Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Hifi in sosedje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
raptor

Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 21:51    Naslov sporočila: Hifi in sosedje Odgovori s citatom

Imam eno vprašanje oz. težavo in se obračam za mnenje/izkušnje forumašev. Kot verjetno mnogo forumašev, ne živim v hiši, ampak bloku. Imam srečo, da soba, v kateri imam sistem meji samo na enega soseda (spodnjega). Do sedaj vse ok, nikoli nobene težave, sedaj imam pa nove sosede in...njo sem imel že drugič v roku parih tednov na vratih. Ok, prvič je bila ura res čudna, prejšnji teden pa mi pride zvonit med tednom ob 11:50. S tem, da muzike res nisem fejst žgal -30dB. "Glasno je, dajte stišat, ne morem delat,..." Predlagala mi je celo ure, ko njiju ni doma, da lahko poslušam?! Ji rečem, če grem lahko dol poslušat, ker res ne nabijam muzike v skrajnost in tudi prejšnji sosed vsa ta leta ni nič rekel (on je imel dva živahna mulca, pa smo malo pokompenzirali Smile ). Me povabi dol. Greva v sobo, ki je najbolj kritična, stojiva tam eno minuto, ona svojemu reče, naj gre zapret okna, ker se ne sliši. On zapre okna, stojimo v sobi vsi trije v tišini, ki jo vsakih par sekund zmoti zeloooo pritajen bas. Kot pravim, dokler vsa okna v stanovanju niso bila zaprta, se sploh ni slišalo. Ona pa mi še naprej razlaga, kako se velikokrat vse sliši. Je pa tu potrebno povedat, da tudi ona v stanovanju ni neka cerkvena miš, spomladi bosta pa zibala (dodaten faktor hrupa, ki se obeta). Povabim minuli vikend na pivo edinega preostalega mejnega soseda, ki pravi da nikoli nič ne sliši. Mu predstavim sistem - sedaj tudi on kupuje Very Happy

Kaj narediti in ohraniti dobre sosedske odnose? Bil sem tik pred nabavo subwooferja, sedaj sem to itak odložil. Podnevi imam sedaj vsakič, ko prižgem muziko, slab občutek.

Soba ima osnoven akustični tretma, bas nikjer v sobi ne nabija, zvočniki pa so ATC scm11.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma

Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 22:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na izbiro imaš: negovanje dobrososedskih odnosov ali soočenje s predpisi (v primeru, da so sosedje netolerantni).

V prvem primeru se boš moral prilagajati, vsaj dokler ne bodo zibali in boste potem kompenzirali. Morda si omisliš slušalke, kar seveda ni idealna rešitev.

Predpisi pravijo, da sosedov ne smeš motiti/vznemirjati s preglasnim predvajanjem glasbe (ne glede na uro). Kaj je preglasno, je v praksi zelo raztegljiv pojem. Če te prijavijo, lahko imaš probleme. Vprašanje je kako bodo reagirali policaji, ko se bodo oglasili.

"Seveda pa je morebitno kaznovanja odvisno tudi od tega kako tolerantne sosede in okolico imate. Bistven element prekrška je namreč, da hrup nekoga moti in seveda to prijavi."

Vsekakor pa so glasne družine z majhnimi otroki, ki povzročajo hrup, zakonsko bolj zaščitene kot ljubitelji glasbe.
Nazaj na vrh
raptor

Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem si pogledal določila JRM in razne pravne dikcije predpisov. Ni mi čisto jasno, na podlagi česa policist lahko napiše položnico, saj se v njenem stanovanju moje predvajanje glasbe minimalno sliši. Tudi iz stanovanja (če stojim pred vhodnimi vrati) se muzike ne sliši.

Pa še eno dejstvo - takega predvajanja in malenkost glasnejšega o katerem pišem, je na teden vse skupaj MAX 7 ur, na dan nikoli več kot uro ali dve.

Ima kdo s tem konkretne izkušnje in kako je reševal?
Nazaj na vrh
benma

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 00:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam samo zgornje sosede. Uredil sem tako, da smo testirali katera jakost je zanje do 22.ure še sprejemljiva. To je v moji dnevni sobi malo manj kot 80db. Ko jih ni doma, si včasih dam malo duška. Ker imajo dva majhna živahna otroka, malo kompenziramo.

V poznih večernih urah uporabljam slušalke ali pa poslušam na tiho (50-60db).

Doslej še nisem imel problemov.
Nazaj na vrh
LBaudio

Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 09:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osebno po 22 uri ne poslusam muske, ce pa ze pa na malem sistemu na primerni jakosti. Drugace pa cez dan sem pa tja grem za zelo kratek cas cez vse meje Very Happy ampak redko in sosedje to zelo dobro prenasajo (nekako sem jih v 30 letih toliko navadil, da vedo da je bolje potrpet tistih par minut kot pa imeti dolgotrajen psiho-akusticen tretma z majanjem temeljev njihovih his). Ce nekoga ne moti zjanje mularije, sosedova kosilnica, glasen avto, motorna zaga, štemanje soseda po kopalnici in se kaj ni nobene podlage da bi ga motila muska na primerni in razumni jakosti.

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
ambasador

Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Kraj: izola

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 11:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predpis ki to ureja:
https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/1995-01-2170?sop=1995-01-2170

Iz tabel je razvidno da je dopustna nočna glasnost pri sosedu 37dBa, kar je nizko.
------------------------------------------------------------------------------------
Ker smo avdiofili, vemo, da so sobne resonance na basu vsaj 10 ali več dB glasnejše od srednje glasnosti basa - in to se prvo sliši pri sosedu. Pri poslušanju smo vajeni ignorirati anomalije, se navadimo na naš zvok (zato se nam drugi hifiji zdijo slabši od lastnega hifija, dokler se ne privadimo (pademo noter, kot se reče)).
Nenazadnje, ker so sobe v bloku identične ena pod drugo, ima tudi spodnja soba iste resonance. Za njih pa vemo, da je potrebno samo malo, da se vzbudijo.
------------------------------------------------------------------------------------
Torej po 22. uri je prav imeti glasbo največ na glasnosti kot imamo običajno TV. Če že moramo poslušati.
Dobro je tudi umakniti konice izpod zvočnika, ker so te idealne za prenos energije na hišno konstrukcijo, kar po drugi poti dodatno poslabša situacijo.

V sosednji temi 'Zvočna izolacija stene' pa sem obrazložil uporabo dipol zvočnika, ki zaradi svoje specifične emisije 3x manj (4,8dB) energije sprošča na basu napram klsičnemu zvočniku, ki je omni. Pomeni da omogoči tistih 5dB glasnejše poslušanje preden sosedje znorijo.
-------------------------------------------------------------------------------------
Glede občutljivosti ušes so velike razlike med nami. Eni imajo zelo 'tenka' ušesa, in jih moti že tisto, kar drugi niti ne zazna.
Sploh ponoči, ko se okolica zvočno umiri, se razločno sliši delovanje še tako tihega hladilnika, pa kuhinjski bojler kadar šumi dogrevanje vode čeprav je v omarici, pa ventilatorje plazma televizorjev, pa 'štrcanje' sekundnega kazalca na stenski uri - vse stvari, ki jih čez dan ne opaziš.
Ponoči so v veliki prednosti zvočniki z visoko resolucijo, ki ti tudi potiho zelo razločno predvajajo glasbo. To ni nujno elektrostat, se spomnim kako je naprimer Advent Loudspeker na lampašu (tudi ojačevalec mora biti razločen na ekstremno mali jakosti) ponoči, ko sem bral knjigo, jasno predvajal glasbo iz radia na ekstremno mali jakosti. Medtem je žena zraven mene nemoteno spala.
Zvočnikov z majhno resolucijo pa praktično ne moreš poslušati na taki glasnosti, nimaš nič od tega..

Nazadnje urejal/a ambasador Tor Okt 27, 2020 12:21; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030389877
benma

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Policisti bodo prišli zaradi posameznikove prijave in na osnovi tega zakona: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO3891. Nihče ne bo meril decibelov, ampak bo zadeva prepuščena presoji policistov na lokaciji (lahko tudi na podlagi izjav prič). Odločilno bo, ali je naše poslušanje glasbe motilo mir in počitek ljudi, kar je zelo raztegljiv pojem.

V našem primeru pride v poštev 2. odstavek 8. člena.

8. člen (povzročanje hrupa)

(1) Kdor na nedovoljen način med 22.00 in 6.00 uro moti mir ali počitek ljudi s hrupom in ne gre za nujne interventne-vzdrževalne posege, se kaznuje z globo od 20.000 tolarjev do 50.000 tolarjev.

(2) Kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustičnega aparata ali akustične naprave ali glasbila moti mir ali počitek ljudi in to ni posledica dovoljene dejavnosti, se kaznuje z globo 25.000 tolarjev.

Za razliko od 1. odstavka, kjer je hrup prepovedan med 22. in 6. uro, zakonodajalec v 2. odstavku glasno predvajanje glasbe prepoveduje preko celega dneva.

Torej ne velja izgovor, da lahko do 22. ure poslušamo brez omejitev.
Nazaj na vrh
AndrejS

Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se dobro da mam zalogo tolarjev, cene ne vem kako bi poravnal kazen. Cool

Jaz sem ponavadi povabil sosede, da vidjo kako dela, pa so se navdusili.
Sicer pa klasika, vsak dan das malo glasneje in se ne pozna, pa se navadijo.

Sem pa opazil, od kar se vozim na mocnejsem ojacevalniku, da je bobnenja po bloku manj. Pomoje igra vlogo tudi kolk je distorzirano ko gres na koncertno glasnost. Manj ko je distorzije, manj je motece.

lp, A.
Nazaj na vrh
benma

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AndrejS je napisal/a:
Se dobro da mam zalogo tolarjev, cene ne vem kako bi poravnal kazen. Cool

lp, A.

https://vestnik.si/clanek/slovenija/policisti-se-morajo-se-vedno-ukvarjati-s-tolarji-708945
Nazaj na vrh
AndrejS

Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 13:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sorry za offtopic.

So stvari, ki jih tezje razumem. Denar je placilno sredstvo. Ce prav razumem tolar od leta 2007 ni vec placilno sredstvo v Sloveniji.
Torej kaj tile konvertirajo?
https://en.wikipedia.org/wiki/Slovenian_tolar

In BTW... Cena bakra je ~6000$/tono, kar pomeni,
da je kovanec 5 tolarjev v surovi vrednosti vreden 0.20 Euro,
torej 10 krat vec kot je njegova konverzija.

Zadnje case je postalo vse tako virtualno.
Mogoce se da sosede prepricat da imajo prisluhe.

A.
Nazaj na vrh
bogomir 4051

Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 14:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sicer živim v svoji hiši in nimam težav, ampak mislim, da je dobra diplomacija najboljša pot.
Povabi jih na kozarec dobrega in suptilno demonstracijo muzike. Pri odhodu daj gospe eno dobro čokolado (recimo Lindt), njemu pa buteljko vrhunskega in vljudno omeni, da boste malo kompenzirali, ko dobijo kričača.
Včasih so rekli, da dobra beseda dobro mesto najde.
Strošek bo zanemarljiv. Pa poročaj !

Lpm
pinus

Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 16:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. odgovori na problem so bili nekeko podani..
Je pa osnovni problem, glede poslušanja glasbe, lahko rečem tudi sistemov - (- to, kot audiofili, vsekakor počnemo..) v domačem okolju v bistvu lahko vedno problematičen, tako v odnosu do družinskih članov, kot sosedov..
Poznam ljudi, ki so imeli audio sisteme, pa jih več nimajo, zardi njihovih partneric, ker tega ne prenašajo itd..

Za popolno doživetje pri poslušanju, pa je vsekakor potrebno imeti primeren prostor.. Tako, da se s tem dajati v bloku - je kriza, močni kompromisi.. To sem pred leti dal skozi, lahko rečem, da je kar šlo, dobra izolacija bloka, dobri sosedje, po 20tih pa vedno potihoma (- ok, razen Novo leto in podobno..)
Tako sem zadnja leta vesel, da s hišo sorazmerno na samem, ti problemi odpadejo.. Še posebej v poslušalnici.
Vseeno pa po 21ih ne poslušam "aktivno", tako, da tudi z daljno okolico ni problemov.. Primeren čas je tam nekje med 17 in 20 uro.. Tako v tem času, cca 2x tedensko, cca 2 urni "koncert " z SPL-om po potrebi (- izvajalec , kot v živo na nekaj metrih...), glede na zvrst glasbe, brez omejitev..

Drugače pa preostane narediti kaj na izolaciji prostorov, ali pa tiho poslušanje..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
sid

Pridružen/-a: Čet Dec 2009 11:28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 28, 2020 23:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dokler mulci mojega soseda v dnevni sobi igrajo košarko in njihov stari ob urah, ki so izven dogovorjenih vrta v beton in zabija žeblje, do takrat bom jaz poslušal glasbo kolikor mi paše Wink. Je pa zanimivo, da je dotična oseba trn v peti vsem ostalim sosedom, moje poslušanje pa moti le njega...
Nazaj na vrh
LBaudio

Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2020 09:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

slisal za primer ko so sosedje najedal nekomu zaradi preglasne muske,.... naslednje jutro je prizgal sistem, dal CD na repeat, nazgal jakost in odsel v sluzbo,....... po tistem ni imel vec tezav, lol

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
benma

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2020 10:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
slisal za primer ko so sosedje najedal nekomu zaradi preglasne muske,.... naslednje jutro je prizgal sistem, dal CD na repeat, nazgal jakost in odsel v sluzbo,....... po tistem ni imel vec tezav, lol

Očitno niso bili seznanjeni s svojimi pravicami. V takem primeru bi lahko dosegli izklop elektrike.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu