Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Rebus Biturbo
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2010 18:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

anton je napisal/a:
tromba je napisal/a:
Mestn,

hvala! Želel sem malo več o tem, kje so problemi v frekvenčnih območjih zaradi konstrukcije pri AMT-jih, nič drugega.



mestn...primerjati LS3/5A z tvojimi Tannoyi ..je neslana šala...

Kje sem rekel, da so primerljivi po karakterju, še tehnično ne, ker so eni BR in drugi ne?
Oboji so tako zelo zvokovno drugačni, da primerjave res ni.

Kar se tiče zgodbe o driverjih, ki so v obojih, pa je tako sorodna, da bolj ne bi mogla bit!

In tule se, žal, še vedno, menimo o tej zgodbi, saj predelanih malih M še nihče sploh ni slišal, torej nimate osnovnih pogojev ocenjevati zvoka predelave, pa tudi, če bi jih slišali, bi takoj šli v zvokovno primerjavo z LS, čeprav vztrajno jasno opisujem zasnovo in koncept kot tako, zaradi katere so neprimerljivi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2010 18:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tromba je napisal/a:
Mestn,

z vsem spoštovanjem, ampak AMT-jev ne izdelje samo ESS (Heil).

Najbrž si imel te in sicer nove serije v mislih, ko si pisal o problematičnih fekv. območjih zaradi zasnove.

Tu bi rad poudaril, da zares odlične AMT-je izdeluje tudi npr. Mundorf, pa tudi Aurum Cantus jih ima, itd.
Vem.
Sem mislil, da misliš Heile, ker je izraz AMT do pred par leti ponazarjal Air Motion Transformerje Oskarja Heila, zdaj pa je že toliko drugih firm, ki za svoje driverje uporabljajo ta izraz, da bo potrebno dodat vsaj izraz "dipolni" Heil, ker je malo AMT "ne Heil" driverjev, ki so dipolni.
Sicer tudi vsi Heil AMTji niso bili dipolni, pa vendar.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2010 16:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na prvi sliki na zvočniku zadaj ob zidu je viden še en dipolni Linaeum, sposojen, ki pa do danes, žal ni deloval.

Danes sem nedelujoči par sposojenih Lineumov zadaj(dela samo eden) končno nadomestil z tovarniško novimi iz EBaya, rezanimi drugače, jih opremil z odličnimi kondenzatorji, ki mi jih je dal prijatelj Uroš iz Terne, navdahnjen audio snovalec.
Dodal sem jim samo, po receptu Tomya Geeja, Vishay 1837 za bypass in ker malce poznam Urošovo filozofijo zvoka, sem si pravzaprav želel ravno tako "zveneč" kondenzator.
Crispy clean karakter, dober punch, odlično dopolnilo k PIO K42, Mundorf Supreme in Jantzen Superior na Biturbo, od katerih je Uroševim Siemens MKL še najbolj "blizu" omenjeni malce manj muzikaličen Mundorf.
Tovarniški bipol kondi v Linaumih je identičen najcenejšim kar se jih dobi in ni vreden omembe.

http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

Lineaum se odzove na različne kondenzatorje izjemno nevtralno, kar je značilno za folijske driverje.
Na muzikaličnejših bo striktno muzilkaličen, na trše zvenečih, bo zvenel trše.

Zadnji par Lineaumov je ob steni iz več vzrokov.

Tako ni v fazi s prednjimi driverji.
Lastniki Lineumov, ki se z njimi resno ukvarjajo, poročajo, da zveni bolje, z manj soničnimi artefakti, plus, zadnji del dipola obrnjen v steno, tako še doda svoje, da bolje "seva" naprej.
Preizkus te teorije mi je že mesece nazaj pokazal, da to res drži.

Zadnji par je rezan tako, da gre brez problema tudi pod 2500hz, ki jih po mnenju mnogih tovarna zmotno navajala kot spodnjo frekvenco, ki naj bi jo ti, zelo samosvoje zasnovani, folijci še zmogli.
Nekateri trdijo, da gredo brez problema tudi pod 2500hz in tega sem rezal tako, da "pokaže vse" in dejansko je zdaj zgornji bas preciznejši in prepričljivejši, poleg vsega zanimivega, kar doda tak dodaten par folijcev.

Največji plus...

Zdaj pri Biturbo popolnoma prevladuje, od okoli 2500hz navzgor, zvok solidnih folijskih zvočnikov in ne več pistonov, kar je bil cilj, dosegljiv s tem, da se enostavno poveča uporabno površino folij, ki igrajo, do te mere, da folija smiselno in neopazno in nemoteče, "prevlada".

Imajo svoj "folijsko" zveneč karakter kot Maggieji, Martin Logani, itd, muzikaličnost piston driverjev ostaja.

Ker je danes prvi dan poslušanja na prvo žogo, sem padel dol, kaj Biturbo zdaj zmore, sicer pa vemo, da naslednji dnevi vedno prinesejo še druga spoznanja o noviteti in navdušenje ne more biti ves čas na "tralalahopsasa" nivoju, vseeno pa...

Končno zveni kot dipolni "folijec".

Ps. Za tiste, ki jim je nosilni del obeh folijcev "grd".
Grd je zato, ker je iz debele tikovine, debele vezane plošče, Blutacka, masivnih knipingov, STP bitumen oblog.
Čimbolj neobčutljiv na vibracije in uporaben za spoznavanje driverjev.
Tudi testni prototipi avtov(ne orgiastično lepe showroom projekcije future avtov) so grdi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2010 16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Novi par Lineaumov je uigran in ker je rez na wooferju pod njim radikalen se jasno sliši, da gre Lineaum krepko pod 2500Hz, saj se njegova amplituda očitno vseeno do neke mere križa z amplitudo wooferja, kar se odrazi z izjemno jasnimi perkusijskimi instrumenti, tudi po zaslugi zelo drugačnega Uroševega celulozno acetatnega kondenzatorja.

Že od začetka je bil moj cilj ominpolaren in melodičen zvok kot ga srečamo pri Shahinianih, tudi Miragejih, ki so bolj uniformni po zasnovi, a z smislenim dodatkom dipolnega učinka in z še točnejšim pozicioniranjem in pomembno-z prevladujočim, energičnim ribbon zvokom od 2500hz navzgor..
Shahinian like, vendar ribbon zvok.

Zadovoljen sem, saj nisem "ukradel" nič Shahinianovega, niti se nisem razbijal glave s tem, da bi bil moj namen izboljšat karkoli znanega, temveč sem od začetka načrtoval vse tako, da bodo zvočniki v zasnovi vsebovali principe in ideje, ki so ves čas pred nosom, a jih še nihče ni uporabil na te načine.

Zdaj lahko počasi povabim fante, ki so slišali vse prejšnje "evolucije", čeprav sledi še piljenje malenkosti, da se seznanijo z praktično dokončanim Biturbom.
Biturbo ni nearfield, torej bomo poslušali samo na razdalji 2, raje 3m, na tej razdalji pa je Biturbo zvok preprosto-korekten, izrazno poln do zadnje nianse najmanjšega mikrodetajla in melodično občuteno, že kar seksi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tromba



Pridružen/-a: Pon Jul 2008 21:37
Prispevkov: 741
Kraj: Okolica LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 03:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Več kot pohvalno! Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 10:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tromba je napisal/a:
Več kot pohvalno! Very Happy

Ti samo ulet in prinesi svoja glasbeno šolana uha, da slišiš princip zvočniškega sistema kot se ga ni pred mano domislil še noben homo sapiens na planetu. Wink
Biturbo ni samo dipolni ribbon na osnovi bending waweja, je dvojni dipolni ribbon, saj zadnji par ribbonov zaradi razdalje med prednjim, deluje z nekaj nanosekund zamika, polega tega zadnji del zadnjih Lineaumov odbija zvok od zidu in s tem popolni občutek prisotnosti in izraznosti glasbenkov še za par bistvenih nians, ki jih ne "srečaš" pri običajnih zvočnikih.. Laughing

V bistvu deluje dosti bolje kot sem si zamislil, ko sem jih snoval.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 24, 2010 17:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker se mi je tako poskusno posrečilo združiti monopolen princip z že delujočim dipolnim in smiselno pridobiti zvočne značilnosti malih driverjev v koloritu sistema, zdaj ciljam na Gallo Nucleuse(že imel na preizkusu, a se tedaj nisem mogel odločit), ki se mi zdijo primerno zmogljivi za to.

Če ima kdo izkušnje z podobno majhnim in zmoglijvim driverjem, primernim za majhno ohišje, kot je Nucleus, bi prosil, da malo opiše...

Update

Obiskovalci poslušalnice, ki so se seznanili z zmogljivostmi dodatka ribbonov in Lineaumov, so bili več kot prijetno presenečeni nad ribbon like zvokom sistema.

O vrhunski aplikaciji Lineumov.
Prvi na forumu sem se že leta nazaj dodobra seznanil z zmogljivostmi Audiofillovih MD-AMTjev, ki bi z nekvalitetno kretnico in ožičenjem zveneli dosti slabše kot zvenijo. MD ni šel v tej smeri.

Žal je točno taka kretnica in ožičenje tovarniško na Lineaumih.
Lineaum konstrukcijsko ni podoben AMTju, v zadaj odprti verziji AMT in Lineaum delujeta dipolno in tu se primerjava neha.
AMT zahteva veliko vloženega napora, da ni preoster, Lineaum tega problema nima, razen če, ni komponenta v sistemu ostro zveneča.
AMTjev folded ribbon, "harmonika", če ga raztegnete, ima veliko, zloženo, površino, ki oddaja zvok in taka "harmonika" ima manjše probleme, ki jih "raztegnjen" trak nima.

Mylar trak Lineauma najdemo tudi na ribbonih, le da je "kvadratura" traku na Lineumu že kar v rangu srednje velikih ribbonov.
Dva para Lineaumov v sistemu pomenita zavidljivo veliko ribbon "kvadraturo".
Resolutivnost.
Lineaum blizu betonske stene, položen na keramiko ali marmor(Blutack pod keramično ali marmorno podlogo), z ožičenjem in kretnico sposobnima visoke resolucije, šele pokaže kaj ta preprosta zasnova, ki je po spletu nesrečnih naključij bedastega trženja postala zgodovina, zmore.
Dodaten par Lineaumov, kombiniran z enako vrhunsko kretnico in ožičenjem mehkejšega karakterja, položen na leseno podlago(Blutack!) sredi prostora, bo v kombinaciji z zadnjim parom "pokazal" nekaj o čemer večina audiofilov samo sanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 18:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Včeraj je pozen dedek mraz prinesel nove ribbon horne za Biturbo MK2.

Prvo prijetno presenečenje je sledilo, ko sem odprl škatlo in zagledal bakrene kabel čeveljčke na zadnji strani driverja, namesto kromanih, ki so v navadi.

Nakup ravno teh ribbonov je bil kot vse pri meni, stvar zelo dolgega premisleka in iskanja primernih driverjev in prepričala so me mnenja uporabnikov.

Ti so jih uporabili namesto Emit visokotoncev v vintage Infinty večsisitemcih in jih vsi pohvalili, da so boljši od Emitov, nekdo jih je po karakterju primerjal z Aurum Cantusi Neo3, vendar, Aurum Cantusi niso horni, plus, Aurumi so rezantnejši in zato za moja ušesa manj prijetni za poslušanje!

Prvo sem provizorično postavil enega, ga rezal kot supertweeter(temu je namenjen,saj ima razpon do kar 40 000hz!) in poslušal.
Že po nekaj minutah je bilo jasno, da je z enim kanalom nekaj narobe in ta nekaj je bil prejšnji ribbon supertweeter. Napram hornu je zvenel popolnoma zanič.
Pocedile so se mi sline veselja kot staremu psu, ki zagleda kost in tudi na drugi kanal sem dal horna.
Eden najmirnejših, nerezantnih, najodprtejših, tweeterjev kar sem jih kdajkoli slišal.
Ostala dva driverja na sliki spadata v to kategorijo, umirjenih, civiliziranih, ampak tale je še nianso mirnejši.
K sreči so KT77 Gold Lion v mojem lampašu že proti koncu obdobja ulaufavanja in kažejo svojo odličnost pri skoraj popolni reprodukciji visokih tonov.
Po uri ogrevanja sem lapaša nabil do konca, da bi vsaj malo "zmotil" mirnost hornov.

Nič. Samo nesramno mirno so stregli naprej z specijalitetami mikrodetajlov a la KT77, da so mi oči lezle iz jamic.
Skoraj prepričan sem, da če bi vrgel buciko zraven mikrofona na leseno mizo in kotaljenje bucike spustil čez pri polnem signalu ojačevalca, bi ti horni kotaljenje bucike reproducirali povsem verno in brez popačenj.

Kretnica?
Ne rabijo je(tovarna priporoča kretnico tretjega reda), en kondenzator zadostuje, gre sicer za umirjeno zveneč, a zelo dinamičen ruski PIO kondenzator, ki ga uporabljam marsikje v sistemu, vseeno pa tudi ta ne dela čudežev, razen če ne gre res za hudičevo dober driver!

Kaj "naredi" tale posebnež, horn ribbon?
Ribboni imajo ozek sweet spot, tale žverca pa se zaradi horna "obnaša" popolnoma drugače in daje vedeti, da premore veliko najboljšega iz kategorije ribbonov in kategorije hornov.
Odličen raznos zvoka po prostoru, ker je horn, zračni in precizni mikrodejli ribbona, plus lep in umirjen zvok, celo pri največji jakosti.

Biturbo MK2 po njihovi zaslugi nima nobene zveze več z verzijo 1.
V garaži imam lep kos lesa iz katerega bom izrezal nosilec za tweeterje in užival, dokler ne dokončam Biturbo MK3.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 19:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

In od kje izraz biturbo?
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 21:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
In od kje izraz biturbo?

Čisto na začetku teme. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 21:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Alright, got it.
_________________
Music was my refuge. I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2011 21:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Aktualna verzija domačih 145cm velikih line arrayev z dodanimi 70cm visokimi wooferji v ozadju(niso subwooferji), z skupnimi 215cm skupne višine sobo spremeni v prizorišče glasbenega dogajanja.
Biturbo pri poslušanju delujejo kot en sam driver, kljub osmim driverjem na kanal, ker so medsebojno dobro zajhani, zvočniki pri poslušanju" izginejo".
Dipolni, delno omnipolni, BR, sonično zaradi zasnove v veliki meri oponašajo OB, pomeni, če stojiš za njimi, spoznaš, da se zvok širi enakomerno tudi za njimi, pri straneh in naprej.
Še vedno in za vedno premorejo- bending wawe, planar ribbon horn, magnetostat in 25mm polyprop, midtweeterski četverček.
Tannoy muzikaličnost te serije je še vedno 11 od 10 možnih.

Vsem, ki jih je v preteklosti žalostilo neplemenito poreklo teh odličnih Tannoy driverjev in so jih prodali, še preden bi jim našli zanje primeren sistem(za M1 so imeli na testih navado napisat, da imajo to grdo lastnost, da najbolje igrajo z sistemi, ki so vsaj 10X, raje več, dražji od njih), ki potegne iz njih dejansko vse kar zmorejo. Bugger. Kaj čmo.
V tolažbo.

Inženir, ki je to serijo Tannoyev "zakrivil", je baje "žalostno" pristal kot inženir v neki "čudni" firmi, ki sliši na ime JM Lab in tam zdaj, baje, daje muzikaličnejši pečat JM Lab proizvodom. Wink
Prav mu je! Laughing
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 14, 2011 17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaradi dejstva, da je prva delovna verzija zrela za poslušanje, sem ime projekta spremenil v končno verzijo.

Rebus biturbo.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 14, 2011 18:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res si se potrudil in verjamem da imaš tudi zvočni rezultat, a kaj ko:
gre moj ideal v popolnoma drugo smer kar se tiče estetike - aparature čimmanj vidne...

Osebno nisem ravno ljubitelj oltarja (ogromna miza polna aparatur, magari v obliki vzpenjajočih stopnic), pa maket rafinerij (lampaši z eksibistionističnimi lampami), novoletnih jelk (polno lučk in vu-metrov), kačjih gnezd (kabli) in ogromnih stebrov ali paravanov (zvočniki). Če bi že hotel to imeti zaradi rezultatov, bi vse skupaj skril izza zavese...Razumem pa da eni uživate ravno v temu.


ps
ime biturbo krasno paše za tak dizajn. Zato sklepam da si želel tak rezultat in da v temu uživaš. Deset točk.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mestn pu



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 22:21
Prispevkov: 2635
Kraj: domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 14, 2011 22:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zame je pomemben zvok, estetika toliko kolikor je nujno. Zvok je, verjemi, na nivoju starih sistemov na lampe. Zvok vintage radijev. Samo preciznost zvoka je digitalna in hitrost tranzijentov, ker je vir digitalen in če ne bi tega vedel, bi mislil, da igra zelo dober gramofon..
Zavesa duši zvok in kot audio puristu je zame že sama ideja o zavesi, smešna.
Ravnokar sem poslušal Islandsmoen, Lacrimosa, zborovsko petje in čisto vsak glas v zboru presune, ti zvočniki "imajo dušo", "pace" in veliko tišine med izvajalci, da se čuti kako glasovi zbora dobesedno počasi rastejo iz njih.
Skoraj vse komponente iz 50ih, 60ih in zvočniki, so za današnji okus-grdi, torej je tudi to relativno.

Še nihče se ni "spotaknil" ob očitno, kar se vidi na sliki.
Zasnovani so podobno stopničastem, pozabljenem uniphase principu iz Elektorja(ne uniphase Bang&Olufsna ali Revoxa).
Zato se jim da zlahka usklajevat faze, zvok zvočnikov prilagajat sobi, česar se na da z nobenimi zvočniki na tržišču in zato tudi s palisandrovim furnirjem nikoli ne bodo lepi.
_________________
Great people talk about ideas, average people talk about things, small people talk about other people.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 5 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe