Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nova igrača je doma......
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 146, 147, 148 ... 163, 164, 165  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 21, 2022 21:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se kar strinjam z bogomirom. Ampak, včasih tudi paše kakšna blagozvočna pevka bolj naglas, sploh če je aranžma primeren in te objame, posrka v sceno. A veš, kako je bilo, ko si sedel pri Dedku Mrazu v naročju? No to Laughing Padeš v tisto čarovnijo.
Še vedno pa sem prepričanja, da je hi-fi dober samo takrat, ko je sposoben tudi pod štandgasom nuditi obilo zadovoljstva (navora).
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 21:47
Prispevkov: 221
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 22, 2022 19:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ok, 55 dB…

S kakšno aparaturo si meril jakost zvoka in na kakšnem bandwidthu? Tudi mesto meitve šteje.

Ker jest pa poslušam na 30 dB…, joke… seveda Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 22, 2022 21:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj piše. S telefonom.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 10:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://www.youtube.com/watch?v=4pGN4oE28J4
_________________
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
(Eleanor Roosevelt)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 11:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:
https://www.youtube.com/watch?v=4pGN4oE28J4


Super. Pol metra od ohišja.
Kdo tako posluša klavir?
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 13:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
sullly je napisal/a:
https://www.youtube.com/watch?v=4pGN4oE28J4


Super. Pol metra od ohišja.
Kdo tako posluša klavir?


Vsi pianisti, ko ga igrajo Very Happy
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 14:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

In samo oni. Pfff, nearfielderji Laughing
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 15:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če me spomin ne vara, zvočni tlak upada s kvadratom razdalje. To pomeni, da v razmeroma majhni sobi pianino lahko igra zelo naglas, za velike prostore in koncertne dvorane pa je že potreben koncertni klavir. Ob posebnih prilikah pa Bösendorfer Imperia Grand, ki je največji klavir na svetu in ima za levo roko skoraj oktavo več, torej basov.
Klavir ima tudi izredno dinamiko, torej razliko med najtišjimi in najglasneje odigranimi toni. Zaradi tega je tudi kvaltetno snemanje klavirskega koncerta kar zahtevna reč, enako, kot tudi reprodukcija doma, saj hitro prebije prag zasičenja prostora in pride do popačenj.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tistih 80dB (v povprečju) na pol metra od kište je enako recimo 65dB na 3 metre oddaljenosti od le te.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dule80



Pridružen/-a: Pet Jun 2014 14:33
Prispevkov: 209
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 19:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2022 22:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Ja, tistih 80dB (v povprečju) na pol metra od kište je enako recimo 65dB na 3 metre oddaljenosti od le te.



Na kratko:

Jakost zvoka pade za 6 db pri podvojeni razdalji.
To velja za odprt teoretično neskončen prostor. (NI OBOJEV)

To pomeni
če je 80 db na 0,5 m
je 74 db na 1 m
in je 68 db na 3 m

Vendar že na prostem ni čisto tako, saj vedno dobimo nekaj odboja vsaj od tal, v zaprtem prostoru pa je zaradi mnogo odbojev sploh popolnoma druga zgodbe.

Upad jakosti zvoka je v zaprtem prostoru zelo odvisen od velikosti prostora in njegove oblike ter je na nekem konkretnem mestu različen tudi glede na frekvenco (nelinearnost v zvočnem spektru, ko se zvoku določene frekvence zaradi odboja od stene (ali česa drugega) spremeni faza, posledično se jakost zvoka na nekem mestu lahko sešteva oz. zmanjšuje - delno izničuje). Ta nihanja so lahko tudi do 40 db.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2022 11:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri ogledu igranja se vidi, da je stojalo desno od pianina in malo nazaj pomaknjeno. Očitno je mikrofon vsaj meter od centra klavirja, prej več. Naj spomnim, da so nizki toni levo od centra; upoštevati desni vogal ohišja ki je še bolj desno od navišje tipke, je eno malo mimo.
Tako da se merjeni decibeli komot zaokrožijo na meter.
Torej je vaš račun za 6dB prenizek.
Energetsko najpomembnejši odboji sobe so že upoštevani, vsak izvor zvoka je v bližini tal na basu in midbasu 3dB glasnejši; tukaj imamo zelo blizu še zadnjo steno, kar doda še 3dB. Z mikrofonom blizu takega izvora je vse to že zajeto v meritvi.
Iz tega sklepati kako se sliši 3m stran v sobi pa je odvisno od tega kar je že ck napisal (velikost, akustika).

Vsekakor je 55dB srednje glasnosti zelo tiho poslušanje in 65 tudi ni glasno. V tej srednji glasnosti so konice od oka +20dB, kar pri 65dB pride na 85 peak). Če ni velike kompresije posnetka v igri. ---------------------------------------------------------------------------------
na to temo:
Ko sem poslušal enega pianista igrati slike iz razstave (Musorgski) v Manziolijevi palači (cca 200m2 dvoranica) na razdalji cca 3 metre, prej manj, sem po predstavi takoj odšel domov (4 minute hoje) in zavrtel isti komad na CD Pogoreliča), sem po spominu vzpostavil podoben občutek jakosti zvoka. Na 2x200 vatnem Krell-u je njegov display pokazal številko 96. Kar je bilo skoraj toliko kot moji floorstanderji Monitor Audio (Gold 20) sploh zmorejo. Poslušalnica ima 18m2, zvočniki pa 86dB/m, razdalja poslušanja 2,5m. Greste lahko stavit da je bilo zelo glasno, za stanovanje v bloku dovolj za klice na številko 113. To sem naredil iz čiste radovednosti in za mojo referenco, za dobit občutek na koliko cca nastaviti glasnost na tem ojačevalcu za solo klavir iz CD-ja.

Res pa so Slike iz razstave zelo dinamična skladba, pianista je kar dvigalo ob dinamičnih pasažah. Klavir pa krasen Shimmel, dobre 2 metra dolg, imel odprt pokrov.

V koncertni dvorani, če si 20 metrov oddaljen (kar je bolj spredaj ali sredina v ne veliki dvorani) je glasnost bistveno nižja. Tudi v polnem jazz klubu kadar pevka jamra ob otožnem klavirju, prav tako. To potem, z izjemo basov, zmorejo tudi mini zvočniki. Jih je tudi potrebno pognati, prav sottovoce (kot bi rekli stari germani, hehe) ne gre.
_________________
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
(Eleanor Roosevelt)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 21:47
Prispevkov: 221
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2022 13:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dule80 je napisal/a:
slušalke…
Kako se kaj obnesejo? Zanima me tudi občutek v roki, ne samo ušesih…
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dule80



Pridružen/-a: Pet Jun 2014 14:33
Prispevkov: 209
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2022 15:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

twom je napisal/a:
dule80 je napisal/a:
slušalke…
Kako se kaj obnesejo? Zanima me tudi občutek v roki, ne samo ušesih…


Nisem mel še priložnosti da jih orenk potestiram. Prva opažanja so izdelava je kvalitetna, so težje od sennheiser pxc550, na glavo sedejo dobro in so udobne, kar sem poslušal je zvok zelo dober(izvor apple music)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2022 15:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sullly je napisal/a:

na to temo:
Ko sem poslušal enega pianista igrati slike iz razstave (Musorgski) v Manziolijevi palači (cca 200m2 dvoranica) na razdalji cca 3 metre, prej manj, sem po predstavi takoj odšel domov (4 minute hoje) in zavrtel isti komad na CD Pogoreliča), sem po spominu vzpostavil podoben občutek jakosti zvoka. Na 2x200 vatnem Krell-u je njegov display pokazal številko 96. Kar je bilo skoraj toliko kot moji floorstanderji Monitor Audio (Gold 20) sploh zmorejo. Poslušalnica ima 18m2, zvočniki pa 86dB/m, razdalja poslušanja 2,5m. Greste lahko stavit da je bilo zelo glasno, za stanovanje v bloku dovolj za klice na številko 113. To sem naredil iz čiste radovednosti in za mojo referenco, za dobit občutek na koliko cca nastaviti glasnost na tem ojačevalcu za solo klavir iz CD-ja.

Res pa so Slike iz razstave zelo dinamična skladba, pianista je kar dvigalo ob dinamičnih pasažah. Klavir pa krasen Shimmel, dobre 2 metra dolg, imel odprt pokrov.


No ja no. Jaz se spmnim zapisa tega koncerta na forumu in glasnega spraševanja, le kdo je bil tisti butelj, ki je naredil transkripcijo za klavir. Laughing
Le kdo je že to zapisal?


Drugače pa sem si jaz dvakrat drznil v CD v Lubljani meriti glasnost igranja simfoničnega koncerta. Enkrat je bila Berliozova Fantastična simfonija, enkrat pa Šostakovičeva 5 simfonija. Prva lokacija parter 7 vrsta (če se prav spomnim), druga pa prvi balkon levo prva vrsta (lahko da ja bilo tudi obratna). Pri obeh je bil najglasnejši zvok 102 db, s tem da je bila glasnost pri Berliozovi večkrat nad 100 db.

Toliko za razmislek o realni jakosti poslušanja doma.

Jaz si doma lahko privoščim tako jakost, vendar poslušanje ne bo nikoli takšno kot na koncetru, ker posneta glasba nima nikoli toliko dinamike kot živa (ok, pri določeni glasbi lahko), kar pa pomeni, da bo povprečna glasnost doma bistveno višja kot na koncertu, zato doma nikoli ne bomo imeli enake glasbe, niti pri najboljših sistemih.
Je pa zgodba pri poslušanju glasbe, ki jo poznamo samo iz medijev seveda lahko popolnoma enaka doma ali drugje.
Seveda pa so še druge stvari, ki vplovajo na kvaliteto glasbe (da ne pozabimo)
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 146, 147, 148 ... 163, 164, 165  Naslednja
Stran 147 od 165

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe