Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Sprejemnik

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Pestilence.

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 09:00    Naslov sporočila: Sprejemnik Odgovori s citatom

Zdravo,
iščem ojačevalec za Bose 301 II, oz. upam da bom ojačevalec obdržal še naprej za kake druge večje zvočnike. O vintage ne vem nič, želja je nakup na Gorenjskem, dovolj moči ter vsaj 1 par RCA vhodov.

Je s tem kaj za zgrešit?
https://www.bolha.com/uporabnik/franc249
https://www.bolha.com/ojacevalci-s-tunerji-hi-fi-komponente/kenwood-kr-4070-vintage-receiver-oglas-4919387

https://www.bolha.com/ojacevalci-s-tunerji-hi-fi-komponente/sansui-r-70-oglas-4895020
Tole je praktično pri sosedu, hiter google pravi naj preskočim R serijo?

Če ima kdo kaj pametnega pa lahko tudi na ZS ali v to temo.

Se za zmerno ceno do 300€ kaj dobi, ali naj gledam neke bolj cenjene in dražje modele?
ambasador

Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne delaj si skrbi, vintage te sorte se kupuje z očmi. Važno da ni kaj pokvarjeno ali poškodovno, vse ostalo je stvar tvoje presoje denar vs dizajn.
Glede dobrosti zvoka pa je zelo povezano s cenovnim razredom - oglej si kako so si sledili modeli v proizvodnih programih posameznih firm, da dobiš občutek kje na lestvici se nahaja določen model.
Jasno, najboljši rezultati so iz nekoč top modelov in potem po lojtrci dol proti nižjim modelom.

Ali boš zadovoljen s cenenim modelom se sprašuješ - probaj. Za namen kot so bili narejeni - poslušanje radia na mali jakosti cel dan, so dobri vsi.
Za hifi kot ga razumemo danes, pa samo najboljši. Ne gre zanemariti faktor časa, ki sigurno ne izboljšuje performans. Od takrat je minilo skoraj pol stoletja in je čudež sploh da delujejo.

Še imam spravljene nekatere lab teste iz tistih časov. Moči so bile male, 50W je že bilo proti zgornjem delu lestvice, performanse pa bolj boge. Za moj okus en moderen Onkyo ojačevalec za niti 300€ poseka te sorte vintage risiverje vse, razen top modelov. Tako da se tega ne kupuje zaradi famoznosti zvoka, ampak zaradi fascinantnega dizajna naprimer Alps front-endov (radijske skale).
Tudi jaz sem iz tistih časov in sem posedoval takrat moderne Sansui, ta je bil zadnji risiver pri meni ( s Cizek zvočnikom, da ti ne povem kako igra danes ta isti zvočnik na sodobnem ojačevalcu, naučna fantastika ..), Marantza, Kenwood pa Ei Niš. En NAD je tistega časa začel razturati, osvajati srca avdiofilov, ker je poganjal težavne AcousticResearch zvočnike z lahkoto lastovke. (AR zvočniki so v svojem višku imeli delež - eno tretjino vseh prodanih zvočnikov v ZDA!)
----------------------------------------------------------------
Ima pa ta vintage eno dobro lastnost, igra lepo tudi potiho, kar je danes manj iskano in tudi se manj najde pri poceni ojaevalcih.

Nazadnje urejal/a ambasador Pet Feb 12, 2021 11:38; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom

Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 11:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vzel bi Revoxa. Vsaj na dolgi rok obdrži ceno.
Nazaj na vrh
Pestilence.

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 11:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za vintage se zanimam samo zaradi mnenj, da naj bi vintage zvočnike priklapljal na vintage ojačevalec za dober rezultat, pa sem mislil probat. Pa nikoli nisem nič takega imel, še malo radovednosti.

Sam vintage izgled ali brand mi ni pomemben.

Trenutno imam NAD C352 pa nekih pripomb nimam. Bo potem to v bistvu en nepremišljen korak nazaj? : )
luka79

Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi vzel Sansuija, če vse dela. Zglihaš na 150 pa roka.
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
drago67

Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 12:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
Za vintage se zanimam samo zaradi mnenj, da naj bi vintage zvočnike priklapljal na vintage ojačevalec za dober rezultat, pa sem mislil probat. Pa nikoli nisem nič takega imel, še malo radovednosti.

Trenutno imam NAD C352 pa nekih pripomb nimam. Bo potem to v bistvu en nepremišljen korak nazaj? : )

oprosti ta tvoj nad ni prava vintage roba,je premlad...za dober vintage receiver tudi dandanes rabiš malo več denarja od 300 eur-moje mnenje..tisti sansui je po moje najslabša sansuijeva serija...kenwooda 4070 imam tudi sam,švoh zadeva,basi so plehnati-pomanjkanje moči...je pa lep za videt...aja še to za moja ušesa nadi v glavnem zvenijo trdo...
Nazaj na vrh
ambasador

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pestilence. je napisal/a:
..........

...........

Bi rekel, ja, korak nazaj.
Če te dizajn ne vleče - pozabi čimprej na vintage.
Tvoj NAD je bil 'cheap' as pred 15 leti. Danes so drugi modeli na vrsti.
Tudi ne bi gledal absolutnih ocen zvoka, ampak kateri so tisti ojačevalci, ki najbolje pašejo na tvoj Bose 301 ll, ki mu uspejo izvleči/poudariti prednosti.
Tako bi se jaz lotil..
----------------------------------------------------------------------------
Pet minut za spoznavanje ozadja:
Je en (dodaten) vidik o katerem se ne govori ali se malo ve - kako (tudi) feedback ojačevalca vpliva na zvok zvočnika. To gre po poti 'back EMF' - ker zvočnik po prenehanju signala še vedno niha/se ne ustavi hipoma/ - je istočasno tudi generator - stalno pošilja nazaj generirane signale. Ti signali gredo po ta isti poti feedbacka nazaj na vhod ojačevalca in delajo škodo.

Overall feedback (zanka iz izhoda nazaj na vhod) je namenjen zmanjšanju popačenj ojačevalca - ideja je ta, da primerno utišan signal iz izhoda pripelješ nazaj na vhod a obrnjen za 180° - tako da se signal izhoda odšteva od vhoda. S tem v kontrafazi vneseš napako izhoda na vhod, ta pa se potem ojačana odšteje na koncu = manj popačenj, večji damping faktor..

Toda po poti feedbacka se vrne tudi signal back EMF zvočnika !! Stvar bi lahko bila tudi koristna, če bi zvočnik ne bil tako počasen in zakasnjen napram čistemu električnemu signalu. Temu problemu se streže na različne načine - čimmanjši overall feedback; idelano je nula-uporabljeni samo lokalni feedbacki po stadijih ali še to ne, A klasa, veliko tranzistorjev na izhodu .. možni ukrepi so tudi tokovni feedback, digitalni feedback, itd..

Pa tudi se pojasni zakaj s feedbackom pridobljeni virtualni damping faktor ne pomaga dosti, ker ga back EMF z istim mehanizmom zminira, demolira... je veliko bolje imeti veliko tranzistorjev v paraleli na izhodu, ki potem z dejansko nizko impedanco pokurijo večino back EMF-ja..

Upam da je sedaj bolj jasno zakaj feedback z različnimi zvočniki različno reagira/spreminja zvok.
Pojasni tudi famozni eksperiment sredi 70-et, ko na Magneplanarjih (popolnoma rezistivno breme in z zanemarljivim backEmf-jem (lahka membrana) niso bili v stanju ugotoviti na slepem testu kateri ojačevalec igra (je šlo od receiverja do OTL ojačevalca). Razlike še vedno so, če drugo ne zaradi razlik v dinamiki, moči, ataku tranzienta, izzvenevanju in resoluciji - vse stvari ki jih na hitrem preklapljanju ne zaznaš - tam se osredotočaš na timbriko

Nazadnje urejal/a ambasador Pet Feb 12, 2021 16:42; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
joztom

Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 16:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Overall feedback je namenjenu izračunavanju ojačanja, ponavadi 1:(24-30). Ojačevalcu bi morale po stopnjah tranzitne frekvence in hitrosti naraščati, saj v nasprotnem primeru dobimo oscilacije. Tako je pravilno grajen ojačevalec na vhodu, z impedanco cca. od 10-47K, relativno tokovno švoh in tako rečemo diferencialnem paru tudi input buffer, ker doda napetostnem signalu zadosti toka, pa naprej v tokovnem zrcalu in naprej, preko compound zvez in termalnih kompenzacij, do končnih driverskih tranzistorjev, kar poteka na relativno visokem toku, cca30mA min. za kompenzacijo vhodne kapacitivnosti baz, gate-jev. Vhod deklarirajo najraje kar z uporom na maso, namesto s preciznim preračunom impedance, tokovnega ojačanja vhodnih tranzistorjev do polnega skrmiljenja (1:3). Tako izdelajo končno, želeno amplitudo na izhodnih tranzistorjih. Ker firme šparajo, je vse bolj bogo, kar poglejte si na osciloskopu kakšen kupljen, hvaljen šrot. Zaradi nezadostne linearnosti in omejene hitrosti stopenj morajo povratno zvezo dušiti z RC členom z uporom povratne zveze na cca 30-50kHz, zaradi česar pride do faznih zamikov, običajno do 20°, kar nikoli ne more biti HighEnd, ker so osnovni toni in harmoniki toliko v zamiku. Ja, špon in watti so, ni pa koherence in 3D slike. Prištej še zamik EMF odboja od zvočnika in mešana solata je tukaj.
Nazaj na vrh
Pestilence.

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 12, 2021 21:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:

oprosti ta tvoj nad ni prava vintage roba,je premlad...za dober vintage receiver tudi dandanes rabiš malo več denarja od 300 eur-moje mnenje..tisti sansui je po moje najslabša sansuijeva serija...kenwooda 4070 imam tudi sam,švoh zadeva,basi so plehnati-pomanjkanje moči...je pa lep za videt...aja še to za moja ušesa nadi v glavnem zvenijo trdo...

Mogoče nerodno napisano, nisem hotel rečt da je C352 vintage, samo da to trenutno imam pa ne bi šel na slabše: )
drago67

Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 14, 2021 10:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na bolhi se je prodajal en marantz sr 7000 g..zadeva ima 2x 110 watt rms na 8 omih .se mi zdi za 400 eur...res dobra zadeva ,jaz ga imam tud ,pa ga za ta denar ne dam...jaz sem s svojim pred leti poleti z trosistemskimi jbl-i ozvočeval piknik na prostem...ima pa tudi zelo dober gramofonski izhod...
Nazaj na vrh
ambasador

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2021 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

drago67 je napisal/a:
na bolhi se je prodajal en marantz sr 7000 g..zadeva ima 2x 110 watt rms na 8 omih .se mi zdi za 400 eur...res dobra zadeva ,jaz ga imam tud ,pa ga za ta denar ne dam...jaz sem s svojim pred leti poleti z trosistemskimi jbl-i ozvočeval piknik na prostem...ima pa tudi zelo dober gramofonski izhod...

Vsekakor so vintage naprave zelo uporabne za zabavo in poslušanje glasbe, se glede tega nič ni spremenilo.
Fino pa je razmejiti vintage hifi performanse od današnjih standardov.
Da ne prihaja do zablod kot so navedene v postu o izboljšanju zvoka z vintage risiverjem. Drži, da slednjim bolj pašejo taki zvočniki kot pa zahtevnejši sodobni, ki spravijo v 'klinč' stare ojačevalce. Drži pa tudi da če želiš stare zvočnike slišati kaj zmorejo je bolje poslužiti se z modernim ojačevalcem. Slednji so tudi upasani za zahteve in posebnosti digitalij s katerimi se danes futra ojačevalce.

V vintage časih - za risiverje - niso obstajali pojmi kot je 3D zvočni oder, mikrodinamika, ambienca, še o dinamiki ni bilo govora. Tudi testiralo se ni s poslušanjem risiverjev, smatralo se je, da se razlike svodijo na performanse tunerja; pri ojačevalcu pa na moč, signal/šum in popačenja. Te veličine se je tudi merilo in na tej podlagi je padla sodba. Še kako prav so imeli.
---------------------------------------
Zelo kontrasten z današnjimi standardi je že površen pogled na vintage priključke - železne, štancane in pocinkane, sedaj še zarjavele RCA in zvočniške priključke.
Da se tako stanje priključkov skorajda ne pozna na zvoku je dosti zgovorno o performansah (zrnat zvok) vgrajenih ojačevalcev.

Ampak, kot rečeno - za piknik ni problema.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> VINTAGE Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu