Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 23:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izhodišče:
prav vsi akustični dizajni profesionalnih poslušalnic je da se najprej umirijo nizke frekvence, izpod 200Hz pa do koliko gre nizko sistem.
Seveda je to težko v običajni dnevni sobi, ki ni prvotno mišljena kot poslušalnica.
Nato pa različni akustični dizajni različno urejajo srednje in visoke na prvih refleksijah (preusmerjajo RFZ&CID, absorbirajo LEDE&N-E, difuzirajo ESS...).
Kombinira se tudi več različnih kombinacij absorpcije/geometrije površin prvih refleksij do nekje 500, 1000Hz... odvisno od prostora in smiselno umesti difuzija.

Absorpcija prvih refleksij zagotovi bolj pin point zvočno sliko, kar marskikdo ne mara, za preusmerjanje refleksij so potrebni veliki prostori in še kaj... če so premali (še vedno so to za naše "home" pojmovanje veliki prostori) je stereo slika nestabilna, difuzorji pa morajo biti skonstrurani in pozicionirani po pameti, drugače bodo večji problemi kot koristi kot sem že pisal nekaj postov nazaj... ljudje smo navajeni prvih refleksij a te morajo biti "zdrave" da je direkten zvok še zmeraj bolj dominanten in ni preveč zamaskiran (interference) s prvimi refleksijami... po nekih ugotovitva naj bi bile prve refleksije zreducirane za vsaj 10, 15dB.
Potem so neka dognanja iz začetka osemdesetih da je zaželjen ITDG (Initial Time Delay Gap), pomeni da je direkten zvok iz zvočnikov za vsaj 20dB glasnejši od prvih refleksij do cca. 18ms in nato kar se odbije od difuzorjev na zadnjih površinah prostora da nudijo zdrave difuzirane refleksije nazaj k poslušalcu na nekjecca. 10dB od direktnega zvoka.

Akustiki se med seboj tudi malo grdo gledajo, ker marsikateri ki sledijo relativno novim psihoakustičnim raziskavam vidijo na realnih projektih, da prenekaterim poučenim poslušalcem izjemno manjkajo prve refleksije, sploh audiofilom, ki se v klasičnih LEDE, RFZ, N-E studijskih poslušalnicah ponavadi ne počutijo domače. Ogromne RFZ so še zmeraj aktualne in dobre sobe a žal dandanes si je to težko privoščiti, sploh pa obstajajo neka novejša dognanja kako izvesti uspešno v malih in srednjih prostorih, odličen balans med absorpcijo in difuzijo...

... od prostora do prostora je odvisno kakšen naj bo natančen načrt, univerzalnih odgovorov pa ni.

Akustičen tretman:
Porozna izolacija da deluje tudi na zelo nizkih odpove, če ni dovoljšnega volumna, da bi ga lahko "zapravil"/ se mu odpovedal.
Zato kombinacija poroznih izolacij in rezonatorskih elementov je razumna rešitev.
Helmholtz da deluje, je kar zapleteno naredit, en sploh ni dovolj in ima zelo ozek frekvenčni pas delovanja, in da "poje"/kolorira zvok, zveča se mu Q in zmanjša koloracijo z umestitvijo lahke porozne izolacije a se mu zmanjša efektivnost... začaran krog.
Pri membranskih rezonatorskih je nekoliko bolje, če ni prav narejena bo kolorirala zvok, če se jo preveč zaduši bo manj aktivna, a s pravilno izbranimi materijali se da temu dokaj v redu izognit.
Ko se izbira materijal za membrano je potrebno prilagodit celo konstrukcijo, kar se izračuna v praksi ravno ne drži, zato si pomagate z merilnimi inštrumenti in accelerometrom ali vibrometrom ter razdret če ne deluje in popravit.
Na različnih svetovnih forumih počasi ljudje sami eksperimentirajo in kopirajo kakšne učinkovite komercialne rešitve, eni uspešno, drugi ne, treba se je dokaj striktno držati smernic, bližnjice kaj hitro pokvarijo veselje. Tudi en sam membranski absorber ne bo pomagal, tudi velikost/površina posameznega elementa je izjemno pomembna.
Membranski rezonatorji se lahko lepo zamaskirajo in umestijo v bivalni prostor, lahko izgledajo kot slike, del stene ipd.

Upam da sem relativno razumljivo na kratko opisal.
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 998
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 11:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sad

Kot bi bral nek ubogi google translate Embarassed
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 12:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Sad

Kot bi bral nek ubogi google translate Embarassed


Ne bi se spuščal v vsebino napisanega, vendar je slog pisanja resnično problematičen.

Spoštovani G. Nenad, bilo bi zaželjeno, da se malce bolj posvetite slogu napisanega, ker si v nasprotnem primeru delate medvedjo uslugo.

Deloma razumem, da je to del vsakodnevnega "slenga" na Planetaudio forumu, vendar je na tem forumu vsekakor zaželjen vsaj minimum uporabe pravilne slovenščine na internetu. S tem se na eleganten način izognemo podobi sličnih portalov, ki se v glavnem posvečajo politiki in so žal deloma ogledalo našega vsakdana.

Da ne bo narobe razumeljeno. V primeru občasnih prispevkov recimo Mestnga-Puja, ki ima tudi specifičen slog pisanja, je "sleng" mnogokrat v funkciji napisanega ( humor, dinamika izražanja) zato običajno nima negativne konotacije. Še posebej, ko temperatura "teme" in udeležencev raste Wink

Naj še enkrat opomnim, opazka je definitivno dobronamerna in ne zlonamerna.

Želim si ustrezen in primeren odziv Embarassed


LP

Vintagesonic


Nazadnje urejal/a vintagesonic Sre Feb 29, 2012 12:32; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
orc.perc



Pridružen/-a: Sre Nov 2009 22:05
Prispevkov: 527
Kraj: Posr.Park

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 12:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi če bi poslovenili izraze ne bi bilo bolj razumljivo, tako da, raje tako, kot nič.
_________________
-1/3oct.REar
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

orc.perc je napisal/a:
Tudi če bi poslovenili izraze ne bi bilo bolj razumljivo, tako da, raje tako, kot nič.


Ni poanta napisanega v prevodu tujih strokovnih izrazov ! Z neustreznimi prevodi so lahko še večje traparije, zato jih je za strokovne forume bolje pustiti v originalu.

Poanta je popolnoma drugje Embarassed

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 998
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 15:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:


Poanta je popolnoma drugje Embarassed



Recimo v tem, da tudi če te tema neizmerno zanima in se še tako trudiš pravilno prebrati odstavek, te pri tem zmoti ena od naslednjih hib prispevka:

- prebrano lahko razumem na več različnih pravilnih načinov
- prebranega nikakor ne morem razumeti
- ne morem prebrati
- ne želim brati dalje, ker je prispevek v samo treh besedah užalil moj intelekt
- želim prebrati, vendar mi ne da miru misel, da je ta isti avtor oddal diplomsko nalogo (ali magisterij, ne spomim se točno) na podobno temo, kar me sili v naseldnje misli:
a) avtor se norčuje
b) avtorju se ne zdi vredno razumljivo pisati 'rulji' na forumu, kateri je tako ali tako brezveze
c) avtor se dejansko ne zna izražati

Žal, ker sam menim, da je g. NLP sposoben sestaviti nekaj več kot zgornji prispevek. In nenazadnje smo od njega to tudi pričakovali.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
orc.perc je napisal/a:
Tudi če bi poslovenili izraze ne bi bilo bolj razumljivo, tako da, raje tako, kot nič.


Ni poanta napisanega v prevodu tujih strokovnih izrazov ! Z neustreznimi prevodi so lahko še večje traparije, zato jih je za strokovne forume bolje pustiti v originalu.

Poanta je popolnoma drugje Embarassed

LP


Ja to je razlog zakaj tujke in okrajšave, da se lahko nadalje prebrska po tuji literaturi, forumih ipd.
Če vam bom napisal v slovenske prevodu boste bolj zavedeni in boste odvisni zgolj od mojih informacij, tako pa lahko razširite obzorja, kdor si želi.

Luka79:
za norčevanje nimam časa, pišem vam v korist, ne pa da zapravljam čas in vam podajam informacije ker moram ali da mi je to dolžnost.

Lahko bi gledal tudi iz stališča, da čemu sploh svoje izkušnje, znanje podajam kar tako.

Če napišem kaj po domače, se nekdo obesi na določeno uporabljeno besedo in avtomatično nimam pojma o čem čvekam/pišem, če pa pišem v tujkah pa sem nepismen... hvala.

Samo izražite željo in me že več ni.
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NLP je napisal/a:
Samo izražite željo in me že več ni.


V mojem postu sem izrazil željo : "Želim si ustrezen in primeren odziv ".

Se vam zdi da je odziv v stilu "Samo izražite željo in me že več ni." primeren?

Z odebeljenim tiskom sem označil, da opazka ni zlonamerna! Res ne razumem vaše reakcije.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
orc.perc



Pridružen/-a: Sre Nov 2009 22:05
Prispevkov: 527
Kraj: Posr.Park

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eh, N., pač tipična "domača", važna je embalaža in ne vsebina. Svašta...
Hohštapleraj
_________________
-1/3oct.REar
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

orc.perc je napisal/a:
Eh, N., pač tipična "domača", važna je embalaža in ne vsebina. Svašta...
Hohštapleraj


Če je postala slovenščina v današnjih časih za nekatere "Hohštapleraj", potem se je resnično za zamisliti, ne glede na celofan v katerega se zavije "vsebina".

Nismo več daleč, ko bodo nekateri mislili, da je latovščina latinščina.

Samo malenkostna razlika v vsebini, zgolj tipkarska napaka, kajne?

LP


Nazadnje urejal/a vintagesonic Sre Feb 29, 2012 16:36; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterpan



Pridružen/-a: Pon Feb 2011 15:20
Prispevkov: 335
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Roko na srce, ne zastopim o čem teče beseda in kakšna je povezava z naslovom teme.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 16:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

peterpan je napisal/a:
Roko na srce, ne zastopim o čem teče beseda in kakšna je povezava z naslovom teme.


Tukaj ti že malce težje pomagamo.Wink

Mogoče ne bi bilo napak še enkrat prebrati razmišljanja Luke 79 ali orc.perc-a.

Sam se odloči na katero stran bo prevagala tehtnica in kako naprej.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterpan



Pridružen/-a: Pon Feb 2011 15:20
Prispevkov: 335
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 17:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Štekam, da se kregamo, ampak a bomo tako kam prišli Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 17:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

peterpan je napisal/a:
Štekam, da se kregamo, ampak a bomo tako kam prišli Wink


Kdo se krega in s kom? To je samo izmenjava mnenj.

Ali je potrebno, da se vsi, vedno, z vsem strinjamo? Wink

Mimogrede, kam bi ti rad prišel? Wink

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterpan



Pridružen/-a: Pon Feb 2011 15:20
Prispevkov: 335
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 17:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Do bogatih informacij soforumašev, ki jih nam začetnikom manjka hehe

Meni je bolj ljubo prebrati kaj novega zanimivega, kot pa debata kako se mora kaj napisat Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 79, 80, 81  Naslednja
Stran 3 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe