Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 23:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pasuljaris je napisal/a:
rubberman? Laughing


Gospod pasuljaris, ta je pa že opolzka... Ob naslednji napaki bo sledilo obvezno vabilo na pivo, ko bom v EPK prestolnici...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 10:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfan je napisal/a:
pasuljaris je napisal/a:
rubberman? Laughing


Gospod pasuljaris, ta je pa že opolzka... Ob naslednji napaki bo sledilo obvezno vabilo na pivo, ko bom v EPK prestolnici...


Ma meni to ni opolzko, nasprotno - meni eden od priljubljenih komadov za preizkušanje sistema: http://www.youtube.com/watch?v=Bi6sgW_y7Uc&feature=artist

Kaj me je razjezilo - (pišem bolj na splošno in ne o tebi ali fjaki). Nekdo odpre zanimivo temo, nekdo drug opiše svoje izkušnje, potem pa se pričnejo vrstiti zasmehovanja, žalitve, duhovičenja, neslana namigovanja, kako s človekom, ki je to napisal nekaj ne štima .... Rezultat je seveda takšen, da tema zamre oz se sprevrže v kregarijo.

Kar se tiče mene predlagam premirje in te držim za besedo glede piva.
_________________
Usoda se igra s človekom, človek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAre007



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 10:23
Prispevkov: 605
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 11:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pasuljaris je napisal/a:

Ma meni to ni opolzko, nasprotno - meni eden od priljubljenih komadov za preizkušanje sistema: http://www.youtube.com/watch?v=Bi6sgW_y7Uc&feature=artist

... eden najbolj hvaležnih umetnih komadov in zato neprimeren za objektivno preizkušanje akustike sobe in postavitve zvočnikov. Praktično na vseh sistemih in tudi v vseh sobah špila dobro, zato ga ima v zbirki vsak izkušen prodajalec.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 19:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@pasuljaris....

saj dobro več kaj sem imel v mislih glede rubberman-a...

P.S. komad od Yello pa je Rubberbandman, če se ne motim...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 19:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfan je napisal/a:
@pasuljaris....

saj dobro več kaj sem imel v mislih glede rubberman-a...

P.S. komad od Yello pa je Rubberbandman, če se ne motim...


Če verjameš ali ne nič opolzkega. Znana sta mi dva pomena - človek z gibljivimi udi in sklepi (včasih so v cirkusih nastopali kot čovek-guma), pa glavni junak nekega avanturističnega filma, ki ga nisem gledal. Pa na spletu sem našel še neko podjetje, ki izdeluje oblačila za veslače pod to blagovno znamko.
_________________
Usoda se igra s človekom, človek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 21:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Aja, med drugim še malo od ... Akustika je zelo podobna izkušnjam v "kuhanju" ... Lahko kuhaš po receptu ali ne, sproti se prilagajaš sestavinam, ki jih imaš in si skušaš predstavljat kaj bo ratalo... Več kuhanja več možnosti, da zadaneš "okus", ki ga želiš... Vsekakor pa si omislimo najprej enostavne recepte, da ne izgubimo volje, če začetni rezultat-okus ne bo najboljši Rolling Eyes Wink


Malo za popolnit police Idea
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 21:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Posegam v to temo, ker želim dati težo tej problematiki.

Mi se lahko zezamo v veliko temah, še posebej v zvoku kablov.

Seveda vse vpliva na zvok - dovolj je vsakodnevna izkušnja - ko popolnoma brez vsake spremembe v sistemu - se spreminja zvok iz ure v uro. V odvisnosti od kakovosti toka, temperature naprav, zračnega tlaka, našega počutja in tako naprej...(če je vklopljen Šumanov generator, hahaha)

Moje izkušnje pa mi govorijo, da je daleč, daleč, (z danim sistemom) največji vpliv na akustiki sobe. Ga ni kabla, conditionerja, filtra, kondenzatorja ki bi sfriziral tvoj sistem kot ga lahko akustika sobe in, seveda, postavitev zvočnikov v prostoru. Pri čemer igra simetrija levo - desno enormno vlogo. To je osnovni postulat stereofonije.

Menim da je tema zvoka kablov na vrsti ko je akustika prostora rešena. Drugače je vredna posmeha. >Kot bi poliral fičota da gre hitreje. Dosti bolj učinkovito ga je postaviti na vrh prepada in spustiti - če je dovolj višine, doseže 300 km/h. Kot Ferrari v istih pogojih.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Janko1



Pridružen/-a: Čet Nov 2010 18:01
Prispevkov: 101
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 21:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.-.

Nazadnje urejal/a Janko1 Sre Jul 24, 2013 11:19; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
siroliver



Pridružen/-a: Sob Nov 2009 12:34
Prispevkov: 998
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 22:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O tem se je ze pisalo na desetih straneh tukaj http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=1518&postdays=0&postorder=asc&start=0

samo naslov teme je bil Geometrija prostora najvec zanimivih postov je bilo od Ajke.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 23:09    Naslov sporočila: Re: Akustika sobe in postavitev zvočnikov Odgovori s citatom

Res je.

Odvisno je tudi od samega prostora kaj in kako.
Tudi od budgeta in želje.
Lahko se vse skrije izza tkanine, tudi difuzorji če je treba (namenske tkanine da ne afektirajo/absorbirajo srednjih in visokih).

Na koncu lahko prostor izgleda kot običajna dnevna soba ipd.

Ogromno pomeni že pozicioniranje izvora zvoka in sprejemnika.

Absorberji za nizke se lahko pod določenimi pogoji prekrivajo z difuzorji, obstajajo tudi difuzorji ki so že perforirani ali modificirani tako da gre skozi njih do absorpcijske površine a pri nizkih to ne igra velike vloge.

V malih in srednje velikih sobah si ne moreš privoščit preglobokih Schroederovih 1D in 2D difuzorjev, ker delujejo po phase grating principu, fazni zamiki se slišijo če sediš preblizu njih in niso pravilno skonstruirani in umeščeni v prostor... od Schroederjevih difuzorjev naj bi bili oddaljeni minimalno 3 X dizajnirane valovne dolžine za katero je difuzor narejen... v praksi čisto laično povedano (nenatančno), če je globina 1D difuzorja 100mm bo difuziral do nekje 1700Hz, scatter bo šel še do pol tega cca. 900Hz (ni strmega cut-offa), oddaljen pa vsaj 0,6m.
Če je recimo najgloblje letve max. 15cm globoke bo difuziral do cca. 1100Hz, scatter pa do cca.600Hz, odaljenost min. 0,9m... letve max. 20cm difuzija cca.850Hz, scatter 400Hz, oddaljenost vsaj 1,2m itd.
Jaz osebno pri računanju difuzorjev raje upoštevam oddaljenost vsaj 4 X dizajnirane valovne dolžine, ker imajo nekateri izjemno natrenirana ušesa/možgane in zaznavajo preveč dobro:)

Tele povezave so bolj tak nikak.

Za absorberje se lahko uporablja marsikakšna izolacija (kamena, steklena, poliesterska, lesna, celulozna, živalska/ponavadi ovčja volna... in odprtocelične pene, ki pa so zaradi proizvodnega procesa predrage in premalih gostot da bi resno delovale izpod 200Hz... za difuzorje priporočam Schroederjeve 1D, 2D, binarne amplitudne 1D in 2D, policilindrične a marljivo narejene z različnimi preseki po izračunani matrici, zadnje čase so v razvoju (tudi v uporabi a v velikih prostorih) aperiodično modulirani difuzorji, drugo je vse bolj tak.

Kot pa pravim odvisno od prostora kaj in kako in da se marsikaj zakrit, tudi vse če je potrebno.

kidhoward je napisal/a:
Glede na lastne izkušnje, ko sem slišal iste zvočnike igrati v 5 ih različnih sistemih in predvsem zelo različnih sobah (tako glede velikosti, razmerij stranic in postavitve pohištva), me zanima, ali je bila problematika akustike sobe in postavitev zvočnikov že kje bolj izčrpno obdelana na tem forumu.

Ker se je zvok istih zvočnikov gibal od zares odličnega, ki te mami v poslušanje do čisto povprečnega, menim, da ima poroka med zvočniki, sobo in njeno opremo odločilen pomen.

Na internetu sem našel tale zapis:

"The single most important and influential link in the audio reproduction chain is also the least understood and most neglected - the listening room itself. Unfortunately, this is also the most difficult or costly "component" to change"

in moram reči, da se z njim strinjam.

Potem je tu še kar nekaj strani s praktičnimi nasveti:

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/roomacoustics.html

http://www.cardas.com/content.php?area=insights&content_id=26&pagestring=Room+Setup

http://www.soundfountain.com/amb/speaker.html

http://www.audiophysic.com/aufstellung/index_e.html


Zanimajo me vaše praktične izkušnje, še posebej kako prilagoditi sobo, ki ni samo poslušalnica in je namenjena za vskodnevno življenje. Torej kaj vse se da uporabiti kot dušilce, difuzorje...zvoka in ostale posebnosti, ki lahko pripomorejo k večji ali nižji kvaliteti zvoka.

_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 23:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kidhoward

Meni se ne ljubi brskati po tem forumu in iskati kaj sem napisal o akustiki prostora in rešitvah, ki sem jih izvedel v svoji sobi ali drugih primernih rešitvah.

Malo poglej moje prispevke. Je kar nekaj napisano, pa tudi slike se najdejo in kakšen link na drug forum, kjer sem objavil slike.

Za akustične elemente (absorberje, difuzorje ali integrirane elemente) se da uporabiti skoraj vse kar je običajno lahko v bivalnih prostorih. Od preproge do lustra (omare, sedežna garnitura, zavese, slike, večji kipi, knjižne police, večje lončnice - lonci, večje vaze, drugi okrasni predmeti - npr. večja glinena posoda za sadje in podobno, večje plafonjere, okrasni regali, regali za knjige ali CDje,...).

Vsekakor je potrebno vedeti, da posamezen kos v prazni sobi ne bo pomagal mnogo. Za solidno akustiko je potrebno zmanjšati površino ravnih sten, tal in stropa za cca 25%, pri tem pa je pomebno kje kaj postaviti in da ne naredimo sobe preveč "gluhe", torej da ne pade RT 60 pod priporočene vrednosti.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 00:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Janko1 je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
Posegam v to temo, ker želim dati težo tej problematiki.

Mi se lahko zezamo v veliko temah, še posebej v zvoku kablov.

Seveda vse vpliva na zvok - dovolj je vsakodnevna izkušnja - ko popolnoma brez vsake spremembe v sistemu - se spreminja zvok iz ure v uro. V odvisnosti od kakovosti toka, temperature naprav, zračnega tlaka, našega počutja in tako naprej...(če je vklopljen Šumanov generator, hahaha)

Moje izkušnje pa mi govorijo, da je daleč, daleč, (z danim sistemom) največji vpliv na akustiki sobe. Ga ni kabla, conditionerja, filtra, kondenzatorja ki bi sfriziral tvoj sistem kot ga lahko akustika sobe in, seveda, postavitev zvočnikov v prostoru. Pri čemer igra simetrija levo - desno enormno vlogo. To je osnovni postulat stereofonije.

Menim da je tema zvoka kablov na vrsti ko je akustika prostora rešena. Drugače je vredna posmeha. >Kot bi poliral fičota da gre hitreje. Dosti bolj učinkovito ga je postaviti na vrh prepada in spustiti - če je dovolj višine, doseže 300 km/h. Kot Ferrari v istih pogojih.


Bravo Ambasador. Se absolutno strinjam s tabo. Je pa zanimivo, da ima tema o napajalnih kablih 128 strani tale pa samo 2. Tule bi pričakoval resno pomoč izkušenih mačkov, katere je omenjal Ajka v prispevku o zvočniških kablih in interkonektih. Včasih kar ne morem verjeti, ko vidim samostoječe zvočnike le 20 cm od stene in vem, da tja ne pašejo. Po možnosti v sobi, ki je absolutno premajhna za njihovo energijo.


Ocitek teh dveh postov ni upravicen, saj akustika prostorov ni niti v temi o napajalnih kablih nikoli zanemarjen vidik. Razen tega, da so napajalni kabli cisti 'filter' in kot taki vplivajo na zvok neglede na akustiko prostora. Res pa je, da v slabi akustiki tudi napajalni kabli lahko sluzijo za eqvalizacijo.

Pa se, nekatere ugotovitve, kot je ta, da noben del avdio verige ne more vplivati na koncen rezultat kot to naredi akustika, vseskozi ponavljajo in jo lahko ze sprejemo kot resnico. Kar nam ostane je da najdemo resitve.
Pri akustiki je to problem, kar je razvidno ze iz prispevkov CK-ja, NLP-ja Ajke..., ki bi pomagali, samo akustika je tako specificna, da se prostora s pisanjem ne da resiti. Na spletu se sicer najde precej uporabnih navodil a za navadne smrtnike bi morali biti uporabni prijemi iz vsakdanjega zivljenja, ne pa studijski prijemi.

Kar se, da povedati oz je ze dobro poznano, kako veliko zvocniki pasejo v doloceno velik prostor in kam jih postaviti, da jih bomo lahko izkoristili.

Npr za velike OB zvocnike (vseh vrst), je edina prava postavitev, tako imenovana hongkonska. Vse ostale postavitve so samo, da so in tak zvocnik ne bo nikoli razvil potenciala. (o HK postavitvi sem ze enkrat pisal, da ne ponavljam).


Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
Janko1



Pridružen/-a: Čet Nov 2010 18:01
Prispevkov: 101
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.-.

Nazadnje urejal/a Janko1 Sre Jul 24, 2013 11:19; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:26    Naslov sporočila: Re: Nasveti za navadne smrtnike Odgovori s citatom

Janko1 je napisal/a:
Hvala Zvočnik. Sem povzel kar del tvojega odgovora za podnaslov, kot vidiš. S tem si zadel točno tisto, kar bi mogoče lahko bilo združeno v tej temi. Teorijo tisti, ki si želijo lahko dobro spoznajo. Toda v praksi, kjer ni na razpolago studijskih razmer in ločenih avdio sob, bi ravno primeri iz vsakdanjega življenja bili zelo poučni. Torej kako nam vsakodnevni materiali, kosi pohištva itd. pomagajo pri izboljševanju akustike. Lepo si omenil problem in nekatere zakonitosti pei postavitvi OB zvočnikov. Tako bi lahko peljali temo naprej, za konkretne primere zvočnikov, sob, opreme. Hvala CK. Se bom potrudil in pregledal vse tvoje prispevke. Tudi na Ajkine bogate izkušnje računam. V eni od tem je z risbami načel tematiko in celo obljubil nadaljevanje...pa mu je najbrž zmanjkalo časa.


LP

Ne, žal mi je že malo zmanjkalo energije Crying or Very sad ... Kljub moji "pedagoški nravi" neskončnega ponavljanja enega istega se vsak dan srečujem z istimi napakami, tudi pri takih, visoko izobraženih, ki o audio vedo zelo veliko, celo konstruirajo posamezne skolpe audio verige (celo svetovno znanih) a o akustiki nočejo nič vedet oziorma jo ignorirajo ... Če se v "pro" vodah razmišlja o "studiu" se takoj že na samem začetku pomisli na "akustiko"... Žal v "audio" za domačo rabo pa na koncu, če sploh... Kupujejo se perverzno drage komponente za več kot 10K€, za akustične elemente, tudi tiste cenejše doma narejene pa jim je škoda investirat, poslušajo pa v skrajno neprimernem prostoru Embarassed Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 17:26    Naslov sporočila: Re: Nasveti za navadne smrtnike Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
Kupujejo se perverzno drage komponente za več kot 10K€, za akustične elemente, tudi tiste cenejše doma narejene pa jim je škoda investirat, poslušajo pa v skrajno neprimernem prostoru Embarassed Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Wink


Ja, se strinjam, ampak to isto se dogaja tudi tvojemu "kolegu", ki ob Ljubljanici prodaja pregrešno drage avdio komponente. Wink

On to celo zagovarja, kar je skregano s profesionalnim odnosom do kupca.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 79, 80, 81  Naslednja
Stran 2 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe