekaj je na tem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 17:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Največkrat povzročajo spremembe kondenzatorji, ki se šele po nekaj urah igranja vzpostavijo v stabilno električno polje. Veliko vpliva je tudi od ogretja špul od zvočnikov in mehanskega segrevanja in mehčanja vpetja membran. Gramofonska igla je sploh odvisna od temperature in razmiganosti gumijastega vpetja nosilca igle. Kabli zvočnikov enako rabijo kar nekaj pretoka amperov, da se ustrezno nabijejo na njihovo kapacitivnost. Torej ob vsem tem je še vpliv vremena in vlage v zraku itd.itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
delfinus



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:55
Prispevkov: 1627
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 18:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,
v ulaufavanje kablov, vsaj po mojih izkusnjah ne verjamem. Sem jih imel kar nekaj sort od Nordosta, Cardasa, Gallo, Audioquest, Van den Hul, Oyaide, Oehlbach. Vedno so zveneli enako, ali kot svezi ali kot uteceni. Vendar karakterno razlicno glede na brand seveda, da ne bo pomote. Ker ne govorim, da vsi kabli zvenijo enako.
Pri ojacevalcih in ostalih hi-fi komponentah je nekaj na tem, da rabijo doloceni cas, da se stabilizirajo in vse komponente dosezejo neko optimalno stanje in temperaturo. Sploh pri kakih integrircih s Sanken tranzistorji (e.g. Gryphon), sploh pa lampasih. Pri CDplayerju, ki ga imam ze leta, MF NuVista, ki ima buffer na RCA NuVista lampicah tudi ne opazim spremembe. Je kakovostno enako od priziga iz Off stanja in po daljsi seansi.
Pri zvocnikih bi spet tezko rekel glede na izkusnje. Res je, da rabijo nekaj casa, da se vse mehanske komponente dobro razmigajo, ampak velikih sprememb nisem zaznal s svojimi zvocniki, ki sem jih dosedaj imel. Tistih prvih 100 ur pa se bolj kot ne privajamo na nov zvok. Pomembno je, da nam pase.

Najvecje spremembe se po mojem mnenju dogajajo, ko zvocnike furamo levo, desno, naprej nazaj, jim odstranimo grill, spremenimo kot usmerjenosti zvocnikov, zamenjamo kable na cisto druge ali pa vir in ojacevalec, postavimo nove stvari v prostor, ali pa postavimo kak akusticni aplikat. Kdaj pa kdaj se nam lahko zgodi, da tovrstne spremembe lahko pomesamo z ulaufavanjem.

lp, d.
_________________
If it sound good and it feel good, then it's musical - James Brown
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1087
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 18:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

delfinus je napisal/a:
Hoj,
v ulaufavanje kablov, vsaj po mojih izkusnjah ne verjamem. Sem jih imel kar nekaj sort od Nordosta, Cardasa, Gallo, Audioquest, Van den Hul, Oyaide, Oehlbach. Vedno so zveneli enako, ali kot svezi ali kot uteceni. Vendar karakterno razlicno glede na brand seveda, da ne bo pomote. Ker ne govorim, da vsi kabli zvenijo enako.
Pri ojacevalcih in ostalih hi-fi komponentah je nekaj na tem, da rabijo doloceni cas, da se stabilizirajo in vse komponente dosezejo neko optimalno stanje in temperaturo. Sploh pri kakih integrircih s Sanken tranzistorji (e.g. Gryphon), sploh pa lampasih. Pri CDplayerju, ki ga imam ze leta, MF NuVista, ki ima buffer na RCA NuVista lampicah tudi ne opazim spremembe. Je kakovostno enako od priziga iz Off stanja in po daljsi seansi.
Pri zvocnikih bi spet tezko rekel glede na izkusnje. Res je, da rabijo nekaj casa, da se vse mehanske komponente dobro razmigajo, ampak velikih sprememb nisem zaznal s svojimi zvocniki, ki sem jih dosedaj imel. Tistih prvih 100 ur pa se bolj kot ne privajamo na nov zvok. Pomembno je, da nam pase.

Najvecje spremembe se po mojem mnenju dogajajo, ko zvocnike furamo levo, desno, naprej nazaj, jim odstranimo grill, spremenimo kot usmerjenosti zvocnikov, zamenjamo kable na cisto druge ali pa vir in ojacevalec, postavimo nove stvari v prostor, ali pa postavimo kak akusticni aplikat. Kdaj pa kdaj se nam lahko zgodi, da tovrstne spremembe lahko pomesamo z ulaufavanjem.

lp, d.


se strinjam... Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAre007



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 10:23
Prispevkov: 605
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 20:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Največkrat povzročajo spremembe kondenzatorji, ki se šele po nekaj urah igranja vzpostavijo v stabilno električno polje. Veliko vpliva je tudi od ogretja špul od zvočnikov in mehanskega segrevanja in mehčanja vpetja membran. Gramofonska igla je sploh odvisna od temperature in razmiganosti gumijastega vpetja nosilca igle. Kabli zvočnikov enako rabijo kar nekaj pretoka amperov, da se ustrezno nabijejo na njihovo kapacitivnost. Torej ob vsem tem je še vpliv vremena in vlage v zraku itd.itd.


joztom, lahko to glede kablov, amperov in kapacitivnosti bolj pojasniš?

http://dl.dropbox.com/u/13589331/File0019a.pdf
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2015 21:20    Naslov sporočila: - Odgovori s citatom

Hoj:

Hvala za odgovore - se v večini kar skladajo z mojimi opažanji.

Nisem govoril o ogrevanju naprav - to je neizpodbitno - zato, ker vedno poslušaš enak potek - od hladnega - k "normalnemu" posušanju.

Recimo moj prejšnji Krell je bilj bolj k temu nagnjen kot zdajšnji amp.,...

Bolj me zanima, če je res kaj na "utekanju", ker se mi osebno zdi, da gre bolj za (moje) navajanje na nov zvok,... in vedno najdem nekaj novega,...

Misilm pa, da je treba biti pošten tule sam do sebe - vsi tudi RADI slišimo nekaj boljšega/novega/xxx pri vseh izboljšavah, ki si jih omislimo Smile

Ne glede na to kaj primerjamo, pa po vsem kar sem prebral (in po lastnih opažanjih) akustični spomin absolutno NI nekaj na kar bi se bilo zanesti,...

Je mnogo preveč zunanjih spremenljivk - kdaj/kako/ poslušamo,... v kakem razpoloženju in vse te zadeve.

Zato se mi zdi blazno smešno, ko nekdo prijavi, da je na kakem sejmu "posulšal" eno komponento - in da je bila full dobra (ali full slaba),...

Za vraga KAKO ??? V popolnoma nepoznanem sistemu/sobi/plošči(CDju,fileu) ????

Se mi zdi, da če želimo biti objektivni - do samih sebe - je potrebno izločiti vse spremenljivke - razen ENE - in potem ocenjevati.

Glavno pa da uživamo v glasbi (tudi, če sistem ni optimalno nastavljen Smile ).

LP : MM

p.s. grem na ene Pink Floyde,... Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 14, 2015 12:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj D/A pretvornik je torej zelo dobro utečen, ni pa popolnoma ogret! Laughing

Ogrevanje in utekanje, kakor jima praviš, zame predstavljata zelo podoben proces. Pred časom sem kupil par kvalitetnih zvočniških enot renomiranega proizvajalca iz pro segmenta. Ni bil ravno drobiž. Pred tem nisem dotičnih enot nikoli slišal ali videl v živo, seveda sem pa imel določeno predstavo (pričakovanje) o tem kako se bosta obnašali. Bili sta popolnoma novi, torej sem glede na svoje izkušnje in prepričanja v avdiu pričakoval, da me čaka proces utekanja. Te enote imajo relativno trdo vpetje membrane in po tehničnih podatkih proizvajalca prenesejo vsaj 100W obremenitve po AES standardu (odvisno od območja uporabe). Jaz sem jih pognal z ojačevalcem moči ranga 10W (napaka?), začetne vtise bi lahko opisal z besedo aaaarrgghhh!! Spremembe v zvoku sem zaznaval dobesedno več tednov po prvi priključitvi, pri čemer sta bili enoti pri zmerni jakosti signala v pogonu nonstop. Zame najbolj zanimivo in stresno v času utekanja je bilo razmišljanje o tem kje je zid pri teh enotah, t.j. do katerega nivoja se bo zvok razvil oziroma drugače rečeno, kaj sem kupil za svoj denar. Seveda pa je v času prilagajanja zvočniških enot obremenitvam s signalom potekalo tudi moje privajanje na zvok teh enot. Za kontrolo bi moral imeti na zalogi npr. še dve takšni enoti, ki bi jih pognal po končanem procesu utekanja prvih dveh ali morda še bolje: pognal bi eno novo in eno utečeno enoto skupaj. Slednjega nisem počel, bi pa bilo vsekakor vsaj malce drugačna izkušnja od prve, saj rek pravi: »Ni mogoče dvakrat stopiti v isto reko.« Tvoje osnovno vprašanje se mi zdi po svoje zanimivo, še posebej, če ga gledamo iz zornega kota odnosa človek - mašina.

Kdor ne verjame v t.i. utekanje, naj prebere navodila za uporabo Wartburga, v katerih piše med drugim približno sledeče: »Auto vozite umjereno sve dok se koćnice i amortizeri ne uigraju.« Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2015 20:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

>200hrs Burn-in, Cable OD sizes from 4mm to 9.5mm.

http://kleinnovations.com/kle-innovations-klei-products/klei-harmony-plug/klei-absoluteharmony-phonorca-plug/

Za Absolute Harmony Eichmannovo priporočilo preverjeno drži.
Dva sva jih kupila skoraj istočasno in štorija je bila pri obeh enaka.

Kdor je kdaj uporabil Mundorf SIO kondenzatorje, bo takoj pritrdil, da gre za pravcato enomesečno trpinčenje, ko se utekajo.

Tudi tale biser audio metalurgije kar dolgo para živce..http://www.kempelektroniksshop.nl/accessories/audio-grade-plugs/iego-iec-plug-massive-silver.html
Kot Mundorf SIO, prvih par ur igra izjemno lepo, šele nato igra zamorjeno..In po kakem dnevu se stanje do super do porazno kar pogosto menja, dokler ni samo še -super.

Tile spodaj so ob prvem priklopu tako zamorjeni, da ti je dva dni žal, da si jih kupil, nato pa kar naekrat- kot bi se nebo zjasnilo, pokažejo kako dobri so...

https://www.hndme.com/productcart/pc/viewPrd.asp?idcategory=117&idproduct=1925

Obstaja določena vrsta kondenzatorjev, ki v enem tednu parkrat pokažejo bajen potencijal, ampak samo na vsakih par ur, vmes pa čisti kaos..

Seveda je nasprotno dokaj hardwara, ki ne rabi več kot par ur..
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2015 21:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tile tvoji spodaj so pa pri meni takoj zapeli na polno in so dve leti še vedno na polno.
Uigravanje ali pa po domače ulavfanje je res hecna stvar. Nisem ziher če je sploh kaj na tem. Najbrž je odvisno od celotnega sistema.
Vroče hladno in na koncu vroče pri kondenzatorjih mi je sumljivo. Ponavadi gre zvezno, počasi in vztrajno na bolje.

PS1: Eichmanov ne maram!

PS2: ko kupiš nov športni motocikel ali avtomobil, priporočam, da ga direkt iz salona žgeš na polno. In se bo vedno rad zvrtel. Imaš vedno nasmeh na licih.
Kot kužki in otroci. Po šestih mescih je vse prepozno. ( Ups, ne vzemite preveč zares, čeprav je to res )
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CASTOR



Pridružen/-a: Pet Okt 2008 16:18
Prispevkov: 1087
Kraj: KOZINA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2015 21:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj ne da hočem bit pameten, ma se mi zdi primerno pripomnit, da najdaljši čas za uigravanje in ogrevanje ga potrebuje nadebudni audiofil.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 041722387
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2015 21:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

CASTOR je napisal/a:
Saj ne da hočem bit pameten, ma se mi zdi primerno pripomnit, da najdaljši čas za uigravanje in ogrevanje ga potrebuje nadebudni audiofil.

lp
To pa drži 100%.
Glasbene informacije in novih nians na priljubljenih posnetkih je nenadoma več in vseh novih presežnikov človeško uho ne zazna tako kmalu v celoti..
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 17, 2015 22:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

CASTOR je napisal/a:
Saj ne da hočem bit pameten, ma se mi zdi primerno pripomnit, da najdaljši čas za uigravanje in ogrevanje ga potrebuje nadebudni audiofil.

lp

Saj vem kako je to pri nas. Ni dovolj 35 let sekirancije in eksperimentov, šele ko si star 80+ let si dozorel v slovenskega korenjaškega audiophiliusa. Pač običajna prepucavanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe