Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Metronom - 8inch SEAS FullRange driver
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
submat50

Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 28, 2015 10:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Večkrat sem že mislil opisati življenski cikel razvoja zvočnika, (seveda je to moje videnje). Na podlagi tega bi se tudi lažje znašel kje sem in kako naprej.

1. faza - simulacija za driver, ki nas zanima in če bo simulacija pozitivna,
ga tudi kupimo.
2. driver kupimo in izmerimo T&S parametre.
3. ponovna simulacija z izmerjenimi parametri tako za leseni del, polnilo,
elektroniko in port, če ga ima.
4. Zvočnik fizično naredimo, tako leseni del, polnila kot elektroniko in port
če ga ima.
5. Zvočnik poslušamo, da vidimo kje smo.
6. Napravimo podrobne meritve in eksperimentiramo s portom, polnilom
in elektroniko.
7. zvočnik poslušamo, da napravimo fino uglasitev, na podlagi poslušanja.
8. Uživamo ob poslušanju.
9. Zvočnik dobi novega lastnika ali gre v reciklažo.

V 4. fazi je simulacija osnova za izdelavo lesenega dela (kaj bomo nažagali) za ostale parametre (pri meni: polnilo, port in elektrika) pa samo kot izhodiščne vrednosti. Model tudi simulira samo SPL nekje do 1kHz. Lahko tudi simuliraš kako naj bi se zvočnik obnašal, če ga postaviš v namišljeni prostor, vendar jaz do tam še nisem prišel.

V 6. fazi je simulacija samo kot pomoč kako kakšen parameter vpliva pri njegovem spreminjanju, da se za potrebne meritve lažje odločimo.

Jaz sem sedaj v 6. fazi. Andrej mi je pomagal pri simulaciji in ovrednotenju kako kakšen parameter vpliva, če ga spreminjamo. Dali ste mi tudi veliko nasvetov kakšne meritve so smiselne in kako naj jih izvedem. Torej sedaj moram napraviti meritve in ovrednotiti, kako se zvočnik "sliši" na podlagi meritev. Ovrednotim lahko tudi kako dobra je simulacija za zvočnik v mojem primeru.

Torej vso energijo v dobro izvedene meritve.

Tudi 1. faza je lahko malo drugačna. Jaz sem driver že imel in sem zanj iskal ohišje. Vendar mislim, da to ne vpliva na potek in razumevanje življenskega cikla.

Lp Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak

Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 28, 2015 15:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi sam uporabljam povsem enako metodo kot razlaga ck od meritev do primerjave z ,,znanim zvočnikom" pa tudi submat50 je pravilno podal vseh 8 glavnih faz ki so potrebne za izdelavo zvočnika seveda vključno z deveto.
Sedaj pa dovolj flancanja z moje strani, grem pakirat kufre Razz
Nazaj na vrh
submat50

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2015 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zopet jaz. Med tem, ko se nisem javljal sem bil na težki operaciji. Ker nekaj časa ne bom mogel kaj težjega dvigniti, ekseprimentiranje s portom ne pride v potev.

Napravil pa sem meritev SPL brez kakršne koli kompenzacije. Meritev sem napravil kar na mestu kjer zvočnik sicer stoji. Nad surovo meritvijo lahko nastavljam drsnike desno zgoraj. Fizikalnega pomena položaja vseh drsnikov ne razumem dobro. Morda bi jih skupaj prediskutirali. Uporabil sem tudi glajenje distorzije na 1/3 oktave.

Lepo se vidi da SPL driveraj raste tako kot je v specifikacija driverja. Imam še meritve za dvoje vrednosti BSC kompenzacije, ki pa bi jih prilimal, ko bi imel odziv na ta graf.

lp matjaž
Nazaj na vrh
submat50

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 14:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Metronom se mi je dolgo časa valjal po kleti, dokler ni stopil v akcijo Joztom. Pridne izkušene roke in ostro oko so dali rezultat.

Barvo smo izbrali tako da paše k mačku.

Poslušala pa sva ga tudi z njegovim (Joztovim) ojačevalce. Zanimiv ojačevalec, vreden pozornosti.

Glede na unikaten sistem imamo tudi primernega čuvaja.

FR zvočnik je zanimiva možnost. Če narediš selekcijo glasbe, ki jo boš nanj poslušal ti zelo veliko nudi. V primeru, da to ni edini zvočnik, ki ga imaš si zmagal.

lp
Nazaj na vrh
LightBit

Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 15:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čestitke!

Ali je Mass Loaded Transmission Line?
submat50

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 15:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Simulacija je bila narejena z modelom Martina Kinga za Mass Loaded Transmission Line. Za obliko metronom je ta model tudi primeren.

lp
Nazaj na vrh
longplay

Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 18:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Upam da je dovolj prostora za mačkona da se lahko skrije pod zvočnik z varovalno barvo ko pride pes čuvaj. Naj oba uživata z lastnikom. Mizar bravo za stilski izdelek.
Nazaj na vrh
dr.sah

Pridružen/-a: Sob Sep 2008 21:41
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 21:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Metronom se mi je dolgo časa valjal po kleti, dokler ni stopil v akcijo Joztom. Pridne izkušene roke in ostro oko so dali rezultat.

Barvo smo izbrali tako da paše k mačku.

Poslušala pa sva ga tudi z njegovim (Joztovim) ojačevalce. Zanimiv ojačevalec, vreden pozornosti.

Glede na unikaten sistem imamo tudi primernega čuvaja.

FR zvočnik je zanimiva možnost. Če narediš selekcijo glasbe, ki jo boš nanj poslušal ti zelo veliko nudi. V primeru, da to ni edini zvočnik, ki ga imaš si zmagal.

lp

Katera pasma je tole?
Nazaj na vrh
LightBit

Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 21:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Simulacija je bila narejena z modelom Martina Kinga za Mass Loaded Transmission Line. Za obliko metronom je ta model tudi primeren.

lp

Aha, vidim da vse to že piše. Je bilo malo pavze.

Meni še kar ni uspelo "skopirati" tega Martinovega modela v simulator. Škoda ker rabiš MathCad in je zelo nerodno za uporabo.
joztom

Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 12:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiv DIY projekt, ki te izzove in marsikaj nauči. Tiplane stranice sva uskladila in poravnala s tračnim brusilnikom, zelo zapleteno, da ne narediš neravno in pregloboko, sledil je vibracijski brusilnik z več gradacijami. Nato sva z nadrezkarjem zaoblila vse robove na fi10 in podstavek. Sledi kitanje, brušenje, grundiranje in dva zaključna sloja vodne svilenosijajne barve z vmesnim brušenjem, mešane v Mavrici z nianso barvo prelepe mačke Bele. Pesjanka Lora je sodelovala z dobro voljo in izvajala strogi nadzor z izjemno močnim repom, zob ji sploh ni treba kazati, ker gre za mastifa in ne boxerja, pa saj se vidi glede na laptop, da je to XXL pes, s katerim se zlahka guncaš v Tivoliju. Za probo smo priklopili na vse domače ojačevalce, vsak s svojo dušo in karakterjem, na koncu še na plemenski DIY MotherFucker 2XL z 1kW moči. Le-ta običajno zanesljivo in natančno podaja posneto glasbo, v prejšnjih aktivnih konfiguracijah je ure in ure gnal 18" wooferje brez opletanja.
Vsak širokopasovni zvočnik je dokaj superioren zaradi nepotrebnih kretnic, s poudarkom, da nima vrhunske smerne karakteristike, in da za dober, kontroliran bas rabiš pravilno izračunano ohišje in zares konjski feršterker. Manjko kretnic skoraj nadomešča normalno velikost bas membrane, premer FR zvočnika pa onemogoča natančnejšo smerno karakteristiko. Upoštevajte, da ob bas silnih ekskurzijah do 1cm in relativno trdega membranskega vpetja, želi zadeva sočasno migat z 20kHz. Priporočeni filter je za prilagajanje krivulje širjenja zvoka, glede na uporabljeni prostor.
Zadeva je izpadla lična in estetska, prijetna za poslušat, vsekakor mnogo presega pričakovanja, glede na vnaprej znane omejitve. Če se žival, ki s svojimi občutki nikoli ne laže in ne podleže audiofilski sugestiji, ob zvočniku uleže na hrbet in zaupljivo pokaže čeve, je to znak nenasilne in vrhunske reprodukcije. Čestitke Matjažu!!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu