Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

S cim obdelati zid za studio
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 14:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@vintagesonic:...Upam da mi je dovoljeno dvomiti. Sploh v kontekstu predhodnih debat, da je problem akustike prostora predvsem v nizkih frekvencah... [i]Me res zanima katera palma je primerna za nizkofrekvenĆØno podroĆØje[/i]
-----------------------------------------------------------------------------------
Ni moj namen prepriĆØevati Å”e manj vsiljevati.
Imam paĆØ doloĆØeno mnenje in menim da sem ga utemeljil:
povedal sem kaj si mislim okoli bas problemov akustike - da gre glavni izvor iskati v zvoĆØnikih.
Ravno tako sem lepo povedal da nimam niĆØ proti ĆØe se izbere momljave zvoĆØnike in s tube trapi popravlja kar se popraviti da. Ali izbere za base neprimeren prostor in sprosti telovadbo s tube trapi.

Drugo je, ko je debata z Maggiji zaÅ”la v viÅ”ji del spektra, ker sem mnenja da ne predstavlja akustika prostora na basu neki problem za take zvoĆØnike. Pa predlagam raje okrasno rastlino kot tube trap - nakar opet da rastlina pa ne deluje na basu. Demencialno, sorry.
Iz previdnosti naj ponovim že povedano: da ĆØe se lotiÅ” amplificirat že nejasen, moten signal na basu (slab player ali konverter) po možnosti s povpreĆØnim lampaÅ”kim ojaĆØevalcem, ki živi itak že s svojimi problemi definicije basa na nizkih impedancah, lahko priĆØakujeÅ” - nejasen bas. Ponovno pridejo prav tube trapi. NiĆØ proti. Samo povem kako si mislim da vse skupaj funkcionira.

ƈe je potrebno poseĆØi v akustiko, se to naredi, nikoli menil kaj drugega. Tukaj je veĆØ orodij na voljo, tudi zelene barve.

Padamo pogosto v ne ping-pong, ampak demencialne debate, ko se vedno spomni Å”e ĆØesa drugega in potem okrasi debato basov s tem da pa rože ne delujejo na basu. Po možnosti Å”e tukaj iti v skrajnost in reĆØi da imaÅ” pritlikavo vijolico med zvoĆØniki in da Å”e vedno nekaj bobni v prostoru. Laughing Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 17:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Demencialno, sorry.

Ambasador, brez panike prosim, Nekaj od tega je bilo tudi v stilu, ki je tebi tako ljub Wink

ambasador je napisal/a:
Na gmajni vrh hriba ni ptiĆØev. Pa tudi ĆØe bi - bi se garant razbežali že med uglaÅ”evanjem inÅ”trumentov. Da o 'igranju' potem ne govorimo, bi spizdile in to daleĆØ.
ImaÅ” pa Å”e opcijo najeti nekoga s sokolom, da poĆØisti sceno. Lahko tudi obĆØasno poĆØiÅ” eno petardo, ziher bo mir kakÅ”no uro ali dve.

VidiÅ”, samo hoteti je treba, ne iskati zakaj ne
.


Nekaj na to temo so dodali tudi ajka, joztom in ck. Se jim v imenu razreda iskreno zahvaljujem.

Lep dan


Nazadnje urejal/a vintagesonic Čet Feb 27, 2020 17:12; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 17:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Ravno tako sem lepo povedal da nimam niĆØ proti ĆØe se izbere momljave zvoĆØnike in s tube trapi popravlja kar se popraviti da. Ali izbere za base neprimeren prostor in sprosti telovadbo s tube trapi.


MogoĆØe bi na temo "tube trap-ov" lahko kaj dodal "@ajka", ki ima z uporabo in prodajo le teh, zagotovo nekaj izkuÅ”enj.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 18:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Imam paĆØ doloĆØeno mnenje in menim da sem ga utemeljil:
povedal sem kaj si mislim okoli bas problemov akustike - da gre glavni izvor iskati v zvoĆØnikih.
Ravno tako sem lepo povedal da nimam niĆØ proti ĆØe se izbere momljave zvoĆØnike in s tube trapi popravlja kar se popraviti da. Ali izbere za base neprimeren prostor in sprosti telovadbo s tube trapi.

Obstaja ogromno literature, pa tudi ogromno strokovnih ljudi je porabilo ogromno ĆØasa za raziskave - tisti, po katerih se danes imenujejo formule, fizikalni principi in celo nekatere reÅ”itve. In ti so si enotni: pod cca 200 Hz sliÅ”imo sobo in ne zvoĆØnika. To je dokazljiva matematiĆØna utemeljitev. Vse ostalo je subjektivno mnenje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 19:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
ambasador je napisal/a:

Imam paĆØ doloĆØeno mnenje in menim da sem ga utemeljil:
povedal sem kaj si mislim okoli bas problemov akustike - da gre glavni izvor iskati v zvoĆØnikih.
Ravno tako sem lepo povedal da nimam niĆØ proti ĆØe se izbere momljave zvoĆØnike in s tube trapi popravlja kar se popraviti da. Ali izbere za base neprimeren prostor in sprosti telovadbo s tube trapi.

Obstaja ogromno literature, pa tudi ogromno strokovnih ljudi je porabilo ogromno ĆØasa za raziskave - tisti, po katerih se danes imenujejo formule, fizikalni principi in celo nekatere reÅ”itve. In ti so si enotni: pod cca 200 Hz sliÅ”imo sobo in ne zvoĆØnika. To je dokazljiva matematiĆØna utemeljitev. Vse ostalo je subjektivno mnenje.


Neganosrat, audiofilija je tudi toplovodna dejavnost, kjer izkuÅ”nje prednamcev na predmetnih problematikah, zapisanih v okvirih znanosti, ne veljajo niti menda ne držijo. A s tem ni niĆØ narobe, saj gre za hobi. Je pa kanĆØek žalostno, ker nekateri na raĆØun gretja vode služijo, kot da gre za nivo razvoja tehnologije kvantnega ali anti-grav pogona. Pa ĆØeprav gre le za pogrevanje - že tople vode.

Akustika prostora je paĆØ obratno sorazmerna z seÅ”tevkom q-jev vseh driverjev zvoĆØnikov v prostoru, vse skupaj pa pod kubiĆØnim korenom seÅ”tevka levih povrÅ”in zvoĆØnikov v Dcm + pi, deljeno z najdaljÅ”o diagnalo prostora v mm. ƈe temu dodamo Å”e Å”tevilko noge posluÅ”alca in delimo z specifiĆØno gostoto zemlje v palminem teglcu pri sosedu, je akustika prostora orisana v piko.

Ker sem to zapisal jaz, je seveda to larifari, ĆØe bi pa to isto stvar napleskal un stric z unga foruma, ki ima 3mio sledilcev, ali pa zlati mojster superhifi revije ali eden izmed priznanih proizvajalcev vodnih grelcev, bi pa to paĆØ bilo res.


Nazadnje urejal/a NCC2000 Čet Feb 27, 2020 22:51; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 21:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Amby

Se nisem mislil oglaŔati, ampak ko si s temle zelenjavarstvom presegel celo samega sebe, je pa treba malce intervenirat.

Sajenje rožic za sprotne potrebe, vÅ”eĆØno pisanje ali ĆØvekaÅ”ko "argumentiranje" mora imeti svoje meje.

Fizika je fizika, rožce pa rožce.

Forum prebira mnogo akustiĆØno nepouĆØenih ljudi, ki bi lahko po nepotrebnem postali ljubitelji rožic ali pa bi zaradi neprestanega menjavanja zvoĆØnikov zato, da bi se reÅ”ili "momljaja" opustili ta lep hobi ali celo ubobožali.

Momljanja zvoĆØnika v nizkih tonih ne reÅ”i noben tube trap niti nobena zelenjava oz. rožica v sobi.
Tudi odliĆØen zvoĆØnik v "slabi" sobi "momlja" oziroma ga tako sliÅ”imo, zaradi odbojev zvoka od sten sobe, hudiĆØ je v tem, da nepoduĆØeni posluÅ”alec ne ve, ali je to zaradi zvoĆØnika ali sobe.

Z nobenim akustiĆØnim aplikatom (ali pa rožco ĆØe že hoĆØeÅ”) ne reÅ”iÅ” tistega, kar pride iz zvoĆØnika ampak samo zmanjÅ”aÅ” popaĆØenje zvoka, ki se zgodi ob odboju zvoka od zidu. Ko tak odbit zvok, ki se mu je spremenila smer doseže naÅ”a uÅ”esa s ĆØasovnim zamikom in drugaĆØno fazo glede na direkten zvok, v veĆØini primerov naÅ”e uho to zazna kot popaĆØenje (spremembo) osnovnega zvoka, in to ne glede na to kako dober je zvoĆØnik.

ƈe je zvoĆØnik dober, bo seveda zvok že v osnovi boljÅ”i ampak to ne pomeni dosti v sobi z veliko odboja (bolj ali manj gole stene). Å e vedno bo "momljalo". Tega seveda ne reÅ”i nobena rožca, kabel,....

Bil sem tudi v kar nekaj sobah, kjer pravzaprav niti ni bilo veliko sliÅ”nih popaĆØenj in je bil zvok za povpreĆØnega posluÅ”alca Å”e kar OK, a izkuÅ”eno uho je takoj ugotovilo, da nekaterih nižjih tonov enostavno ni sliÅ”ati, nekateri so malce preglasni,... Saj verjetno poznate take primere.

Iskanje "pravega" zvoĆØnika na naĆØin, da kupujemo zvoĆØnike, ki so v bas spektru recimo pod 60Hz podhranjeni (in zato ne ali pa mnogo manj "momljajo") ni prava reÅ”itev, kveĆØjemu izhod v skrajni sili, saj smo s takim zvoĆØnikom v malo veĆØjih sobah ob veliko glasbenih užitkov.

Koliko odbitega zvoka in s kakÅ”nimi popaĆØenji bo doseglo naÅ”a uÅ”esa je pogojeno z veĆØ stvarmi. Od vrste zvoĆØnikov, njihove postavitve in mesta posluÅ”anja do velikosti in oblike sobe, materiala iz katerega je grajena do pohiÅ”tva, slik, preprog,.... in ostalega, kar imamo v sobi.

PraktiĆØno v vsaki sobi lahko z "nearfield" posluÅ”anjem, s pomoĆØjo naÅ”ih možganov sliÅ”imo ali bolje dojemamo dokaj nepopaĆØen zvok in sicer zato, ker je direkten zvok iz zvoĆØnika za nekaj decibelov glasnejÅ”i od odbitega zvoka, kar naÅ”i možgani lepo popedenajo. TipiĆØen primer "glasnejÅ”ega" zvoka je posluÅ”anje glasbe v avtu. Hrup prometa na bolj prometni cesti v mestu ima okoli 70 db. Glasbo pojaĆØamo za 5-6 db in že nas zunanji hrup skoraj ne moti veĆØ. Ta "matematika" se pri npr. klasiĆØni glasbi, ki ima mnogo tihih pasaž ne izide, dobro pa funkcionira z novejÅ”o kopresirano glasbo.
Nearfield zvok je podoben zvoku iz sluÅ”alk in mnogim (vkljuĆØno z menoj) ni najbolj ljub, predvsem zaradi pomanjkanja "odra", pa tudi vsi zvoĆØniki niso primerni za tako posluÅ”anje zaradi svoje konstrukcije.

V akustiĆØno bolj slabih sobah, direten zvok prevladuje samo v razdalji kakÅ”nega metra od zvoĆØnikov, v boljÅ”ih pa nekaj metrov, nato imamo nekaj meÅ”anega podroĆØja, od tam dalje pa prevladuje "soba" torej odbiti zvok. To ne pomeni, da pri nearfield posluÅ”anju ali pa pri posluÅ”anju v coni kjer prevladuje zvoĆØnik ni popaĆØenj. Ta so prisotna vendar jih naÅ”i možgani veĆØinoma Å”e uspejo ignorirat.

Kako se lotiti reÅ”evanja akustiĆØnih problemov?

Vsekakor najprej z urejanjem akustike in Å”ele mnogo kasneje z menjavanjem zvoĆØnikov. (Ok poznamo pravila o postavljanju zvoĆØnikov,,,, kar moramo predhodno reÅ”iti)

NajveĆØji problemi ki so prisotni v naÅ”ih sobah so praviloma nelinearnost v spektru do nekih 250 - 300Hz ter RT 60.

ƈloveÅ”ko uho je bolj obĆØutljivo na prevelik ali premajhen RT 60 kot na nelinearen zvok. Zvok z neustreznim RT60 dojemamo kot bolj moteĆØ napram zvoku, ki je samo nelinearen.

DOST IMAM PISANJA ZA DANES in se oproÅ”ĆØam ker nisem napisal vsega kar je potrebno.

Å e povzetek:
Rožce so ok, ampak resnejÅ”e probleme v veĆØini sob reÅ”imo lahko samo z ukrepi in posegi na akustiki.

PS:
Amby, daj napiŔi kaj o tem kaj je zate normalna soba.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 27, 2020 23:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ck: Dobro napisano.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 08:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
Ker sem to zapisal jaz, je seveda to larifari, ĆØe bi pa to isto stvar napleskal un stric z unga foruma, ki ima 3mio sledilcev, ali pa zlati mojster superhifi revije ali eden izmed priznanih proizvajalcev vodnih grelcev, bi pa to paĆØ bilo res.

Ne gre za to, kdo je zapisal, ampak za to, da so to preverljiva matematiĆØna dejstva, ki se dajo izraĆØunati/izmeriti.
Tu potem odpade subjektivno mnenje o zvoku. Na koncu dneva je sicer edino pomembno, kaj je komu vÅ”eĆØ, ampak na zmotne teorije je v duhu boljÅ”ih rezultatov paĆØ smotrno opozoriti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 10:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ck:..daj napiŔi kaj o tem kaj je zate normalna soba
-------------------------------------------------------------------
Ojla, pozdrav. Lepo da si se oglasil.
Kaj je normalna soba za proizvajalca zvoĆØnika, ki ga imaÅ” doma - je mogoĆØe bolj pravo vpraÅ”anje.
Vse resne firme imajo svoj pogled na to za kakÅ”ne prostore bodo naredile svoje modele. Dobro je pogledati njihovo staliÅ”ĆØe.

Da jaz vem, se zvoĆØniki ne projektirajo 'ex catedra' - avtoritativno - tako je prav, tako mora biti - vi kupci pa se znajdite. To drži za 'brezkompromisne' modele, za srednjo klaso (ki jo mi stežka dohajamo) sigurno ne. Vedno se gleda za kateri trg je namenjeno in kakÅ”na je tam specifika prostorov vkljuĆØno z notranjo opremo.
-------------------------------------------------------------------------------------
Veliko sem že prebral, sliÅ”al in sprobal okoli akustike. NiĆØ ne oporekam in sem tudi veĆØkrat rekel da kadar je potrebno poseĆØi, se poseže. Veliko pa se naredi že z izbiro primernega zvoĆØnika za svojo akustiko.

Pa ena moja skromna želja je, da nismo avdiofili neki pritegnjeni ĆØudaki, friki, odbita komuna. Naj se to vidi tudi skozi uporabljene reÅ”itve, prijetnost prostorov.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Veliko sem že prebral, sliŔal in sprobal okoli akustike.

SodeĆØ po tej izjavi:
ambasador je napisal/a:

povedal sem kaj si mislim okoli bas problemov akustike - da gre glavni izvor iskati v zvoĆØnikih.

Ali nisi bral dovolj, ali si bral napaĆØno ĆØtivo ali pa nisi razumel prebranega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 13:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na podlagi lastnih izkuÅ”enj lahko reĆØem, da akustiĆØno urejen prostor prispeva veĆØ kot menjava zvoĆØnikov, predvsem se v urejenem prostoru zelo izboljÅ”a oder.

Seveda smo popreĆØni uporabniki, ki imamo naÅ”e sisteme v dnevnih sobah, omejeni s stopnjo "iznakaženja" prostora z raznimi akustiĆØniki pripomoĆØki. Iz estetskega vidika je zamenjava zvoĆØnikov s kvalitetnejÅ”imi manj moteĆØa (ĆØe izkljuĆØimo finanĆØni vidik nabave kvalitetnejÅ”ih zvoĆØnikov) in prinese doloĆØeno stopnjo izboljÅ”anja. Kompromisna reÅ”itev, ki v teh primerih prinese maksimalen izplen, je kombinacija obeh opcij.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 13:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@benma: Z kvalitetnejŔimi verjetno misliŔ take z manj basa, da manj "razburijo" resonance sobe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mzi.perx



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 0:06
Prispevkov: 160
Kraj: PIRAN

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 13:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z niĆØemer ne moreÅ” dokazat nekomu, da je zemlja okrogla, ĆØe sveto verjame, da je zemlja ploÅ”ĆØata Laughing

Pozdrav Wink
_________________
MZI.PERX
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: -
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 14:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mzi.perx je napisal/a:
Z niĆØemer ne moreÅ” dokazat nekomu, da je zemlja okrogla, ĆØe sveto verjame, da je zemlja ploÅ”ĆØata Laughing

Pozdrav Wink


Ko grem poleti v Piran, se ustavim na "punti", naroĆØim "en pir" in pogledam proti Italiji. Vse je "relativno" ravno.

Pogled proti HrvaŔki je res sicer malce "izkrivljen".

Torej zemlja res ni ploÅ”ĆØata? Od kdaj pa je to?

LP Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 28, 2020 14:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eden od mnogih filĆØkov na youtube, ki bo mogoĆØe kakÅ”nemu dal kaj misliti (ĆØe ga bo pogledal in razumel).

Naslov je zelo pomenjljiv in se glasi:

POGLEJ TO PREDEN KUPIÅ  NOVE ZVOƈNIKE.

https://www.youtube.com/watch?v=cTnituQu8ig
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 5 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe