Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kakšen volumen škatle za zvočnike?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
brain2k



Pridružen/-a: Pet Dec 2014 17:17
Prispevkov: 3
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 20, 2014 20:50    Naslov sporočila: Kakšen volumen škatle za zvočnike? Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

prosil bi nekoga, če mi lahko pomaga izračunati kakšen volumen je potreben za "full range", 2 inčne zvočnike:

http://www.fountek.net/products.asp?id=167
http://www.fountek.net/products.asp?id=150

Se pravi zvočniki so zelo majhni - 2 inčni, so pa deklarirani kot "full range" torej niso tweeterji.

En model ima moč 5W RMS, drugi model pa 15W RMS.

Zvočnike bi rad vstavil v lesene tube, bili bi zaprti (bass refleks najbrž tukaj ne pride v upoštev) in sedaj se mi niti ne sanja, kako velik volumen je potreben za take zvočnike. Sem mislil malo eksperimentirati, da bi določil optimalen volumen, sedaj pa me zanima, ali je možno na podlagi podatkov, ki so na pripetih URL-jih, izračunati volumen?


Najlepše se zahvaljujem za vse informacije.

andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 20, 2014 22:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp

za začetek
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
brain2k



Pridružen/-a: Pet Dec 2014 17:17
Prispevkov: 3
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 12:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Kalimero za odgovor.
En kup informacij je tam, na katere se niti ne razumem Smile
Ali veste slučajno za koga, ki bi za plačilo, izračunal potreben volumen oz. nudil svetovanje?


lp, andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Deon



Pridružen/-a: Čet Avg 2008 8:16
Prispevkov: 40
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 14:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OK, to pa menda ja lahko dobiš free:

Za zvočnike iz linkov: Zaprta škatla cca. 1,5 L. Pri zaprti škatli od 1,5 pa do 5 Litrov skoraj ne bo neke opazne razlike. Bo pa delalo nekje od 130 Hz dalje.
Lahko pa probaš z 4-5 Litrov Bas reflex škatlo, z bas reflexom Fi 4cm /10cm dolgim.
Bo igralo od 60Hz, ampak z bolj neenakomerno amplitudo, mogoče ti bo bolj všeč.
Poglej graf, rumena je zaprta, modra pa BR škatla.

Sta pa oba zvočnika premeru primerno zelo omejena "full-range", prvi sploh, 150Hz do 10Khz. In precej tiha, 80,7-82 dB.. Drugi bo precej boljši.

LPD

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 551 164
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 15:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen brain2k ti bom jaz skušal malce pomagati, čeprav me res čudi da še nisi dobil nobenega konkretnega odgovora ,ko pa je na tem forumu toliko pametnih ljudi Evil or Very Mad
Torej za FR 58C je optimalen volumen 1.2 litra za zaprto kišto - srednje dampirano. QTC znaša 1.19 FC - 180 HZ F3 - 133 HZ
Bas reflex kišta naj bi imela 4,5 litra , bas reflex cev fi 30 mm dolžina 100 mm uglasitev kište je na 62 hz in pa 57 hz -3db je pa zaradi visokega qts-a malce čuden razpon v bas frekvenci , ki ima med 60 in 120 hz malo luknjo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 15:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha me je že Deon prehitel Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 15:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

FR 58 EX ta model ima močnejši magnet kar pa pogojuje še manjšo kišto posledićno pa še manj nizkih frekvenc. Torej br nekje 1 liter ror fi 20 mm dolžina 130 mm za kompresijo pa tudi tu nekje.
Po mojem je dosti boljši izbor FR 85
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brain2k



Pridružen/-a: Pet Dec 2014 17:17
Prispevkov: 3
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 21, 2014 17:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

diyfreak, Deon najlepša hvala za odgovore.

Me je pa presenetilo, ker bo škatla večja, kot sem mislil. Sem ravno iz tega razloga izbral te mini zvočnike, da bi dobil čim manjšo škatlo.

No kakorkoli, hvaležen sem za te informacije, da ne bom tople vode odkrival.

Ko naredim zadevo (čez 3-4 mesece, ker ob tem delam še nekaj drugega), bom prilepu sliko na tem forumu Smile

hvala in lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galop



Pridružen/-a: Sob Feb 2009 15:05
Prispevkov: 536
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2017 21:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

L.p Ker sem ne-vešč računanja volumna škatel bi prosil koga od soforumašev za izračun škatel za dynaudio 30w54 ,mere bi bile prilagojene prostoru,.l.p
_________________
vintage , Diy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2017 23:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zaprta škatla (Q=0,71) 72 litrov, f3=51hz, f8=33hz Idea Very Happy
basrefleks 166 litrov, br cev fi 100mm, dolžine 156mm f3=27hz, f8=21hz

Lp Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe