Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Open Baffle
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 14, 2014 23:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Stormi

poiÅ”ĆØite
Calculator: Adding level of equal loud sound sources

na

http://www.sengpielaudio.com/calculator-levelchange.htm
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 15, 2014 11:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Hvala Stormi

poiÅ”ĆØite
Calculator: Adding level of equal loud sound sources

na

http://www.sengpielaudio.com/calculator-levelchange.htm


Ko odpreÅ” to stran, takoj prvi odstavek pravi:

This is not a trick question. This is not about the subjective perceived loudness of hearing and not how to add sound sources. SPL is the abbreviation for "Sound Pressure Level". The term loudspeaker and amplification is not specifically raised with the previous survey. It's all about sound pressure the most important sound value.
There is only one correct answer: Twice the sound pressure is an SPL of +6 dB.

Z dvemi zvoĆØniki (na dvojni moĆØi, ker je vsak na svojem kanalu ojaĆØevalca) imaÅ” zvoĆØni pritisk x 2 in SPL meter pokaže +6dB, kar se tudi v praksi z metrom v roki pokaže.

Kako razumem to zadevo:
Stvari niso ĆØrno bele: to velja v primeru mono signala, ko je zvok iz obeh kanalov identiĆØen (koherenten po frekvenci, fazi in amplitudi). Temu pogoju zadoÅ”ĆØajo vsi mono posnetki. VeĆØina stereo posnetkov je koherentnih na basu (=mono) Torej tu lahko raĆØunamo na tistih +6dB max v energetsko najzahtevnejÅ”em delu. Isto velja za instrumente, ki so posneti toĆØno v sredini med obemi kanali. ViÅ”je po spektru, kjer nastajajo (stereo) razlike lahko raĆØunaÅ” na tiste +3dB - kadar imaÅ” nekoherentne zvoke (enake po intenzivnosti, vendar izven faze in/ali frekvence). Tudi tisti kalkulator se nanaÅ”a na nekoherentne izvore zvoka.

V osnovi torej:
a) ĆØe levi predvaja 200Hz in desni predvaja 300Hz, oba enako glasno, bo skupni prirast zvoĆØnega pritiska +3dB.
b) ĆØe oba predvajata isto frekvenco enako glasno, bo prirast +6dB

a2) ĆØe oba predvajata isto frekvenco enako glasno, vendar izven faze, je konĆØni rezultat vezan na koliko izven faze sta. ƈe sta toĆØno v protifazi, se izniĆØujeta in teoretiĆØno ne sliÅ”iÅ” niĆØ. Bolj kot sta v fazi, bolj gresta proti +6 max.

Nekoherenten je torej a) in a2) primer. Slednji dokler ne pride popolnoma v fazo.

ƈe se motim, me popravite.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 15, 2014 15:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ambasador

PostajaŔ tak kot naŔi politiki. ManipuliraŔ.

Govor je bil o tem, kaj se dobi z dodajanjem Å”e enega zvoĆØnika (stereo). Tisto kar piÅ”e na prvi strani (in se na to sklicujeÅ”) pa je seveda nekaj drugega.

Poglej Ŕe enkrat moj link in se lepo posuj s pepelom
Cool.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 16, 2014 11:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predlagam, da Admin preseli paket decibelskih postov v novo temo ali eno drugo bolj tehniĆØne narave, da ne smetimo tu.

Vsekakor je prav priti zadevi do dna. Z argumenti, please, brez podtikanja politike.

VĆØeraj sem se lotil spl meritev na glasbi, a moram to bolj sistematsko pripraviti, da bodo kolikor toliko verodostojne. Zadeve sem se lotil tako: ker ima spl meter funkcijo merjenja konic, sem to uporabil tako, da si predvajam eno minuto izbranega komada in zabeležim najviÅ”jo spl konico. To naredim za levi kanal, nato desni kanal, nato Å”e stereo. Po trikrat je potrebno ponavljati isto minuto. Nato to meritev ponovim na nekoliko drugi jakosti, da izloĆØim vpliv zaokroževanja displaya (resolucija je po 1dB). Nato bom tudi kanale menjal, da izloĆØim vpliv nesimetrije sobe. Vse skupaj bo vzelo kar nekaj ĆØasa.

VĆØeraÅ”nja poskusna meritev na Jazz at the pawnshop 2 - track 1, PogoreliĆØev solo klavir Scarlattijeve sonate - track 5 so dale 6dB plusa. Po mojem zato, ker so glavni 'krivci' solo instrumenti, ki so na sredini stereo slike. Straussov Till Eulenspiegel (Maazel, Philharmonia) - prva minuta do prvega fortissima pa 4dB, vendar je potrebno preraĆØunati, ker levi in desni kanal nista imela enako visoke konice. Te meritve niso merodajne, ker moram to bolj sistematsko pripraviti, meritve izvajati vsaj 5x, izloĆØiti najviÅ”jo in najnižjo skrajnost in iz preostanaka izraĆØunati povpreĆØje. Potem bo že neĆØemu podobno.

Zanimivo mi je bilo, ker nisem Å”e nikoli poskusil meriti konice v glasbi. Ta zadnja ploÅ”ĆØa mi je dala konico 108dB v fortissimu. Udarci timpanov pa so iz manj kot 90 dB orkestralne glasbe skakali na 105dB!
Meril sem v toĆØki posluÅ”anja (2,5m od zvoĆØnika). Lahko bi dal Å”e bolj naglas, a malo cvikam da mi ne raznese zvoĆØnikov, ker je res opasno. Pa tudi ni potrebe, ker je glasnost že neĆØemu podobna, hahaha.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mako106



Pridružen/-a: Pon Jun 2010 6:54
Prispevkov: 15
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 08, 2014 09:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pozdravljeni...zanima me ĆØe je že kdo uporabljal Philips AD 1255/M7 12" ali kakÅ”en drug podoben philipsov driver v openbafle ohiÅ”ju...kakÅ”en je zvok....in kakÅ”no ohiÅ”je bi bilo primerno za takÅ”en driver...trenutno uporabljam 10inĆØni visaton driver fr 31 ng in saba visokotonce...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 08, 2014 22:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z ustrezno terapijo se vsak zvoĆØnik da kvalitetno poganjat, uspeÅ”no posluÅ”at. Nekateri driverji so paĆØ konstrukcijsko boljÅ”i, pa bolj zanesljivi. Po moji vedenjih je ta moment za moj okus Fane 15Ā½ ali definitivno18Ā½, kaj Å”ele 12Ā½ basovec (cena cca140ā‚¬/super kvaliteta s tradicijo), Audax srednjetonec, poceni in sproban in so linki že tukaj gor in Audax 34mm visokotonec, ki so moje sanje. Tudi Dynaudio D28, ki trenutno igra, je izjemno dober, nevpadljiv, zelo realistiĆØen in nevsiljiv, pa žal izjemno težko dosegljiv. Alternativni Seas je dokaj soliden, rahlo trÅ”i in Å”e vedno vrhunski in predvsem se ga pa da dobiti. razne Saba in ITT so zgodovina iz Iskra trgovin. Pravih formul pravzaprav ni, tudi ĆØarobnom predlogom zlatarjev ne verjemi preveĆØ. Zelo hvalijo tudi FR sisteme, katerim pa jaz osebno absolutno ne verjamem, zaradi faljene teorije Å”irjenja zvoka. Na OB podroĆØju žal ni neke referenĆØne teorije, samo opisi dotiĆØnih projektov in veĆØinoma angažirane in napihnjene ocene. Vedno z rezervo vzemi vse pretirane hvale. Ā½Uzdaj se u svoje kljuseĀ½ bodi ponosen na svoje projekte, preziraj drage predloge.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 12, 2014 23:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes je bila izvedena proba z novim konceptom klasiĆØne aktivne kretnice. Prej je delal to Elliottova ploÅ”ĆØica, linearen, enostaven, z enostavnimi prijemi za premikanje rezov. Že niĆØkolikokrat sva se pasla po Linkwitzovem vrtu in si želela izgotoviti kaj iz njegovega nabora. Pred davnimi 25 leti sem sam izdelal transmissionline boxe, ki so že pripravljeni na aktivni pogon, videni so recimo na slikah iz njegove dnevne sobe v regalu in na zajli visijo sateliti. On ima sicer drugaĆØen kompresijski par basov, moj pa je TL, kar da itak oktavo nižje in jasnejÅ”i bas. Sateliti so bili enaki. Tokrat sva narisala vezje, prenesla na ploÅ”ĆØice z likalnikom, povrtala in polotala in to probala s switcherjem +-15V v živo na znani OB z 18Ā½ basom in Å”estimi konĆØnimi stopnjami (2x3). Linkwitz naju je fino nabrisal, ker je bil na naĆØrtu pojasnjen na HP rezu za sredjetonca kot 24dB rez, pa je v resnici 12dB, material je sicer OK, pa manjka Å”e en modul, 24dB sta dva zaporedna modula namreĆØ. En mesec sva se kunÅ”tvala, zakaj na osciloskopu in tongeneratorju ne dobiva prave vrednosti, pol od 100Hz na basu in pol od tega na midu. Ko nama je konĆØno potegnilo, sem izdelal nove preraĆØune rezov in glej ga zlomka, dela ko utrgan. Na 20Hz je zdaj dvignjen za 17dB, na 50Hz je poravnan, pa potem pada z naklonom 24dB proti 100Hz, kjer je meja basovca z 18Ā½. Od tam naprej pa vleĆØe Audax z 12dB rezom HP, kateri ima itak tudi svoj naravni padec proti basu, zato je 12 zadosti strmo. Od 100-378Hz je dvignjen mid za decibel ali dva, da kompenzira Å”irjenje v prostoru. Dviganje tweeterja nad 7kHz za kompenzacijo zaves, tepihov in slik na steni, nisva uveljavila, sva pa uvedla timedelay za cca 30mm, da je visokotonec na preklopu v natanĆØni fazi s srednjetoncem.
Rezultat je neprimerljiva linearnost, posluÅ”ljivost in naravnost vokala. Nižji basovi so enostavno presenetljivo naravni. ReferenĆØni komadi so za klaso boljÅ”i. Zdaj je treba to ulaufati, ĆØipi BB so Å”e novi in se odpirajo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 00:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uh joztom o tej tvoji transmisiji pa beremo v vsakem postu. No da gre transmisija oktavo niže od kompresije ne moreÅ” trditi, res je glasnejÅ”a do kod je paĆØ uglaÅ”en kanal potem pa ti zmeĆØe basa ven doĆØim kompresija nima teh problemov . Torej lahko jaz po drugi strani trdim da gre kompresija niže od vseh luftanih kiÅ”t. Sicer pa ĆØestitke ob projektu sploh v ĆØasu ki nam DIY-erjem niso naklonjen.

Nazadnje urejal/a diyfreak Ned Apr 13, 2014 00:22; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 00:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e boljÅ”i frekvenĆØno spodaj so bili izobariki, katerim zadnji strani basovcev pomaga identiĆØen driver in odriva zrak, da se ne pumpa, to je bil npr. ta velik Linn.
TL sistem ni glasnejÅ”i, apmak ima pol manjÅ”o strmino padanja proti 20Hz kot kompresija in je zato obĆØutek zadnjega sliÅ”anega basa dosti nižji. Obenem je tudi kompleksen sestav raznih vplivov, razen dolžine kanala, tudi gostota polnjenja z dolgodlako nerafinirano ovĆØjo volno, ki jo je potrebno z laksom obdržati v kanalu, da ne sede na dno. Tervol je smrt za kvaliteto. Elektroliti in feritne Å”pule so j***a in za ne posluÅ”at.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 00:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

TL je glasnejÅ”i - saj ravno ta blažja strmina proti 20 hz-om povzroĆØi veĆØjo glasnost. Lahko pa tudi kompresija laufa linearno do 20 hz, sploh pri izobarik naĆØinu. Izobarik ali compound pa nima niĆØ z pumpanjem ampak dodaten driver poskrbi da se VAS prepolovi s tem pa tudi potreben volumen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 12:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izobarik je negativna kompresija in si nista sorodni s klasiko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 12:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razlika izobariĆØne konfiguracije napram zaprti Å”katli:

- potreben volumen Ŕkatle se prepolovi
- resonanca se zniža na cca pol poti med resonanco enega wooferja v Ŕkatli in tisto v zraku (brez Ŕkale)
- popaĆØenja se drastiĆØno znižajo
- output se poveĆØa za cca 25%
- koloracije odbojev znotraj Å”katle na membrano in njihova sliÅ”nost se drastiĆØno zniža
- bistveno boljŔa resolucija basa

Na drugi strani pa bolj zahtevna izdelava Å”katle in dvojni stroÅ”ek za wooferje. Neprimerno za delovanje izven bas podroĆØja proti srednjim tonom.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nek_do



Pridružen/-a: Čet Okt 2009 21:22
Prispevkov: 2276
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 14:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je pa pri starejÅ”ih Isobarikih precej specifiĆØna tudi reparacija. Nekateri to delajo kar po "rusko" in si pomagajo s "pajsarji". Wink

Linn Isobarik


Za nepouĆØene pa zanimiva grafika principov delovanja:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Loudspeaker_schematics
_________________
Lep je dan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 22:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom

Izobarik je negativna kompresija in si nista sorodni s klasiko.


Question Question
Lahko raztolmaĆØiÅ” ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 13, 2014 22:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri wooferju na izobariku le-ta dela v dveh komorah, druga membrana dela v fazi s prvo, sta tudi enaki, podtlak in prostor za nemoteno premikanje glavne prednje membrane, zato je bas bolj linearen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja
Stran 7 od 11

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe