Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nao Note II RS
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 07, 2014 22:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
takih neumnosti pa tudi na tem forumu ne prebereÅ” pogosto, pa je veĆØ ali manj to vse kaj je ostalo od tega foruma...

malo me spominja na najslabÅ”e uĆØbenike ali seminarske naloge..


Da te ni sram!

Poleg tega, da je Matjaž moj prijatelj je tudi eden izmed vrhunskih razvojnih inženirjev v Sloveniji in prosim za malo spoŔtovanja. Kljub temu, da že uživa v pokoju mu razvojna žilica ne da miru in zelo smo lahko hvaležni, da to deli z nami.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 07, 2014 22:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da odgovorim Matjažu Wink

Zelo rad ima DIY in vedno ko je to v mojih zmožnostih naredim v okviru DIY.

Vendar imam omejitve predvsem na podroĆØju elektronike, saj sem po izobrazbi in poklicu ekonomske narave Smile

Veliko imam izkuÅ”enj na podroĆØju strojniÅ”tva, saj sem dolgo ĆØasa delal blizu proizvodnjih procesov, že od malega pa me je dedek uĆØil obdelave lesa v svoji delavnici, tako da znam marsikaj postorit sam, pa tudi orodja mi ne manjka. O vezjih pa nimam prav veliko pojma, zlotat pa že kaj znam.

Zato potreba po zunanjih izvajalcih, ĆØe tako reĆØem Smile

Matjaž ti si omenjal veliki pok. Ker sistem gradim iz nule mi kaj drugega skoraj ne preostane. Sistem sem dve leti naĆØrtoval in zato priĆØakujem, da bodo že prvi vtisi pokazali potencial. Å ele potem se bom lahko lotil raziskovalne naloge in probal iz sistema iztisniti najveĆØ kar bo v moji moĆØi.

DrugaĆØe bom pa kar veliko stvari postoril sam:

- KonĆØne stopnje (ploÅ”ĆØice) mi bo naredil Joztom, ker je to zame fantazija, lahko bi zlotal neko ploÅ”ĆØico po naĆØrtu vendar so mi Jožetove sliÅ”no bile tako vÅ”eĆØne, da sem jih želel imeti. OhiÅ”je za ojaĆØevalec bom naredil sam, prav tako napajanje in ožiĆØenje ojaĆØevalca

- za dace sem naroĆØil ploÅ”ĆØice in sestavne dele, probal bom zlotati sam, ĆØe mi pa ne bo Å”lo dobro od rok bom poiskal pomoĆØ

- za apajalnike sem isto naroĆØil nezlotane in jih bom sam

- za PC, ki bo izvor zvoka bom sestavil sam iz kupljenih komponent, prav tako bom sam napravil tudi ohiŔje za PC

- ohiÅ”ja za zvoĆØnike bom tudi napravil sam

- kablovje bom v celoti termiral sam

Moj naĆØin sestave sistema je bil tak, da sem zelo veliko ĆØasa posvetil iskanju informacij, se uĆØil na svojih izkuÅ”njah in napakah ter na izkuÅ”njah in napakah drugih.

Izpostavil bi izkuŔnje in napake drugih.

ƈe se nauĆØimo pravilno loĆØevati med mlatenjem prazne slame na forumih in zares koristnimi informacijami smo naredili velik korak. Mesece sem posvetil branju tem na forumih, ki so bile dolge tudi po 300 strani in iz njih izluÅ”ĆØil uporabnike, ki so sodelovalih v teh temah, ki so res vedeli kaj piÅ”ejo. Prebral sem tudi na stotine ĆØlankov in eno knjigo. Na tak naĆØin sem priÅ”el do zelo veliko koristnih informacij in seveda znanja.
Vsako komponento sem raziskoval loĆØeno. Ko sem Å”tudiral npr. kateri dac uporabiti, sem veĆØ mesecev raziskoval samo dace in se med tem raziskovanjem brez predhodnega znanja o dacih nauĆØil tudi kako delujejo, kaj narediti posamezen element uporabljen na vezju in na koncu izbral dac, za katerega menim, da bo odliĆØno opravljal svojo nalogo. Izbrani dac je med najboljÅ”imi daci na tržiĆØu, kar pa se tiĆØe razmerja kvaliteta/cena pa sploh nima konkurence. Meni zelo pomembno vlogo odigra razmerje med ceno in kvaliteto. Isti postopek sem uporabil pri vsaki uporabljeni komponeti in na koncu izbral po mojem mnenju najbolj primerno. Pri veĆØini pa je glavno vlogo odigralo razmerje med kvaliteta in ceno.

Moja forumula za gradnjo sistema (pa tudi pri drugih projektih):

Zbiranje informacij + testiranje + analiza = REZULTAT

ƈe kateri koli del spustimo bo rezulatat veliko slabÅ”i.

To je moj trenutni naĆØin poveĆØevanja znanja na audio podroĆØju, se pa zelo razlikuje od samih zaĆØetkov, ko sem samo kupoval in po testiranju za pol cene prodajal na bolhi.
Cilj zame ni zapraviti ĆØim veĆØ denarja, prej obratno, ker imam seveda finanĆØne omejitve tako kot veĆØina nas DIY intuziastov, zato sem raje veĆØ ĆØasa posvetil zbiranju informacij in analizi teh informacij, ter nato zastavil svoj prvi bolj resen audio projekt.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

niti malo me ni sram, paĆØ povem kaj mislim, ĆØe noĆØeÅ” da se kdo z tabo ne strinja paĆØ ne piÅ”eÅ” takih traparij na forum, meni se paĆØ zdi skrajno neumno kako se lotevaÅ” stvari in se greÅ” Å”e neke kvazi znanosti pri tem odkrivanju tople vode...žal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mnogim pa bodo te neumnosti priÅ”le prav, da bodo malo hitreje priÅ”li do tople vode. Jaz sem porabil veliko ĆØasa, da sem priÅ”el do te tople vode. Tudi ti si se tako kot jaz, toplo vodo nauĆØil od nekoga in prav je da delimo znanje naprej Wink

Sam sem se odloĆØil, da bom Å”e na forumu malo napisal o stvareh, ki bodo marsikomu v pomoĆØ pa tudi sam si bom tako Å”e Å”iril znanje. Do sedaj sem se veliko dopisoval preko mailov s prijatelji in kolegi in tako Å”iril svoje audio znanje, a sem ugotovil, da je na forumu Å”e veĆØ glav kot v mojem audio krogu in bo sigurno kakÅ”na reÅ”itev padla na osnovi predlogov glav iz tega foruma.

ƈe ti misliÅ”, da so tvoji prispevki doprinos k vrednosti tega foruma si v zmoti, zato te prosim, da ne smetiÅ” v moji temi, ki je namenjena ljubiteljem open baffle principa in ne neproduktivnem naprcavanju, hvala.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj bi pomenilo naprcavanje...

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj bi pomenilo naprcavanje...

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

naprcavanje = prerekanje
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MogoĆØe bo tole komu zanimivo branje, John (designer Nao Note II RS) je napisal:

Citiram:
I think of myself as more of a DIYer, like most of us, than a designer. I just happen to focus on speakers because I think that is where most of the contributions to good sound can be made. I don't really have a philosophy, per say. I think there are a few basic considerations to a good speaker design whether it's a direct radiator, a dipole, or an omni-directional design. This pretty much comes down to axial response and radiation pattern. I don't think any of this is new, but I'll repeat it for completeness. The radiation pattern, specifically the horizontal polar response, should be relatively constant from somewhere around/below the Schroeder frequency through the upper midrange or lower high end. Below it's pretty much what works best in a given room. I don't have any particular preference for dipole, cardioid or monopole woofers. I target flat response because I want a consistent reference for my speakers. However, I don't suggest that flat is right or wrong. It is my reference and all my designs include the ability to make adjustment to woofer levels and top end roll off or shelving to suit the listeners taste/environment/source material. If you were able to hear my NaO II RS and the Note II RS side by side you would understand better. Both systems have as close as you can imagine to flat axial response. Yet they sound very different. The differences stems form one thing. The polar response of the NaO II diverges from constant at 2.2k Hz due to the transition from dipole to a typical dome tweeter response, with much wider dispersion above the x-o point. That is why the Note and the Note II came about, to correct that discontinuity. I design dipole systems because over the last 30 years that is what I have listened to in one form or another, and is what I prefer.

My experience has told me that driver cost has absolutely no general correlation to sound quality though I must confess I favor ScanSpeak products as they seem consistently good.

Over all, when I design a speaker it's always about getting the midrange right. I think that is one area less experienced DIY speaker builders should pay more attention to. I think many of them are more concerned with bass response or the sparkle of the top end. My feeling is that if someone tells me that the bass or top end of a speaker is really good, then there is probably something wrong with it. The bass and top end should be there as a natural extension of the midrange. They should not call attention to themselves unless the source material warrants it.

I also think that digital crossovers are the way to go. Something like the miniDSP is a lot better than many audiophiles give it credit for. But regardless, the miniDSP that I use is only one option and I'm sure that in the future there will be many more options to choose from.

So much for the BS. Is that a philosophy? I don't know. I think it is more about setting specific design objectives and figuring out a way to achieve them.

_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

žal se meni zdi naÅ”tevanje kaj je hi end, hi fi in diy, pa da sestavlja ojaĆØevalec ploÅ”ĆØica z elementi, napajanje ,Å”katla in ožiĆØenje, ter da je to potem ko se sestavi integracija malo zajebavanje z bralci foruma, ĆØe je komu to veliko znanje se opraviĆØujem, prav tako ne verjamem kaj veliko v kak soliden rezultat vsega tega, pa ĆØeprav avtorji ze dve ali veĆØ let berejo forume in celo eno knjigo...preprosto preveĆØ neznank in na koncu ne tako zastonj....

celo stran naÅ”tevanja zakaj tak zvoĆØnik za to frekvenĆØno obmoĆØje zakaj Å”tiri in ne tri sistemski...to preberemo pri vsakem zvoĆØniku, pa zato Å”e ni vsak dober in ko je neznanka Å”e dac in ojaĆØevalci pa elektronska kretnica...tudi ĆØe je vsaka stvar zase odliĆØna ni nobene garancije da bodo skupaj kaj veĆØ kot slabe!!!
pa ne razumt napak, obĆØodujem pogum in hkrati naivnost, vseeno vse najboljÅ”e
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 08, 2014 22:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvete Wink

Tako kot sem že prej napisal, prvo moram sestavit sistem in Å”ele potem bom lahko rekel ali je to tisto kar sem priĆØakoval.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 09, 2014 00:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

recimo da bi o nekem avtu dve leti bral, Å”tudiral porabo in dodatno opremo, barvo in podobno,potem pa kupil, sedaj pa bomo videli kako se v njem sploh pelje in ali sploh gre v garažo-zame od zaĆØetka zgreÅ”en pristop

prvo se hoĆØem vanj vsaj vsesti in peljati krog da vsaj malo vidim a je to to, kako ga ocewnjujejo drugi in piÅ”ejo o njem me bolj malo zanima
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 09, 2014 05:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
recimo da bi o nekem avtu dve leti bral, Å”tudiral porabo in dodatno opremo, barvo in podobno,potem pa kupil, sedaj pa bomo videli kako se v njem sploh pelje in ali sploh gre v garažo-zame od zaĆØetka zgreÅ”en pristop

prvo se hoĆØem vanj vsaj vsesti in peljati krog da vsaj malo vidim a je to to, kako ga ocewnjujejo drugi in piÅ”ejo o njem me bolj malo zanima


Že, že, ampak to je DIY in na nek naĆØin izziv, da nekaj ustvariÅ”. Res da gre v tem primeru za sestavljanje že sprojektiranih stvari, ampak vseeno. Jaz raje zaĆØnem z nule. Inspiracija je recimo SF Extrema, izbor driverjev in kretnica pa moji. Vsaka Å”ola nekaj stane, za hobby pa pri stroÅ”kih radi zamižimo in se ne hvalimo s finanĆØno luknjo.
TovarniŔko izdelane komponente ( razen VINTAGE ( tu gre za obsedenost, fetiŔ, neizpolnjeno hrepenenje ) ) pa vsekakor prej posluŔat.
jernejx-u pa veliko uspeha.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gorevžan



Pridružen/-a: Čet Okt 2012 21:02
Prispevkov: 28
Kraj: Gorenja vas

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 09, 2014 08:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@jernejx

hvala,ker delite vaŔe znanje z nami.

Upam,da ne smetim vaŔe teme.

Par postov nazaj ste priporoĆØali ostalim Diy mikrofon in opremo za meritve.Ali bi lahko podali model mikrofona in programov,ki jih uporabljate oz.link ,ĆØe je mogoĆØe.

Hvala in LP
Tomaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 09, 2014 08:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz najraje komponento probam pred nakupom. V mojem primeru pa žal ni mogoĆØe bilo stestirati vseh komponent pred nakupom.

Stestiral sem:

- raĆØunalnik kot izvor
- usb/spdif pretvornik
- minidsp kretnico
- daci so nakup na slepo, sem pa probal daz z istim ĆØipom (orbit dac), ki me je zelo navduÅ”il. Zavedam se da ni zvok odvisen samo od ĆØipa, samo v tem primeru je potrebno blo kupiti, da lahko stestiram.
- ojaĆØevalce sem posluÅ”al kar nekaj ĆØasa in so me zelo navduÅ”ili
- kar se pa samih zvoĆØnih enot tiĆØe pa sem imel priložnost sliÅ”ati samo peerlesss bas v izvedbi 12", mi je pa koncept tako zanimiv, da sem se odloĆØil za nakup.

Komplet zvoĆØnih enoti in naĆØrt sem kupil predvsem zato, da bom lahko doma stestiral open baffle projekt nekoga, ki v DIY svetu nekaj pomeni in ga primerjal z mojimi do sedaj narejenimi in sliÅ”animi projekti. Namen tega projekta je tudi, da si iz te izkuÅ”nje povleĆØem kar se da najveĆØ znanja, ki ga bom uporabil pri svojih naslednjih projektih.

Malo je res izlet na slepo, je pa res, da ĆØe ne probaÅ” ne veÅ”. Ravno testiranje je glavni namen tega projekta, da probam se iz tega nekaj nauĆØim in potem izkuÅ”nje delim z forumaÅ”i, ki si tega želijo in bodo mogoĆØe na ta naĆØin priÅ”parali kakÅ”en dan svojih lastnih testiranj in Å”e kakÅ”en euro Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 09, 2014 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gorevžan je napisal/a:
@jernejx

hvala,ker delite vaŔe znanje z nami.

Upam,da ne smetim vaŔe teme.

Par postov nazaj ste priporoĆØali ostalim Diy mikrofon in opremo za meritve.Ali bi lahko podali model mikrofona in programov,ki jih uporabljate oz.link ,ĆØe je mogoĆØe.

Hvala in LP
Tomaž


Ni potrebe po vikanju, drugaĆØe pa hvala Wink

Za meritve uporabljam program ARTA v demo varjanti. Nudi mi ĆØisto vse kar trenutno potrebujem.

Kar se pa tiĆØe mikrofona pa bo po vsej verjetnosti spet naletel na buren odziv audiofrika Smile

Mikrofon je iz sluÅ”alke od mobitela nokia s pripadajoĆØim vezjem za napajanje Smile .

NaĆØin kako sem naÅ”el mikrofon pa je bil tak. Moj prijatelj Urosst mi je dejal, da lahko za osnovne meritve uporabljam kar navadne mikrofone ki so namenjeni za raĆØunalnike. Jaz pa sem Å”el Å”e korak dlje in sem malo brskal glede mikrofonov Å”e po tujih forumih, saj sem si želel kupiti malo boljÅ”i mikrofon. Potem pa mi enkrat ni dalo miru in sem Å”el do Å”katle kjer hranim vso "navlako" , ki se mi je z leti nabrala od mobitelov. Testirati sem zaĆØel en mikrofon za drugim, montiral pa sem jih kar ne neko leseno palico in privil z cvingo na stol iz jedilnice. Meritve pa sem primerjal z grafom od meritve, ki mi ga je naredil kolega z svojim profi merilnim sistemom.

Rezultati meritev so bili na zaĆØetku vse prej kot obetavni, nekateri mikrofoni so kazali meritve meritve, ki niso bili niti malo uporabne. A kmalu sem naletel na mikrofon, ki je pokazal zelo podobno meritev kot je bila meritev kolega z profi merilnim sistemom. Zato sem Å”e malo dodatne pozornosti namenil z pozicioniranje mikrofona na toĆØno isto toĆØko meritve kot sva jo imela z kolegom in rezultat je bil tu, dobil sem skoraj identiĆØni rezultat meritve. Neverjetno kako natanĆØno pokaže te mikrofon iz sluÅ”alke tudi meritev nižjih frekvenc (pod 50Hz). Veliko uporabnikov, katerih prispevke sem bral je opisovalo težave, da jim mikrofon nižjih frekvenc ne izmeri pravilno oz. da dobijo ven zmazek od grafa.

OĆØito sem imel veliko sreĆØo, da sem naÅ”el mikrofon, ki dejansko deluje Cool

Ta merilni mikrofon uporabljam v kombinaciji z laptop-om uporabljam Ŕe danes, si bom pa v prihodnosti sigurno omislil kaj bolj profi Wink

KakŔne 14-dni nazaj pa sva z submat-om testirala moj in njegov mikrofon in ugotovila, da sva dobila zelo podobne meritve, tako da lahko z zaupanjem verjamem v verodostojnost meritev. Tudi meritev na kateri je prikazan baffle step v tej temi je bila opravljena s tem mikrofonom iz sluŔake.

Merim pa samo enote v open baffle ohiŔjih, jim spreminjam oblike in poznorno spremljam spremembo odziva. Grafi, ki jih lahko vidimo na straneh proizvajalvec so samo za neko osnovo, zgornjemu delu grafa gre kar verjeti, samo spodnji pa je v veliki meri odvisen od oblike baffla. Zato nastane tukaj potreba po meritvi.
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
Stran 2 od 9

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe