Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Je vinil prihodnost fizičnega formata?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 65, 66, 67, 68, 69  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2020 11:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

磨きぬかれた振動系の実効質量は
Ne najdem grafa. Pa vseeno, vsaka guma je pri nižji temperaturi bolj trda.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2020 11:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako ne najdeš, sta dva mala grafa takoj iznad slike škatle/embalaže za DL-1000.
Če daš prevajalnik ti pa še napiše v slovenstini. Med njima je legenda katera črta ustreza kateri temperaturi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 04, 2020 17:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V opozorilo in razmislek

AD Informandum :

Re: Komentarji o prispevkih na drugih forumih
OdgovorNapisal/-a administrator2 » Ne Mar 01, 2020 10:13 am

Leto naokoli in na AK je veliko prispevkov na temo- Je vinil prihodnost fizičnega formata.

Branje nekaterih prispevkov v zadnjem tednu mi je dalo misliti, da se mogoče nekateri pisci skoraj delajo "norce" iz vinila in iz bralcev.

Samo toliko za premislek.
FK2


FK = Franc Kuzma

http://www.saf.si/forum/viewtopic.php?f=46&t=442&start=90


LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 11:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogoče je to tudi del vzroka, zakaj se FK ne oglaša na AK forumu.


LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 11:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim da je tema dobila svoj epilog že pred zadnjimi odkloni od teme.

Prodaja vinila je presegla prodajo CD-jev. Vinil je še vedno v porastu, CD v prostem padu.

Lahko zaključimo, da je vinil prevzel vodilno vlogo in vsaj še za eno obdobje predstavlja bodočnost audio fizičnih formatov.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ob tem gre povedati, da zvok iz gramofonov dosega vedno večjo kakovost na celi črti. Od cenenih modelov do vrhunskih.

Tehnologija izdelave plošč pa razen avtomatizacije procesa (še) ni naredila koraka naprej. Obstajajo 180g LP in pa nekatere izdaje LP na 45 obratih.
Gramaža je določeno zagotovilo da se plošče ne deformirajo preveč, je pa bolj pomembno da je vinil 'čist'. Pri proizvodnji nastaja škart in to se zmelje in primeša osnovni surovini. Obstajajo pravila koliko tega se sme primešati a glede na slišano si nekateri kar privoščijo.

Obstajajo rešitve iz prvega polčasa obdobja vinila, ki se jih ne poslužuje:
- za potrebe kvadrofonije (kodiranje v ultrazvočnem področju do 45kHz) je bil razvit izboljšan material (JVC) da se ultrazvok ne 'zdrgne' že po nekaj poslušanjih in pa, da vinil manj šumi pri čitanju.
- razvit je bil DMM /direct metal mastering/ proces izdelave matric ki preskoči določeno fazo in prepreči pre eho, ki nastaja v mehkih standardnih matricah. Namreč, pri rezanju se material tudi nekoliko odriva in to ga preslika v sosednje brazde. Če imaš dober gramofon je to slišno med pauzami - dobesedno slišiš kaj bo v naslednji brazdi. Ponavadi je to večji problem če so brazde preblizu.
- potem je tu 'half speed recording' ali mastering kot kdo reče. Tu se matrice režejo s polovično hitrostjo da je vse bolj dinamično, natančno in bogato za slišat.

Tisto kar še najbolj pogrešam je T4P ali P-mount.
Mila majka za novince, nepoučene, nerodne, neuke - pa ne mislim nič slabega. Ne more biti vsakdo ki želi uporabljati gramofon - ekspert. Še avdiofili s kilometrino kiksajo, kaj šele en X gospod ali gospa.
Gre za standard, ko imajo vse odjemne doze enako geometrijo, težišče, težo, VTA pritisk.
S tem odpade natikanje priključkov, 'štelanje' geometrije, uravnoteženje, nastavitev pritiska, antiskatinga...
Izloči se možnost napak montaže, pocenijo se ročice (bistveno manj sestavnih delov), dvigne kakovost ročic. Da o praktičnosti ne govorimo.

_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 11:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
Mogoče je to tudi del vzroka, zakaj se FK ne oglaša na AK forumu.


LP

Prva reakcija: bere pa. Očitno ni tako nezanimivo dogajanje tu.

Mislim da ni straha.
Niti ni tako daleč nazaj, ko se je oglasil.

V večini primerov ni potrebno posredovanje. Če pa mu gre kaj na živce se raje priduša kar na svojem forumu.
Ja, smo rahlo razštelani. A to je ustvarjalni kaos kar je dobro za razplamtevanje strasti do dobre reprodukcije zvoka. Če je pristno, je magnet, vleče. Forum je bazar, tu se dobi vse od hrupa naprej.

Pač, urejeni dolgčas in puščoba je, ko je vse pospravljeno, popucano, popredalčkano, povedano. Potem ni kaj početi, forum umre na obroke.
To potem - bolj kot bazar je sprehod po praznih ulicah
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Čet Mar 05, 2020 12:02; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 12:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
- razvit je bil DMM /direct metal mastering/ proces izdelave matric ki preskoči določeno fazo in prepreči pre eho, ki nastaja v mehkih standardnih matricah. Namreč, pri rezanju se material tudi nekoliko odriva in to ga preslika v sosednje brazde. Če imaš dober gramofon je to slišno med pauzami - dobesedno slišiš kaj bo v naslednji brazdi. Ponavadi je to večji problem če so brazde preblizu.

Jaz imam eno novo ploščo (Nemški inženiring), pri kateri se to razločno sliši na gramofonu "za 20€".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
- razvit je bil DMM /direct metal mastering/ proces izdelave matric ki preskoči določeno fazo in prepreči pre eho, ki nastaja v mehkih standardnih matricah. Namreč, pri rezanju se material tudi nekoliko odriva in to ga preslika v sosednje brazde. Če imaš dober gramofon je to slišno med pauzami - dobesedno slišiš kaj bo v naslednji brazdi. Ponavadi je to večji problem če so brazde preblizu.

Jaz imam eno novo ploščo (Nemški inženiring), pri kateri se to razločno sliši na gramofonu "za 20€".

Verjamem da so nekateri primerki zelo slišni, tako da to pride ven že na cenenem plastik fantastik. Pojav varira in če je dobro narejeno v fazi rezanja matrice ne boš zlepa tega opazil.
Res pa smo v 21. stoletju in bi prav narediti preskok - pa ne samo v ceni LP ampak tudi v kakovosti. Rešitve so že od nekdaj na voljo. Pot za nove pa itak odprta.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 12:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tehnologija izdelave plošč pa razen avtomatizacije procesa (še) ni naredila koraka naprej. Obstajajo 180g LP in pa nekatere izdaje LP na 45 obratih.
Gramaža je določeno zagotovilo da se plošče ne deformirajo preveč, je pa bolj pomembno da je vinil 'čist'. Pri proizvodnji nastaja škart in to se zmelje in primeša osnovni surovini. Obstajajo pravila
koliko tega se sme primešati a glede na slišano si nekateri kar privoščijo.

Najbolj me moti, sama kakovost izdelave - tiskanja. Zelo pogosto se dobi napake na površini plošč od prask do zapacanih brazd tudi napihnjen mehurček vinila sem že našel na plošči. In to pri novih ploščah tudi boljših dražjih različicah - limited edition. Nič ni narobe, če plošča rahlo prasketa zaradi prahu ali razelektritve, moti me pa, ko fajn štrkne ali zaškriplje in me zmoti, ko sem zatopljen v glasbo ali me celo ustraši.

Kaj po izdelavi ni nobene kontrole plošče, ki bi tako ploščo izločila. Mislim, da je to prva stvar, ki bi se morala napraviti zagotoviti mehansko brezhibnost, Sam način masterizacije in snemanja je pa druga stvar.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Prodaja vinila je presegla prodajo CD-jev. Vinil je še vedno v porastu, CD v prostem padu.

Lahko zaključimo, da je vinil prevzel vodilno vlogo in vsaj še za eno obdobje predstavlja bodočnost audio fizičnih formatov.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kljub temu da sem velik ljubiteljev analogne tehnologije moram priznati, da so zgoraj omenjene analize na nek način absolutno zavajujoče. Če se sicer striktno držimo začrtane teme audio produkcija na fizičnih nosilcih to še nekako pije vodo, ampak bistvo ostaja očem zakrito.

CD je bil, več ali manj, dolgo časa večinski komercialni nosilec digitalnega formata. Že kar nekaj let nazaj se je ta isti digitalni audio format (ali podobni drugi audio formati ) preselil v popolnoma drugo okolje in CD kot tak je pač popolnoma izgubil vlogo fizičnega formata. Za njim, kot fizičnim formatom, enostavno ni več potrebe.

Zgodba je podobna kot z bodočo tehnologijo e-avtomobilov. Kljub temu, da bodo avtomobili na zunaj izgledali enako, pri e-avtomobilih pač ne bo več klasičnega bencinskega, ali dizel motorja. Ga enostavno ne bo, ker za njim ni več potrebe. Nekaj časa bosta na tržišču zagotovo na razpolago še vedno obe tehnologiji. Po vsej verjetnosti bo sčasoma klasični motorni agregat začel ugašati. Recimo, taka so predvidevanja.

Tudi danes je na tržišču še množica digitalne produkcije na CD-jih, ampak glavnina audio digitalne produkcije se ponuja na alternativnih platformah in "oblaku". To so enostavna dejstva. Seveda je govora o plačljivih platformah, ne brezplačnih piratskih okoljih.

V tem smislu bi bilo pričakovati, da so analize in primerjave opremljene z relevantnimi podatki, ki kažejo realni odsev industrije in potrošnikov na zadano temo. Kakšno težo ima podatek, da bo vinil postal primarni fizični format ne vem. Razložite mi.



vir: e https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2019/09/Mid-Year-2019-RIAA-Music-Revenues-Report.pdf

Če nekateri še vedno trmasto vztrajate na izhodiščni definiciji " audio formati na fizičnih nosilcih" potem imate absolutno prav, dvignem roke in se posujem s pepelom.

Prepričan sem tudi, da bodo lastniki CD zbirk še dolgo uživali v kolekcijah njihovih izvajalcev, nisem pa prepričan da bo nakup novih CD-jev njihova prioriteta. Podobno kot zbiratelji video produkcije na DVD-jih.

Nenazadnje, važna je predvsem vsebina, ne format !



LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 12:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne dolgo nazaj je bilo govora tudi o HD snemanju plošč, kjer bi z bolj kakovostnim tiskanjem s keramičnimi matricami dosegli tanjše brazde in na račun tega povečali maksimalno dolžino posnetka na plošči ali to izkoristili za bolj kakovosten zvok. S tako matrico naj bi bila tud 10.000 plošča enake kakovosti kot prvi izvod saj bi imela taka matrica precej daljšo življensko dobo.

https://hdvinyl.org/hd-vinyl-benefits-2/
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 13:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Prva reakcija: bere pa. Očitno ni tako nezanimivo dogajanje tu.


Po analizah je najbolj bran tiskani medij v Sloveniji - "Slovenske novice ".
OK razumem, v Nemčiji pa " Bild" in v Angliji "Sun".

Kakorkoli, jaz se s tem dejstvom na račun Slovencev ne bi najbolj hvalil.

ambasador je napisal/a:
Ja, smo rahlo razštelani. A to je ustvarjalni kaos kar je dobro za razplamtevanje strasti do dobre reprodukcije zvoka. Če je pristno, je magnet, vleče. Forum je bazar, tu se dobi vse od hrupa naprej.


Mogoče imaš pa celo prav. Mogoče, ..............nisem popolnoma prepričan.

Ob prebiranju replike sem nehote dobil asociacijo na TV prenose F1, ko jih je v nekem obdobju komentiral Miran Ališič. Na dirke F1 sem začel hoditi še v obdobju 70-ih let in mi je bilo kasnejše kometiranje dirk Alešiča na TV na meji umobolja. Toliko neumnosti ("strokovnih komentarjev" ) kot jih je klatil on, ne slišiš prav pogosto. Še dobro da je imel včasih obe sebi Jerančiča, ki je deloma ublažil blamažo, ampak ob "Mirzi" je bilo to skoraj "jalovo početje"

Ampak glej ga zlomka, nekateri so bili nad njim zelo navdušeni.

Vsak k svojim, kajne? Smile

LP

P.S. Se opravičujem za delni "off topic"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2020 13:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
Če nekateri še vedno trmasto vztrajate na izhodiščni definiciji " audio formati na fizičnih nosilcih" potem imate absolutno prav, dvignem roke in se posujem s pepelom.

Vinil je prihodnost fizičnega formata, ampak fizični formati nimajo prihodnosti. Smile

ambro je napisal/a:
Najbolj me moti, sama kakovost izdelave - tiskanja. Zelo pogosto se dobi napake na površini plošč od prask do zapacanih brazd tudi napihnjen mehurček vinila sem že našel na plošči. In to pri novih ploščah tudi boljših dražjih različicah - limited edition. Nič ni narobe, če plošča rahlo prasketa zaradi prahu ali razelektritve, moti me pa, ko fajn štrkne ali zaškriplje in me zmoti, ko sem zatopljen v glasbo ali me celo ustraši.

Kaj po izdelavi ni nobene kontrole plošče, ki bi tako ploščo izločila. Mislim, da je to prva stvar, ki bi se morala napraviti zagotoviti mehansko brezhibnost, Sam način masterizacije in snemanja je pa druga stvar.

Potem izgleda ni samo moja nova plošča zanič.
Jugoslovanske so bile očitno bolje narejene kot te ta nove Nemške 180g ... Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 09:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja definitivno kvaliteta plošč ni na nivoju kot je bila v najboljših časih vinila, pa tudi takrat je bilo precej slabih in tudi zelo slabih...
Vzrokov je najbrž več od slabih masterjev pa do recikliranega vinila z vsemogočimi primesmi pa do verjetno res slabega nadzora ker tovarne/tiskarne oz prešarne sploh težko dohajajo povpraševanje in so naročniki hitro zadovoljn da jim sploh kaj naredijo-
Za oceno a je plošča dobra ali ne je potrebno imeti tudi gramofon, so mi par let nazaj prišli fantje po en rabljen gramofon dali bi tam 100 eur da bi poslušali ploščo katero so izdali in se jim ni zdela najbolj dobro narejena, najprej sem mislil da je šala pa sem videl da mislijo resno...a imajo kaj več od računalniških zvočnikov za 10 eur ali 3 inch full range wooferjev za poslušanje raje nisem spraševal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lovrencan



Pridružen/-a: Pet Maj 2011 17:08
Prispevkov: 396
Kraj: LNP

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 02, 2020 10:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem, ce spada sem, kakorkoli, zanimivo branje:
https://www.nytimes.com/2020/04/28/arts/music/electric-recording-co-vinyl.html?action=click&module=Top+Stories&pgtype=Homepage&fbclid=IwAR3YciJ9UVlngu1aO9lvN4Mi_7mJmpniD8PyxLmIcSrL7HdJ4TYpzQY_32w
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 65, 66, 67, 68, 69  Naslednja
Stran 66 od 69

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe