Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ureditev nove posluŔalnice
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 11:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Jaz bi naredil steno iz gips ploÅ”ĆØ (lahko tudi vezana ploÅ”ĆØa), ki bi bile vsaj v doloĆØenem delu perforirane, ker bi istoĆØano to steno uporabil za absorber.


Ti bi kot prvo poizkusil izvesti protihrupno bariero/steno zaradi zmanjŔanja prehoda zvoka med prostori, potem pa bi to isto steno deloma perforiral? Ali ti to resno, ali sem jaz tukaj nekaj narobe razumel?

LP

Vintagesonic
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitko



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 23:20
Prispevkov: 344

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 11:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaradi enega cm knaufa se ne bo niĆØ maj sliÅ”alo v sosednjo sobo, perforirano ali ne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 13:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mitko je napisal/a:
Zaradi enega cm knaufa se ne bo niĆØ maj sliÅ”alo v sosednjo sobo, perforirano ali ne.


No to je v malce posploÅ”ena trditev, ĆØeprav ni popolnoma iz trte zvita.

Veliko vlogo pri samem duÅ”enju zvoka skozi oviro / steno ima naĆØin vpetja ploÅ”ĆØe, debelina polnila med stenami in odmik kanuf ploÅ”ĆØe od osnovne stene. ƈe je vse skupaj med seboj togo privijaĆØeno, poleg tega pa imamo Å”e toge stike sten z izolacijsko ploÅ”ĆØo, potem zaželjenga efekta seveda ne more biti.

Sama ploÅ”ĆØa mora biti od vseh sten, stropa in tal diletirana, vmesni prostori zapolnjeni z polnili ustrezne mase in gostote, pritrdilni elementi pa izvedeni na naĆØin, da ne ustvarjajo akustiĆØnega stika z zidano steno.

Pri zvoĆØni izolaciji pa je predvsem pomembna masa samega materiala, ki se uporablja izdelavi sten. Najbolj zvoĆØno izolativen klasiĆØen gradbeni material je zaradi mase zagotovo beton, sledi opeka, itd. Plinobeton zaradi strukture gradbenih elementov ni najboljÅ”a reÅ”itev.

Ustrezno odmaknjen "sendwich" ( knauf- vezana ploÅ”ĆØa - dvojni knauf) od osnovne stene z primernim polnilom lahko naredi relativno dober zvoĆØno izolativen efekt na doloĆØenem frekvenĆØnem podroĆØju.

Za doloĆØene tipe "sendwich" sten obstajajo zelo precizni izraĆØuni zmanjÅ”anja prehoda zvoka ĆØez material.

Uporaba raznih purpenov za polnenje stenskih in stropnih diletacij naredi v smislu zvoĆØne izolacije naravno katastrofo in rezulat so recimo mitkove slabe izkuÅ”nje knauf ploÅ”ĆØ.

LP

Vintagesonic
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitko



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 23:20
Prispevkov: 344

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 13:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V primeru, da želiÅ” samo dobro zvoĆØno izolacijo niti ni težko. ZademfaÅ” vse sten, strop in tla na naĆØin, kot si opisal. Na žalost bo Å”lo tu za posluÅ”alnico, kjer pa je treba upoÅ”tevati Å”e marsikaj; to je opisal Ajka.

vintagesonic je napisal/a:

Uporaba raznih purpenov za polnenje stenskih in stropnih diletacij naredi v smislu zvoĆØne izolacije naravno katastrofo in rezulat so recimo mitkove slabe izkuÅ”nje knauf ploÅ”ĆØ.

LP
Vintagesonic


Purpena nisem uporabljal, ne vem kako se obnese. Tisto je bil samo predlog, da se siporex ne bi dotikal stranskih sten. Po spodnjem opisu na linku tudi ne razumem dobro tvoje trditve...lahko razložiŔ zakaj bi purpen ne bil primeren?

http://www.mix-trgovina.si/--p-452.html?osCsid=ge2pbkthccbhnf7ilc55gftk81
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Å pilferderber



Pridružen/-a: Čet Dec 2009 1:24
Prispevkov: 775

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 13:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

offT: priobĆØutljivihsosedihsosluÅ”alkecenejÅ”areÅ”itevpress Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 14:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å pilferderber je napisal/a:
offT: priobĆØutljivihsosedihsosluÅ”alkecenejÅ”areÅ”itevpress Wink

ali pa elektrostati ... najboljŔi za v blok
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 14:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mitko je napisal/a:
Na žalost bo Ŕlo tu za posluŔalnico, kjer pa je treba upoŔtevati Ŕe marsikaj; to je opisal Ajka.

Purpena nisem uporabljal, ne vem kako se obnese. Tisto je bil samo predlog, da se siporex ne bi dotikal stranskih sten. Po spodnjem opisu na linku tudi ne razumem dobro tvoje trditve...lahko razložiŔ zakaj bi purpen ne bil primeren?

http://www.mix-trgovina.si/--p-452.html?osCsid=ge2pbkthccbhnf7ilc55gftk81


Tudi jaz se bi strinjal, da sta zvoĆØna izolativnost in ustrezna akustika prostora dve loĆØeni zgodbi, ki se samo na doloĆØenih delih stikata ali prekrivata. Eno je izolacija hrupa/zvoka, drugo je akustiĆØni tretma sobe.

V zvezi purpena bi samo dejal, da je odliĆØno polnilo in toplotni izolator, je pa zaniĆØ akustiĆØni izolator. Kljub temu da proizvajalci oglaÅ”ujejo omenjene izdelke ( purpen) kot odliĆØne akustiĆØne izolatorje od njih nikoli ne boÅ” zvedel kolikÅ”na je dejanska zvoĆØna izolacija v dB.

Za polnjenje diletacij je zelo primeren material recimo navadni Å”olski plastelin, ki ga "natlaĆØiÅ”" v izvor zvoĆØnje motnje ( cev, deletacija, razpoka). VĆØasih so namesto plastelina uporabljali tudi steklarski kit , vendar se je kit ĆØez ĆØas izsuÅ”il in izgubil ustrezno zvoĆØno tesnenje. Problem plastelina je tudi cena.

Nekaj podobnega plastelinu ima v specialnem programu tesnil tudi Sika, vendar tesnilo ni dobavljivo v komercialne namene. Tesnilo se uporablja tudi v primeru tesnenja odprtin elektro instalacij pri prepreĆØevanja Å”iritve požarov. Žal tudi Sika ni med najcenejÅ”imi materiali. Embarassed

LP

Vintagesonic


Nazadnje urejal/a vintagesonic Tor Dec 06, 2011 14:36; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 15:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam neverjetno sreĆØo, da je sosed, ki meji na moje stanovanje v bloku tudi audiofil. ƈe me preveĆØ moti s svojo glasbo, paĆØ odprem potenciometer. ƈe se pritožijo drugi sosedje pa s prstom pokažem nanj.

Wink
_________________
Usoda se igra s ĆØlovekom, ĆØlovek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic

Pomisleke glede zvoĆØne izolativnosti s perforirano gisp ploÅ”ĆØo razumem, zato dajem dodatno pojasnilo.

Glavno breme zvoĆØne izolacije bo nosil tervol, ki bo debeline vsaj 15 cm, zaradi enostavnoati izvedbe pa ga dodamo Å”e tistih 10 cm namesto zraĆØne reže.

Knauf nebi vpel v zadnjo steno temveĆØ na stranske ali strop in tla, s ĆØimer bi zmanjÅ”al prenos zvoka po nosilcih na zadnjo steno.

Dobre stenske zvoĆØno izolacijske sisteme si lahko najde vsak na spletni strani knauf.si in mislim, da so ti sistemi bolj ali manj poznani. Taki sistemi so primerni tudi za strop.

Moje izhodiÅ”ĆØe za predlagano varianto s perforiranimi gips ploÅ”ĆØami je bilo, da že obstoji zidana stena debeline 20 cm ometana z obeh strani (kar solidno izolira zvok) ter da se zvok Å”iri do soseda tudi po stranskih stenah, skozi okna in verjetno tudi po tleh in stropu. O stropu ne vemo niĆØ. Takele hiÅ”e so imele praviloma enotno AB ploÅ”ĆØo za celoten objekt (tudi za soseda), po kateri se tudi Å”iri zvok, poleg tega imajo strejÅ”i objekti praviloma slabÅ”e plavajoĆØe pode in s tem lažje Å”irjenje zvoka po AB ploÅ”ĆØi.

Tudi najenostavnejÅ”i zvoĆØnoizolacijski sistem (s 5 cm debelim tervolom) zmanjÅ”a jakost zvoku za veĆØ kot 40 db (glej spletno stran knauf.si), kar bo z ostalim delom zvoĆØne pregrade (zidana stena 20 cm + obojestranski omet) dodatno zmanjÅ”alo Å”irjenje zvoka preko te stene, ne bo pa prepreĆØilo Å”irjenje zvoka preko ostalih sten, tal, stropa in predvsem skozi okno, ki je najslabÅ”i zvoĆØni izolator. Zato se nekih boljÅ”ih zvoĆØnoizolacijkih sistemov niti ne splaĆØa vgrajevati, ĆØe istoĆØasno ne izvedemo posegov Å”e na drugih stenah in stropu. Dodatna izolacija tal je seveda posebno poglavje, je pa možno narediti kakÅ”en luÅ”ten nizek oder v notranjost prostora. Globina odra naj se prilagodi postavitvi aparatur in zvoĆØnikov.
ƈe ima sosed podoben razpored prostorov, kar je zelo verjetno, bo kar nekaj zvoka do njega prihajalo tudi skozi okno, ki je blizu soseda (preverjeno).

Pomankljivost teh zvoĆØnoizolacijskih sistemov je slabÅ”a izolativnost nižjih frekvenc (za katere tistih 40db izolativnosti žal preverjeno ne velja), kar se z veĆØjo debelino in težo tervola seveda bitveno popravi (pomagajo seveda tudi dodatne gips ploÅ”ĆØe).

Ker predlaganih cca 20 - 25 cm tervola (za perforirano gips ploÅ”ĆØo) predstavlja odliĆØno zvoĆØno izolacijo, bo tak poseg imel pozitivne vplive tako na zvok v sobi, kot na poveĆØano zvoĆØno izolativnost.

V primeru dodatnih posegov na stranskih stenah, tleh in stropu ter ob morebitnem novem dobrem oknu (ki mora seveda biti zaprt), pa lahko namesto tervola DP uprabiÅ” vsaj delno tervol TP (tervol ki je za pod tlake in je zelo gost - težak) - npr. v debelini vsaj 5 cm - Å”e bolje 10 cm, ostalo pa DP (oziroma ĆØe imajo druge oznake kak drug ustrezen material za pregradne stene). PloÅ”ĆØe zlagaj tako, da se posamezne plasti med seboj križajo in z njimi poplnoma (tesno) zapolni prostor za perforirano ploÅ”ĆØo.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 08:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako! Ena najpomembnejŔih "komponent" Hi-Fi sistema že dobiva svojo obliko:









Slutim, da bo Ŕe pravo "veselje" preden bom z raznimi posegi dosegel optimalni zvok. Twisted Evil
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 08:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

before je napisal/a:


Slutim, da bo Ŕe pravo "veselje" preden bom z raznimi posegi dosegel optimalni zvok. Twisted Evil


S tem stavkom si se pa podal na mission impossible Laughing
Razen ĆØe verjameÅ” v dejanskost optimalnega zvoka. .
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 09:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V praznem prostoru itak odmeva kot hudiĆØ, zato bom najprej postavil vso pohiÅ”tvo v prostor tako kot sem si zamislil. Å ele potem bom vkljuĆØil Hi-Fi in videl na ĆØem sem in od tu naprej sledi "tuning" akustike sobe. Sem pa, kot lahko vidiÅ” iz zadnje fotke, že vnaprej steno, pred katero bodo stali zvoĆØniki, oblekel v precej reliefno tapeto, z namenom vsaj minimalnega razbijanja (difuzije) zvoĆØnih valov.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 14:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To, da v sobo navleĆØeÅ” vse kar si si zamislil, mogoĆØe ni najboljÅ”a ideja, ker potem ne boÅ” vedel, kakÅ”en uĆØinek ima vsaka posamezna reĆØ v prostoru.
Postavi svoje aparature, nato pa postopoma dodajaj stvari v prostor in vsakiĆØ posluÅ”aj.
Dela bo malo veĆØ, imel pa boÅ” popoln pregled nad vplivom pohiÅ”tva in ostalih drobnarij na akustiko tvojega prostora,

LpM.
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: RuŔe

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 15:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
To, da v sobo navleĆØeÅ” vse kar si si zamislil, mogoĆØe ni najboljÅ”a ideja, ker potem ne boÅ” vedel, kakÅ”en uĆØinek ima vsaka posamezna reĆØ v prostoru.
Postavi svoje aparature, nato pa postopoma dodajaj stvari v prostor in vsakiĆØ posluÅ”aj.
Dela bo malo veĆØ, imel pa boÅ” popoln pregled nad vplivom pohiÅ”tva in ostalih drobnarij na akustiko tvojega prostora,

LpM.


Embarassed Pozabil sem omeniti, da to ni le posluÅ”alnica ampak tudi spalnica ter dnevna in delovna soba, skratka "all in one". Sprva sem nameraval sicer imeti prostor pregrajen (glej animacije na prvi strani), a so mi ĆØlani foruma (na katerih mnenje nekaj dam) predlagali, naj raje pustim en velik prostor. Tako bez postelje in delovne mize ne bo Å”lo, pa naj Å”e tako kvarno vplivata na zvok. Laughing Sicer pa mislim, da ob normalno "natrpanem" prostoru ne bo treba nekih korenitih posegov z uporabo raznih difuzorjev in/ali absorberjev. Upam vsaj. Rolling Eyes
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljŔemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2012 16:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot vidim imaÅ” zelo podoben prostor, kot ga imam jaz (malenkost veĆØji).
Sam imam sicer minimalno pohiŔtva v prostoru (na zadnji steni kuhinja, pa en velik Ŕtirised).Imam tudi nekaj reljefnih tapet.

Akustiko imam zelo slabo, da te potolažim.
Tako, da ĆØe boÅ” hotel o kaki optimalnosti sanjat, se ne boÅ” izognil raznim zvoĆØnim aplikatom.
Je pa to zelo laiĆØno mnenje.Za kej konkretnejÅ”ega se bodo oglasil znalci (ajka,ck....)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe