Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Primerjava komponent - moja opažanja
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2015 21:15    Naslov sporočila: Primerjava komponent - moja opažanja Odgovori s citatom

Pozdravljeni Avdiofili:

Par mojih opažanj pri primerjavi komponent - za debato,...

1.) Doživljanje glasbe je zelo zapleten proces v naŔih možganih, odvisen zagotovo od mnogih dejavnikov - notranjih (razpoloženje, koncentracija, itd) in zunanjih (objektivnih : temperatura/vlažnost zraka in podobno)

2.) Izvajanje testa primerjanja komponent v trgovinah/sejmih/ABX/xxx dejansko lahko vpliva na naÅ”e dojemanje sluÅ”nih informacij - ker se osredotoĆØimo na test - in ne na glasbo,...

3.) KakrÅ”nokoli "vrednotenje"/ocenjevanje posameznih komponent v trgovini/na sejmu je popolnoma brezpredmetno - nepoznane ostale komponente/kabli/xxx in predvsem tipiĆØno glasmeni "materijal" CD/file-i,...
Nerelevanto vzduÅ”je/razpoloženje za dojemanje glasbe - ogromno moteĆØih vplivov iz okolja,...

V zadnjem ĆØasu sem menjal svoj sistem in med tem naredil par primerjav (kabli).

Kar se je meni obneslo kot test je sledeĆØe (je pa zamudno in zahteva izposojo komponent za nekaj ĆØasa - tule bom govoril o kablih, ker sem se s tem ukvarjal,...):

- instaliraÅ” nov (tipiĆØno boljÅ”i/dražji/xxx) kabel

- se sploh ne ukvarjaŔ s primerjavo (na dobre stvari se zelo hitro privadiŔ - pri vseh stvareh v življenju Wink ),...

- posluÅ”aÅ” nekaj dni - ĆØimveĆØ, ĆØimveĆØ razliĆØne glasbe,...

- si na doloĆØen dan vzameÅ” ene 2 uri za intenzivno posluÅ”anje - na novih komponentah

- nato zamenjaÅ” komponento, ki jo testiraÅ”/primerjaÅ” - isti CD/ista glasnost/vse enako,...

In sliÅ”iÅ” (ali pa ne ?) razliko. V prvem primeru sledi odloĆØitev o nakupu,... v drugem si "priÅ”paral" kar nekaj EUR Smile

NamreĆØ - "akustiĆØni spomin" je po moje skrajno nezanesljiva zadeva - da bi si zapomnil detajle preko nekaj dni itd - je zelo nezanesljivo.

p.s. pri testu zvoĆØniÅ”kih kablov je bila razlika izredno dramatiĆØna,... pri interconnectih opazna,... pri power kablih - ni razlike - na mojem sistemu ob zgoraj opisani metodolgiji.

KakŔno je pa vaŔe mnenje/izkuŔnje ?

LP : Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jacoby



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23
Prispevkov: 1111

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2015 21:41    Naslov sporočila: Re: Primerjava komponent - moja opažanja Odgovori s citatom

mihamusic je napisal/a:

NamreĆØ - "akustiĆØni spomin" je po moje skrajno nezanesljiva zadeva - da bi si zapomnil detajle preko nekaj dni itd - je zelo nezanesljivo.


AkustiĆØni spomin, je lahko enako zanesljiv, kot kateri koli drug dražljaj-signal, ki ga zazna ĆØloveÅ”ko telo...
Je pa to odvisno od posameznika ali to sposobnost ima ali nima.
Potem si tudi dober kuhar ne bi zapomnil, kakÅ”en okus mora imet neka zaĆØimba, ali neka sestavina, in bi vsakokrat skuhal drugaĆØno jed, zaradi napaĆØne sestavine, ker tega ni zaznal ob nabavi...
Kako bi izbiral razliĆØne sestavine na marketu, ali so kvalitetne?
Bi gledal certifikate? Bi s sabo nosil vzorce in jih primerjal? :)Pravi kuhar nima težav, ker ima natanĆØen spomin okusov, vonjev...
Enako je z zvokom...
Ko nekaj ĆØasa preživiÅ” z neko komponento, jo spoznaÅ” v detajle, in si ta zvoĆØni inprint tudi zapomniÅ”.
Sploh ĆØe govorimo o nekaj dneh ali tednih.
BoljÅ”i kot je sistem , veĆØje so razlike med primerjanimi komponentami, lažje jih prepoznaÅ”, in si jih tudi zapomniÅ”.
Powercord ima lahko enak uĆØinek kot ic, ali zvoĆØniÅ”ki, vsaj v dobrem sistemu.
_________________
The only way to do great work is to love what you do
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 051383384
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2015 22:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hi Jacoby:

Se nekako ne sklada z mojimi opažanji,... ƈe na primer prideÅ” domov, ko si nazadnje posluÅ”a svoj sistem dan/dva nazaj (drugaĆØnega razpoloženja, drugaĆØni pogoji itd) in na primer, dodaÅ” nov (boljÅ”i) kabel - in priznajmo si v mnogih primerih tu razlike niso zelo velike - ampak so, se jaz absolutno ne bi zanaÅ”al na svoj "akustiĆØni spomin",...

Tu pride v igro (sploh pri "zlatih uŔesih" in tweak-erjih) tudi motivacija - oni MORAJO sliŔati razliko Wink

Za svoj okus (sluh) se zanesem samo Ŕe na neposredno primerjavo, kot sem omenil zgoraj.

Pa Å”e nekaj - te teste moraÅ” delati SAM - brez drugih posluÅ”aalcev/družinskih ĆØlanov/ipd.,... Å e najmanj pa ne sme biti zraven "zlatih uÅ”es" Wink

Sam - iskren do sebe (sliÅ”iÅ”/ne sliÅ”iÅ”) in v miru (dovolj ĆØasa),... in upati sam sebi priznati, da nekih zadev pa paÅ” NE sliÅ”iÅ” Wink

LP : Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2015 22:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sluŔni spomin se krepi z vajo, vrednotenje zapomnjenega zvoka pa tudi..

ravno pri slednjem pa se prej rado zatakne
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 26, 2015 22:37    Naslov sporočila: Re: Primerjava komponent - moja opažanja Odgovori s citatom

mihamusic je napisal/a:
Pozdravljeni Avdiofili:
...
KakŔno je pa vaŔe mnenje/izkuŔnje ?

LP : Miha


Stvar sploh ni tako zelo zapletena:
BoljÅ”i sistem (ali komponenta) je tisti, ki se bolj približa živi izvedbi, oziroma pri katerem ocenjujeÅ”, da se posamezni instrumenti sliÅ”ijo bolj avtentiĆØno. Seveda se razume, da je potrebno za to imeti izkuÅ”nje z obiskanih koncertov. Primerjati sisteme med sabo pa vodi v slepo ulico.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 13:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

"Zadeva" sploh ni tako enostavna, kot se zdi na prvi "pogled" pardon "posluh"...
Obiskovanje koncertov Å”e zdaleĆØ ne olajÅ”a "izbire", Å”e sploh, ĆØe je koncert slabo postavljen ali elektrificiran ...
Razlika je tudi ali gre za "kozumno" ali "aktivno posluŔanje".

Lahko je nekdo reden obiskovalec koncertov, ki ima že 30 let isti sistem v regalu dnevne, a popolnoma neizkuŔen "aktivni posluŔalec", ko mora nekaj primerjat in testirat...
Ponavadi je izkuÅ”enemu uÅ”esu tak sistem zapacan, nedefiniran, nedinamiĆØen itd.
"NeizkuÅ”enemu" posluÅ”alcu se sliÅ”i že malo boljÅ”i sistem, dobro postavljen v prostor že veliko preveĆØ. Ker je veĆØ dinamike in "ĆØistega" zvoka, ga lahko oznaĆØi za "kriĆØavega" ...
To so skrajni primeri, a na viÅ”jem nivoju so osnovne napake zelo pogoste, je to že Kuzma velikokrat pisal o tem, kako lahko napaĆØno negativno oznaĆØimo novo komponento v sistemu...
Primer 1:
Sistem, ki mu manjka resolucija, transparenca pa lastnik, že ne ve veĆØ kaj bi, se loti npr. napajlanih kablov, z ultra transparentnimi konektorji, ko doseže željeno se po nekem ĆØasu zaželi stopniĆØke veĆØ in ajde kakÅ”na za nivo veĆØ komponento v sistem a žal mu nikakor nobena ne sede v sistem, ker jih veĆØina igra "presvetlo"... Ali je res komponenta "presvetla" ali je "ostalo na stereoidih" ???
Primer 2:
Že kar konkreten hi end sistem od komponent do kablov razen napajalnih, v katere ne verjame, ker vsakokrat ko na obstojeĆØi sistem priklopi kakÅ”ne "fensi napajalce" mu zvoĆØno sistem razpade, torej so krivi napajalci a ne, ali res Question
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 13:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
LP


Obiskovanje koncertov Å”e zdaleĆØ ne olajÅ”a "izbire", Å”e sploh, ĆØe je koncert slabo postavljen ali elektrificiran ...


ja na kaj pa se potem naslonimo pri vrednotenju sliŔanega?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 13:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
ajka je napisal/a:
LP


Obiskovanje koncertov Å”e zdaleĆØ ne olajÅ”a "izbire", Å”e sploh, ĆØe je koncert slabo postavljen ali elektrificiran ...


ja na kaj pa se potem naslonimo pri vrednotenju sliŔanega?


Ajko cenim kot vrhunskega poznavalca HI-FI scene in vsega kar pritiĆØe zraven.
Nikakor pa ga ne morem jemati kot referenco za vernost zvoka. SliÅ”al sem že veliko njegovih sistemov, ki so igrali atraktivno, presvetlo in povsem politiĆØno korektno, v duhu dandanaÅ”nje high resolutive mantre.
Kmalu so me ajka in njemu podobni že prepriĆØali, da slabo sliÅ”im ali imam slab HI-FI. Na mojo sreĆØo se lahko Å”e vedno obiÅ”ĆØe veliko koncertov z akustiĆØnimi instrumenti, da si vsak sam razĆØisti kaj je verna reprodukcija.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 16:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Ne jemati iz konteksta kaj je koncert in kako ga doživimo Wink
Praksa kaže, da dojemanje koncerta in kako to potem podoživimo doma, sta zelo razliĆØna pojma !
Zakaj imamo potem tako razliĆØne sisteme, ĆØe "kao" sliÅ”imo "vsi enako na koncertu" !

Evo primera kako razliĆØno dojemamo, kar gre v prid moji trditvi iz prejÅ”njega posta v tekstih spodaj:
@mito11 piŔe:
SliÅ”al sem že veliko njegovih sistemov, ki so igrali atraktivno, presvetlo in povsem politiĆØno korektno, v duhu dandanaÅ”nje high resolutive mantre.

VeĆØina svetovnega tiska namreĆØ piÅ”e o "naÅ”ih komponentah" za zelo posluÅ”ljive in prijazne. Puristi govorijo celo o preveĆØ spoliranemu zvoku, torej popolnoma nasprotje dojemanju zgoraj opisanega Shocked Wink

Ali preprosto povedano, ni problem, da ne sliŔimo ampak kaj so možgani navajeni sliŔati Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
mihamusic



Pridružen/-a: Sre Feb 2015 20:17
Prispevkov: 159
Kraj: Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 16:39    Naslov sporočila: @before Odgovori s citatom

Pozdravljen:

Pri posluÅ”anje "žive glasbe" pride v tem primeru v poÅ”tev samo tista, ki ni ozvoĆØena - kar je pa razen simf. orkestra in komornih/klasiĆØnih zasedb zelo malo - skoraj ne obstaja.

Ves rock/pop/jazz (skoraj) se danes izvaja preko ozvoĆØenja - in napram ĆØemu lahko primerjaÅ” tu ?

Meni je važno, da mi je zvok vÅ”eĆØ, da ni "naporen" niti ko posluÅ”aÅ” bolj glasno, da je zvok "atraktiven", lep, ĆØe želiÅ”.

SliŔalo se pa pri nas doma tako kot v Cankarjevem domu ne bo nikoli (zaradi fizike prostora, posnetkov itd itd) Smile (pa tudi v CD je važno kje sediŔ,...)

LP : Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 27, 2015 23:20    Naslov sporočila: Re: @before Odgovori s citatom

mihamusic je napisal/a:
Pozdravljen:

Pri posluÅ”anje "žive glasbe" pride v tem primeru v poÅ”tev samo tista, ki ni ozvoĆØena - kar je pa razen simf. orkestra in komornih/klasiĆØnih zasedb zelo malo - skoraj ne obstaja.

Ves rock/pop/jazz (skoraj) se danes izvaja preko ozvoĆØenja - in napram ĆØemu lahko primerjaÅ” tu ?

Meni je važno, da mi je zvok vÅ”eĆØ, da ni "naporen" niti ko posluÅ”aÅ” bolj glasno, da je zvok "atraktiven", lep, ĆØe želiÅ”.

SliŔalo se pa pri nas doma tako kot v Cankarjevem domu ne bo nikoli (zaradi fizike prostora, posnetkov itd itd) Smile (pa tudi v CD je važno kje sediŔ,...)

LP : Miha


Tudi delno ali popolnoma ozvoĆØena koncertna glasba se smatra kot živa! Glede vse ostale v studiu sestavljene in zmanipulirane glasbene "lepljenke", pa lahko le predpostavljamo, da ĆØe sistem relativno dobro ponazori akustiĆØne, oziroma vse "žive" posnetke, da tudi studijske predstavi nekako tako, kot si je producent zamislil. In ob izpolnjeni tej predpostavki, je edini kriterij posluÅ”alĆØevo dojemanje posnetka, ali mu je PRODUKCIJA vÅ”eĆØ ali paĆØ ne.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2015 09:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Trditev(e) in vpraÅ”anja hkrati : " Veren audio sistem skuÅ”a ĆØim bolj verno reproducirat kar je na posnetku !!"
KakŔen sistem je potem tisti, ki skuŔa iz posnetka narediti vtis naravnosti koncertne dvorane, "ofraban ali veren" ?
ƈe govorimo o neelektificirani glasbi, kot referenci kako jo sistem "prepozna" ali gre za neelektrificirano glasbo, meÅ”anico ali kaj drugega ?
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
jacoby



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 10:23
Prispevkov: 1111

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2015 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
Trditev(e) in vpraÅ”anja hkrati : " Veren audio sistem skuÅ”a ĆØim bolj verno reproducirat kar je na posnetku !!"

...In posnetki so v veĆØini primerov precej drugaĆØni od realnosti...zato nima smisla hi-fi sistem primerjati z živo izvedbo...
Primerjati ga velja z drugimi, boljÅ”imi ali vrhunskimi sistemi, kjer je vernost veĆØja, torej dobimo veĆØ informacij iz posnetka, in se posredno bolj približamo originalu-živi izvedbi.
Dejstvo pa je, da so razlike, in anomalije med razliĆØnimi hi-fi sistemi-komponentami, veliiiko veĆØje, kot pa so razlike med posnetkom in živo izvedbo.
Posnetek je lahko tudi boljÅ”e doživetje kot živa izvedba, vsaj pri klasiĆØnih orkestrih ali big-bandih, ker je tam nemogoĆØe posluÅ”ati na optimalni poziciji, recimo tam kjer stoji dirigent.
Mikrofoni so ponavadi posejani med, in nad orkestrom, in tako zajamejo veliko veĆØ informacij, kot pa je to možno sliÅ”ati nekje v parterju ali zadaj.
Z izkuÅ”njami iz koncertov, in v hi-fi, se sĆØasoma dobi oĆØutek, kaj je bolj pravilno in bližje originalu, in kaj ni. Vsak ima tudi nek svoj okus, preference, in je že prav da je tako.
_________________
The only way to do great work is to love what you do
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 051383384
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 28, 2015 13:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VĆØasih se je za primerjave uporabljalo klasiĆØno glasbo.
Iz dveh zelo preprostih vzrokov.

V simfoniĆØnem orkestru glasbeniki vedno sedijo na istih mestih. Pomeni, da je info o pozicioniranju izvajalcev uniformna. Možno jo je ocenit v piko.

Prehodi med tihimi in glasnimi pasažami v klasiĆØni glasbi odliĆØno pokažejo kako dober je tranzijentni odziv sistema.

Plus.
Dobrih posnetkov klasike je na pretek.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 31, 2015 12:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
ajka je napisal/a:
LP


Obiskovanje koncertov Å”e zdaleĆØ ne olajÅ”a "izbire", Å”e sploh, ĆØe je koncert slabo postavljen ali elektrificiran ...


ja na kaj pa se potem naslonimo pri vrednotenju sliŔanega?

Moj osebni cilj je vedno bil /z ustreznimi, redkimi, posnetki/ doživeti 3D materializacijo instrumenta pred menoj. Ne da se mi zdi, da nekaj sliÅ”im, temveĆØ da osupnem, kako se pred menoj materializira instrument. Naj bo klavir, violina, ĆØelo, ĆØloveÅ”ki glas ...
V praksi se do tega pride samo v minimalistiĆØnih zasedbah (solo, duo, trio). Ob ostrih predpogojih glede sposobnosti naprav koherentne reprodukcije in fokusa. Kot tudi ustreznega kombiniranja s kabli vred, pa do postavitve zvoĆØnika v prostoru.

Isti posnetki naprimer na sistemih, ki niso bili komponirani za kaj takega (lahko tudi dragi) izpadejo 'razstreljeni' kot neki kolaž v zraku. Ni fokusa, zvoki plavajo od vsepovsod. Ne moreŔ zanikati kup kvalitet, vendar nima osnove - da prihaja zvok od enega instrumenta pred teboj.
Poseben predpogoj je, da ima reprodukcija primeren tonalni balans in da ni preveĆØ ali prevelikih lukenj v basu in midbasu.

Ko je to doseženo, smatram da so tudi ostali posnetki maksimalno korektno predvajani. Ne pomeni, da se jih ne da bolje predvajati (magari s kakÅ”nimi anomalijami) a v povpreĆØju je zame, kot opažam v praksi, najbolj zadovoljivo tako - ker nekoherentni posnetki itak ne morejo prav zveneti.
OdveĆØ je poudariti, da zvoĆØniki popolnoma izginejo iz scene, so kot sluĆØajno postavljeni tam.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe