Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvoĆØnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
aleksander



Pridružen/-a: Sob Nov 2008 17:47
Prispevkov: 658
Kraj: Ajdovscina

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 21:15    Naslov sporočila: Re: Akustika sobe Odgovori s citatom

speci je napisal/a:
Dela gredo h koncu pa vidim da se j..a Å”ele zaĆØne


Brez ''hebe'' itak ne sme bit Very Happy

Bo pa verjetno za ''kritiĆØno posluÅ”anje'' mogoĆØe kasneje res priÅ”el fotelj,ki se ga bo prestavljalo ..
KavĆØ mora bit velik,ker bo noter tudi tv in udobje je tu najpomembnejÅ”e.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Yahoo Messenger - naslov MSN Messenger - naslov
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 22:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti privoÅ”ĆØim, nekdaj sem imel tako sobo. Vsekakor pa tepih, sedežna mora biti komot za zviranje, namesto aplikatov vseh vrst pa fuksije ali monstere ali gumijevec, pa nujno kakÅ”na slika iz Nuviona, npr. greÅ”na devica with big bubbies, vsekakor pa velike slike na platnu z rogatimi okvirji izjemno umirijo reverberacijo in dajo glasbi naravno življenje. V studijsko urejenem prostoru iÅ”ĆØemo Å”ivanke in napake na posnetku, tukaj pa gre za glasbeni užitek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 18:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem odstranil TV med zvoĆØnikoma in znižal rack. Tako, da je veĆØ prostora med zvoĆØniki. Zdaj so od stene za njimi odmaknjeni 130cm. Od stranskih pa 57cm.
To je optimalno na prostor. In sem zelo zadovoljen.

_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 19:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Simon 740

Jaz sem za televizor dal velik absorber z odmikom cca 6 cm od TV in cca 25 cm od stene- Ta absorber mi je poveĆØal globino odra. Probaj.

Absorber je toliko manjŔi od TV, da se ga od spredaj ne vidi.

Kaj imaÅ” pod ploÅ”ĆØo na kateri imaÅ” HI FI ?
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 20:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
Simon 740

Jaz sem za televizor dal velik absorber z odmikom cca 6 cm od TV in cca 25 cm od stene- Ta absorber mi je poveĆØal globino odra. Probaj.

Absorber je toliko manjŔi od TV, da se ga od spredaj ne vidi.

Kaj imaÅ” pod ploÅ”ĆØo na kateri imaÅ” HI FI ?


LP

Absorber, tu absorber tam innnnn kje so pol visoki toni ??? Rolling Eyes
Se hitro lahko zgodi, da "uduÅ”iÅ”" visoke, s tem se ti zazdi, da je veĆØja globina odra...
Kaj se pa potem zgodi z "barvo" instrumentov in slojevitostjo ?!
Prava globina odra je, da ne izgubiÅ” posameznih instrumentov in slojevitost Wink Rolling Eyes
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 22:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ajka...jaz to malo berem in se ĆØudim, da v normalni dnevni sobi sploh sliÅ”im kaj muzike Wink Prav neverjetno je, kako hitro lahko postane uživanje v glasbi eno samo trpljenje.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 08:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
ck je napisal/a:
Simon 740

Jaz sem za televizor dal velik absorber z odmikom cca 6 cm od TV in cca 25 cm od stene- Ta absorber mi je poveĆØal globino odra. Probaj.

Absorber je toliko manjŔi od TV, da se ga od spredaj ne vidi.

Kaj imaÅ” pod ploÅ”ĆØo na kateri imaÅ” HI FI ?


LP

Absorber, tu absorber tam innnnn kje so pol visoki toni ??? Rolling Eyes
Se hitro lahko zgodi, da "uduÅ”iÅ”" visoke, s tem se ti zazdi, da je veĆØja globina odra...
Kaj se pa potem zgodi z "barvo" instrumentov in slojevitostjo ?!
Prava globina odra je, da ne izgubiÅ” posameznih instrumentov in slojevitost Wink Rolling Eyes

Po mojem mnenju je zelo odvisno za katere zvoĆØnike gre. Tisti, ko imajo dobro resolucijo samo na visokotoncu (in tudi poudarjene visoke, da zblefirajo manjko resolucije na srednjih tonih) - zgubijo ogromno z duÅ”enjem visokih.
ƈe je dobra resolucija prisotna tudi na srednjih tonih in malo nižje (ponavadi 3-way zvoĆØniki, sploh ĆØe kot v tem primeru imajo dva srednjetonca**) pa to ni problem.

Sicer pa, kadar pridemo na neozvoĆØen koncert akustiĆØnih instrumetov, je prvo hudomuÅ”no vpraÅ”anje nas avdiofilov - kdo je izklopil visokotonce?, hehe ..
... posledica doloĆØenih praks hifija.
---------------------------------------------------
** dva driverja v paraleli pomeni da je vsak za 6dB tiŔji od skupnega pritiska. Vsakemu driverju z vneŔenimi vati resolucija upada, pa je jasno kaj se dogaja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 13:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Visoki toni se nasprotno v naravi izjemno dobro Å”irijo. Vedno kljub ropotu zelo jasno sliÅ”iÅ” ĆØinelo in triangel brez ozvoĆØenja. ZvoĆØniki so razliĆØni po kategorijah. 2-way ima lahko tako max 20cm woofer, da se viÅ”je ne Å”iri v repih, ob tem mora biti tweeter tudi zadosti velikega premera za usklajen zvoĆØni pritisk, da gre dol do 2kHz ali nižje. Bas-mid na teh frekvencah že priĆØne zaradi plahutanja zraka znatno zaostajati in zvoĆØna slika adijo. Paraleliziranje srednjetoncev pomeni neznanje in komercialo, drugo je, ĆØe so razrezani po spektru in strokovno Å”ivani. Žal pa Å”iv poteka sredi vokala?? 3-way je po drugi strani zamotan za usklajevanje basa in tweeterja, kar da tisti nepozabni trdni suhi bas, kot v naravi, osnovni ton in smerne karakteristike so v fazi. ƈe se vmes strokovno vdela mid reda 17-20cm je to lahko absolutno pravi ton. Nekateri prisegajo na dva anemiĆØna baseka v paraleli, da je sraje komplet, pa Å”e kakÅ”na BR luknja firing back za dodatek, noro. Kako to ĆØasovno in z odboji od zadnje stene spraviti v dober bas, je mission impossible. Pomembno bi bilo, da se najprej spravimo na linearnost na 1m od zvoĆØnika, Å”ele nato, ko nam uspe, pa na toĆØki posluÅ”anja z razumnim duÅ”enjem sobe in reverberacije po frekvencah. Zelo znana je luknja med 171-483Hz (posledica znaĆØilnosti Å”irjenja zvoka) in padec od 7kHz naprej (posledica žretja visokih tonov v normalni reverberaciji). Pa teh teorij je na tone, so pa suhoparne za brat. Å ele ĆØisto na koncu predelujemo sobe, stene, strope in podne, ko že nekaj zdrave teorije o Å”irjenju zvoka prepoznamo.

Å irjenje zvoka stotiĆØ:


Izdelava TL linije leta 1988
Avtorjeva soba v Californiji (Sigfried)


Moja soba 2012, modifikacija je iz BR na TL in sateliti so v fazi:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 16:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razlika je med moderno "simplistiĆØno" in klasiĆØno opremljeno dnevno sobo.
Absorber za TV zagotovo ne bi pojedel vseh visokih. Sicer kdo pa rabi TV.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 16:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

luka79 je napisal/a:
Prav neverjetno je, kako hitro lahko postane uživanje v glasbi eno samo trpljenje.


To je definitivno izjava leta, ki si resniĆØno zasluži poglobljeno analizo in ĆØestitke avtorju za pronicljivost zateĆØenaga stanja na delu foruma. Ob prebiranju raznoraznih replik tudi jaz prihajam do zelo podobnega, ĆØe ne celo identiĆØnega obĆØutka. OĆØitno nekateri med nami posluÅ”ajo samo že zvok, decibele, hertze, bite, vsebina ( glasba ) pa je popolnoma v drugem planu.

NoĆØem zanikati, da "kvaliteta zvoka" ni zelo pomemben faktor pri zadovoljstvu posluÅ”anja glasbenega izdelka, vendar so obĆØasne frustracije audiofilov na meji dobrega okusa, sploh na podroĆØjih, ko je "kvaliteta zvoka" stvar percepcije subjektivnih ocen posameznikov.

Sicer pa baje sedaj živimo v prostoru in ĆØasu "demokracije", ki nam jo vsak dan plasirajo v medijih naÅ”i vrli voditelji. Sploh ni pomembno ali so levi, desni, srednji, zgornji, spodnji, beli, ĆØrni ali kodrlajsasti. Vsi se na vse spoznamo Smile

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 17:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Percepcija zvoka je gotovo eno izmed najbolj individualnih doživetij kar jih obstaja. Zato menim, da ni racionalno domnevati kako nekateri pri svojih poĆØetjih "trpijo". Morda pa prav uživajo v tem. Morda bi "trpeli", ĆØe bi posluÅ”ali naÅ” sistem, ob katerem mi prav niĆØ ne "trpimo". Tako je s tem. Vsakomur svoje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 17:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Percepcija zvoka je gotovo eno izmed najbolj individualnih doživetij kar jih obstaja. Zato menim, da ni racionalno domnevati kako nekateri pri svojih poĆØetjih "trpijo". Morda pa prav uživajo v tem. Morda bi "trpeli", ĆØe bi posluÅ”ali naÅ” sistem, ob katerem mi prav niĆØ ne "trpimo". Tako je s tem. Vsakomur svoje.


+1
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 19:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

"Audio" je hobi, nekdo razume to tako, da si kupi HI FI sistem in ga 20 let ne premakne.
Nekateri imajo HI FI tri mesece in vse ponovno menjajo, drugi spet non stop nekaj cinajo in prĆØkajo po aparaturah, da bo "BOLJÅ E", tretji spet premikajo sistem po prostoru, da bo kaj "BOLJÅ E" Rolling Eyes Wink .
So ljudje, ki poĆØnejo vse naÅ”teto, skratka ni, da ni. Pa je zato kaj narobe, NE. Narobe pa je, da nekdo, ki poĆØne to ali ono se nekomu, ki ni v tem hobiju zdi to poĆØetje smeÅ”no, Å”e slabÅ”e, audiofila oznaĆØijo za vsemožno z vsakojakimi "pridevniki" Rolling Eyes Laughing skratka "ĆØudak na kvadrat".
Ma itak je "hobi" tak ali drugaĆØen že v osnovi "ĆØudaÅ”ki", ĆØe govorimo o logiĆØnem smislu in ĆØudnem namenu.
KakÅ”en je smisel kupit mehaniĆØno uro za veĆØ 10, 100 tisoĆØ ā‚¬, ali celo veĆØ od njih, ĆØe je ura na telefonu bolj toĆØna. Zbirat nalivna peresa in potem ne pisat z njimi.
Zbirat dragocena vina in jih ne pit Laughing Wink


Nekateri zbirajo vintage gramofone Rolling Eyes Wink

Nekateri pa želijo "akustiko v 0"
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 1005
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 21:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisti ki kupi uro za 10k ne podre pol bajte, da bi potem kazala 1mili sekundo na leto bolj toĆØno. Morda jo kdaj pogleda pod drugim kotom...ker se tako lepÅ”e vidi.

O trpljenju in hkratnem uživanu: obstaja izraz ki definira tako stanje duha.
En ĆØlan foruma se je v drugi temi(ah) na tem podroĆØju zelo dobro izkazal.

Nekaj je hobi, nekaj pa je obsedenost. Stavim, da taki audiofili nikdar v glasbi ne bodo zares uživali.

No saj grem, predno se komu zares zamerim. Rolling Eyes
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 22:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ajka, ne boÅ” verjel, na drugi fotki, ki si nam jo poslal, sem naÅ”el samopotrditev, da se pri takÅ”nem toe-inu zvoĆØnikov res najbolje sliÅ”i 😉 Sem pred kratkim tako postavil in je super. Prej sem imel postavljene malo bolj naravnost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Naslednja
Stran 79 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe