Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

šumenje v zvočnikih
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
simonceli



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 8:36
Prispevkov: 195
Kraj: Komenda

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 23:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic:

Se opravičujem, misli so prehitevale razum.

Sama tehnika in pot digitalizacije je meni popolnoma jasna.

lp in brez zamere prosim
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 23:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simonceli je napisal/a:
vintagesonic:

Se opravičujem, misli so prehitevale razum.

Sama tehnika in pot digitalizacije je meni popolnoma jasna.

lp in brez zamere prosim


Ej, opravičilo tudi z moje strani. Ko sem sedaj še enkrat bral moj post vidim, da bi moral nekaj "kritizerskih" stavkov absolutno zbrisati ali modificirati.

Upam, da ni kakšnih zamer tudi na tvoji strani.

Se beremo.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mito11



Pridružen/-a: Sre Avg 2011 12:06
Prispevkov: 152
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 00:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uf, @vintagesonic si se umiril, zato te lahko vprašam. Ali se ne bi lahko uporabilo nekega digitalnega pretvornika kot je to pri TV. Saj na tastari TV lahko s pretvornikom gledaš digitalni signal. Se bo pač naredilo digitalni pretvornik za radio. Ali je pri FM radiju kaj drugače? To te je @simonceli spraševal.

Prodam Tuner Kenwood KT-5020L Laughing Laughing Se samo hecam. Ga ne prodam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041955456
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 00:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nek_do je napisal/a:

P.S. Kaj pa bo z vsemi avtoradiji ?


Popolnoma identično vprašanje sem včeraj na neformalni večerji postavil bivšemu in že upokojenemu direktorju prestiženega nemškega instituta za radiodifuzijo ( http://www.irt.de/en/irt.html) gospodu Wilkenskemu, ki je imel tudi predavanje o zgodovini radijske tehnike. Po njegovih informacijah se je nemška industrija avtomobilov končno povezala z najpomembnejšimi svetovnimi proizvajalci radijskih aparatov za fiksno vgradnjo v avtomobile. Predhodni dogovor je bil, da bo samo za nemško tržišče v omejenem časovnem obdobju za instalacijo v nove avtomobile ponujena začasna hibridna varinata sprejemnika, ki bo imela poleg standardnega DAB tunerja tudi opcijo FM tunerja. To obdobje bo v Nemčiji zakonsko časovno določeno in omejeno, ker se je nemška vlada namreč odločila, da bo sofinancirala obnovo oddajniške mreže ter razliko v ceni sprejemnika, vendar samo do prenehanja delovanja FM oddajnikov na njihovem teritoriju. Ko bo subvencija vlade prenehala, ti aparati ne bodo več na voljo.

Trenutno namreč poteka tudi spor med Nemčijo in EU, ker EU trdi, da je to protekcionistično financiranje nemške tehnologije v prehodnem obdobju. Kako se bo spor končal trenutno nihče ne ve. Za ostale države bo na razpolago samo verzija z DAB ali samo z FM sprejemnikom. Kasnejša zamenjava sprejemnika gre na strošek naročnika. Po mojem mnenju malce nekorektno obnašanje s strani Nemčije, ampak tako pač je. Ne vem kako bo v drugih državah EU. Angleži in Francozi bodo zagotovo spet popi..... Wink. Ampak politika lokalne zamenjave oddajniške mreže naj bi bila teoretično trenutno v izključni pristojnosti posameznih članic EU. ( ....malo morgen, glede na pretekle izkušnje z EU )

Na drugi strani pa strošek zamenjave klasičnega radijskega sprejemnika z DAB sprejemnikom ni več hud strošek. Problemi se pojavljao samo v vozilih ( in teh je čedalje več ), ki imajo integracijo sprejemnika z navigacijkim sistemom in dodatnimi "servisi", ki jih te takoimenovane multimedijske "konzole" nudijo. Tam ta strošek zamenjave najbrž ne bo tako majhen.

Skandinavci, predvsem Norvežani, ki imajo malce višji standard od ostalih, so se očitno odločili, da bo to strošek njihovih državljanov, zato bodo po preliminarnih informacijah FM mrežo ugasnili že v letu 2015/2016, čeprav potrošniki pritiskajo na njih, da naj preklop podaljšajo vsaj do leta 2017.

Po mojih, sicer uradno zaenkrat še nepotrjenih informacijah, se bo nekaj podobnega dogodilo tudi v Sloveniji in na Hrvaškem, čeprav mogoče kakšno leto pozneje. V prihodnjih dveh do treh letih je v Sloveniji predvidena zamenjava večine radijske oddajniške infrastrukture ( oddajnikov), tako da je sovpadanje zamenjave analognega sistema z DAB mrežo oddajnikov logična posledica trenutnih razmer na tržišču.

Če se recimo spomnite je bila tudi zamenjava TV formatov na nov format 16/9 in kasneje HD format nekaj časa zelo problematična in polna zmede. Ob prihodu/zamenjavi nove tehnologije na police trgovin in občutnem padanju cen TV plasma/lcd panelov s strani korejskih proizvajalcev ( samsung, LG ) se s tem problemom nihče več ne ukvarja. Tržišče je postavilo uporabnike pred enostavno dejstvo. Hebat ga. Wink

LP


Nazadnje urejal/a vintagesonic Pet Dec 05, 2014 03:03; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 02:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mito11 je napisal/a:
Ali se ne bi lahko uporabilo nekega digitalnega pretvornika kot je to pri TV. Saj na tastari TV lahko s pretvornikom gledaš digitalni signal. Se bo pač naredilo digitalni pretvornik za radio. Ali je pri FM radiju kaj drugače? To te je @simonceli spraševal


Hja, zelo zanimivo vprašanje Wink .

Komparacija med DAB in DVB na prvi pogled deluje zelo podobno, ampak vzroki za nastanek posamezne tehnologije tičijo povsem drugje.

Kot veste se je preskok analogne TV na digitalno TV naredil predvsem zaradi zamenjave slikovnih formatov, oziroma zvišanja resolucije slike TV sprejemnikov. Frekvenčna pasovna širina novih tehnologij obdelave TV signalov se je bistevno povečala in klasični analogni sistem distribucije signala teoretično ni več omogočal kvalitetnega prenosa do končnega uporabnika. Poleg tega se je del distribucije TV ali bolje rečeno video programskih vsebin začel prenašati tudi na druge multimedijske platforme, predvsem tablične računalnike, oziroma zmoglivejše mobilne telefone. To je za seboj potegnilo kup problemov, ki jih sčasoma z novimi tehnologijami uspešno rešujejo.

Problem radijskega signala je malce drugačne narave. Vsebina radijskih programov se že dlje časa vse bolj seli v avtomobile in temu je prilagojen tudi trend spremljajoče tehnologije na tržišču. Po drugi strani je za samo kvaliteto prenosa zvoka največ škode naredila kompresija podatkov v smislu zagotavljanja čim ožje pasovne širine prenosa signala. Poleg tega je bil tudi pritisk industrije po dodatnih radijskih "servisnih storitvah", ki jih sodobnejše tehnologije omogočajo. V analognem svetu radijskega signala se je za mobilne uporabnike nekako prišlo do RDS aplikacij ( pri nas so predvsem zaživeli servisi TA, TP, AF, PI http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_Data_System), potem pa je nastalo zatišje in vsi so čakali na DAB ki je nudil še veliko več, vendar je ostajal v senci vse večje ekspanzije DVB-ja. Med tem časom se je za "stacionarne" uporabnike radijskih uporabnikov pojavila še IP tehnologija, ki pa je iz mojega stališča naredila za samo kvaliteto zvoka največjo škodo. Ker se na področju distribucije signala predhodno ni definiralo nobenih resnih standardov kvalitete zvoka, je nastala na temu področju popolna zmeda in tako imate danes na IP distribuciji radijskih programov transfer rate z 64, 128, 256 Kbps (in redko z višjimi) brez pravega nadzora. Vsak počne kar se mu zljubi, ker ni predpisanih nekih tehničnih normativov, oziroma regulativov. Če k temu pripnemo še takoimenovano "loudness war" s ciljem za čim boljšo slišnost ( ne pa kvaliteto zvoka ) je katastrofa glede kvalitete zvoka povsem na dlani.

Vajeti v roke so vzeli predvsem oglaševalci in marketinške agencije, ki so forsirale "loudness war" do skrajnosti. Predvsem male radijske postaje, z relativno ceneno opremo ( to jim na nek način niti ne moremo zameriti, ker so odvisne do samega prihodka reklam ) so kvaliteto zvoka pripeljale na rob absurda, še posebej ko se je radijski signal preselil tudi na mobilne telefone. Trg se je popolnoma razsul in prvi ki so spredvideli narejeno škodo so bili Američani. Oni so pred letom ali celo malce več zakonsko prisilili ponudnike in distributerje radijskih programov, predvsem pa TV programov, v neke okvire tehničnih standardov, ki še zagotavljajo relativno kvaliteto zvoka tega medija. Poleg tega se je bistveno izboljšalo razmerje jakosti zvoka v času reklam in "običajnega" programa, tako da ti ni več potrebno za vsak EPP premor iskati daljinski upravljalnik in nižati jakost zvoka. Pri nas je ta pojav žal še vsakdanja praksa. Pritiski oglaševalcev izničijo vsa prizadevanja tehnične stroke.

Evropa, oziroma njihova krovna organizacija EBU na temu segmentu precej zaostaja, čeprav se je prav v temu letu premaknilo na bolje. V prihodnjem letu bodo očitno definirani končni standardi za takoimenovani "loudness" https://tech.ebu.ch/docs/r/r128-2014.pdf, ki bodo obvezujoči za vse "broadcast" distributerje radijskih programov znotraj sistema EBU, torej na področju evropske unije.

Industrija se je na zahteve EBU že odzvala in tržišču ponudila ustrezne elektronske merilnike, ki omogočajo adekvatno merjenje zvočnega signala, ki se ga pošilja v nadalnjo distribucijo ali obdelavo. Nekatere od njih, ki so trenutno še v testnem obdobju, si lahko tudi sami za določeno časovno obdobje zastonj "instalirate" na svoj PC iz spletne strani proizvajalca Nugen http://www.nugenaudio.com/ , ki je trenutno eden vodilnih na temu področju, poleg nemškega RTW in skandinavskih DK audio ter TC electronic.

Ta zakonska obveza bo trenutno veljala samo za distributerje radijskih in po vsej verjetnosti TV signalov, ni pa obvezujoča za industrijo glasbenih nosilcev. Škoda da niso bili tako močni in naredili red tudi na njihovem področju.

Žal so tudi Američani začasno klonili pod pritiski "Sony entertainment" in "Sony music". So trenutno prehud zalogaj za večje spremembe na tem segmentu zabavne industrije. Finančna in politična lobiranja v kongresu so očitno naredila svoje. Podobno kot industrija orožja v ZDA.

Uff, sem že predolg. Wink Bom spet deležen kritik. Bolje da neham.

Aja, kaj je že bilo vprašanje? Aha! Mogoče se bi celo dalo, ampak bo cena DAB sprejemnikov v določenem obdobju zagotovo tako padla, da po vsej verjetnosti izdelava takega pretvornika ne bi bila ekonomsko in tehnološko upravičena in smiselna. Pretvorba digitalnega DAB signala v analognega in naknadna modulacija v FM območje frekvenc, samo da bi se uporabilo stare FM tunerje je po mojem subjektivne mnenju zelo problematična.

V podobni euforiji sem na začetku DVB-ja kupil samostojni sprejemnik s presneto drago anteno v želji, da čim prej testiram HD signal, sedaj se mi po instalaciji Siol paketa že dve leti praši nekje na podstrešju in čaka da ga bom čez 3 leta zagotovo vrgel v smeti. Podobno kot satelitski sistem.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 06, 2014 08:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@vintagesonic
Nič nisi bil predolg. Meni je tole zanimivo branje, ker se z opisanim (npr. Loudness war) srečuješ vsak dan, pa ne veš, kaj je problem...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 18:07
Prispevkov: 573
Kraj: laško

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 16:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
Po mojih, sicer uradno zaenkrat še nepotrjenih informacijah, se bo nekaj podobnega dogodilo tudi v Sloveniji in na Hrvaškem, čeprav mogoče kakšno leto pozneje. V prihodnjih dveh do treh letih je v Sloveniji predvidena zamenjava večine radijske oddajniške infrastrukture ( oddajnikov), tako da je sovpadanje zamenjave analognega sistema z DAB mrežo oddajnikov logična posledica trenutnih razmer na tržišču.

Ajaj, zna biti stresno za tiste, ki še vedno lovimo z anteno. Edino uteho v tvojem pisanju vidim v uporabljeni besedici »večine«. Pogosto namreč poslušam program Ars, ki name v tem času in prostoru vpliva nekako tako kot prestavitev na drugi planet. Ampak hočešnočeš svakog dana u svakom pogledu sve više napredujemo. Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klement



Pridružen/-a: Pon Okt 2009 15:15
Prispevkov: 73
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 11:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

glede na to, da se je v tej temi že govorilo o razlika v petencialih imam še en izziv, če bo kdo od vas tako prijazen.

Pred nedavnim sem si uspel narediti manjšo zmešnjavo, želel sem osamiti hifi na eno varovalko, pa očitno ni tako enostavno. Rezultat je bil, da sem imel glavni PC na varovalki A – »vtičnice za čiščenje« (NAS je itak v drugi sobi pod stropom in je na varovalki B – »stropna razsvetljava«). Oba glavni PC in NAS sta preko UTP kabla povezana do switcha, ki se nahaja ob HiFi-ju. Ta witch (in vse zadeve na njemu – modem, router, TV itd) je potem priklopljen preko podaljška na varovalko C – »hladilnik«. In HiFi + mini PC (music software oz. streamer) pa potem na varovalko D – »vtičnice dnevna soba«. In »avdiofilska« saga se je pričela.

Kakšen mesec po tem mojem početju mi glavni PC ni več zaznal network kabla. Ko sem ta kabel iztaknil iz glavnega PC-ja me ju UTP kabel rahlo stresel, na ohišju od glavnega PC se je celo videlo iskrice. Šlo je za razliko v potenciali. Preklopim glavni PC nazaj na »vtičnico D« in problem je rešen.

Vseeno pa sem se odpravil na naš forum, saj se mi zdi, da se je od mojega početja dalje spremenil zvok- nekako je prisoten »sibilance« efekt pri vokalih, morda celo malo bolj plehnat zvok in pri popolnoma utišanem ojačevalcu pa se v zvočnikih še vedno sliši rahel zvok glasbe. Preden se lotim nekaj urnega premetavanja VSEGA nazaj na eno varovalko (»D - varovalko«) vas sprašujem ali je možno, da prihaja do zgoraj omenjenega šuma v zvočnikih in (morda) tudi celo do spremembe zvoka, ker je HiFi »posredno« preko UTP kablov in ostalih (RCA) povezovalnih kablov (miniPC-DAC-HiFi) »nekako v stiku« za različnimi varovalkami.

Kot sem opisal je trenutno NAS na »varovalki B«, tu nimam kaj storiti. HiFi/miniPC je na »varovalki D« ter vse ostalo (router, switch, modem, TV…) na »varovalki C«. Edino kar še lahko naredim je, da vse razen NAS-a prevežem na »varovalko D«. Lahko pa da je tudi ojačevalec za na servis? Zato sem se pa malo oglasil na forumu, da vidim kaj se »mi« dogaja.

lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: črna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 20:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Problem imaš z ozemljitvijo in ne z različnimi fazami.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klement



Pridružen/-a: Pon Okt 2009 15:15
Prispevkov: 73
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 23:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pozdravljen, hvala za odgovor. Predlagaš, da vse skupaj vrnem na isto vtičnico, da bosta zemlja pri switchu in zemlja na hifi-ja na istem nivoju? (...lahko, da je sedaj neka napetost med njima, ali pa zemlje pri kakšnem ali pa obeh sploh ni, ampak je v zraku...). Ali morda obstaja še kakšna druga rešitev da se zadeve uredijo - ozemljitev hifi-ja, kako predlagaš?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi



Pridružen/-a: Sob Maj 2009 1:55
Prispevkov: 238
Kraj: črna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 23:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če je skočila iskra, ko si kabel približal ohišju, potem ti vsaj ena zemlja plava.In slab zvok oz. motnje so še najmanjši problem- lahko se zgodi, da bo kdo dobil "zlate zobe", ko bo prijel za ohišje.
Treba je to sanirat in potem iskat naprej, če se še slišijo motnje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PURPLE



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 19:27
Prispevkov: 235
Kraj: Savinjska

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 19:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izbris posta.
_________________
HI FI - balzam za ušesa...


Nazadnje urejal/a PURPLE Pon Apr 15, 2019 13:43; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 22:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ojačevalec in predojačevalec imata verjetno ozemljitev (Sony verjetno ni imel), zato pride do ground loop-a.

Na RCA kablu prekini ozemljitev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PURPLE



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 19:27
Prispevkov: 235
Kraj: Savinjska

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 22:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izbris posta.
_________________
HI FI - balzam za ušesa...


Nazadnje urejal/a PURPLE Pon Apr 15, 2019 13:43; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 22:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potem verjetno ni problem z ozemlitvijo. Ali ima predojačevalec ozemljitev (tri žice za napajanje)?

Možno, da gre za motnje ki pridejo na RCA konektorje "po zraku", ker ima ojačevalec veliko ojačanja. XLR bi v tem primeru rešil zadevo.
Kaj pa če še XLR spone ven vzameš? Ali še vedno brni?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe