Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

:;
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Janko1



Pridružen/-a: Čet Nov 2010 18:01
Prispevkov: 101
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 10:56    Naslov sporočila: :; Odgovori s citatom

:;

Nazadnje urejal/a Janko1 Čet Nov 28, 2013 12:33; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 12:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je že dolgo od kadar sem se poslovil od gramofonov, tako da moje mnenje ne bo ravno merodajno. Wink
Lenco L75 je aparat iz začetka 70-tih (je bil kar frajer kdor ga je imel!), ki se je uvrščal v spodnji-srednji hi-fi razred(Thorensi so bili nekoliko nad njim).
Dvomim, da se iz tega aparata navkljub predelavam da narediti gramofon, ki bi ga postavljal ob bok Kuzmi! Embarassed Ker ootem naj raje v bodoče Kuzma predeluje stare stvari! Idea
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fuego



Pridružen/-a: Sre Sep 2009 15:19
Prispevkov: 1027
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 14:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri vsaki stari stvari je isto... v kolikor je poservisirana in v redu nastavljena, potem mora delat. Realnost pa je taka, da se na netu-u prodajajo stare stvari po norih cenah samo zato, ker piše gor Thorens. Potem je pa včasih treba vršt še kar precej denarja, da stvar dela kot mora.
Lahko pa naletiš tudi na super ohranjeno zadevo. Pri novih stvareh pa je tako, da delajo, vendar nimajo nekega čara. Moje mnenje je, da stare LP-je poslušaš pač na starem gramofonu. Sam imam sicer cenejši starejši gramofon, vendar sem ga končno uspel nastavit in sedaj se mi zdi, da bolje igra kot moj CD player. Sem ravno včeraj poslušal en LP iz 70-ih in potem isto zadevo na remastered CD-ju, in mi je bil LP bistveno bolj všeč.
_________________
Popravljam vse vrste PC-jev, notesnikov....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 17:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bom ponovil kar sem lani zapisal o tweak-anju.

Ko predelaš nek izdelek - podreš eno celoto in - narediš nekaj drugega. Tvikerji se palijo na posamezne izboljšave v zvoku, ponavadi pa celota propade. Tega se ne zavedajo, čutijo pa da bi bilo potrebno še kaj postoriti. Poskušajo z dodatnimi 'izboljšavami' in bredejo vse globlje. Na koncu to prodajo (če najdejo ta pravega - za suho zlato). Novi lastnik pa čez čas reče: ah, ta Thorens ne velja nič.

Že neustrezno olje v ležaju krožnika dela veliko razliko v performansah! Gre pa tako: katero je NAJBOLJŠE olje za gramofone? Ja najboljše je NASA XXX z izvlečki fetusov. E - to bom dal v moj gramofon, da bo še boljši!! A glej ga zlomka: ta isti gramofon je morda projektiran za lahko parafinsko olje.
Seveda so tudi tvikerji, ki znajo - a - najdi ga! Ravno zato iščemo točno določeno firmo in točno določeni model, ker ima zvok, ki mi usteza. Mi nudi neko garancijo. Tako pa imam mačka v žaklju.

Koliko tvikerjev - toliko soundov (istega modela) !!! Ko kupiš en vintage gramofon, nikoli ne veš kakšen zvok boš dobil. Še najbolj si varen s kakimi direkt drajvi, ker si jih večina ne upa tikati. Pa tudi konstantnost skozi čas je boljša od jermenarjev. Cenjenih Pioneerjev je bilo izdelanih ogromno in se dobijo za male pare. Pozornosti so vredni tudi Denoni in Sansui. Denon ima trenutno v proizvodnji nov DD gramofon za ugodno ceno (DP A100 z jubilejno DL A100 mc glavo, ki je sama 600€ vredna). Ker gre za jubilejni gramofon ob 100 letnici Denona, bo njegova cena s časom samo še rasla (2400 je nov z glavo). Poleg tega da je izjemno lep kos pohištva.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 18:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če imaš denar - definitivno nove stvari.

Če nimaš denarja, se lahko potolažiš z vintage. Malo škripa, malo vleče, malo so kontakti zaruznjeni, malo se razpada špužva, mehča ali otrdeva plastika, malo so zluftani od obrabe ležaji, malo skorodirane žice - a vseeno deluje. Ima svoj čar kot starodobni avtomobili.
Z malo sreče za male pare dobiš star (nekoč slaven) model, ki ni bil poligon tvikerja in nudi več kot nekaj sto evrov novi modeli, ki pa res niso nič.

Če pa hočejo za vintage jurja ali več, je definitivno bolje iti na novo. Razen če si zbiratelj.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 22:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador

ne pretiravat, marsikateri vintage gramofon je tudi po tridesetih in več letih kar o.k, jih dnevno tako ali drugače srečujem, in primerjava npr z auti ni odveč, raje kaki Jaguar ali MG ko je potrebno kaj porihtat in nastavit kot najnovejša Kia ali Hyundai, recimo malo več tanlaš ampak občutki pri vožnji tudi nekaj štejejo in tu so stvari neprimerljive...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Janko1



Pridružen/-a: Čet Nov 2010 18:01
Prispevkov: 101
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 22:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

;:

Nazadnje urejal/a Janko1 Čet Nov 28, 2013 12:33; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krokar



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 21:45
Prispevkov: 1454
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 28, 2012 22:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Primerjava z avti sicer kar drži, a moji zaključki so malce drugačni od tvojih!
Ja, kot zbiratelj bi v svoji garaži raje videl starega Jaguarja ali MG-ja, a za normalno dnevno uporabo pod razno ne!
Po vseh realnih merilih sta tudi kaka aktualna Kia ali Hyundai svetlobna leta pred zgoraj omenjenima avtomobiloma, drugo pa je, če ima kdo rad rustikalne reči!
Nekomu, ki si na frišno kupuje gramofon, bi brez premisleka svetoval, da si kupi novega ali po ugodni ceni par let starega!
Je pa res, da kakovost gramofonov v zadnjih desetletjih pod razno ni tako napredovala kot je to slučaj pri avtih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oilpower



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 2:13
Prispevkov: 133
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 29, 2012 02:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem za vintage gramofon, če le ni neka čudna predelava ampak lepo ohranjen original. Imam Lenco L75, ki ima zame zelo zadovoljiv zvok in je praktično dnevno v uporabi tako, kot moj 30let star avto Wink . Ne vem zakaj se nekateri tako bojite vintage zadev, kot hudič križa?

Seveda pa ne bom trdil, da se nek Lenco lahko primerja s kakšnimi novimi vrhunskimi gramofoni za katere mora biti tudi vsa ostala oprema vrhunska, če želiš izkoristiti njegov potencial.

Vsak pa zase najbolje ve kako daleč bo šel v iskanju v superiornega zvoka. Nekaterim nam je dovolj dobra glasba, bolj, kot pa oprema za tisoče eurov Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 29, 2012 09:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@janko1

...Torej kaj bi bilo lahko primerljivo s Kuzma StabiS/StogiS 12 VTA (cena okoli 1700€)?...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobro vprašanje. Zvok bi na neki način moral biti primerljiv, ne da sta vsak po svoje specifično obarvana. Po spominu in občutku bi poskusil primerjavo s Thorensom 125.
Fino bi bilo, ko bi pri komu organizirali primerjave staro/novo.
Nazadnje sem to naredil prav s 125-ko in Stabi/Stogi (lesen, prva serija s tekstolitnim ležajem). Leta 1992. Bila sta si še kar podobna, razen da je Thorens pri basu pokazal očitno bolj harmonično strukturo, globlji bas in splošno lahkotnost. Stabi je bil brez elektronskega napajanja. Lastnik pa je hodil ful živčen kar naprej iz kuhinje v dnevno in nazaj.Tako mi je ostalo v spominu. No, saj potem smo mu zamenjali tekstolit za nov ležaj, dodali napajanje in ga ima še danes. Tako spremenjen je zelo OK. Tudi Kuzma je kasneje na podoben način pričel izdelovati ležaje. Tako danes ne vem kako stanje je.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 29, 2012 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

krokar

vse lepo ampak kaj so zate ta merila. meni polovico teh nepogrešljivosti novih avtov bolj malo pomeni, prav lepo bi živel brez tričetrt tega. enako kot pri marsikateri drugi stvari ki jo seveda obvezno potrebujemo. vsaj tako nas tržniki prepričujejo.ESP.ABS.DSP. pa sprožanje alarmov ob pregoreti žarnici ali nezapetem pasu zame niso tako veliki dosežki da ne bi preživel brez njih.

Avto po toliko letih res postane zmahan. res tudi gramofon. ampak vseeno so gramofoni dokaj primitivne naprave tehnično sicer dokaj dobro izvedene. ampak nove dostikrat manj kot trideset let starejše. in zato tak geamofon z manjšo obnovo in popravo kritičnih delov zlahka preživi recimo naslednjih 30 let.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 29, 2012 12:15    Naslov sporočila: Re: Gramofon - novo vs vintage Odgovori s citatom

Janko1 je napisal/a:
Trenutno sem sredi nakupa gramofona. Na žalost je praktično nemogoče preizkusiti izdelek doma zato si lahko pomagam samo z obiski pri trgovcih in demonstracijami, ki jih le-ti ponujajo. Seveda je potrebno priznati, da je ponudba Franca Kuzme za domači trg res ugodna. Se mi je pa zadnje čase prikradlo vprašanje o tem kaj ponujajo predelane vintage kombinacije kot na primer Lenco L75, Thorens 124, 160, EMT 938, Garrard 401 itd.

Ali ima kdo kaj več izkušenj s tem? Ali gre res za sonično primerljive ali kot nekateri trdijo celo superiorne zadeve nasproti današnjim.

Arthur Salvatore svojega Lenca 75 postavlja ob bok Kuzmi XL4!!!

Ali pa gre morda bolj za ljubezen do predelav in hobi.

Torej kaj bi bilo lahko primerljivo s Kuzma StabiS/StogiS 12 VTA (cena okoli 1700€).



LP

To je "tema" o kateri lahko pišemo na več sto straneh in ne bomo našli pravega odgovora kaj je boljše ... ...

Pa vseeno...

Če je kaj, je "gramofonski sistem" najtežji nakup v celotni audio verigi.
Bodoči kupec gramofonskega sistema, si mora najprej odgovorit na nekaj bistvenih vprašanj.
Najprej ali želi imeti "vintage" ali čim bolj "veren" zvok ...
Že tukaj so si mnenja zelo različna... Nekateri želijo zvok LPja iz 80tih nekateri pa samo to kar na LPju "je" in to čim bolj verno pa naj bo to slabo ali dobro .
Originalne "vintage" mašine niti pod razno ne nudijo "vernega" zvoka(morda z nekaj izjemami).
Če se jih "dotakne" pravi mojster pa zaživijo v novi podobi. Dobre zasnove v novi preobleki imajo svojo ceno, ki je na prvi pogled visoka, ampak dobra predelava stane in je vredna vsakega €. Kaj so novi dobri gramofoni poceni ?
Pri novih gramofonih je vse preveč cenenih materialov, ki so sami sebi namen oziroma, da privlečejo "tehnofile". Tisti boljši pa jim cena takoj poskoči ...
Drugo nič manj pomebno vprašanje je koliko denarja bomo vložili v analogijo.
Tukaj opažam, da audiofili vedno nekje "škrtarijo". Analogija ni poceni, če ne zmoreš pozabi, kupi si raje dober CD, ker gramofon_napajanje_ročka_MCdoza_trafo_phono_kabli stanejo, tudi če vse minimaliziramo je seštevek vedno visok .Tisto "cvanckanje" saj tega in tega ne rabiš je samo trenutna rešitev, samo "drag" cenen nakup ... Dobri so pa lahko tisti nakupi pri katerih lahko postopoma gradiš... Je kar nekaj novih gramofonov, ki niso predragi in so v osnovi bazični potem pa z nadgradnjami dobiš vrhunsko zadevo. Žal pa nekateri teh nadgadenj ne zdržijo oziroma se na zvoku nič ali malo pozna .
Teste je treba brati med vrsticami, veliko preposlušati, samo znamka ne pomeni kaj veliko, če ne veš kaj nam to v zvoku prinese (vintage ali vernost)
Žal tukaj audiofili premalo poznajo široke možnosti in po večini sploh ne vedo kaj iščejo, kupijo samo zato, ker ima nek stroj "riference" in potem živijo s tem kot da je to to ... ... Še huje pa je , da sestavljajo več različnih riferenc gramofon_ročka_doza ne da bi vedeli zakaj gre ... ...
Poleg zvoka je s strani uporabnika pomembna tudi praktičnost in trajnost izdelka ... Ni nepomebno koliko časa se moramo posvetit gramofonu ali moramo stalno nekaj nastavljat in prestavljat itd. ...


_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
vojcb



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 17:41
Prispevkov: 455
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 30, 2012 14:07    Naslov sporočila: Re: Gramofon - novo vs vintage Odgovori s citatom

Janko1 je napisal/a:
Trenutno sem sredi nakupa gramofona. Na žalost je praktično nemogoče preizkusiti izdelek doma zato si lahko pomagam samo z obiski pri trgovcih in demonstracijami, ki jih le-ti ponujajo. Seveda je potrebno priznati, da je ponudba Franca Kuzme za domači trg res ugodna. Se mi je pa zadnje čase prikradlo vprašanje o tem kaj ponujajo predelane vintage kombinacije kot na primer Lenco L75, Thorens 124, 160, EMT 938, Garrard 401 itd.

Ali ima kdo kaj več izkušenj s tem? Ali gre res za sonično primerljive ali kot nekateri trdijo celo superiorne zadeve nasproti današnjim.

Arthur Salvatore svojega Lenca 75 postavlja ob bok Kuzmi XL4!!!

Ali pa gre morda bolj za ljubezen do predelav in hobi.

Torej kaj bi bilo lahko primerljivo s Kuzma StabiS/StogiS 12 VTA (cena okoli 1700€).


Janko1 mislim, da lahko ugasneš temo....
sem slišal, da si se že zlomil... Laughing
dobro si naredil!
_________________
Glasba je kot ženska, v njej lahko neizmerno uživaš......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 30, 2012 14:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@janko1:

modeli starih gramofonov, ki jih naštevaš (z izjemo 160) so vsi s pogonom na kolešček. Če želimo razumeti sedanjost, je potrebno kaj vedeti o zgodovini. Ker se 'zgodovinski' modeli vračajo iz preteklosti, je to še bolj očitno.

Našteti modeli so nastali v dobi ko so gramofonske glavice gazile s tremi grami in več. Take glave so bile z zelo nizko komplianso iz več razlogov: ročice so bile grobe, gramofoni občutljivi na feedback, phono predojačevalci dokaj primitivni, pa tudi splošna mentaliteta tistih časov je odražala to (poglejte samo kakšni so bili izdelki v 50-letih).

Potem je čas prinesel mm glave, visoko komplianso, eliptične igle, nizke gazne sile in fine ročice, ki so se celo premikale tudi s samo enim gramom na igli. Takrat je nastopil čas za bistveno tišji jermenski pogon, ker ni bil več potreben 'traktorski pogon' s koleščkom. Ta isti jermen je omogočal ločene subšasije, ki so gramofon naredile imune na feedback in brnenje motorja. Avdiofili takratnega časa so naredili križ čez koleščka. Takrat so vsi poslušali gramofon, ker je to bil edini pravi izvor. Nikjer na svetu ni obstal koleščkar, razen pri res poceni izdelkih, kjer so imeli linije razvite za masovno proizvodnjo.

Ob zori CD-ja je prišel zaton gramofona, vsaj v masovni proizvodnji. V senci CD-ja so analogisti iskali zvok, ki je podoben CD-ju. Ker pridiga je šla tako: to je idealen zvok, optika, bla-bla. In so ga našli v mc glavicah. Kaj hitro se je potem ugotovilo, da se mc ipak bolje sliši na starih gramofonih, na kolešček. In krog je sklenjen.

Poskusite montirati mm glavo na tak koleščkar - efekt je podoben kot pri plošči PinkFloyd Welcome to the machine - ko se odprejo vrata strojnice. ok, malo pretiravam..
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Janko1



Pridružen/-a: Čet Nov 2010 18:01
Prispevkov: 101
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 30, 2012 17:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

;:

Nazadnje urejal/a Janko1 Čet Nov 28, 2013 12:34; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe