Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

NAS - Mrežna diskovna polja - obvezen element audiofila?
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 09:18    Naslov sporočila: NAS - Mrežna diskovna polja - obvezen element audiofila? Odgovori s citatom

Že nekaj časa gledam razne NAS enote, saj gre v današnjem času za skoraj obvezen element vsakega, ki na računalniku hrani pomembne podatke, prav tako pa za vse audiofile, ki svojo glasbo streamajo preko mreže, videofile s svojo filmsko zbirko in pa še tretje - lastnike z ultra dragimi sistemi, ki potrebujejo videonadzorni sistem. Vse to in še več omogoča NAS enota. Definitivno sta med uporabniki najbolj priljubljena proizvajlca NAS enot QNAP in Synology. Kakšno pa je vaše mnenje? Ste lastnik NAS enote z več diskovnimi polji? Poznate vse možnosti, ki vam jih taka "komponenta" v mrežnem sistemu omogoča? Naj se debata na to temo začne, saj bo kmalu to tako pomemben element audio/video sistema, kateremu se ne bo moč izogniti.
Have a nice Day

Matt




_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 12:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prav zadnje čase tudi jaz nekaj gledam te NAS zadeve. Najprej sem gledal takega z dvemi HDD, tudi zato ker sem dobil eno dobro ponudbo za Synology.
Potem sem prešel na NAS s 4 HDD in zadeva postaja kar draga, še posebej, če ima NAS novejše priključke (SATA 3, eSATA...)
Temu dodam še 4 diske (po 3TB za ca. 120Eur) , pa se zelo hitro približaš meji 1.000 Eur.
Bo treba dobro premislit, na eni strani so stroški , na drugi pa tehnična zmogljivost in možna zastarelost strojev.

Lp,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Kim Gordon



Pridružen/-a: Čet Nov 2013 18:13
Prispevkov: 58

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 12:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poročila uporabnic in uporabnikov o glasnosti, zanesljivosti ipd. zelo zaželena.

Še konkretno: če imaš v NASu navaden RAID 1 in ti crkne NAS (diska sta OK), ali si brez drugega ustreznega (enakega) NASa lahko kaj pomagaš - lahko prebereš podatke s katerega od diskov?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
delfinus



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:55
Prispevkov: 1627
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 12:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,
nocem nobenega odvracat od NASov, ker vem, da je vse za nekaj dobro in to je bolj kot ne stvar odlocitve pri izboru opreme glede na dane pogoje in samo delo posameznika.

Sam imam nabutane diske v delovni PC masini in sharane mape preko LAN. PC je v sobi X. V sobi Y pa imas streamer ali pa kaksno drugo ustrezno napravo za predvajanje in je to to.

Prednost je ta, da ni stroskov za NAS skatlo, nisi omejen na serverski software NAS masince, PC omogoca vecjo fleksibilnost pri izbiri hardware, pri varovanju podatkov si lahko vzpostavis RAID 1, klasicen backup ali pa zgolj sinhronizacijo (to uporabljam sam) PC je multi-uporaben. Slabost pa je, da PC porabi vec elektrike.

lp, D.


Nazadnje urejal/a delfinus Tor Nov 26, 2013 12:50; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
delfinus



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:55
Prispevkov: 1627
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kim Gordon je napisal/a:
Poročila uporabnic in uporabnikov o glasnosti, zanesljivosti ipd. zelo zaželena.

Še konkretno: če imaš v NASu navaden RAID 1 in ti crkne NAS (diska sta OK), ali si brez drugega ustreznega (enakega) NASa lahko kaj pomagaš - lahko prebereš podatke s katerega od diskov?


Se pojavi rahel problemcic seveda. Resitev poznam v teoriji in sicer NAS Data Recovery program je primeren za to in ti omogoca povrnitev podatkov iz Raid diskov na standardno Win platformo.

lp, d.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAre007



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 10:23
Prispevkov: 605
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

tale mrežna diskovna polja se mi zdijo močno predimenzionirana zadeva za hišno rabo, sploh če govorimo o potrebah za predvajanje glasbe. Zakaj bi se ti diski, verjetno napol prazni, vrteli skoraj v prazno?

Za potrebe glasbe (tudi videa) obstajajo simpl in poceni NAS zadeve, npr. tale z 1TB diskom.


http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=570

Stane dobrih 100€. Ni RAID, ampak saj nekaj 10 GB (ali 100 GB) velikih backupov glasbenih datotek danes ni težko narediti.

Sam imam še enega poceni NAS (nov je bil dobrih 200€) z 2x1TB diskoma (možnost RAID).


http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=118

Ga pa odpriporočam, saj je izredno počasna zadeva (sicer dovolj hiter za predvajanje glasbe ali videa, a prepočasen za prenašanje večjih količin podatkov) . Torej če se že kupuje mrežna diskovna polja, potem se splača kupiti nekaj boljšega, oz. kot je predlagal trancedeejay.

lp Mare
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kraljmatjaz



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 21:27
Prispevkov: 1026
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 13:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če bi si omislil NAS napravico, potem obvezno vsaj dva diska, v RAID1 ali pa recimo 4 diski v RAID5.
Glede prostora pa menim, da ga ni nikoli dovolj. Res, če imaš zripane samo CDje v FLAC je že 1 TB veliko, če pa temu dodaš nekaj HD posnetkov, pa še kakšen SACDjček, da ne govorim o BLuray filmih, se zadeva kaj kmalu zapolni.

Lp,
Miran
_________________
Chi suona, stona. Chi non suona, critica! (R.Muti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 13:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam doma kar konkretno omrežje, vse zaključeno na patch panel, 42U omaro, notri je ventilacija, ki sesa vroč zrak skozi streho.
Noter bom dal APC-jev SMART UPS s sinusnim izhodom, ker preko tega napajam tudi vhodna vrata na prstni odtis. Zraven bo tudi NAS na katerem bodo tudi delovni folderji, kar pomeni, da računalnik vidi nek skupen disk, ki se nahaja na NAS enoti (lahko je na računalniku samo C:, vse ostalo na NAS).

Poleg tega je na NAS Surveillance station, ker nameravam gor priklopit kamerce, saj pri nas pogosto vlamljajo, dve tedna nazaj sem imel celo ene Romune na dvorišču pa tja ne morejo zaiti kar tako.


Na NAS bom imel celo videoteko, filme v montaži (Adobe Premiere), določene pomembne datoteke, ki kar nekaj zasedejo. Lahko določene fajle normalno sheram in pobiram od koderkoli. Slike s kamerc lahko gledam preko mobilca, prav tako je možen dostop do drugih podatkov. Računam , da bom gor lahko obesil tudi kontroler za nadzor Wi-Fi omrežja in podobno. Da pa imam tako veliko omaro je pa tudi razlog, da pride noter še alarm in nekaj drugih komponent.

Vglavnem, meni je pomembno da se mi avtomatsko izvaja backupiranje, da so diski v RAID-u, da imam pester nabor aplikacij in da zadeva špila kot mora. Mislim, da je taka zadeva skoraj nujno zlo pri našem hobiju. Zna biti, da bi lahko v okviru Audio Kontakt-a z več kosi podobnih enot dobili dobre pogoje. Bi pa rad nekaj mnenj od lastnikov raznih naprav kot so QNAP, Synology in podobno.
Have a nice Day

Matt
_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dr.sah



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 21:41
Prispevkov: 1403
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaz sem prvo kupil Synology DS711 NAS, in kmalu ugotovil, da sta dva diska premalo. Pordal, in kupil DS1511+ z 5 diski, ki mi trenutno zadošča. Notri imam 2x3Tb disk, in 3x2Tb, sčasoma bom te z 2Tb zmetal ven.

Muzike imam nekaj čez 2Tb (ocena na oko), dosti filmov, slike.. itd
Smotrnost: kaj pa vem, verjetno ne.
Sem pa zelo zadovoljen z NASom. Poleg ima še aplikacije za iPad, ala foto station, audio station, video station, ter še nekaj drugig aplikacij. Če ne drugega, sedaj vsaj slike gledam na iPadu, kar prej nisem počel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 15:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam dva NAS-a.

Prvega sem kupil jeseni 2009 in sicer DLink 2x1tb. Ves čas dela dobro, brez okvare, je pa bilo treba nanj inštalirati Twonky program, ker brez tega Linn streamer ne dela. Ta NAS je le za glasbo, prvi disk je delovni, drugi RAID, kar je dobro če crkne en disk. Ker pa me je skrbelo, da crkne matična plošča in to lahko uniči oba diska, imam še en backup na zunanjem 2tb disku.

Drugi NAS je SmartStore, 4x2tb, tudi v RAID, od leta 2010 in je predvsem za filme, v glavnem HD. Tu nimam zunanjega backup-a, ker imava s prijateljem praktično iste filme, tako, da sva eden drugemu za zavarovanje.

Malo sem testiral tudi predvajanje preko USB povezav in dacov, ampak pri meni se mrežno predvajanje zvokovno bolje obnese.

LpM.
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Edvard



Pridružen/-a: Pet Apr 2011 15:50
Prispevkov: 317
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 15:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

trancedeejay, vse to kar pričakuješ od nasa in kar omenja dr.sah, in še več, imajo QNAP-i.
Jaz ga uporabljam že par let, sem pa se na koncu omejil na njegove osnovne funkcije: backupiranje (timemachine za dve napravi), ftp in file sharing za remote dostop, dl center in to je skoraj vse.
UPnP, DLNA, iTunes server, QNAP cloud... ne uporabljam. Filme vrtim preko file sharinga, DLNA tu odpove, ker ne podpira ločenih podnapisov, mp3 muziko poslušam itak samo ko sem za compom, flace pa nočem prenašati preko nekih protokolov. Te “potegnem” ročno v audirvano.
V nasu imam dva diska v mirrorju. Po mojih izkušnjah, če odpove en disk ali nas, se podatki dajo prebrati na drugi napravi z enega diska. V načrtu imam kupiti eksterni disk, za občasno backupiranje celotnega nasa.
Kljub temu, da gre za energetsko manj potratno napravo, jo imam večji del časa izključeno. Naprava je zame, ob dveh diskih, moteče glasna, preklinjam dejstvo, da nisem potegnil utp-ja tudi v klet, kjer bi lahko nemoteno mlel. Aja, za uporabnike logitech transportov, na qnap se da instalirati logitech media server.
Čaka me še projekt remote replikacije službenega nasa z domačim. Tu je nekaj več dela zaradi firewallov in routerjev.
S Synology nasi nimam izkušenj.
_________________
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Stephen Hawking
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dr.sah



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 21:41
Prispevkov: 1403
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 15:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vse to omogoča tuid Synology. Le ta mi je bolj všečen zaradi preglednega vmesnika, ki je lepo dodelan. Sta pa Qnap in Synology na vrhu priljubljenosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Edvard



Pridružen/-a: Pet Apr 2011 15:50
Prispevkov: 317
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 16:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z v.4 qnap-ovega os-a, sta tudi vmesnika ”poglihana”. Odločajo detajli in osebne preference. Very Happy
_________________
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Stephen Hawking
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 26, 2013 22:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kraljmatjaz je napisal/a:
Prav zadnje čase tudi jaz nekaj gledam te NAS zadeve. Najprej sem gledal takega z dvemi HDD, tudi zato ker sem dobil eno dobro ponudbo za Synology.
Potem sem prešel na NAS s 4 HDD in zadeva postaja kar draga, še posebej, če ima NAS novejše priključke (SATA 3, eSATA...)
Temu dodam še 4 diske (po 3TB za ca. 120Eur) , pa se zelo hitro približaš meji 1.000 Eur.
Bo treba dobro premislit, na eni strani so stroški , na drugi pa tehnična zmogljivost in možna zastarelost strojev.

Lp,
Miran


Odvisno kakšen datotečni sistem NAS uporablja na diskih. Cenejši imajo razne verzije Linus datotečnih sistemov. Obstajajo tudi taki z Windows (NTFS) storage serverji (embeded). Pri slednjih je seveda recovery lažji.
Načeloma tudi pri Linux sistemih ni kakšen problem - obstajajo tudi gonilniki za Windowse.
Sem se pa v svoji karieri par let nazaj srečal z enim NAS-om, ki mu je crknil napajalec in dokler nismo dobili novega napajalca tudi nismo uspeli dobit podatkov.
Seveda vse to velja za Raid 1 (mirror) - za Raid 0 (stripe) pa je vse še bistveno bolj kompleksno...

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
3000ES



Pridružen/-a: Sre Jul 2012 8:19
Prispevkov: 228
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 27, 2013 09:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

trancedeejay je napisal/a:
... ker preko tega napajam tudi vhodna vrata na prstni odtis...

Se opravičujem za tale off-topic, vendar me zanima, kako vse te zadeve, vključno s citirano, delujejo ob daljšem izpadu električnega omrežja in hkratnem izpadu backup-ov ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Ostalo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 1 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe