Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DSP sub
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 10:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fajn Twisted Evil sj hobi to, niĆØ narobe s potjo okili riti v ...

Glej, da ne boŔ ubodel kakŔne stare zaloge, ki ima Ŕe star FW, da se ne boŔ potem zezal Ŕe s tem..

Pa Å”e to; sedaj vemo, da nam boÅ” lahko poroĆØal, kako vpliva AD/DA pretvorba brez Å”raufanja na poti signala do ojaĆØevalca na sam zvok, ĆØe boÅ” uspel utiÅ”at SW in zadevo primerjat z direktnim priklopom Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 10:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta tema mi je zelo vÅ”eĆØ, ker je zelo konkretna in konstruktivna. Ne želim provocirati, ampak me res zanima naslednje: teoretiĆØno gledano so kvalitetni 2,5 ali 3 sistemski zvoĆØniki koncipirani za kvalitetno predvajanje celotnega zvoĆØnega spektra. Izziv je sicer v tem, kako vse te razliĆØne driverje spraviti v eno Å”katlo tako, da bo vse skupaj dobro zvenelo. Ampak pravi mojstri znajo za pravi denar narediti vse.

Tu se pogovarjamo od DSP subu. Res je, da gre za specializirano Å”katlo, ki je bila narejena posebej za reprodukcijo nizkih tonov, ampak z njo smo dobili Å”e eno elektronsko napravo, ki vpliva na zvok v sistemu (pa ĆØeprav gre "samo" za neke vrste kretnico). DSP sistem analogni signal najprej pretvori v digitalnega, potem zopet nazaj. Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu ĆØim manj spreminjati?

Å e nekaj: zakaj bi ĆØlovek kupil kvalitetne 2,5 ali 3-sistemske samostojeĆØe zvoĆØnike, potem pa bi iz njih s pomoĆØjo filtriranja na neki dodatni napravi v sistemu izloĆØil najnižje frekvence (zvoĆØnike razbremenil neĆØesa, za kar so bili narejeni) in jih preusmeril na sub? Potem je pametneje kupiti monitorje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sistem sem prenesel iz manjÅ”ega prostora 18m2 v veĆØji prostor 32m2 in bil rahlo razoĆØaran nad pomanjkanjem povdarka na nizkih, takrat sem imel Å”e DA Focus 260. Sicer pa je bil prostorski zvok boljÅ”i.

Tako sem se kar nekaj ĆØasa igral s spremembami postavitve in ugotovil da imam z zvoĆØniki na daljÅ”i steni najboljÅ”e base z najmanj luknjami, vendar z manjÅ”o globino in Å”irino zvoĆØne slike, pri diagonalno postavitvi je bila globina odra že boljÅ”a se je pa nekoliko znižala jakost nizkih tonov. Ko sem preÅ”el na postavitev zvoĆØnikov na kratko steno s postavitvijo cca. 150cm od zida sem pridobil lepÅ”o zvoĆØno sliko, globino in odprtost, le z jakostjo nizkih tonov nisem bil popolnoma zadovoljen. Pri tej postavitvi sem pri meritvah opazil tudi veĆØje konice in luknje na najnižjem podroĆØju.

Tako sem Å”el v menjavo zvoĆØnikov na viÅ”ji rang in veĆØjo velikost. Kupil sem DA contour S 3.4, ki imajo enako velikost driverjev kot focus so pa dvakrat težji in imajo 50 % veĆØji volumen. Ko sem kupil te zvoĆØnike nisem imel namena dodajati suba.
S temi zvoĆØniki je zvok vokalov, kitare precej bolj naraven kot, da bi bili pred mano in loĆØljivost instrumentov boljÅ”a. kar se tiĆØe nizkih tonov gre nižje Å”e vedno pa bi lahko bili bolj povdarjeni - moĆØnejÅ”i. Je pa res, da sem se zavedal že prej, da bi najverjetneje rabil veĆØje membrane vsaj 2x20cm. Je pa bila takrat dobra prilika za te zvoĆØnike.

Tako sem se odloĆØil pozanimati za varianto s subom, ki mi bo nizke tone ojaĆØala, lažje napolnila prostor pa tudi lažje bom porezal konice in reÅ”il luknje.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Brez elektronske razdelitve signalov je kvalitetna reprodukcija seveda nemogoĆØa. Analogna razdelitev je dražja in ni toliko možnosti spreminjanja, ĆØe pa govorimo o power razdeljevanju s klasiĆØno zvoĆØniÅ”ko kretnico, je en rez na cca 70Hz, z zahtevnimi open-air Å”pulami noro velik, da ne govorim, ĆØe se odloĆØimo za strmino 24dB, Å”e bebavo veliko.
Å irjenje zvoka do 70Hz nima smerne karakteristike, pozneje pa. Vsak basovec, Å”e tako dober, ima padec SPL od 100Hz navzdol, naprej je linearen, je pa fazno nemogoĆØ. Razlog je v velikosti membrane, ki izriva maso zraka in tudi same mase membrane. Tako ob soĆØasnem signalu, frekvence nad 100Hz zaostajajo s Å”irjenjem za srednjetoncem, tudi ĆØe zanemarimo Å”irjenja v obliki repov, v optiki je to neostra slika. Zato z driverji nad 25cm ne morete nad 200Hz, sicer SPL lahko, pa brez znatnega uspeha v 3D slikanju.
Dynaudio ponuja kompromisni subwoofer, kjer shelf, dviganje od 30-50 Hz izvaja z DSP. Le-tega uporablja tudi za 24dB rez navzdol po želji. Pravilno priporoĆØa, da za resne reprodukcije ne greste z rezom viÅ”je. Vgrajen je tudi elektronski rez navzgor za pogon osnovnih boxov. Ta je tudi 24dB, s tem, da imate možnost prestavljanja Q za izloĆØanje morebitne luknje ob preklopu. Ta signal je treba peljati na ojaĆØevalec konĆØne stopnje in Å”ele nato na glavne boxe.
Ob vsem tem jaz vseeno raje vidim dva suba, obrnjena v smeri posluÅ”anja in ĆØim bližje glavnim boxom. Kljub ostremu rezu, uide iz suba Å”e kar nekaj frekvenc okoli 200-300 Hz, ki pa so iz vokala. Za natanĆØno zvoĆØno sliko se uporablja izkljuĆØno aktivni sistem rezov, ostalo je traparanje, ni glasba ampak Å”undr brez veze.
Na sliki je primer zelo kvalitetnega bas driverja z izjemno nizko resonanco in padcem 100Hz in nazaj. Zato je potrebna elektronska ekvalizacija (shelf)

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 12:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="joztom"]Brez elektronske razdelitve signalov je kvalitetna reprodukcija seveda nemogoĆØa. Analogna razdelitev je dražja in ni toliko možnosti spreminjanja, ĆØe pa govorimo o power razdeljevanju s klasiĆØno zvoĆØniÅ”ko kretnico, je en rez na cca 70Hz, z zahtevnimi open-air Å”pulami noro velik, da ne govorim, ĆØe se odloĆØimo za strmino 24dB, Å”e bebavo veliko.
Å irjenje zvoka do 70Hz nima smerne karakteristike, pozneje pa. Vsak basovec, Å”e tako dober, ima padec SPL od 100Hz navzdol, naprej je linearen, je pa fazno nemogoĆØ. Razlog je v velikosti membrane, ki izriva maso zraka in tudi same mase membrane. Tako ob soĆØasnem signalu, frekvence nad 100Hz zaostajajo s Å”irjenjem za srednjetoncem, tudi ĆØe zanemarimo Å”irjenja v obliki repov, v optiki je to neostra slika. Zato z driverji nad 25cm ne morete nad 200Hz, sicer SPL lahko, pa brez znatnega uspeha v 3D slikanju.
Dynaudio ponuja kompromisni subwoofer, kjer shelf, dviganje od 30-50 Hz izvaja z DSP. Le-tega uporablja tudi za 24dB rez navzdol po želji. Pravilno priporoĆØa, da za resne reprodukcije ne greste z rezom viÅ”je. Vgrajen je tudi elektronski rez navzgor za pogon osnovnih boxov. Ta je tudi 24dB, s tem, da imate možnost prestavljanja Q za izloĆØanje morebitne luknje ob preklopu. Ta signal je treba peljati na ojaĆØevalec konĆØne stopnje in Å”ele nato na glavne boxe.
Ob vsem tem jaz vseeno raje vidim dva suba, obrnjena v smeri posluÅ”anja in ĆØim bližje glavnim boxom. Kljub ostremu rezu, uide iz suba Å”e kar nekaj frekvenc okoli 200-300 Hz, ki pa so iz vokala. Za natanĆØno zvoĆØno sliko se uporablja izkljuĆØno aktivni sistem rezov, ostalo je traparanje, ni glasba ampak Å”undr brez veze.
Na sliki je primer zelo kvalitetnega bas driverja z izjemno nizko resonanco in padcem 100Hz in nazaj. Zato je potrebna elektronska ekvalizacija (shelf)

ƈe sem poÅ”ten ne razumem vsega kar si napisal. vidim, da priporoĆØaÅ” dva suba namesto enega zaradi usmerjenosti. Lahko bolj enostavno poveÅ” kje vidiÅ” slabosti oz. prednosti suba 18S?
_________________
lp, Branko


Nazadnje urejal/a ambro Sre Okt 16, 2019 13:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Tu se pogovarjamo od DSP subu. Res je, da gre za specializirano Å”katlo, ki je bila narejena posebej za reprodukcijo nizkih tonov, ampak z njo smo dobili Å”e eno elektronsko napravo, ki vpliva na zvok v sistemu (pa ĆØeprav gre "samo" za neke vrste kretnico). DSP sistem analogni signal najprej pretvori v digitalnega, potem zopet nazaj. Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu ĆØim manj spreminjati?

Problemu veĆØkratne pretvorbe se lahko izogneÅ”, ĆØe na sub priklopiÅ” digitalen signal.
Na sploÅ”no mislim da je najbolje protvorbo iz digitalnega naredit, ĆØim kasneje.
Sicer se mi ta pretvorba ne zdi problematiĆØna za sam sub, ampak ĆØe imaÅ” Å”e filter za ostalo, potem je malo nehigieniĆØno (doda Å”um).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bilo bi neumno komentirati vrhunski izdelek Dynaudio, desetletja slovi po vrhunskih driverjih, zadnje ĆØase pa tudi po monitorjih, saj smo bili na zadnjem sejmu 2019. Oni v laboratorijskih pogojih že vedo, kaj govorijo. Ne poznam cene, verjetno je zelo drago, zato jaz take zadeve izdelujem sam.
Z DIY se nimaŔ kje hvaliti, lahko pa izmenjujeŔ znanje in izkuŔnje.
ƈe prav razumem, bi to priklopil k Dynaudio Contour S3.4, seveda bi signal za glavne zvoĆØnike poÅ”iljal preko DSP kretnice SUB-a na konĆØno stopnjo. S tem razbremeniÅ” hod basovske membrane osnovnega zvoĆØnika za cca 50% in strahotno pridobiÅ” na 3D sliki. Tako izniĆØiÅ” vse glavne napake ozkih zvoĆØnikov, pa magari s stotimi membranami. ƈe ima Dynaudio znotraj shelf za korekturo linearnosti od 30-80Hz je to totalna zmaga. Neka druga dva linearna suba boÅ” pa težko naÅ”el, veĆØinoma to uporabljajo za boom, ne pa za izboljÅ”anje linearnosti. Rez na glavnih zvoĆØnikih na 2000Hz je pa zelo ĆØudna odloĆØitev.


Nazadnje urejal/a joztom Sre Okt 16, 2019 13:44; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Ta tema mi je zelo vÅ”eĆØ, ker je zelo konkretna in konstruktivna. Ne želim provocirati, ampak me res zanima naslednje: teoretiĆØno gledano so kvalitetni 2,5 ali 3 sistemski zvoĆØniki koncipirani za kvalitetno predvajanje celotnega zvoĆØnega spektra.
....
Kako na to dejstvo gledati z vidika, da je treba zvok v sistemu ĆØim manj spreminjati?

Å e nekaj: zakaj bi ĆØlovek kupil kvalitetne 2,5 ali 3-sistemske samostojeĆØe zvoĆØnike, potem pa bi iz njih s pomoĆØjo filtriranja na neki dodatni napravi v sistemu izloĆØil najnižje frekvence (zvoĆØnike razbremenil neĆØesa, za kar so bili narejeni) in jih preusmeril na sub? Potem je pametneje kupiti monitorje.

Je bilo že vse povedano vsaj z moje strani. Po koÅ”ĆØkih, pa vendar.
Mali floorstanderji:
a) nimajo dovolj globokega basa/ spekter je nepopoln, zvok v naravi terja kompletnost- se drugaĆØe sliÅ”i ĆØe je fundament prisoten
b) komprimirajo bas
c) velik hod=veliko popaĆØenje, doppler, zmanjÅ”ana resolucija
d) delno vlogo suba-a opravlja reflex odprtina/=bas na eno noto; ni dovolj kontrole-nejasnost, reflex emitira vse gor po spektru
e) waterfall je ultra podaljŔan; terja tube trape
f) response strmo pade izpod tuning frekvence-fazni zasuki

vsi ti pomisleki odpadejo ĆØe imaÅ” floorstanderje z vsaj 2x25cm basom ki se spustijo na 20Hz -3/4dB; pri ĆØemer je reflex uglaÅ”en izpod 25Hz (recimo Bowers 800).
Za manjŔe floorstanderje pa je reŔitev sub. Sicer pa lahko živiŔ tudi tudi brez njega, samo ni tako dobro; ne veŔ kaj zamujaŔ.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Potegniti roĆØno in reĆØi ok sub, samo potem pa mali monitorji, se zajebeÅ”, ker se kompresija preseli Å”e viÅ”je po spektru (iznad 150Hz, tudi 200), ti veselo režeÅ” na 80 (pa sem prepriĆØan da bi hotel nategniti vsaj na 60) - in kasiraÅ” energetsko luknjo med subom in monitorĆØki. Poleg tega v takem ne smeÅ” zamaÅ”iti reflex luknje - ti ostane zabuhlost (slaba definicija, samba de una nota itd) reflexa.
Tudi mali zvoĆØniki so narejeni da se sliÅ”ijo vsaj približno kompletno sami_ - zato se uporabi trike kot so napihnjenost 80 - 120Hz - reži ti potem to godljo - karkoli narediÅ” se ti ne izide.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sre Okt 16, 2019 13:51; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@joztom
Hvala za izĆØrpno pojasnilo. Kljub temu se mi postavlja vpraÅ”anje: ĆØe je temu tako, da lahko samo DSP ustrezno poritha nizke tone na zvoĆØnikih, zakaj potem firme proizvajajo in ljudje kupujejo drage samostojeĆØe zvoĆØnike brez podpore DSP in subov?


Nazadnje urejal/a benma Sre Okt 16, 2019 13:58; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hehe, tudi mikro monitorĆØke velikosti Å”katle za ĆØevlje se prodaja za masten denar. Za ljubitelje miniatur. Tudi to je hobi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sto ljudi, sto ĆØudi.
Brez DSP-ja je težko sub umestiti v sistem. Pri nizkih (20Hz) frekvencah ti že soba ponavadi precej bas ojaĆØa.


Nazadnje urejal/a LightBit Sre Okt 16, 2019 14:02; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 13:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svoje vpraŔanje sem popravil:
"ĆØe je temu tako, da lahko samo DSP ustrezno poritha nizke tone na zvoĆØnikih, zakaj potem firme proizvajajo in ljudje kupujejo drage samostojeĆØe zvoĆØnike brez podpore DSP in subov?"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bolj malo je samostojeĆØih zvoĆØnikov, ki igrajo 15Hz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Bolj malo je samostojeĆØih zvoĆØnikov, ki igrajo 15Hz.


Tudi ljudi, ki sliŔijo 15hz, ni prav veliko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 16, 2019 14:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈutijo tudi gluhi.
Pravim 15Hz, zato ker ta sub naj bi igral 16Hz (en herc sem zgreŔil).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe