Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ML TQWT
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 15:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja Matej vse navedeno drži. Submata50 je zanimala meritev fr. odziva ki ga potrebujemo za izdelavo kretnice in ta se vedno dela v kiŔti oz. deski, tako da ni bilo vpraŔanje za meritev TS parametrov.
Sicer pa tudi sam vedno preverim oz. izmerim TS parametre in velikokrat se res razlikujejo od tovarniÅ”kih. Bom v naslednjih dneh objavil slike in meritve od enih predelanih 12 colskih basov za katere si upam reĆØi da je predelava odliĆØno uspela.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 10:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izgleda, da smo padli v DIY poletno mrtvilo. Ga bom skuŔal malo popestrit z mojim DIY ML TQWT projektom.

Najprej, kako imam izvedeno ožiĆØenje.
Od vsakega diverja imam žico, ki gre pri aktivnem naĆØinu od driverja do ojaĆØevalca v enem kosu. Pri pasivnem naĆØin pa od driverja do kretnice.

To sem napravi zato, da lahko zelo enstavno uporabljam zvoĆØnik tudi aktivno z MiniDSP in dvema ojaĆØevalcema na vsakem kanalu. Pri pasivni varianti imam zato kretnico izven zvoĆØnika.

Za ožiĆØenej nizkotonca sem uporabil kar zvoĆØniÅ”ki kabel. Za ožiĆØenje visokotonca sem uporabil Jatnznov kabel, ki se uporabja za notranjo ožĆØenje viskotoncev. Ta zadnji kabel ima srebrno prevleko.

Kretnico cem naĆØrtav z Tovlanovim programom Basta.

http://www.tolvan.com/

Kretnica je drugega reda. Ni optimalna, saj sem se pri naĆØrtovanju upoÅ”tevl pravilo, da sem uporabil LC elemente, ki jih že imam. Rezna frekvenca je pri 1500Hz, kjer ima SPL tudi malo luknje.

Kaj me sedaj muĆØi.
Visikotonec ima pri visokih tonih plehnatih inŔtrumentov rezek zvok.
To se pojavlja tako pri aktivni varianti kot pri pasivni varianti. Pri aktivni varianti sem kanal visokotonca malo priduÅ”il (pri pasivi kot L PAD) in zvok visokotonca je ostal enak. V tem primeru je bilo tudi preveĆØ basa.

Potem sem se spomnil naslednejega primera.
Kot prva zvoĆØnika sem napravil dva enaka ML TQWT FR zvoĆØnika, katerih naĆØrt sem naÅ”el DIYAudio strani.
Enega sem ožiĆØil z prej omenjenim kablom.
Drugega pa z pletenim debelim bakrenim kablom iz Terne. Ta prvi kabel sedaj uporabljam tudi za ožiĆØenje visokotonca.

Prvi zvoĆØnik je imel tudi bolj rezek zvok in manj basov drugi pa veĆØ basov in bolj topel zvok.

Zato je prva stvar, ki bi jo želel sedaj napraviti, je zamenjati kabel na visokotoncu. Ali imate kakŔen predlog za kabel visokotonca, ki bi imel bolj topel karakter.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 11:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi z Van den Hul CS16, CS18, SCS16, Neotech SOCT-18 UPOCC ( monokristalni,solid core ), Kimber 4PR ali 4VS. ƈe imaÅ” kak konec Van den Hul CS122 ali Hybrid Jade lahko poskusiÅ” in boÅ” videl kako se obnese. To so poceni kabli, a lahko popolnoma ustrezajo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 11:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za nasvet. Ali morda veŔ kje bi katerega od naŔtetih dobil pri nas.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 18:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Van den Hul je vĆØasih imel BB, drugaĆØe je pa na Bolhi kdaj pa kdaj kak oglas. Neotech je imela Terna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejx



Pridružen/-a: Ned Apr 2012 22:42
Prispevkov: 343
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 21:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa jantzen solid core?
_________________
Lp

Jernej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: ĆØrna

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 13, 2014 22:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda se bo komu zdelo smeÅ”no, ampak UTP parica zna delat ĆØudeže Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 14, 2014 06:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Morda se bo komu zdelo smeÅ”no, ampak UTP parica zna delat ĆØudeže Wink


Ja, vsaj poizkusa je vredno, bravo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 14, 2014 10:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za Å”e dodatne sugestije. UTP parico bom uporabil v ojaĆØevalcu, ki ga sestavljen za ožiĆØenje vhodnega signala. Uporabil bom parico Top5 z trdim jedrom. KakÅ”no imate vi v mislih.

VĆØeraj sem kljub temu napravil Å”e Lpad z 1,5db duÅ”enjem. Je bolje vendar Å”e vedno ne na vseh CD-jih. Moram napraviti Å”e meritve da vidim kako izgleda SPL.

Zanima me tudi kje kupujete elektronse dele za kretnico. Jaz sem do sedaj kupoval Jantzen elenente (RLC) pri MarsAudio (mateju).

Å e nekaj o zvoku. VeĆØ kot leto dni sem posluÅ”al OB, U, H frame. Pri tem sem uporabljal digitalno kretnico. Z OB del sem uporabljal isti par driverjev , ki ga sedaj uporabljam v ML TQWT. Za OB je bila to nesporo najboljÅ”a kombinacija. Tudi v ML TQWT kot celota igrata odliĆØno. Bas/srebnjetonec odliĆØno igra bas in tudi v srednjih tonih je dober. Gre neverjetno nizko za 6,5 inch driver. Zelo se pozna, da je pot signala od DAC-a do zvoĆØnika brez nekih dodatnih delov (digitalna krtenica). Zvok je veliko bolj prijeten (razen tonov, ki sem jih opisal). Tudi dinamika je boljÅ”a. Ima dobro zvoĆØno sliko. V tej kombinaciji bom lahko na realno enostaven naĆØin napravil A B test aktiva/pasiva.

Do sedaj sem posluŔal majhne zasedbe. Klasiko bolj malo. Ko bom porihtal kretnico in morda kable srednjetonca ga bom kot alternativo OB z veseljem posluŔal.

DiYfreaka sem prosil za pomoĆØ pri naĆØtovanju in izdelavi kretnice. Vsaka sugestija Å”e koga je dobroÅ”la. Morda bo vse skupaj zanimovo Å”e za koga.

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2014 10:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Plehnati zvok nekaterih inŔtrumentov sem porihtal z Lpad-om Ali pa sem se navadil Bom pa poizkusi Ŕe z kakŔnim drugim kablom.

Imam pa Å”e eno vpraÅ”anje. Mislim, da kretnica drugega reda fazo zasuka tako, da moraÅ” prikljuĆØna kabla pri eni zvoĆØniÅ”ki enoti (visokotonec, basovec) zamenjati.

Meni bolje igra ĆØe kabla ne zamenjam ??

lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: ĆØrna

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2014 10:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je najenostavneje ugotovit z meritvijo. Ko je "luknja" pei rezni frekvenci najmanjŔa, potem je polariteta prava.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2014 10:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala bom probal.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 20, 2014 17:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole je favorizirana kretnica, ki mislim, da je do sedaj najboljŔa. Je prvega reda:

10 mikF kondenzator
1 mili H tuljava
in Lpad za viskotonca:
Rparalelno: 17,6 Ohm
R serisko: 0,82 Ohm



Pametno meritev celotnega odziva zvoĆØnika, da bi ocenil kretnico ne morem napraviti, ker je prevelik vpliv prostora.

Komentarji dobrodoŔli.

LP Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2014 02:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zivjo Submat


Na sliki se zal ne vidi kaj dosti (predvsem enote).
Pravis, da uporabljas Saes H1217. Kateri tweter imas?

Ce prav razumem, imas digitalen izvor skozi miniDSP kjer korigiras EQ. Preko DAC-a potem zenes z ojacevalnikom oba driverja? Ali imas loceni veji za Tweeter in woofer?

Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 22, 2014 08:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo Andrej,

Vse imam izvedeno pasivno. En ojaĆØevalec, pasivna krtenica, zvoĆØnik.

V prejŔnem postu sem napisal elemente za to pasivno kretnico.

Visoko tonec je ravno tako Seas H1149.

Sliko ne morem napraviti bolj pregledno. Temna ĆØrta na vrhu je SPL skupnega sistema. Rez je tam nekje pri 1500 Hz in tam je tudi majhno sedlo, okoli 2 db. Mislim, da mi bolje nebi uspelo napraviti s kretnico 1. reda.



lp matjaz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe