Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kidhoward



Pridružen/-a: Tor Feb 2011 11:09
Prispevkov: 35
Kraj: Lesično

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2011 12:23    Naslov sporočila: Akustika sobe in postavitev zvočnikov Odgovori s citatom

Glede na lastne izkušnje, ko sem slišal iste zvočnike igrati v 5 ih različnih sistemih in predvsem zelo različnih sobah (tako glede velikosti, razmerij stranic in postavitve pohištva), me zanima, ali je bila problematika akustike sobe in postavitev zvočnikov že kje bolj izčrpno obdelana na tem forumu.

Ker se je zvok istih zvočnikov gibal od zares odličnega, ki te mami v poslušanje do čisto povprečnega, menim, da ima poroka med zvočniki, sobo in njeno opremo odločilen pomen.

Na internetu sem našel tale zapis:

"The single most important and influential link in the audio reproduction chain is also the least understood and most neglected - the listening room itself. Unfortunately, this is also the most difficult or costly "component" to change"

in moram reči, da se z njim strinjam.

Potem je tu še kar nekaj strani s praktičnimi nasveti:

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/roomacoustics.html

http://www.cardas.com/content.php?area=insights&content_id=26&pagestring=Room+Setup

http://www.soundfountain.com/amb/speaker.html

http://www.audiophysic.com/aufstellung/index_e.html


Zanimajo me vaše praktične izkušnje, še posebej kako prilagoditi sobo, ki ni samo poslušalnica in je namenjena za vskodnevno življenje. Torej kaj vse se da uporabiti kot dušilce, difuzorje...zvoka in ostale posebnosti, ki lahko pripomorejo k večji ali nižji kvaliteti zvoka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2011 12:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moja izkušnja:

V sobo za poslušanje (oz. dnevno sobo) sem razporedil osem približno takšnih knjižnih regalov, kot je ta na sliki.
Police sem napolnil s kameno volno, to pa oblekel v dekorativno tkanino.

Širina regalov je 60 cm (tevol ravno paše noter), globina 30 cm, višina pa skoraj do stropa.

Zanima me mnenje drugih - bi bilo smiselno na hrbtno stran, ki ni vidna namestiti še kakšne difuzorje?

Takšne police se da dobiti zelo poceni (v trgovinah tipa Dipo, Jysk .... so že od 15 evrov naprej.


_________________
Usoda se igra s človekom, človek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiomaniac



Pridružen/-a: Čet Nov 2008 11:40
Prispevkov: 987
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 30, 2011 13:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pasuljaris je napisal/a:
Moja izkušnja:

V sobo za poslušanje (oz. dnevno sobo) sem razporedil osem približno takšnih knjižnih regalov, kot je ta na sliki.
Police sem napolnil s kameno volno, to pa oblekel v dekorativno tkanino.

Širina regalov je 60 cm (tevol ravno paše noter), globina 30 cm, višina pa skoraj do stropa.

Zanima me mnenje drugih - bi bilo smiselno na hrbtno stran, ki ni vidna namestiti še kakšne difuzorje?

Takšne police se da dobiti zelo poceni (v trgovinah tipa Dipo, Jysk .... so že od 15 evrov naprej.



Pa ja nisi dal v vse tervol !? Rolling Eyes

Kaj pa knjige pa to !? Wink
_________________
I may not always be right but, I'm never wrong !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
6ak



Pridružen/-a: Ned Apr 2010 11:47
Prispevkov: 73
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 22, 2012 22:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiva rešitev... Negativna stran tega je, da si zmanjšal volumen sobe (kar fajn!!!), poleg tega ti bodo zelo verjetno čez čas začeli vibrirati deli teh "omar", problematične bi znale biti tudi "nogice" teh omar kar se vibracij tiče... Če bi se jaz odločil "zadušiti" sob, bi na vse stene zalepil zvočniško peno z trikotniki (v studijih se ponavadi uporablja), pa nevem če nebi ceneje skozi prišo, akustično bi pa znalo dosti bolje biti...

To je moje razmišljanje...
_________________
6ak

Panasonic TX-P55VT50E
Panasonic DMP-BDT320EG
Yamaha RX-V2700
DALI Icon 8
QED XT400
DALI Concept Center
DALI Concept 2 X 4
YAMAHA YST-W515
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 22, 2012 23:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

6ak

Malo preberi starejše teme o akustiki sobe.

ZELO koristno branje za začetek, nato lahko nadaljuješ na tujih spletnih straneh (kar nekaj linkov je pripetih), potem pa na delo (ali pa v nakup).

Vse ostalo nakladanje in mnenja, brez osnovnega poznavanja problema so izguba časa.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pasuljaris je napisal/a:
Moja izkušnja:

V sobo za poslušanje (oz. dnevno sobo) sem razporedil osem približno takšnih knjižnih regalov, kot je ta na sliki.
Police sem napolnil s kameno volno, to pa oblekel v dekorativno tkanino.

Širina regalov je 60 cm (tevol ravno paše noter), globina 30 cm, višina pa skoraj do stropa.

Zanima me mnenje drugih - bi bilo smiselno na hrbtno stran, ki ni vidna namestiti še kakšne difuzorje?

Takšne police se da dobiti zelo poceni (v trgovinah tipa Dipo, Jysk .... so že od 15 evrov naprej.



LP

To je primeren "prostor"za kakšen "difuzor" Laughing Wink



Za tiste ,ki radi ustvarjajo z "lego" pa koristen izdelek Laughing Wink

_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 18:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z malo "creative"in "domišlija" narediš po zgornji "ideji" "absorber" in "difuzor" hkrati...
Z malo več "domišlija" kombinacijo zgornje in srednje ali celo spodnje, bi ratala že kar "umetnina"... Sploh v akustiki se da mariskaj "ponucat", če kaj "poimaginiraš" Laughing Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 18:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi meni se že nekaj časa motajo po glavi tovrstne ideje.Npr: za osnovo bi uporabil posteljno dno iz vezane plošče, nanj prilepil koščke lesa (mizarske ostanke) v stilu tvoje druge slike in zadevo obesil na steno.
_________________
Usoda se igra s človekom, človek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 01:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Al pa če v sobo postaviš skladovnico drv... Pa še za naslednjo zimo bo pripravljeno...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 01:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Tudi meni se že nekaj časa motajo po glavi tovrstne ideje.Npr: za osnovo bi uporabil posteljno dno iz vezane plošče, nanj prilepil koščke lesa (mizarske ostanke) v stilu tvoje druge slike in zadevo obesil na steno.

posteljno dno ???...a zato ker je fajn uležano???...pritiskano???... Laughing Laughing
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 09:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Preoblem difuzorjev je, da v majhnih sobah ne učinkujejo dovolj, poleg tega morajo biti zelo globoki, da učinkujejo na nižje frekvence, ki so največji problem.

Kombinacija difuzor - absorber za nižje frekvence je zato boljša in je že na tržišču. Domača izdelava pa je problematična. Problem je v materialu (foliji), ki bi prepuščal delno ali v celoti zvok do določene frekvence, ostalo pa bi se odbilo.

Problem ni najti folijo, ki bo odbijala visoke frekvence (npr. debelejši papir - šeleshamer, polietilenska folija,...), problem je, če hočemo narediti difuzor iz materiala, ki bo npr. do nekih 200 Hz spuščal skozi (da lahko absorbiramo), ostalo pa odbil.

Materiala s tako deklariranimi lastnostmi ne moreš kupiti. Možno je, da je tak material na tržišču in se uporablja za nekaj popolnoma drugega a to nam ne koristi.

Za izdelavo difuzorja, ki bi istočasno absorbiral (vsaj delno) zvok do določene frekvence, bi moral napraviti kar nekaj prototipov in merjenj, kar lahko vzame ogromno časa ob pičlem izplenu.

Jaz sem pri svojih absorberjih (tistih na katerih imam slike in izdelavo katerih sem že predstavil na tem forumu in pri nekaterih drugih) uporabil polivinilno folijo in papir. Rezultat je bil v manjšem absorbiranju višjih frekvenc in posledično dvigu RT 60 nad 2 kHz (kar sem potreboval).

Najbolj enostavno je narediti kombinacijo difuzor - absorber tako, da ga izdelamo iz npr. vezane plošče debeline 6mm, v stilu prve ajkine slike, nato pa vse dele difuzirja, katerih vrhnja plošča je vsaj 10 cm od stene perforiramo in z notranje strani vgradimo absorber iz kamene volne. Na ta način absorboramo nižje frekvence (odvisno od velikosti in števila lukenj). Če to z zadnje strani zapremo, dobimo Helmholtz resonator, za katerega se da izračunati in kontrolirati frekvence, ki jih delno absorbira.
Ta varianta je za mnoge prezakomplicirana, vedar se jo da izvesti v zelo lepih variantah - poljuben furnir.
Problem kockastega difuzorja na steni je čiščenje prahu, zaradi česar so bolj primerni za na strop, na steno pa bi jaz dal difuzor v lamelni varianti - posesati je potrebno samo spodnjo polico. Take varante so tudi v prodaji (difuzor-absorber).

Razmišljal sem tudi o varianti s furnirano (enojni ali dvojni furnir oz tanjša ali debelejša varianta) trdo kameno volno, ki se jo vgradi v najbolj izbočen del difuzorja. To varianto bom najverjentneje izdelal v dimenzijah cca 1,5 x 0,7 x 0,15 m in jo postavil za audio omarico. Naredil bom tudi varianto z najtanjšo vezano ploščo na najbolj izbočenem delu difuzorja.

Pa še nekaj. Tudi kombinacija difuzor-absorber mora imeti vsaj kakih 10 cm debeline, da vsaj malo absorbira nižje frekvence
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fjaka



Pridružen/-a: Sre Maj 2008 17:04
Prispevkov: 1747
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 12:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

polivinilfan...dobraaaaaaaa
lahko bi odprli novo temo:
FORUMSKI SLOVAR....

1...polivynilfan
2...audiohemofil
_________________
šoo mazgoon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 13:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja eni včasih res ne razumejo heca.

Podn ni kaj.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfan



Pridružen/-a: Sob Mar 2009 23:52
Prispevkov: 891
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 18:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@fjaka,

že spet se delaš norca... Ti bodo poslali pismen opomin na dom... Twisted Evil

Drgač pa svaka čast pasuljarisu - vidim, za izpeljanko... Je hudaaaa... Laughing Laughing

Pozdravlja vas vinylfan, polivinilfan, gumifan, celofan...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 19:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfan je napisal/a:
@fjaka,

že spet se delaš norca... Ti bodo poslali pismen opomin na dom... Twisted Evil

Drgač pa svaka čast pasuljarisu - vidim, za izpeljanko... Je hudaaaa... Laughing Laughing

Pozdravlja vas vinylfan, polivinilfan, gumifan, celofan...


rubberman?

Aja- pa opomini niso pismeni, pismen je človek, ki jih napiše (ali pa vsaj polpismen). Laughing
_________________
Usoda se igra s človekom, človek pa igra na trobento.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 79, 80, 81  Naslednja
Stran 1 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe