Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Open Baffle
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 15:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe bi naredil pasivno varjatno in bi skopiral projetk z dvema 5" full range zvoĆØnikoma nad 15" basom bi moral po tvoje dobiti super rezultat.

To spraÅ”ujem za brata, ki se želi izogniti stroÅ”ku Å”e enega ojaĆØevalca? Res pa je da sam do sedaj nisem bil ravno navduÅ”en nad pasivo, pa tudi znanja nimam o elektroniki veliko in je bila aktiva zame vedno najboljÅ”a in najbolj elegantna reÅ”itev Smile
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejx je napisal/a:
ƈe bi naredil pasivno varjatno in bi skopiral projetk z dvema 5" full range zvoĆØnikoma nad 15" basom bi moral po tvoje dobiti super rezultat.


Pa kje sem jaz to rekel? Jaz ti govorim nekaj cisto drugega. Rolling Eyes

LP,a
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 15:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem mislil dobesedno, oprosti, ĆØe sem napisal dvoumno Wink

PaĆØ pasivna varjatna sem mislil Wink

VpraÅ”anje zate, misliÅ” da se splaĆØa poizkusit naredit pasivno kretnico kot jo je naredil možakar iz audiocircle foruma? Se lahko priĆØakuje boljÅ”i rezultat ali podoben kot pa ĆØe bi uporabil samo aktivno kretnico brez dodanih pasivnih elementov po tvojem predlogu?
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 15:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ziv,

Predlagam, da se usedes in vzames v roke kaksno knjigo. Tam veliko stvari pise. Znanje pa v glavi ne porabi nobenega prostora.

Kaj ljudje sprobavajo in pisejo po forumih je pisano ko mavrica in tezko komentiram. Edino kar lahko recem je, da globalno 80% tehncnih debat strelja v temo. Oz., postopajo po diverzantskem sistemu poskusov. Ko rata bodo veseli, ceprav ze z sivo brado.
Jaz sem ti namignil kaj lahko z tem kar ze imas izboljsas z minimalnim vlozkom. Odgovor ni, kaj je boljse aktiva ali pasiva, pac pa kako to uporabis sebi v prid.


LP, Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 16:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala ti, bom poizkusil Wink
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 21:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=621285181268607&set=a.458392990891161.110936.421771601219967&type=1&relevant_count=1


_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 22:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OB so zelo fajn za poskus in uĆØenje. Seveda pa ne smemo odmisliti vseh pravil za Å”irjenje zvoka, ĆØe želimo doseĆØi primerljiv rezultat ostalim tehnikam. KakÅ”ne kombinacije vidim po slikah na netu, dol padeÅ”, ĆØe tisto Å”pila, ljubezen do svojega izdelka menda je prisotna, za zvok je to premalo. Prostorske slike NE riÅ”e noben FR, ker to sploh ne more, ne teoretiĆØno in ne praktiĆØno. Zato je potrebno imeti visokotonec, ki pa seveda ima pravila za postavitev, oddaljenost od mida itd. 15 colski basovec ne zamaje nobena lampa pri 30 Hz, to je problem in omejitev, potrebna je ĆØisto druga tehnika. S pasivnimi kretnicami si uspeh takoj odmisli, kdo za vraga ti bo prilagajal analogno vse te peake in luknje in resonance in menjave za probo. ƈe so projekti za znane driverje, pa je žal material dile in utrjenost konstrukcije spet odloĆØilna za resonanco katerikoli od teh vgrajenih zvoĆØnikov. Midva sva Å”ele na zaĆØetku te poti in ne bi bilo primerno, da pametujeva. Dosedanji rezultati so zelo vzpodbudni in odobravajo investicije v nadaljnji dražji material. Aktivna kretnica, ki bo pokrila kar nekaj težav je izrisana, pojedkana, povrtana, Å”e material ĆØakamo. Hvala za nasvet za woofer, se pozanimam, ja. VeĆØ bo druženja in komentarjev, veĆØ se bomo nauĆØili. ƈe bomo znali deliti izkuÅ”nje, to pa menda ja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 08, 2013 23:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No glede FR zvoĆØnikov se popolnoma strinjam s tvojo ugotovitvijo. Tudi sam sem imel nek doloĆØen ĆØas pravo manijo na FR-e, ker sem seveda podlegel raznoraznim prepriĆØevanjem na forumih kako je to oh in sploh ,ampak ko me to nekako ni prepriĆØalo sem Å”el nazaj na visokotonca in - uh kako so mi bila uÅ”esa hvaležna.
Joztom sta s kolegom mogoĆØe razmiÅ”ljala da bi ta isti bas vrgla Å”e v kompresijsko Å”katlo in ga primerjala z OB ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 09, 2013 00:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj malega imam izkuŔenj s full range-i.
Moje mnenje je, da zvoĆØniki sami ne morejo igrati. Rabijo tudi vse ostalo na nivoju. Posebej izvor zvoka mora biti koherenten - s posnetkom na ĆØelu.!. ƈe tega ni - full-range ne igra za prav in ne more prikazati stereo slike ki jo je sposoben, ker ne zna goljufati. Kar se pa ne more trditi za zvoĆØnike z visokotonci in kretnicami, ki so po veĆØini goljufivo narejeni (stereo slika vedno vleĆØe na isto, neglede na posnetek).

S studijsko manipuliranimi posnetki ti full range pokaže roge (nastavi ogledalo).
Zato je kar prav, da se to obĆØasno pove naglas. FR ima koherenco in fazo, ma to ni za posluÅ”at DireStraits - ker ne bo željenega efekta - to so posnetki za komercialne zvoĆØnike.
Hi-Fi je poln zablod. V iskanju idealnih reŔitev se pozablja da so posnetki (in glasbena zvrst) osnova od katere se lahko gradi. PavŔalno se res vedno vpraŔamo za katero glasbo bo služila naprava. Ma samo pavŔalno, ne da bi pomislili kaj to res pomeni.
http://www.soundonsound.com/sos/oct01/articles/emesowl.asp
nekaj zanimivega branja na to temo
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 09, 2013 16:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bo vse naÅ”teto držalo ampak glede doloĆØenih prednosti ima tudi neke pomanjkljivosti, vsak pa se sam odloĆØi ĆØemu bo dal prednost - ideala ni .
Glasbena zvrst pa je itak osnova za izbiro zvoĆØnikov - sistema , zanimivo da tega skoraj noben audiofil ne upoÅ”teva, pri izbiri avtomobila pa Å”e vsaka ženska ve ,da ĆØe hoĆØe hitrost bi kupila Å”portaka za udobje pa limuzino Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 09, 2013 17:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo je malo pravih kvalitetnih FR driverjev, jaz sceno poznam bolj tako, Å”e najbolj mi je vÅ”eĆØ Fane (STUDIO 5HPM. SOVEREIGN 8-225), to je vse na 2Ā½Å”pule, da vsaj veÅ”, kaj delajo in da niso Kitajci. Da ne govorim o njihovem bas programu. Vsi veste da se je legendarni VOX Ac30 prodajal v izvedbah s Celestion, Goodmans, Fane ali Altec driverji (This is why "Vox decided to have their speakers made by Fane"). Tudi TL Å”katla je že zasnovana na istih zvoĆØnikih poleg OB. OB se bo pri nama razvijal in izboljÅ”eval do roba najinih sposobnosti, nato paĆØ odnehamo, ĆØe ne bo pravih rezultatov. TL poznava že 25 let in to ni primerjave z niĆØemer, je pa težko zadeti dolžino cevi in polnjenje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 10, 2013 00:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda je kompromis - vsak zvoĆØnik.
Razliko nam naredi - katere kompromise lažje prenaŔamo.

Vendar reĆØi da full range niso sposobni dobre stereo slike, preprosto ni res. KveĆØjemu je obratno.

Nekaj full-rangerjev vrednih max pozornosti: Quad elektrostati, AudioStatic (es300), FinalSound (1000), SoundLab, Essence (1200, 1600), Ampeggio..

Zadnje ĆØase se dobro govori tudi o Audience (ClearAudient). Zanimivi Å”e Bose 901, RHF, PodiumSound, razne (posreĆØene) izvedbe Lowtherjev, Be Yamamura ko je Å”e delal to.

Ambienca Bose 901 je izjemna in primer zase. Sigurno najbolj praktiĆØna reÅ”itev dosedaj in najbolj komercialno uspeÅ”na (45 let nepretrgane proizvodnje pove veliko). Quad ESL63 in njegovi nasledniki so drugi tak primer s 33 leti.
Open baffle FR so uspeÅ”ni samo v planarni izvedbi. VeĆØ kot oĆØitno.
DinamiĆØen FR gre ali v trobljo ali v array - kjer jih je veliko enakih. Ni druge.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Ned Nov 10, 2013 00:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 10, 2013 00:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem imel predvsem v mislih konusne FR-e , ki ĆØe hoĆØemo da so tonalno uravnoteženi jih moramo obvezno na doloĆØenih mestih duÅ”it, potem pa adijo vse prednosti FR-a izstopijo pa pomanjkljivosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 10, 2013 00:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za FR verjetno misliÅ” stereo sliko na blizu, ker v prostoru bi to verjel samo za eno samo natanĆØno doloĆØeno toĆØko. Kar sem jaz sliÅ”al, ni bilo v redu, sicer tonalno brez preklopov in poslediĆØnih težav, to je sigurno res, ampak Å”irjenje visokih tonov je pa v obliki repov. Nikjer se v studiih ne monitorira ali ne meÅ”a s FR sistemi. Ti pa pritrdim, da je tisti neverjetni zvok in tonski ferlauf kakÅ”ne stare Iskra Savica UKW 3D ali Phillipsa na lampe Å”e vedno impresiven. Kako in zakaj Å”e zdaj ne zastopim. Veliko te prakse izvira zaradi uporabe ĆØloveÅ”ke psihe in dojemanja zvoka, ki ga nikakor ne moremo naÅ”tudirati in pojasniti. Že ploskanje v dvorani, ki je multifrekvenĆØno in z zaostanki iz nasprotnih tribun, pa vseeno kar sliÅ”imo kakÅ”nega posebej, ki izstopa, ploska mimo takta, npr. Isto mislim da sistem OB izrablja avtomatsko prilagajanje uÅ”esa, ki odÅ”teva odboje nezavedno, da sliÅ”iÅ” ta presenetljiv odprt zvok, seveda, membrane se ne pumpajo. Kot soroden primer je oko, prideÅ” v sobo, kjer je neonska osvetlitev, ki je poÅ”tihana oranž ali zeleno, pa belo takoj vidiÅ” belo, ker vzameÅ” referenco iz navade na standardne objekte (recimo Jupol). ƈe ima kamera izklopljen white balance pa jasno vidiÅ” Å”tih. Na dia barvnem filmu se Å”e spomnimo 3400K za Tungsten in 5600K za sonce ali tako nekako za notri in zunaj. Svojih ĆØipov si ne moremo izruvati in primerjati, lahko si le opisujemo obĆØutke, torej zelo mehka stvar. Zato se take teme ne smejo nikoli obrniti v prepir.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 10, 2013 00:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

diyfreak je napisal/a:
Jaz sem imel predvsem v mislih konusne FR-e , ki ĆØe hoĆØemo da so tonalno uravnoteženi jih moramo obvezno na doloĆØenih mestih duÅ”it, potem pa adijo vse prednosti FR-a izstopijo pa pomanjkljivosti.


Joztom pa je imel v mislih samo slabe konusne FR? hahaha

Saj se razumemo. Z enim konusom na OB ne prideÅ” daleĆØ. Vsaj po tistem kar smo videli dosedaj.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Naslednja
Stran 2 od 11

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe