Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Je vinil prihodnost fizičnega formata?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 67, 68, 69  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

longplay je napisal/a:
Večina se odloči za digitalni avdio master, ki ga je treba prilagoditi za vinil. Torej nismo v povsem analognem svetu...

Industrija še oportunistično ponuja A/D pretvornik že kar v gramofonu.
Se spominjam kako so včasih nekateri kupili LP, ga presneli na kaseto in potem poslušali samo še kaseto. Da se plošča, ubožica, ne obrabi. Potem pa so nerabljene plošče, praktično nove zmetali proč ko je prišel CD.

Po drugi strani so nekateri studiji že pogruntali da lahko - v izogib nekaterim defektom digi tehnike - snemajo z analogno tehnologijo in šele na koncu digitalizirajo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 13:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domišljate in plačujete davek na zaverovano bolščanje v vrteče krožnike. Imam cd-je ki boljše igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domišljate in plačujete davek na zaverovano bolščanje v vrteče krožnike. Imam cd-je ki boljše igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.

Veliko izboljšav zvoka ti želim v novem letu, joztom.

Sem slišal prepričljive digi posnetke klasike na top Geithain zvočnikih (Minhenski sejem), mislim da so bili od založbe 2L v DSD tehniki. Saj bo, saj bo...
https://www.me-geithain.de/de/highendtechnik.html
Za druge (elektrificirane) zvrsti glasbe pa je itak Cd že zdavnaj alfa in omega in tudi v bodoče ni potrebe po boljših formatih, imho.
Jasno, če želiš doživeti Bitle, Stonse ali Pinkiće avtentično, je samo ena pot - LP in še to na vintage gramofonu, po možnosti.
Baj,d'vej - sem usposobil Pioneer PL 518 s Shure45 (za bivšega ministra) - me je 'usulo' kako dobro dela ta vintage model.
----------------------------
Moja domača realnost pa je taka, da Cd zavrtim samo občasno, ponavadi kadar testiram in je potrebno iz kavča komandirati ponavljanje sekvenc. Lahko si ziher, da poslušam samo tisto kar me vleče poslušati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je čisto moj problem Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 10:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
...
Lahko si ziher, da poslušam samo tisto kar me vleče poslušati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je čisto moj problem Laughing

Lahko bi z nami kdaj delil informaciijo o tem kaj poslušaš ("Kaj trenutno poslušate"). To je seveda samo predlog.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 10:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
...
Lahko si ziher, da poslušam samo tisto kar me vleče poslušati in me ne utruja niti po 5 urah. Ampak to je čisto moj problem Laughing

Lahko bi z nami kdaj delil informaciijo o tem kaj poslušaš ("Kaj trenutno poslušate"). To je seveda samo predlog.

Včeraj od 5h popoldan do 9h zvečer - za ogrevanje aparatur in tudi poslušalnice na delovne temperature - James Last Podmoskovske večeri, nato isto James Last Orchestra Classics up to date 5, potem pa Slovenski oktet (25 obletnica, 3LP set), nato Puccinijeva La Boheme (2LPset, 1973, Decca, Pavarotti..). Ta zadnja je fantastično posneta, dinamika da te rukne, scena uau - padeš v dvorano (5Eur na bolšjaku, kupil od Italijanov). LP klasike so zelo dobro ohranjeni, ljudje tega ne guslajo do nezavesti tako kot se je to počelo s pop LP-ji, ko tudi po en teden niso šli iz gramofona (prah!)..

Evo, poceni, dobro in kurja polt..Violine in zbori Jamesa Lasta me kar ponesejo, ruske melodije je krasno obdelal, ene do ganljivosti. Zbore vedno rad poslušam (nazadnje v živo tik pred silvestrovim MPZ italijanske skupnosti, ki so imeli novoletni koncert v kulturnem domu v Izoli skupaj z amatersko skupino godal iz Italije (Gradišče ob Soči; Gradisca d'Isonzo) - Gli archi dei patriarchi).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Vse bazira na studijskem master posnetku. Tu je velika barabija. Predvajnje na vynilu je sviranje qrcu. Sodobni posnetki so na dsd in amen. Le procent mojstrov obvlada gramofon, ostali si samo domišljate in plačujete davek na zaverovano bolščanje v vrteče krožnike. Imam cd-je ki boljše igrajo kot vynil, preverjeno. Vse je na voljo za test.


Lahko naredimo špekulacijo?

Koliko avdiofilov tega foruma ima/uporablja namenski audio DSD , oziroma SACD player ?

Ocenil bi, da manj kot 1%.

Koliko trenutne glasbene produkcije je na DSD formatu ?

Ocenil bi, da manj kot 1%.

DSD je nastal kot nek prestižni format za audiofile, ki v resnici nikoli ni zaživel. Ambicije so bile po vsej verjetnosti višje, ampak praksa je pokazala kruto realnost. Podobna zgodba kot Blu-Ray. Žal, ampak dejstva so pač taka.

Tudi v procesu snemanja in kasnejše post-produkcije glasbe za potrebe dodajanja " odmeva/reverba" prostora , ekvalizacije, editiranja in masteriranja posnetka, se večina zvočnega materiala v času obdelave konvertira v "Hi-Res PCM " in nato v zadnji fazi zopet vrne v DSD okolje/format.

"Pretakanje" "stare produkcije" ( tako analognega kot digitalnega izvora ) v kvazi DSD format v smilsu ponudbe na "music streamerjih" je zelo vprašljivo. Če recimo preneseš format DSD datoteke v resnejši audio editor za profesionalni mastering tipa "Prism Media - Sadie" ali "Merging Technologies -Pyramix", lahko seciraš take glasbene datoteke v prafaktorje. Lahko relativno natančno oceniš kako so obdelovali posnetek, ali recimo vsaj predvidevaš. Pogosto sledi presenečenje. Pri nekaterih posnetkih so dodani samo nujno potrebni popolnoma prazni biti digitalne informacije, da od daleč izgleda "oh in sploh" in da je format na strani uporabniške opreme prepoznan kot Hi- Res. Na nek način te speljejo žejnega čez brv.

Kolega, ki je imel na letošnjem Multimedia sejmu predavanje o analognih in digitalnih audio nosilcih/formatih, je imel na to temo lastno izkušnjo. V lanskem letu je pri zelo znani tuji založbi naročil nekaj tovrstnega "Hi-Res" materiala. Ko je celotno zadevo preveril na zgoraj omenjeni digitalni master postaji Sadie, jim je po analizi nekaterih posnetkov poslal poročilo o zatečenem stanju "materiala". Z vljudnostnim opravičilom ( Angleži to seveda znajo in obvladajo ) so mu brez strokovnega komentarja vrnili celoten strošek nakazila. Zelo pozorno, ali bolje rečeno, prozorno Smile.

Seveda, ne bom posploševal in trdil da je to pravilo pri ponudbi, ni pa tako redek pojav.

Podobna je situacija tudi s ponudbo 4K video materiala pri naših kabelskih operaterjih. Še tisto, kar imajo v ponudbi ni gledljivo, ali je zelo dolgočasno. Edino kar se mi je zdelo zanimivo so bili prenosi dirk Formule 1 v lanskem letu na TV3. Pogosto so video materiali, oziroma video signali v kablu tako skompresirani, da na koncu od "4K" ostane samo "K". Tudi najnovejša optična povezava, ki jo tako reklamira T2, ne pomaga. Je pa investicija za v bodoče, ko se bodo zadeve zagotovo izboljšale.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 13:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je neugodno, kadar o isti temi razpravljajo zbiralci, ljubitelji, strokovnjaki in brezvezniki, kot jaz. Enostavno, zadeva se je odpeljala v digitalni smeri in nazaj ne bo šla nikoli več. Zato je treba slediti razvoju in se temu prilagajati. Dvomim, če še kdo danes dela mastre na analogne mašine v znatnem obsegu. Da bi za super kvalitetne in drage izvajalce in prireditve reskiral in ne šel v zadnji krik zapisa na zadnji znan vrhunski digitalni način. Ljubitelji z zalogami plošč in kvalitetne analogne predvajalne opreme temu edini lahko oporekajo, imajo srečo, da so si s časom nabrali to tehniko, ki je danes vsem nedosegljiva. Predvsem pa potrebuje veliko znanja o posluževanju in vzdrževanju. Če bodo večji lastniki master trakov in matric spet resno vstopili v posel, se zna zgoditi, da vynil v določeni meri oživi. CD format pa ne propada na trgu zaradi samega formata, ampak ker se mediji lažje izmenjujejo drugače. Tako je sočasno z višjo resolucijo bil omogočen tudi lažji obsežnejši stream, ki je posledično pokopal SACD in HDCD in druge visokoresolucijske predvajalnike. Da se pa ne sliši razlike med Hires (SACD; DVD-A ali blueray) posnetki in 16/44 je pa brez veze razpravljati. V takem sistemu kaj drugega nagaja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 13:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Da se pa ne sliši razlike med Hires (SACD; DVD-A ali blueray) posnetki in 16/44 je pa brez veze razpravljati. V takem sistemu kaj drugega nagaja.

Saj se še razlike med MP3 in 16/44 ne sliši. Confused

Fizičen format je pa tako in tako mrtev.
Čisto možno, da se bo vinil obdržal dlje kot CD, čeprav bo iz digitalnih mastrov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 14:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje je kaj poprečnemu hifi ljubitelju, še posebej takšnemu, ki na svojem sistemu nima porihtanega še marsičesa bolj osnovnega, dejansko prinesejo te novosti/izboljšave, ki jih propagirajo proizvajalci opreme. Navsezadnje gre tukaj za izredno velik biznis. Audiofili so zelo hvaležna ciljna skupina. Nekdo, ki se je odločil, da bo vedno v koraku z najnovejšo tehnologijo (in ima temu primerno debelo denarnico), bo seveda zatrjeval, da je novo boljše, da je razlika opazna, ..., skratka "must have". Takšnih se bo vedno našlo precej.

Prodaja CD-jev je verjetno upadla zaradi povečanega števila uporabnikov on-line streaming storitev (in fizičnega udobja, ki je s tem povezano) in pa zaradi novosti, ki jih propagira industrija. Vinil ima svoj čar, ki mnoge privlači iz različnih razlogov (ne samo zvokovnih). Takšni bodo še naprej kupovali LPje.

Sam mislim, da je CD kvaliteta še vedno povsem zadovoljiva. Če/ko se bo povečala kvaliteta streamane glasbe na spletu, potem CD ploščkov ne bom pogrešal, sicer pa jih bom še vedno rad kupoval. Trenutno CD-ji pri meni zvenijo bolje kot vse, kar prihaja s Tidala. Sicer pa je to, kaj je dejansko boljše, zelo relativno, saj imajo vsaka ušesa svojega muzikanta. Takšno je moje mnenje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se povsem strinjam s tabo @benma
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 15:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam najraje CD. Čeprav ga zripam na računalnik, ampak je bolj ziher imeti še CD.

Streamanje mi sploh ni všeč, ker ne maram groznih remastrov glasbe iz 70ih. Nove glasbe pa večinoma ne maram.
Kupim glasbo za prenos, če je brez DRM.
Pri streamanju glasbe sploh nimaš, pa še Bieber pa Lady Gaga vsak mesec tvoj denar dobita. Mad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 11:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ok, LightBit: videl sem, da imaš gramofon doma. Kako pa kaj LP v odnosu na digitalijo?

Bi mi bilo interesantno, ker, razlike med kabli ti niso zaznavne, med mp3 in cd formatom je vse isto, višji formati praviš da se nekaj sliši a da je vprašljivo ker si vedel za kateri format gre.
No, slepi test pri gramofonu vs digi ne pride v poštev, ker v vsakem trenutku slišiš LP, če drugače ne po prasketanju.
Velikokrat je to prasketanje posledica statične elektrike, rešitev antistatični mat (prevoden z ogljikovimi vlakni naprimer) in ozemljitev krožnika.

Če ni statika je prah v brazdah, rešitev pranje plošč, po možnosti ne takšno da ostane vodni kamen notri ali ostanki detergenta.
Lahko pa je plošča tudi obrabljena, rešitev je druga, bolj fina igla, ki pade nižje v brazdo kjer je ta še nepoškodovana

_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 13:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
ok, LightBit: videl sem, da imaš gramofon doma. Kako pa kaj LP v odnosu na digitalijo?

Gramofon zelo redko poslušam, ker ni tako praktičen in tudi zbirka LP-jev je bolj omejena. Že nekaj časa ni prikljopljen, ker nimam predojačevalca za gramofon.

Vsekakor imam raje star LP (lahko tudi digitaliziran) kot pa slab remaster starega albuma. Seveda menim, da CD omogoča boljšo reprodukcijo. Ampak včasih ima LP vseeno boljši zvok zaradi boljšega mastra.

Za slušno primerjavo formatov bi rabil enak master (kar je težko zagotoviti).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 01:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:

Za slušno primerjavo formatov bi rabil enak master (kar je težko zagotoviti).

Že davno nazaj sem ponujal digitalni master Zlatko Kaučič:Roundtrip in seveda vinilko .
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 08:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, piše da jih je 167.
Ponavadi pravijo, da so vinilke boljše, ker so analogne (ta torej ni?).

Kaj ti meniš?


Nazadnje urejal/a LightBit Čet Jan 09, 2020 09:04; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 56, 57, 58 ... 67, 68, 69  Naslednja
Stran 57 od 69

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe