Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

nastavitev gramofona... kaj potrebujem? kaj izbrati'
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gtyrant



Pridružen/-a: Sre Jan 2013 19:46
Prispevkov: 69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 12:24    Naslov sporočila: nastavitev gramofona... kaj potrebujem? kaj izbrati' Odgovori s citatom

Pred časom je bilo v temi o streamerjih in zatonu cd-ja omenjena pravilna nastavitev gramofona itd...
Mi ni dalo miru in sem šel pogledati nekaj videjev in prebrati nekaj pisane besede na to temo.
Pa sem se odločil, da bi si kupil tehtnico, protractor,... da bi lahko tudi to sam postoril. V kakšne ekstreme nimam namena iti, le toliko, da ne bo čisto mimo nastavljeno,...

Pa se mi je že pri tehtnici nekoliko zataknilo. Sem se odločil, da se bom ognil no name digitalnih tehtnic(made in china)... Me pa zanima, kako se obnese Shure SFG-2 Stylus Force Gauge

Če berem mnenja pod izdelkom dobim bolj mešane občutke. Eni zelo hvalijo, drugi pljuvajo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 068605374
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 13:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shure je OK...nimaš kaj falit...navadna balančna tehtica...kot večina drugih...
sam uporabljam Supex PG1, Bib ali Nagaoka v kombinaciji z kitajsko digitalno...

tej bi se izognil...včasih se zatika...drugače je OK...
http://www.ebay.com/itm/Ortofon-Mechanical-Stylus-Force-Gauge-Scales-/291026298752?pt=Turntable_Parts_Accessories&hash=item43c284e780#ht_3530wt_966
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sakala1



Pridružen/-a: Sob Nov 2010 17:04
Prispevkov: 96
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bom verjetno kr tule naročil.Mislim,da ima tip kr dobre cene.

http://diy.kpizlog.rs/index.php?action=search&data%5Bpage%5D=2
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041614173
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dobra nastavitev je 'must'. Še posebej škodljive so napačne nastavitve na dolgih ročicah (250 in več mm), tangencialnih ročicah in iglah z ostrimi rezi (zelo ozka elipsa). Še posebej to zadnje ti 'prestruži' plošče.

Obtežitev igle pa je poglavje zase.
Pri višjih sobnih temperaturah (nad 25 stopinj poleti) je dobro kakšno destinko ali dve grama znižati obtežitev, pri nižjih temperaturah od 20 stopinj pa povišati. Stvar je povezana z elastičnim damperjem, ki se s temperaturo mehča ali otrdeva, posledično glavica bolj ali manj počepne. Spremeni se kot med cantileverjem in glavico in med iglo in ploščo.
Obtežitev torej direktno vpliva tudi na VTA - kot pod katerim igla bere ploščo. Večja obtežitev - kot se zmanjša, ker glavica bolj 'počepne'. In obratno. Efekt je še slabši kot če bi samo VTA slabo nastavil, ker v tem primeru je tudi magnet (pri MM glavah) ali coil (MC) v napačnem položaju napram armaturi znotraj glavice.

Če te razlike niso slišne, pomeni da je veriga z glavico in gramofonom na čelu manj resolutivna. Pa lahko to mirno ignoriraš.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 17:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz predlagam digitalno tehtnico, pomembno pa je, da je narejena iz nemagnetnega materiala. Namreč, odjemna doza je magnetna in če je tehtnica iz magnetnega materiala, odčitek bo napačen. Mehanična vagica ni povsem točna, razdelek je ponavadi za 0,5g, skala pa logaritmična. Ni vseeno če je 2g, ali 2.5 ali pa 2.3 za primer. Pri meni Denon103R je nastavljena na 2.35, čeprav proizvajalec predvideva 2.5 oz. 2.3 do 2.8g. Pri tej nastavitvi daje najbolj optimalne rezultate za mojo ročko 355cm in ostale sestavine gramofona.
Jaz sem mojo prej testiral pri zlatarju in je točna na stotinko g. Pri nastavitvi teže je zelo pomembno, da je tehtnica kjer je točka za iglo, v isti višini kot je plošča.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gtyrant



Pridružen/-a: Sre Jan 2013 19:46
Prispevkov: 69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 06, 2013 11:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potem pravite, da bi bilo bolje vzeti digitalno tehtnico?

Te cenejše so na videz vse enake, zgleda, da le vsaka firma svoje ime gor lepi... cene pa varirajo od $30-$150.

Katero bi priporočali?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 068605374
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 06, 2013 13:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tudi tiste pod 30 so čisto O.K, imam ene zelo mini par kosov pa služijo, drugače pa se naredi nastavek iz plastike npr kreditne kartice da je še nižje od tehtalne platforme in 100% nemagnetno, za vsak slučaj pa imam še vedno sabo kako mehansko npr ta poceni Clearaudio, 100% ziher, sicer manj natančna ampak trotlziher
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gtyrant



Pridružen/-a: Sre Jan 2013 19:46
Prispevkov: 69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 08, 2013 12:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rad bi nekaj preizkušenega, da traja. V tem primeru bo mehanska Shure verjetno bolj primerna kot neka poceni digitalna. Nastavitev pa še vedno bolj točna kot brez nje.


Vidim, da za nastavitev antiskatinga uporabljajo gladke (blank) lp-je. Kje se to dobi, ker jaz ne najdem?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 068605374
gtyrant



Pridružen/-a: Sre Jan 2013 19:46
Prispevkov: 69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 12, 2013 21:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mi lahko kdo pove kaj o testnih LP-jih. Sem bral opis pod izdelkom na needle doctor pa ne razumem vsega, oz mi napisano ni vse poznano...
Kaj vse lahko nastavljam in kako?

In koliko mi bi tak LP koristil...? Moj gramofon ni kakšna huda mašina.... Elac Miracord 50H.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 068605374
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 12, 2013 22:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lahko ti koristi če jo znaš uporabiti, je pa dobra test plošča hitro dražja kot tvoj gramofon, Ortofonove so vsaj 100-200 eur
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 11:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če se na tvojem gramofonu ne da nastavljati višina ročke, kot igle in odjemne doze ter ostalih finih nastavitev je nesmiselno kupovati drage testne plošče in ostale pripomočke. Kot je Audiofrik napisal dobra testna plošča stane več kot tvoj gramofon(brez žalitve tvoje naprave) je škoda zapravljati denaja. Lahko poizkusiš s cd ploščkom. Postavi ga na sredino na ploščo, daj gor ročko in vklopi napajanje. Bodi pripravljen, za vsak slučaj, če je slabo nastavljen antiskating bo ročka zdivjala po ploščku proti sredini ali pa padla iz ploščka na ploščo. Pazi, lahko se poškoduje igla. Pri pravilni nastavitvi vseh parametrov ročke in odjemne doze, bi moralo vse ostati tam, kjer si postavil ročko na plošček.

lp


Nazadnje urejal/a GoldProf Pet Dec 13, 2013 12:08; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 11:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bravo, odlično za odbit iglo ali kompletni kantilever, a ni bolje najti nekoga ko to obvlada in ti ga nastavi...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 12:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
bravo, odlično za odbit iglo ali kompletni kantilever, a ni bolje najti nekoga ko to obvlada in ti ga nastavi...

..."Bodi pripravljen, za vsak slučaj, če je slabo nastavljen antiskating bo ročka zdivjala po ploščku proti sredini ali pa padla iz ploščka na ploščo. Pazi, lahko se poškoduje igla"...

Isto se lahko zgodi na testni plošči, zato pa opozorilo.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na testni plošči vsaj na mojih je ta pas nekje na sredi in je za to manj možnosti, tudi plošča je čez ves disk, najnevarnejše je da pade igla na gumjast mat, poškodba 101% garantirana, kakorkoli se ni za igrat, čeprav je tolažba da za tak gramofon predvidevam da ima kako malo ali nič vredno iglo...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 14:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gtyrant je napisal/a:
...
Kaj vse lahko nastavljam in kako?

In koliko mi bi tak LP koristil...? Moj gramofon ni kakšna huda mašina.... Elac Miracord 50H.


Karkoli je, uporabi za učenje. Vsi gramofonarji smo se nekoč učili teh spretnosti. Ko ti pride igla za tisoč evrov med prste, se ti ne sme tresti roka.
Imeti dve glavici in jih na brzino zamenjati z vsemi nastavitvami - to je prava vaja. Če ima gramofon detachable shell, še iz njega demontirati glavico z vsemi električnimi priključki.
To vadiš dokler nisi v stanju manj kot pet minut komplet zamenjati med seboj dve glavici in ponastaviti vse parametre.
OK, pet minut je zato, ker potem že na pamet veš kaj ti je storiti. Urno in sigurno. Naslednji korak je to isto narediti na unipivot ročki, ki je tako lepo zibajoča okoli vzdolžne osi.
Ko si nabaviš novo glavico - staro uporabiš za vajo - brez zaščitnega pokrovčka za iglo. Ko to obvladaš, si pripravljen za montažo drage glavice.

Po vsaki premontaži si preposlušaj kaj je prišlo ven. Namerno in kontrolirano delaj različne napake, eno naenkrat, in se uči kako se to sliši.
Dnevno narediš eno premontažo, ostali čas porabi za poslušanje. Če si naredil namerno napako, jo, ko dojameš kako se sliši, korigiraj in ponovno preposlušaj.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe