Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Voice coil inductance
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:08    Naslov sporočila: Voice coil inductance Odgovori s citatom

Zanima me, kako pomemben je podatek Voice coil inductance pri izbiri basa?

Za srednjetonce in visokotonce se mi zdi, da je bolje, da je ĆØim manjÅ”a.

Sem že bral nekaj na tujih forumih, pa nisem ĆØisto prepriĆØan, ĆØe pravilno razumem.

Kako pa je z basi, mi zna mogoĆØe to kdo malo razložit?
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odvisno od tega kako visoko igra tak bas zvoĆØnik.
Sub ima zelo veliko induktivnost navitja, tuljavo navito v veĆØ plasteh, midbas obratno...
Bolj je pomembno, da se izbere zvoĆØnik za tisto frekv obmoĆØje, ki ga dejansko potrebujemo. V veĆØini primerov je napaka v tem, da tak bas spustimo previsoko, tja v mid podroĆØje, potem je pa driver kriv, pa kabli, pa kretnica, pa tista cvetka o poĆØasnih basih z zvoĆØnikom veĆØjega premera...
ƈe imaÅ” kak konkreten projekt v mislih, ga navedi, bomo predebatirali na praktiĆØnem primeru.
LP soimenjak
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 09:57    Naslov sporočila: Re: Voice coil inductance Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Zanima me, kako pomemben je podatek Voice coil inductance pri izbiri basa?

Za srednjetonce in visokotonce se mi zdi, da je bolje, da je ĆØim manjÅ”a.

Sem že bral nekaj na tujih forumih, pa nisem ĆØisto prepriĆØan, ĆØe pravilno razumem.

Kako pa je z basi, mi zna mogoĆØe to kdo malo razložit?


Približno tako je, kot si rekel.
Pri wooferju, ki ima zaradi konstrukcije veĆØ induktivnosti, je potrebno upoÅ”tevati ta podatek pri doloĆØanju kretnice.
KakŔna knjiga na to temo... Tudi ko '''vse''' veŔ, je vsak primer poglavje zase. Za narest dobro delo rabiŔ lab opremo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 10:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Konkretno se gre za open baffle, podroĆØje od 130hz navzdol, kretnica bo -24db aktivna. sistem bo v celoti aktiva.

Nekje sem bral, da Le upliva tudi na hitrost zvoĆØnika, manjÅ”i ko je hitrejÅ”i naj bi bil zvoĆØnik, a je tukaj kaj resnice?

Ali je bolje, da je v mojem primeru bolje da je Le veĆØji ali manjÅ”i?

Hvala za pomoĆØ Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 11:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej to so po Martinu T&S parametri, ki jih uporablja pri simulaciji.



Vsi ti parametri so skladju in vplivajo na lastnost zvoĆØnika. Brez simulacije boÅ” težko. Tako, da boÅ” kar en parameter iztrgal iz kontesta in na njemu gradil ne bo Å”lo.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 13:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dostikrat je tudi na bass driverju bolj zeljena nizka induktivnost....dela lahko visje po frekvencnem pasu, lazje ga je vpasat z midom, ima boljso dinamiko....

ce koga zanima imam nekaj izdaj knjige Loudspeaker cookbook od Vance Dickason-a....zadnjo 7 edicijo, Springer Handbook of Acoustics, Alton Everest Master Handbook of Acoustics 4 edition, Audio Measurement handbook, in podobne v PDF formatu.....vec na pm
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005


Nazadnje urejal/a LBaudio Sre Dec 04, 2013 14:11; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 14:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
dostikrat je tudi na bass driverju bolj zeljena nizka induktivnost....dela lahko visje po frekvencnem pasu, lazje ga je vpasat z midom, ima boljso dinamiko....


Ja in Ŕe posebej to velja pri uporabi pasivne kretnice.
Pri aktivi in pri zelo nizki rezni frekvenci ni toliko kritiĆØno, je pa treba raĆØunat z zelo zmogljivim mid driverjem. Ta mora imeti dovolj hoda in izredno moĆØan motor, da bo moĆØno "tolkel" tisti zgornji bas oz spodnji mid nad 130 hz, sicer bo luknja, ne le po frekv odzivu ampak tudi v definiciji.
lp.j.
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 15:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za obmoĆØje nad 130hz bo skrbel midbas 8", ĆØisti mid pa bo 4"

Gre za preverjeno varjatno Nao Note II Rs zvoĆØnika, ki ga odlikuje odliĆØen polarni odziv in tudi zvokovno ga pohvalijo. NaroĆØil sem naĆØrte, ki stanejo pa 75 dolarjev in zraven dobiÅ” Å”e fajl, s katerim sprogramiraÅ” dsp kretnico. Uporabil bom iste enote kot v naĆØrtu, samo sub podroĆØje bom spremenil, ker bom namesto 2x 10" uporabil 2x 12".

Zato malo tuhtam kaj pa kako, ker se Å”e nisem ĆØisto odloĆØil katere sube bi uporabil, sem malo finanĆØno omejen, vseeno pa bi rad uporabil nekaj zadovoljivega.

Hvala vsem za odgovore Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 18:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ok 8 colar bo super za midbas.
Si pogledal za kakim B&C 12 colarjem?
Se pa bojim, da bo v primeru Å”paranja rezultat pod priĆØakovanji.
Takle OB je resen projekt in ĆØe se tu Å”para, bo hitro tisti efekt, ki se sliÅ”i kot momljajoĆØi sub + sateliti, vmes pa luknja. Tak efekt se zgodi tudi z bas enotami s previsokim Qts. Za bas vzami kaj z vsaj 3 ali pa celo 4 inĆØno tuljavo. Tu, kjer ni kiÅ”te, je motor zvoĆØnika skupaj s togostjo membrane triĆØetrt uspeha.

http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver-fe/12-0/12fw76
Tale je le eden izmed zanimivih...moĆØan motor, teža membrane pove nekaj tudi o njeni togosti, relativno visok fs naj te ne moti. Z rezervo moĆØi v ampu in z velikim damping faktorjem ojaĆØevalca je v primeru OB tak visok fs ĆØisto nepomemben podatek, oziroma le toliko pomemben, da si malo pomagaÅ” z aktivno linearizacijo. To bo oralo dol v poden.

p.s. Jaz imam njihove 15 colske brate in mi vadi temelje iz bajte.

LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
Uporabil bom iste enote kot v naĆØrtu, samo sub podroĆØje bom spremenil, ker bom namesto 2x 10" uporabil 2x 12".



Jernej ali nebi bilo bolje, ĆØe se držiÅ” naĆØrta ali pa naredi ĆØisto nekaj novega. Takole vmes ..., ne vem ? Sicer je pa zelo lep zvoĆØnik.

Malo sem gledal pa nisem nikjer zasledil, koliko in kako moĆØnih ojaĆØevalcev potrebujeÅ”.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2013 21:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PotrebujeŔ Ŕtiri dvo-kanalce ali dva Ŕtiri-kanalca Laughing

Sem najdu eno varjanto zelo dobrih in zmogljivih mosfet ojaĆØevalcev ab klasa, ki bodo popolnoma zadovolili moje potrebe. StroÅ”ek izgradnje bo nekje 1500eur za izgradnjo dveh Å”tirikanalcev z zelo visokim damping faktorjem, ĆØe se prav spomnim okoli 300.

Za zaĆØetek bom kupil samo osem mono modulov in potem zaĆØel poĆØasi po zmožnostih gradit. Za kakÅ”en test bom pa že nabral nekaj ojaĆØevalcev okoli, da testno zalaufamo 4-way aktivo Wink

Prva investicija bo sigurno aktivna kretnica in potem gradim naprej Wink

Soimenjak, hvala za nasvet glede enot, bom temelito raziskal Wink

Lb audio, tebi pa posebne zahvale za ogromno ĆØtiva Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

B&C in 18sound imajo kar nekaj lustnih proizvodov, za mide tudi kaksni JBL 2118 rabljeni in se vedno se dobijo reconi zanje, uporabni nekje od 80Hz pa do 5/7 kilo, uporabljali so jih za studio monitoring in za HQ THX sisteme in za HQ PA.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvete, vendar se bo držal enot, ki so na naĆØrtu. Premalo imam trenutno znanja, da bi menjal enote v srednjetonskem in visokotonskem podroĆØju. Tudi na diyaudio je kar nekaj napisanega o menjavi enot pri nao note II rs samo so tudi velika odstopanja, da najdeÅ” Å”tiri enote, ki se med samo ujamejo porabiÅ” veliko ĆØasa in denarja poleg tega pa potrebujeÅ” Å”e dobro osnovo, torej znanje, ki pa pri meni Å”e Å”epa.

Zato bom naredil po naĆØrtu, spodnji konec bom poizkusil izpopolniti že v Å”tartu. Ostalo pa bom dopolnjeval po potrebi.

Mislim, da je aktivni 4-way dsp sistem odliĆØna osnova saj dopuÅ”ĆØa eksperimentiranje skoraj v neskonĆØno in to mi je zelo vÅ”eĆØ Cool
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kater DSP mislis uporabit....4 way so ze kar okoli 1kā‚¬, najcenejsa opcija je z dvema Behringerjema DCX, vsak je cca 260ā‚¬, da se jih tudi stweakat....
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2013 11:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem Å”e ĆØisto odloĆØen, sigurno pa eno izmed teh dveh:

tole varjanto:

http://www.minidsp.com/products/minidspkits/2-x-in-8-x-out

ali pa tole:

http://www.linkwitzlab.com/LX521/DSP_challenge.htm
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe