Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustične plošče
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 13, 2010 12:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni za kaj.
http://www.google.com/search?hl=en&biw=1083&bih=529&q=master+handbook+of+acoustics+f.+alton+everest+pdf&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Samo s testiranjem bi lahko ugotovil katera membrana bi bila najbolj primerna.
Na pamet če odgovorim iz podobnih praktičnih izkušenj, mislim da ne bo neke razlike v teh dveh materijalih.
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elvis



Pridružen/-a: Pet Maj 2010 19:42
Prispevkov: 32
Kraj: Od blizu

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2011 11:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo,

Berem in berem tole temo razmišljam o volni de me že vse pika pa sploh še začel nisem z delom...

Pa sem pripravil skico svoje dnevne in me zanima mnenje. Če prav razumem nimam kaj falit če naredim za v kote B, D in G ' trikotne' polne bass trape, em meter visoke za začetek, take kot jih je 'hi musica' naredu. Za na stene (na skici pink) pa se poigram s 5cm absorberji - pač po testih.
Ampak s čim naj štartam, da ne bom brezveze nekaj delal, koliko vsega naj naredim za prve teste ?

Pa še komentar na skico: pink stene so prazne, dvoje vrat imam vedno odprta, ena pa vedno zaprta. Pohištva pa razen kavča mize in hifi omarice nimam.
Kako pa je okrog kamina, ali se splača pozidat stene z dekorativnim kamnom kot nekakšen difuzor, pa če bi že okrog kamina pozidal bi lahko tak kamen dal še na kako drugo steno ?

Vsako konstruktivno mnenje je dobrodošlo, preden 'zarežem' v material !
elvis

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2011 12:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za začetek bi bilo dobro stretirati C steno in pa prve odboje na E, prav tako tudi kota B in D.

Če ti ni pretežko (denarno) potem si nabavi nekaj bal kamene volne in poskušaj. V vsak kot (B in D) postrani postavi plošče, ki naj bodo vsaj 10cm debele (lahko sta dve plošči po 5cm Smile ). Na te plošče lahko zložiš še dvoje plošč, da boš imel stvar rešeno do stropa. Prisloni nekaj plošč še na steno C, in vsaj eno ploščo na E in eno na A. Če se da, plošče tudi dvigni od tal (nekih 40cm) in jih odmakni od stene za debelino plošče. Zvočna slika bi se morala malo prečistiti.

Tudi zadaj bi bilo dobro kaj postoriti, vendar za začetek oblaganje kamina, razen vizuelno, ne bi povzročilo drastičnih sprememb v akustiki.

Iz neta si zloadaj sample frekvenc in poslušaj, kje imaš luknje. Če je zvok kolikor toliko linearen, potem si na konju, sicer bo treba narediti kak kompleksnejši absorber/difuzor ...

Doma sem naredil eno zanimivo reč (imam na nek način podobno situacijo kot ti) in sicer sem čez celotno steno C postavil panelne zavese, od stene odmaknjene za približno 20cm. Med steno in zavesami sem prostor zafilal (po občutku) s paneli kamene volne (oblečene v filc). Panelne zavese so iz grobega materiala, tako da malo defuzira odboje na visokih, kamena volna zadaj pa poskrbi za absorbcijo. Zavese so poleg tega nekakšen modni dodatek v stanovanju. Zadaj sem postavil tudi lučko obrnjeno v steno, ki zvečer naredi krasen ambient Smile. Panelne zavese se poceni dobijo v Ikea, v raznih barvnih odtenkih in materialih. Pa čisto enostavno se montirajo na strop.

V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
HIFRIK



Pridružen/-a: Tor Feb 2009 20:40
Prispevkov: 418
Kraj: M.Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2011 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

elvis je napisal/a:
Živjo,

Berem in berem tole temo razmišljam o volni de me že vse pika pa sploh še začel nisem z delom...

Pa sem pripravil skico svoje dnevne in me zanima mnenje. Če prav razumem nimam kaj falit če naredim za v kote B, D in G ' trikotne' polne bass trape, em meter visoke za začetek, take kot jih je 'hi musica' naredu. Za na stene (na skici pink) pa se poigram s 5cm absorberji - pač po testih.
Ampak s čim naj štartam, da ne bom brezveze nekaj delal, koliko vsega naj naredim za prve teste ?

Pa še komentar na skico: pink stene so prazne, dvoje vrat imam vedno odprta, ena pa vedno zaprta. Pohištva pa razen kavča mize in hifi omarice nimam.
Kako pa je okrog kamina, ali se splača pozidat stene z dekorativnim kamnom kot nekakšen difuzor, pa če bi že okrog kamina pozidal bi lahko tak kamen dal še na kako drugo steno ?

Vsako konstruktivno mnenje je dobrodošlo, preden 'zarežem' v material !
elvis



To imam tudi jaz v planu! Ali ima ža kdo kaj podobnega in kakšne so izkušnje glede difuzije? Bi pa "obdelal" steno za zvočniki.
Ja tudi mene matra kamin v kotu Evil or Very Mad Na žalost ga bom moral preselit ampak čakam še na "soglasje" in "lokacijsko dovoljenje" boljše polovice
Very Happy
_________________
Greetings from The Humungus! The Lord Humungus! The Warrior of the Wasteland! The Ayatollah of Rock and Rolla!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elvis



Pridružen/-a: Pet Maj 2010 19:42
Prispevkov: 32
Kraj: Od blizu

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2011 16:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, 'wife factor' je pomemben...

Takole nameravam po skici:

1. bass trap za v vogal z več plasti, itak ko jih naredim bojo potem vedno tam in se splača bolj debele narest. Najprej dva za v vsak vogal za zvočniki, mogoče pa potem še dva in jih dam v višino.

2. za absorberje pa ene 4 panele za začetek, potem pa bom videl kako bo.

elvis

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 13, 2011 21:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Elvis

Za začetek si v kote za zvočniki lepo postavi plošče iz tervola TP 50, da slišiš kaj se bo spremenilo. Enako naredi v prostem kotu zadnje stene. Nabavi si vsaj dva paketa tervola. Tervol obleci v vrtnasrki filc - zimski (je debelejši), da preprečiš odpadanje manjših delcev.

Pa naj te preveč ne skrbi, ne bo srbelo.

Če ti ostane še kakšna plošča, jo lahko postaviš prečno v kot med tlemi in steno za zvočniki ali pa ob straneh. S temi ploščami malo eksperimentiraj, da dobiš občutek kaj se dogaja z zvokom pri različnih postavitvah.

Kamin naj ti bo v veselje v zimskem času in ga nikar ne oblagaj, ker efekt ne bo velik.

Če bo izboljšanje akustike očitno (v to sem prepričan), potem začni razmišljati o postavitvi lepših absorberjev ali česa drugega.

V kot postavi plošče razrezane v trikotnik, ker bo lažje. Npr. ploščo razrežeš počez na polovico in nato po diagonali v trikotnik. Te trikotnike zloži enega na drugega.

Preberi si še kakšno temo o akustiki na tem forumu, smo že veliko napisali.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elvis



Pridružen/-a: Pet Maj 2010 19:42
Prispevkov: 32
Kraj: Od blizu

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2011 14:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo,

Najprej hvala za nasvete. Za začetek sem naredil 4 plošče iz volne tp50. Dve sem dal v kote, dve pa sem prislonil na steno za zvočniki. Moja ušesa so zaznala spremembe, ki jih lahko opišem s svojimi besedami:

-bas je postal prijaznejši in mehkejši, pa nekoliko je zgubil na moči kar je super
-srednji pas pa je malo bolj čist, tosepravi manj je vse zlepljeno skupaj

Razumljivo, manj odbojev čistejša slika pa nekoliko je basem vzelo moči...

Obenem ko sem bral tale forum sem še malo pobrskal po auralexovi strani ( http://www.auralex.com/ ). Tam imajo zastonj svetovanje pa sem jim poslal skico svoje dnevne sobe. Kot zanimivost navajam odgovor (slika - sovpada s tisto ki sem jo objavil nekaj postov nazaj...)

modra = LENRD® Bass Traps
zelena = SonoFlat Panels
oranžna = T’Fusor Diffusor Panels

Saj pravzaprav ste že domači mojstri na tem forumu opisali enako, pa vendar me je zmotilo pri auralexovem odgovoru, kako da so so vse 'pene' tam nekje zgoraj na zgornjem pasu sten in tudi bass trapi so vsi v zgornjih kotih. Pa sem jih to prašal. In če povzam odgovor:
''bass trapi na tleh jemljejo prostor v sobi, smiselni so razen če imate dovolj denarja da jih daste od tal do stropa. Najbolša postavitev je pod stropom tam kjer vam ne bodo napoti. Tudi za absorberje je nesmiselno da so preveč spodaj pri tleh, najbojše je da so v višini ušes.''

Ok, za absorberje mi je razumljivo, kako pa je z bass trapi pod stropom, a lahko kdo to pokomentira...



LP elvis
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2011 20:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

elvis

Bass trap v kot pod stropom, je enako učinkovit kot pri tleh, če gledamo na prostor kot celoto, vendar pa predvidevam, da ti želiš za najmanj denarja imeti največji učinek na mestu poslušanja ter imeti absorberje nameščene tako, da so kar najmanj moteči - tako prostorsko kot vizuelno. To pa pomeni, da jih boš namestil tam, kjer ti bo to najbolj ustrezalo.

Najcenejše je seveda postaviti ploščo (ali absorber) na tla. Odpade montaža (delo, stroški in svinjarija ob vrtanju lukenj - ali pa stojalo). Poleg tega si v fazi testiranja na ta način najbolj fleksibilen in po mili volji premikaš absorberje.

Višje tone ponavadi absorbiramo s peno v višini ušes zato, ker se visoki toni (v nasprotju z nizkimi) širijo iz zvočnika v ozkem kotu (če zvočnik ni omnidirekten) in bi postavitev takega absorberja npr. v kot za zvočniki (prednja stena) ne imela takega učinka. Tukaj bi se pravzaprav absorbirali visoki toni, ki so se že odbili od zadnje stene in so zaradi prepotovane razdalje že zato oslabljeni.
Če je potrebno, visoke tone praviloma absorbiramo na mestih prvih odbojev - torej na mestu, kjer se zvok, ki prihaja direktno iz zvočnika od stene prvič odbije pod takim kotom, v da pride nato direktno do naših ušes.

Nizki toni se iz zvočnika širijo praktično enako na vse strani, zato se jih lahko absorbira tudi v kotu za zvočniki.

V marsikateri sobi posebnih absorberjev za visoke tone ne nameščamo, ker že bass trapi ali pa kaj drugega (zavese, tapison, preproga, oblazinjeno pohištvo,..) dovolj absorbirajo visoke tone in bi namestitev dodatnih lahko "omrtvila" zvok.

Jaz v svoji sobi nimam nobenega absorberja za višje tone.

Difuzor so pri Auralexu namestili na mestu prvega odboja od zadnje stene, kar je v določenih primerih boljše kot namestitev absorberja.

Vsekakor ti priporočam, da narediš še nekaj plošč in se "igraš". Štiri plošče so premalo.

Lahko se ti zgodi, da boš po namestitvi absorberjev, s premikanjem zvočnikov ali mesta poslušanja še dodatno pridobil na kvaliteti zvoka.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2011 14:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiv prikaz različnih vrst akustične obdelave in njihov rezultat.
Govor, kitara,bass in tamburin prikazani brez obdelave, z difuzorjem, absorberjem in difuzor+absorber.
http://hofa-akustik.de/pages/startseite/hoerbeispiele.php
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 20:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razmišljam(po nasvetu...),da bi prostor za mojimi zvočniki, ki je rahlo v "luknji" prekril z debelo volneno odersko zaveso ali kakšno specialno zaveso(absorber cs gerriets, molton, super wool serge) vse nad 500g/m2.
Zavesa bi bila dvojne dolžine(gube) in iz več pasov, tako da bi jo lahko premikal in ustvarjal različne količine absorbiranja in kombinacije difuzije, saj je stena za njo iz imitacije kamna. V kote za zaveso bi dal še bass trape, zavesa bi jih pa prekrila. Da bi dobil čimboljše absorbiranje nizkih frekvenc bi zaveso odmaknil od stene +300mm.
Mnenja?
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 22:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na ta način neke razlike v nizkih ne bo.
Bas trapi v kotih bodo naredili še največjo razliko a zgolj dva kota ne bosta naredila čudežev.

Največ v relativno prazni sobi se naredi s pozicioniranjem zvočnikov in poslušalca, nato pa s akustičnimi elementi. (38% od sprednje stene je mit, lahko pa služi za izhodišče).

Tudi ni nujno da se ti točno v teh kotih "nabirajo" nizki, da bi to veljalo morajo biti stene dovolj rigidne, drugače to ni nujno da drži... to je tudi en takšen mit oz. se avtomatično podrazumeva da so vsi koti grdi, umazani, zli:)
Najbolj zanesljivo je da narediš akustične meritve in vidiš kje je največ porasta v nizkih, temu primerno tretiraš z absorpcijo in prihraniš po nepotrebni potrati materijala kjer ne bi bil tako učinkovit.

+ tega takšne zavese so zelo drage, potemtakem si lahko za majhen denar narediš viseče pojštre napolnjene s kameno volno, na stropu si omisliš vodila in pojštre obesiš in jih lahko po šinah premikaš ter tako prilagajaš akustiko...
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 22:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zavese seveda ne bi delale čudežov v spodnjem področju a bi pomagala pri absorbciji dipolov(mg20.1), ki veliko energije pošiljajo tudi nazaj. Mislil sem da bi nekako umirila "svetlost" prostora.
Stene so dokaj rigidne, medetažna hiša, torej so stene še na 1/2 dodatno ojačane(pritrditev medetažne plošče),potresna gradnja...
Postavitev zvočnikov pa itak naredi največ, to mi je jasno. Uspelo mi je postaviti zvočnike dokaj simetrično glede na širino sobe, čeprav se tega na slikah ne vidi. Taka postavitev mi takoj pokaže boljši odziv po celem spektru.
Bass trape fi 350 h 4x po 1m(eden na drugega) bi pa razvrstil po prostoru glede na učinek. Polovico trapa bi dodatno oblekel v folijo, da bi dosegal različne vrednosti absorbcije in odboja.
Zavese so resnično precenjene, sploh namenske.. Če se pa dobro poglobiš, vidiš da nimajo nič kaj boljše karakteristike kot molton, kak žamet ali volneni serge. V spodnjem območju nobena ne dela čudežev.
Molton ima še najbolj normalno ceno.
Glede faktorja žene in namestitve vreč tervola pa.. Cool
Bom pokazal slike izdelanih trapov, ko bodo končani.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 22:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja takšna in podobna zavesa bi nekaj naredila od recimo na pamet 500Hz navzgor...
Koliko bi to pripomoglo k manjši "svetlosti" prostora pa je vprašanje, nekaj bi koliko pa...

Direktno izza dipolov bi dal kaj resnejšega....

Stene bi naj bile zidane, betonirane ali večslojni knauf... najlažje pa je da se izmeri...

Dobro, pozicioniranje je pomembno ja.

Kolikor razumem bi to bili "tube trap" princip?
Zdaj odvisno kakšna je konkretna zamišljena konstrukcija ampak fi večjih primerov so priporočljivi (500, 600mm...).
Folija je lahko debelješa, recimo tista za okna za predšotore, dobi se v trgovini na partizanski v MB ali pa včasih tudi v Baumaxih ipd.
Naknadno perforirana folija lahko ima neke prednosti.

Tisti pojštri s kameno volno pa se dajo naredit lepo prefinjeno, če se vloži trud ampak dobro razumem.
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2011 23:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Stena za dipoli je že sedaj kao neke vrste difuzor, ker ni ravna ampak zelo reliefna.
Še eno vprašanje, kaj se doseže z vgradnjo prekata v trap? Se le ta vgradi na 1/2 višine ali nesimetrično?
Postavitev zvočnika je sedaj drugačna kot na sliki, levi bistveno bolj v levo.

_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2011 09:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kaj pa Dekoziod?
http://www.dekozid.si/

jaz bom s tem oblekel stene v studiu in še kakšne dele v dnevni sobi.
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Naslednja
Stran 14 od 16

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe