Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

LP vs. CD
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 18:24    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
A mi lahko kdo argumentirano pojasni razliko med tem ,èe spustiš pri full jakosti ojaèevalca roèko na plošèo - ali pa to enako narediš recimo z pritiskom na daljinca ali tipko cd playerja, pa brez nepotrebnega nakladanja o drugih stvareh in taborih, lobijih ipd.

Kar se prasketanja in podobno pa najbrž vsak ki ima kolikotoliko oèuvane plošèe ve da ni omembe vredno, pri kvalitetnejših originalih pa še manj ker se žal kot pri lampah enako tudi pri plošèah sedanja produkcija in katastrofalni ponatisi težko merijo z originali predvsem ameriškimi iz zlate dobe vinila.


LP

Verjetno si mislil na "eksplozijo" dinamike, ki je neprimerljiva, oziroma se lahko primerja edino le z "udarcem" v mikrofom Shocked Rolling Eyes Wink .
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Telefon: -
drago67



Pridružen/-a: Èet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 18:29    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Verjetno si mislil na "eksplozijo" dinamike, ki je neprimerljiva, oziroma se lahko primerja edino le z "udarcem" v mikrofom Shocked Rolling Eyes Wink .[/quote]

kolikšno explozijo dinamike dobi mikrofon za bas ,ki je vstavljen v sam veliki bas boben na špilu v živo???enormno..... Wink

in najveèja umetnost je prilagodit vse mikrofone.....tako pevske ,kitarske,èinele,boben,harmoniko,klaviature,itd.....

se opravièujem....za of topic...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 18:52    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

mišolin je napisal/a:
Ali je možno, da ima LP narejen iz digitalnega masterja višjo resolucijo kot CD narejen iz istega masterja?
Moj kratek razmislek mi pravi: DA. Ker ima CD nižjo frekvenco vzorèenja kot master. Za LP pa ta omejitev ne velja.
True/false?

Za CD in vinil sta razlièna masterja!

Èe je digitalni master 44.1, potem bi bila višja frekvenca na vinilu plod anomalij ali plod vinilnega masteriranja.
V primeru , ko je digitalni master boljši od 44.1 , naj bi na vinilu slišal veè kot 20KHz (kar je na CDju omejitev).
Si pa še poglej, kaj delajo s frekvencami, ko iz digitalnega mastra delajo analogni master. Kaj se naredi z zvokom, èe uporabljaš razliène matrice (npr.DMM) ...
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 19:18    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
mišolin je napisal/a:
Glede na to, da smo že povsem offtopic in zašli v LP vs CD, naj še jaz zasmetim z enim vprašanjem:

Ali je možno, da ima LP narejen iz digitalnega masterja višjo resolucijo kot CD narejen iz istega masterja?
Moj kratek razmislek mi pravi: DA. Ker ima CD nižjo frekvenco vzorèenja kot master. Za LP pa ta omejitev ne velja.
True/false?



False !

Lp je analogni izvor in mu po neki logiki ne moreš oceniti ( digitalne ) resolucije, èeprav vem na kaj si namignil Wink


Falšo pravim tudi jaz :

CD dela s 44,1kHz vzorèenjem, digitalni masterji iz katerih delajo LP 'laufajo' na 96 in veè kHz.
Kako se to èuje vedo tisti, ki so imeli kdaj priliko primerjati CD vzorèenje z višjim.
Moram pa ponoviti kar sem že enkrat zapisal, da je poslušanje 'popolnoma' analognih LP-jev preko npr Nibiru phono v primerjavi z digitalno podprtim LP-jem pokazalo še nekaj plasti dodatne resolucije v analognih posnetkih. Zadeva je še toliko bolj presenetljiva, ker se to krepko èuje že z Denon 103 glavico, ki ni ravno biser resolucije.

Veliko vas je napak razumelo da analogisti hoèemo preprièati CDjevce. Niti pod razno. Ma, @peterpan me je potegnil za jezik - hotel je zvedeti kako shajamo z motnjami in uživamo kljub temu. Moj takratni humoristièni odgovor pove vse.

Meni osebno je CD dober bodisi za tiho poslušanje ali za nabijanje. Za tisto vmes mi je preveè reven, prazen, se ne izzvenevajo instrumenti, višji harmoniki so preveè poudarjeni pa plošèato mi zveni (ni 3-D ja) in gluho. Predvsem pa je v ozadju nekaj žagastega, kompleten zvok subtilno podložen z žagastim prizvokom, ki se mu privadiš, a je vedno tam. Kot kakšno brnenje trafo postaje v bližini vašega doma. Se mu privadiš do te mere da ga ne èuješ a te najeda. Ob tem naj povem, da poslušam pretežno velika orkesterska dela in te imajo mnogokrat tudi obsežne zelo tihe pasaže. S kako drugo zvrstjo bi morda tudi preferiral CD. Zato tudi razumem CD zagovornike.

Malo plitko pa mi deluje primerjava samo na osnovi ali kdaj Å¡trkne ali ne.
Èe je to vse kar slišite, ajd èau.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Èet Nov 10, 2011 20:08; skupaj popravljeno 4 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 19:58    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
poglej pasuljaris.....karkoli že poèneš z katerikolim izvorom zvoka....nikoli, nimaš gumb za glasnost na ojaèevalcu do konca......vedno ko kaj zaèneš predvajat zaèneš z gumbom volume na nuli...in ko neha igrati zmanjšaš..
ne predstavlam si zadeve,da bi tako poèel moj brat z svojim ozvoèenjem...
mogoèe bi še koga vrglo vznak.....tu niso veè wati,ampak kilowati,
pa Å¡e precej jih je....
no na sliki so bili ojaèevalci naviti (najmoènejša bowaja za sube) a je bilo priprto na mešalki...mislim ,da nikoli ni šel master potenciometer na polovico... Rolling Eyes


Še vedno gre k vragu igla in plošèa. Crying or Very sad

S tem noèem niè slabega reèi o analognih izvorih zvoka. Opisalsem samo mojo "travmo". Kadar koli sem si zavrtel plošo sem se zavedal, da se obrablja, ko sem med poslušnjem hodil po sobi sem se bal tresljajv, ki jih povzroèam (tla so na tramovih, ki se fino zibajo)in še bi lahko našteval.

Zato sem se pred leti odloèil, da naredim križ èez vinilke.
Prav tako kot še nekaj let prej, ko sem na smetišèe zgodovine poslal kolutarja (ki je verjetno vsaj tako èe ne še bolj plemenit izvor zvoka kot vinil).
Pred tremi leti pa sem se poslovil tudi od CDjev in mini-discov. Zakaj verjetno ni treba opisovati.
Zdaj uprabljam raèunalnik, SB in DAC, s katerimi živim v miru in slogi.
_________________
Usoda se igra s èlovekom, èlovek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 20:14    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Še se boš poslavljal, hahaha
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 20:55    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Še se boš poslavljal, hahaha


Seveda, èe bom doèakal da se pojavi kakšna nova tehnolgija, ki mi omogoèa bolj sprošèno uživanje ob glasbi.
Na mašineijo se namreè nisem navajen èustveno navezati, predstavlja mi zgolj sredstvo.
Še enkrat- niè nimam proti vinilu, še manj proti ljubiteljem vinila. Nasprotno.
Preveva pa me nek blagi obèutek, da gre pri doloèenem odstotku viniloljubcev za snobizemin in vanabi odliènost. Pa da me kdo spet ne bi narobe razumel:ta odstotek je majhen, a opazen.
_________________
Usoda se igra s èlovekom, èlovek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 21:52    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

[/quote]
CD dela s 44,1kHz vzorèenjem, digitalni masterji iz katerih delajo LP 'laufajo' na 96 in veè kHz.
Kako se to èuje vedo tisti, ki so imeli kdaj priliko primerjati CD vzorèenje z višjim.

Meni osebno je CD dober bodisi za tiho poslušanje ali za nabijanje. Za tisto vmes mi je preveè reven, prazen, se ne izzvenevajo instrumenti, višji harmoniki so preveè poudarjeni pa plošèato mi zveni (ni 3-D ja) in gluho. [/quote]

Na grobo tako nekako.

Ni toliko finta v vzorèenju kot višjih frekvencah. LP gre do 30.000, in še krepko žez, cd pa no go.
96 in veè Khz za vinil mastre je seveda "closest as possible to master tape".... ni pa finat v pretvorbi digitalnega signala na vinil. Kot je rekel vintagesonic, analogni izvor je amalogni, in ne moreš z njim ocenjevati digitalne resolucije.

Mastering za vinil je popolnoma analogen (in popolnoma drugaèen) tehnièni proces kot za cd. Gre za dva povsem razlièna svetova.

Riaa ekvalizacija je standard, tehnièni normativ po katerem so bili delani vsi lp -ji. (od predojaèevalcev na snemanjih,masteringa, vrezovanja v matrico). Ta z digitalnom masteringom in cd-jem mnima nima prav nièesar skupnega.

Zato je tudi nesmiselno kupovati vinilke, na katere je prenešen digitalni master, ali digitalni posnetek.
Stvar je bila snemama ma digitalijo, oblikovana na digitaliji in to je "umjetnik hteo da kaže". To se posluèa na cd-ju ali digitaliji. Tam se sliši tako kot je bilomišljeno, in tako kot se mora.
Èe kupiš vinil je barikirano vino. Èe kupiš cd mastering odštampan na vinilu, je kot da bi vino s plastenke nalil v hrastov barik sod in èakal, da "požlahtni". Niè ne bo, lahko se samo skisa.
Zame je cd v bistvu en tak "skisan" zvok. "Peèe" kjer ni treba, širine, bukeja in polne cvetice pa od nikoder.

Plate so za stare posnetke.
Za ostalo je dober dac.

Pri riaa in gramofonu je nemogoèe 100% loèit stereo kanale. Cca 20% zvoka prehaja iz enega v drugega. NA ta naèin je bilo tudi snemamo.Slišiš pa tudi "pre inpost" echo.Pri tihi pasaži ki ji sledi nalet delèek prej zaèutiš da prihaja.
Morda pa so ravno te stvari "èar"?







Skratka dokler ne bo tole zapisovalo na cd signala, na njem kar se straih analognih posnetkov tièe ne bo muzike 'Wink'
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 22:07    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Please put the original sound (the concert) into the standard for comparison. If you do so, the gap will decrease. Please stop expression called favorite sound of a stereo equipment. A favorite sound is in a composer, player, conductor, orchestra, a musical instrument, etc. To say that the tone quality of audio equipment has the same tendency is idealistic. To say that, the problem is that a record or CD software becomes off a different tone quality by each audio equipment. In short, different tone quality is based on the sound of the player and musical instrument that were a record. Individuality must not be in the sound of audio equipment. A conclusion should express it as the right sound approaching the original sound (concert) without expressing it as a good sound or a bad sound
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
mišolin



Pridružen/-a: Sob Dec 2008 19:04
Prispevkov: 441
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Èet Nov 10, 2011 22:09    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Hvala - pouèno. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 00:41    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Malo plitko pa mi deluje primerjava samo na osnovi ali kdaj Å¡trkne ali ne.
Èe je to vse kar slišite, ajd èau.


Ni to vse kar slišimo, ampak slišimo žal vèasih tudi to. Wink Ajd èau tudi tebi.

LP

Vintagesonic
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 08:34    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

pasuljaris je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
Še se boš poslavljal, hahaha


Seveda, èe bom doèakal da se pojavi kakšna nova tehnolgija, ki mi omogoèa bolj sprošèno uživanje ob glasbi.
Na mašineijo se namreè nisem navajen èustveno navezati, predstavlja mi zgolj sredstvo.
Še enkrat- niè nimam proti vinilu, še manj proti ljubiteljem vinila. Nasprotno.
Preveva pa me nek blagi obèutek, da gre pri doloèenem odstotku viniloljubcev za snobizemin in vanabi odliènost. Pa da me kdo spet ne bi narobe razumel:ta odstotek je majhen, a opazen.


Pa smo prišli èisto do roba...
Na tem mestu se moramo vprašati, ali smo sploh audiofili ali zgolj lubitelji glasbe. Èe se ne motim pomeni audiofilstvo ukvarjanje z napravami za reprodukcijo glasbe. In èe je temu tako, bi "ukinitvi" nosilcev zvoka sledil še konec vsem vrstam predvajalnikov in v daljni bodoènosti še ojaèevalnikov, zvoènikov... In na koncu bo ostala samo glasba. No, do tega lahko pridemo že danes, èe obišèemo koncert. Ampak želim reèi, da audiofilizem je ljubezen do naprav s katerimi rekreiramo glasbo. In èe nam jih napredek tehnike (kakšno protislovje!) vzame, potem je to konec! To je, kot bi ljubiteljem avtomobilov, izum teletransporterja "vzel" njihovo veselje. Bistvo ni cilj, ampak pot do cilja. In še ena analogija - mar bomo dovolili, da nam tehnologija umetne oploditve vzame prvobitni naèin ustvarjanja otrok!? Dvomim... je preveè priljubljen ritual. Cool
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 08:38    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

PASULJARIS
vse kaže da še nisi niti videl gramofona od blizu in nakladaš kar tja v tri dni

Èe imaš ojaèvalec odprt do konca v prazno si tako.....
èe pri tem igla pade na plošèo se razen zelo glasnega igranja ne zgodi niè, igla in nosilec sta narejena zato da padeta v zarezo plošèe, plošèa ni zaradi tega niè poškodovana kaj šele uièena,...

ne delaj bedaka iz sebe z takimi izjavami in prihrani noène more za kaj bolj realnega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 08:45    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

audiofrik je napisal/a:
PASULJARIS
vse kaže da še nisi niti videl gramofona od blizu in nakladaš kar tja v tri dni

Èe imaš ojaèvalec odprt do konca v prazno si tako.....
èe pri tem igla pade na plošèo se razen zelo glasnega igranja ne zgodi niè, igla in nosilec sta narejena zato da padeta v zarezo plošèe, plošèa ni zaradi tega niè poškodovana kaj šele uièena,...

ne delaj bedaka iz sebe z takimi izjavami in prihrani noène more za kaj bolj realnega


Prepušèam vesoljnemu obèinstvu, da ugotovi, kdo je v tej zgodbi bedak in kdo neotesanec. Surprised
_________________
Usoda se igra s èlovekom, èlovek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 09:01    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

before je napisal/a:
pasuljaris je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
Še se boš poslavljal, hahaha


Seveda, èe bom doèakal da se pojavi kakšna nova tehnolgija, ki mi omogoèa bolj sprošèno uživanje ob glasbi.
Na mašineijo se namreè nisem navajen èustveno navezati, predstavlja mi zgolj sredstvo.
Še enkrat- niè nimam proti vinilu, še manj proti ljubiteljem vinila. Nasprotno.
Preveva pa me nek blagi obèutek, da gre pri doloèenem odstotku viniloljubcev za snobizemin in vanabi odliènost. Pa da me kdo spet ne bi narobe razumel:ta odstotek je majhen, a opazen.


Pa smo prišli èisto do roba...
Na tem mestu se moramo vprašati, ali smo sploh audiofili ali zgolj lubitelji glasbe. Èe se ne motim pomeni audiofilstvo ukvarjanje z napravami za reprodukcijo glasbe. In èe je temu tako, bi "ukinitvi" nosilcev zvoka sledil še konec vsem vrstam predvajalnikov in v daljni bodoènosti še ojaèevalnikov, zvoènikov... In na koncu bo ostala samo glasba. No, do tega lahko pridemo že danes, èe obišèemo koncert. Ampak želim reèi, da audiofilizem je ljubezen do naprav s katerimi rekreiramo glasbo. In èe nam jih napredek tehnike (kakšno protislovje!) vzame, potem je to konec! To je, kot bi ljubiteljem avtomobilov, izum teletransporterja "vzel" njihovo veselje. Bistvo ni cilj, ampak pot do cilja. In še ena analogija - mar bomo dovolili, da nam tehnologija umetne oploditve vzame prvobitni naèin ustvarjanja otrok!? Dvomim... je preveè priljubljen ritual. Cool


Mislim,datvoje razmišljanje ne drži vode.

Jaz pišem o tem, da razvoj tehnike omogoèa bolj sprošèeno uživanje v glasbi, ti pa o ljubezni do neke tehiène naprave.

Tudi primeri ki jih navajaš so malce privleèeni za lase. Meni se zdi veèji užitek pejati z avtom, ki je mi omogoèa udobje in vanost, kot pa s kakšnim oldtajmerjem, ki ga je treba zagnati tako da spredaj potisneš noter kurbl in vrtiš.


Glede analogije z delanjem otrok pa raje nebi ...
_________________
Usoda se igra s èlovekom, èlovek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Èasovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni èas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Naslednja
Stran 3 od 17

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe